Προς το περιεχόμενο

Νέο PC ή μεταχειρισμένο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας στο παραπάνω δίλημμα,αλλα ας γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος .Εδώ κ λίγο καιρό έχει χαλάσει το pc μου και σκεφτόμουν την αγορά κάποιων κομματιών για την αναβάθμιση του .Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμουν την αγορά ενός i3 6100 , mobo , ram ,psu ,gpu ( αφήνω έξω ουσιαστικά τον σκληρό κουτί και dvd μιας κ είναι κόμπλε ).Το buget μου ειναι 350-400€ και είχα βρει έναν ικανοποιητικό συνδιασμό με τα παρανω πιστεύω.Το θέμα μου τωρα είναι ότι ψαχουλεψα κτ αγγελίες για ολόκληρα συστήματα και είδα ότι στα λευτα αυτά παίζουν και pc με i5 (ίσως και i7).Αξίζει ? Μπορώ να εμπιστευτείς κάποιο μεταχειρισμένο σύστημα για να έχω ένα "καλύτερο " pc? Δεν έχω αγοράσει ποτέ μεταχειρισμένο , και πόσο μάλλον pc , γι αυτό κ θέλω την γνώμη σας ίσως κ τις εμπειρίες και μας προτείνεται να δω κάτι μεταχειρισμένο τι θα πρέπει να κοιτάξω / ελεγξω ?? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κουρασα !

 

 

Υ.Γ : το pc το χρησιμοποιώ σε γενική φάση , τα κλασικά ,παίζω lol (και θα ήθελα καλή απόδοση ,χωρίς να τρελενομαι κιόλας ) ,κάποια προγράμματα για τις εργασίες κτλπ ,ίσως μελλοντικά να ασχοληθούν κ με προγραμματισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα θα σου πρότεινα να πάρεις κομμάτι/κομμάτι τον υπολογιστή.

Αν θες μπορείς να συμπληρώσεις την φόρμα εδώ. http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

 

Δεν ξέρω για μεταχειρισμένα αλλά στην περίπτωση που έχει πολλές αξιολογήσεις το μέλος και ίσως είναι ενεργός και στο forum τότε ίσως να έπαιρνα κάποιο κομμάτι. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν και να το δω με τα μάτια μου ότι λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω παρει αρκετες φορες μεταχειρισμενα απο εμπιστα μελη και δεν ειχα ποτε θεμα, γλυτωνεις τουλαχιστον 40-70 και μπορει και παραπανω απο το καθε κομματι(εκτος τις ραμ παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μεταχειρισμενο σε καλή τιμή. Οι σταθεροι δεν είναι λάπτοπ και κονσολες να ξεκολλανε τα τσιπακια.

 

Μια μικρή επιφυλλαξη για την κάργα γραφικών. Αλλά κι εκεί σπανίζουνε τα φαινόμενα.

 

Είπα σε καλή τιμή. Τουλάχιστον 50% κάτω απο ο,τι καινούριο. Αν δε βρεις, πάρε καινούριο να έχεις εγγύηση. Δε βγαίνεις χαμένος, έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια πότε ραμ μεταχειρισμένη ?

Αν υπαρχει αποδειξη αγορας γιατι οχι? Ειναι το μονο εξαρτημα ενος υπολογιστη που εχει lifetime εγγυηση. Δεν ξερω με ποιο σκεπτικο καποιος δεν αγοραζει μεταχειρισμενη RAM. To αντιθετο θα ελεγα. Ειναι το μονο πραγμα που αν μπορουσα θα το αγοραζα ΜΟΝΟ μεταχειρισμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεταχειρισμενο εχει νοημα οταν εχει εγγυηση και ειναι σε τιμη χαμηλοτερη τουλαχιστον 30% απο οτι ενα ιδιας αποδοσης καινουριο.

 

Πχ παιχνεις μεταχειρισμενο συστημα ι3 με 350€ οταν καινουριο αντιστοιχο κανει 500€ αλλα δε διενις για ιδιο μεταχειρισμενο 420-450€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όμως συνήθως που γίνεται στις αγγελίες. Οι περισσότεροι πουλάνε 20% max 30% κάτω του καινούργιου και χωρίς εγγύηση. Είναι δύσκολο να βρεις κάτι που αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει αποδειξη αγορας γιατι οχι? Ειναι το μονο εξαρτημα ενος υπολογιστη που εχει lifetime εγγυηση. Δεν ξερω με ποιο σκεπτικο καποιος δεν αγοραζει μεταχειρισμενη RAM. To αντιθετο θα ελεγα. Ειναι το μονο πραγμα που αν μπορουσα θα το αγοραζα ΜΟΝΟ μεταχειρισμενο.

τα ψιλα γραμματα να ξερετε λενε πως το lifetime warranty για τις μνημες ειναι 3 με 5 χρονια.. δεν υπαρχει μνημη με εγγυηση για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ψιλα γραμματα να ξερετε λενε πως το lifetime warranty για τις μνημες ειναι 3 με 5 χρονια.. δεν υπαρχει μνημη με εγγυηση για παντα.

Εμ οχι και καλο ειναι να μην γραφονται τετοια και παραπληροφορειται ο κοσμος.

 

Σε Ssd πχ πιο παλια στους Samsung evo υπηρχε η 5ετης εγγυηση ή ενα οριο εγραφης το οποιο ομως τα καταστηματα το ανεφεραν και στο site τους.Τωρα αν δεις ολα γραφουν 5ετη εγγυηση μονο. 

 

Το ιδιο και στις μνημες Ram. Οταν σου λενε εφ ορου ζωης εγγυηση σημαινει εφ ορου ζωης(αρκει να εχεις την αποδειξη).Αν μετα απο 7χρονια σου χαλασουν και ο μαγαζατορας σου πει το παραπανω αφου ομως δεν το αναφερει ουτε στο site του καταστηματος του αλλα ουτε στο καταστημα του,τοτε μπορεις και παλι να τον τρεξεις με συνηγορο και παλι θα δικαιωθεις.

 

Οι εγγυησεις ειναι συγκεκριμενες ασχετως με τι τι επικρατει στην Ελληνικη αγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ οχι...

ειχα ρωτησει fulgore ενα καταστημα και μου εξηγησε αυτο.. υπαρχει κανενας να μας πει αν μετα τα 5 χρονια πηγε μνημη πισω και την δεχτηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ρωτησει fulgore ενα καταστημα και μου εξηγησε αυτο.. υπαρχει κανενας να μας πει αν μετα τα 5 χρονια πηγε μνημη πισω και την δεχτηκαν?

Σε ποιο καταστημα ειχες παει και τι ακριβως ειχες ρωτησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ρωτησει fulgore ενα καταστημα και μου εξηγησε αυτο.. υπαρχει κανενας να μας πει αν μετα τα 5 χρονια πηγε μνημη πισω και την δεχτηκαν?

Κατάστημα της κακομοιριάς θα ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.solidshop.gr/e-shop/contact-us

πηγα μια μνημη της corsair πισω που εβγαλε προβλημα. του πηγα και την αποδειξει βεβαια και εψαχνε να δει ποση εγγυηση εχει απομεινει.και του λεω, ετσι κι αλλιως εχει εγγυηση εφ ορου ζωης.. και μου λεει, οχι φιλε μου,υπαρχουν λεει καποια ψιλα γραμματα στην καθε εταιρια που αναφερει οτι εφορου ζωης για μια μνημη ειναι τα 3-5 χρονια.


Κατάστημα της κακομοιριάς θα ήταν.

μπορει και να ηταν,,υπαρχει καποιος που μετα τα 5 χρονια πηγε μνημη πισω και την δεχτηκαν? να διασταυρωσουμε τι ισχυει. και εγω απολυτως δεν ειμαι αλλα αν ισχυει κατι τετοιο καλο θα ηταν να το ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα και εσυ με συγχωρεις αλλα μου αναφερεις καταστημα που ουτε καν στην σελιδα τους δεν αναγραφουν την εγγυηση των μνημων ram και απο οτι βλεπω ποικιλια και διαθεσιμοτητα μηδεν.

 

ουτε καν στο skroutz δεν το βλεπω το παραπανω καταστημα και βλεπω τα 4gb ddr3 1333mhz της corsair στα 40ευρω?Ειμαστε με τα καλα μας?

https://www.skroutz.gr/s/294827/Corsair-Value-4GB-DDR3-1333.html?keyphrase=Corsair+4GB+DDR3+1333MHz+CMV4GX3M1A1333C9

Ποιο ακριβα και απο αλυσιδες πουλανε οι κυριοι οτι πουλανε τελος παντων.

 

Κοινως δεν ξερω πως πηγες απο εκει και αγορασες αλλα πηγες και βρηκες τους χειροτερους και το παραπανω που σου ειπαν για την μνημη ram μπορεις να τους τρεξεις δικαστικα και να σου πω εγω μετα πως προκυπτουν δια μαγειας τα ψιλα γραμματα των εταιριων.

 

Α ρε λαμογια με τις τρυπες σας που κρυβεστε και πατε να φατε τα λεφτα του κοσμου.

 

Πες του οτι την εγγυηση 3-5χρονων την παιζουν στα ζαρια οι εταιριες και προκυπτει???? :lol:  :lol:


Αν ειναι προσφατο περιστατικο πηγαινε απο εκει και ζητα τα λεφτα τους πισω(αν δεν σου τα εδωσαν ηδη) και πες τους οτι ειναι υποχρεωμενοι απο τον νομο να ενημερωνουν τον υποψηφιο/αγοραστη για την εγγυηση ενος προιοντος που πουλανε.


Κατάστημα της κακομοιριάς θα ήταν.

Πραγματικα ομως περιμενα εστω καποιο απο τα τελευταια του skroutz αλλα ουτε εκει δεν ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...