Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεκαθαρίζει το τοπίο εξαιτίας των ανησυχιών περί ιδιωτικότητας στο iOS 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή τι μπορεί να συμβεί από αυτή την ιστορία? να δει η apple ή η google ή η Χ εταιρία τέλος πάντων σε τι sites μπαίνω? ωραία και? να δει τις εικόνες που έχω στο cloud drive με την οικογένειά μου? ωραία και? με ξέρει προσωπικά για να έχω θέμα? Στο κάτω κάτω άλλη δουλειά δεν είχε η κάθε εταιρία να ψαχουλεύει τα στοιχεία του κάθε χρήστη ξεχωριστά... Ως ΣΥΝΟΛΟ ενδιαφέρουν τις εταιρίες τα δεδομένα για στατιστικούς λόγους.

Παράδειγμα: "750 στα 2.000 άτομα αναζήτησαν τη λέξη "καφετέρια" στην τάδε τοποθεσία". Τέτοια χρίση κάνουν οι εταιρίες αυτές στα δεδομένα για να βελτιώσουν τους αλγόριθμους τους.. Για αυτό πχ η apple τα συλλέγει ανώνυμα κιόλας. Τώρα αν κάποιοι από εγωισμό και μόνο είναι του σκεπτικού "τόσα λεφτά έδωσα για το τάδε κινητό, σιγά μην βοηθήσω την εταιρία να βελτιωθεί χρησιμοποιώντας τα δεδομένα μου ακόμα κι ας είναι ανώνυμα" τώρα αυτό είναι άλλο θέμα.. Όπως είπα και πριν, είναι καλό να συμμετέχουμε στη βελτίωση της τεχνολογίας γενικότερα.

 

Δε θα μπορουσες να κανεις περισσοτερο λαθος.

Στην εποχη μας η γνωση ειναι δυναμη και χρημα.

Τα δεδομενα που μαζευονται κατηγοριοποιουνται, συσχετιζονται και αναλυονται σε τεραστιο βαθμο.

Οι πληροφοριες αφου συγκεντρωθουν μετα πωλουνται σε τριτους ή χρησιμοποιουνται απο την εταιρεια για τη δημιουργια του προφιλ σου και την ενταξη σου σε πληθυσμιακες ομαδες, τα λεγομενα target groups.

Οπως λεει το ονομα καθε γκρουπ καταναλωτων αποτελει στοχο για την προωθηση προιοντων ή υπηρεσιων απο τις εταιριες του κλαδου. Ολα αυτα για να μπορεσουν να σε βομβαρδισουν με συγκεκριμενα προιοντα βασισμενα στις συνηθειες σου για να μεγιστοποιησουν τις πωλησεις και το κερδος.

 

Και ολα αυτα βεβαια απο την "ανωνυμη" συλλογη πληροφοριων και απο υποτιθεμενες legit επιχειρησεις και με την προυποθεση οτι θα ακολουθησουν το γραμμα του νομου και οτι ειναι επαρκως προστατευμενες.

Γιατι αν παρουμε το ενδεχομενο οτι καποια απο τις εταιρειες-συλλεκτες ή αποδεκτες ειναι κακοβουλη, δρα παρανομως ή οτι μπορει να χακαριστει παμε σε αλλα χωραφια.

 

Ειναι πολυ ευκολο λοιπον με λιγες πληροφοριες απο εδω και απο κει να συμπληρωθουν ολοκληρα ντοσιε και να στοχοποιηθεις ειτε με μερικες ακινδυνες διαφημισεις ή προσφορες, εως spamming, απατες, ακομα και identity theft.

 

Οι εταιρειες δεν ειναι πανεπιστημια, δε μαζευουν απλα ποσοστα σαν νουμερα μονο και δε κανουνε ερευνα για να βελτιωθει τιποτε αλλο παρα μονο τα κερδη τους. Και σιγουρα δε συμβαλεις στην εξελιξη της τεχνολογιας.

 

Αν εχεις τετοιο σκοπο παρε μερος σε καποιο προγραμμα με ανοιχτο ελευθερο κωδικα ή αν δεν ειναι μεσα στο γνωστικο σου αντικειμενο κατι τετοιο μπορεις να παρεις μερος σε αλλες ερευνητικες δρασεις οπως η αναδιπλωση των προτεϊνων με το folding at home.

 

Aλλα ακομα και στα παραδειγματα που ανεφερες, εσυ γιατι οταν βγαινεις εξω δε μοιραζεις τα τα προσωπικα σου στοιχεια, τις φωτο σου, την οικογενεια σου, που πηγες διακοπες, την οικονομικη σου επιφανεια κτλ στον καθε αγνωστο στο δρομο? Ξερεις κανενα που να το κανει?

Γιατι λοιπον να εισαι ΟΚ οταν στα κλεβει η καθε εταιρεια?

 

Οι φωτος που διερρευσαν απο το icloud δε θα σε πειραζει αν ειχαν και δικες σου μεσα επειδη δεν εισαι ο πρωθυπουργος ή η kardashian?

Η το πιο απλο, εσενα σου αρεσει να σε ενοχλουν καθημερινα για δηθεν προσφορες και πακετα για το σταθερο/κινητο κ.α. σου απο το πρωι μεχρι το βραδυ?

 

Υπαρχει λογος που λεγονται "προσωπικα" αυτα τα δεδομενα και υπαρχει επισης λογος που πληρωνουν οι εταιρειες τοσα εκατομμυρια καθε χρονο για να τα παρουν στα χερια τους.

 

Οταν ξερεις τα παντα για καποιον αλλο, εχεις απολυτη εξουσια πανω του. Επωνυμο ή μη, ατομα ή εταιρειες, μοναρχιες ή δημοκρατιες.

 

Για αυτο αλλωστε υπαρχουν και τοσοι νομοι, τοσα δικαστηρια και φασαρια καθε φορα που βγαινει η καθε MS, apple, Google κλπ και περνανε αλλαγες.

 

Αν τωρα εσενα δε σε νοιαζουν ολα αυτα μπορεις να συνεχισεις να μας θεωρεις στενομυαλους και θα μου επιτρεψεις και εμενα να θεωρω ολους εσας αδαεις και αφελεις.

 

ΕDIT: Ενδιαφερον το αρθρο που παρεθεσε ο a320 παραπανω και ας μην αναφερεται σε εμπορικες εταιρειες.

 

EDIT: ενδιαφέρον άρθρο

"I have nothing to hide and other misconceptions of privacy"

http://scholarship.law.gwu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1159&context=faculty_publications

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικοι απο εσας μου θυμιζετε ενα φιλαρακι που εχει φοβιες οτι τον παρακολουθουν σε οτι κανει.δεν μπαινει λεει στο φεις μπουκ απο κινητες συσκευες δεν κανει ινσταγκραμ γιατι μπορει να τον παρακολουθουν!παρολα ταυτα εχει μοστρα στο εξωφυλλο του την μπεμπα του με τον αριθμο πινακιδας του και το ονοματεπωνυμο του πληρες για να τον βρησκουν οι φιλοι του!

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η λέξη "Προαιρετικό" τα λεει όλα και τελειώνει τη διαμάχη.

 

Όσον αφορά τα Windows 10 το κύριο σημείο για το οποίο αποδοκιμάστηκε είναι οτι η απενεργοποίηση των updates, telemetry κ.α. απαιτεί πολύπλοκες ρυθμίσεις, για τους περισσότερους, στη registry, και τερματισμό και διαγραφεί processes. Επίσης, αυτα πολλες φορές επαναφέρονταν μετά από κάποια updates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει να δούμε τα εξης:

1) Το πλήθος των στοιχείων που συλλέγει. Φτάνει σε spying τους υπερκατασκοπους Windows, Android και Ubuntu;

 

2) Αν το απενεργοποιησεις τότε απενεργοποιειται οντως ή θα ναι σαν τα Windows 10; Που απενεργοποιεις αλλά σε γράφει και στέλνει anyway;

 

3) Μετά από update θα μένει απενεργοποιημενο ή σαν τα Windows 10 θα επανεργοποιουνται σχεδόν τα παντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως σε άρθρο με τίτλο "Η Apple ξεκαθαρίζει" και στη συνέχια να διαβάζεις πως

 


"δεν ξεκαθάρισε με ποιο τρόπο σκοπεύει να το κάνει αυτό"

 

απλά ανοίγει έναν ακόμα γύρο δίκαιου κραξίματος.


 Φτάνει σε spying τους υπερκατασκοπους Windows, Android και Ubuntu;

 

ντάξει...μιλάει το ios..

 

Ευτυχισμένο το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα δε με νοιάζει ας τα συλλέγουν όλα. Όταν ξυπνάω και μου λέει το Google now για να πας εκεί που θες πρέπει να περπατήσεις 1 λεπτο ως εκεί που παρκαρες και μετά σε 15 λεπτά από εκείνο το δρόμο που δεν έχει κίνηση θα φτάσεις ακριβώς στις 10 εκεί που θες. Όπως επίσης και ότι μου λέει το καιρό όπου βρίσκομαι με τη μία και μου λέει πως θα γυρίσω σπίτι ανά πάσα στιγμή απ όπου κι αν είμαι και πολλά άλλα χωρίς να κάθομαι να ψάχνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Το κάνει η Microsoft με τα Windows 10 και όλοι πέφτουν να κράξουν παρ' όλο που δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης. Το κάνει η Apple και λέτε οκ σιγά δεν υπάρχει θέμα.
 
#facepalm

 

Στα Windows 10 δεν δίνεται "πραγματική" δυνατότητα απενεργοποίησης. Τρέχουν άλλα καμμιά 10αρια telemetry srvices απο πίσω.   Πρέπει να το κάνεις manual (services ,gpe , msconfig edit) ή με προγράμματα σαν το antibeacon, Κοινώς πρέπει να βάλεις χεράκι.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Το κάνει η Microsoft με τα Windows 10 και όλοι πέφτουν να κράξουν παρ' όλο που δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης. Το κάνει η Apple και λέτε οκ σιγά δεν υπάρχει θέμα.
 
#facepalm

 

Επίσης η Microsoft δεν σου παρέχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τα πάντα, όπως πχ το Telemetry που είναι συνέχεια ανοιχτό ή το ότι αποδέχεσαι τους όρους χρήσης που λένε ότι σε περίπτωση νομικού προβλήματος με τις αρχές, μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στα δεδομένα του υπολογιστή σου. Τουλάχιστον η Apple σου παρέχει Differential Privacy με Random Hashing αντί για UserID όπως κάνει η Microsoft και μάλιστα σου επιτρέπει να μην χρησιμοποιήσεις τις καινούργιες υπηρεσίες της. Να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Ακόμα και για την απλούστερη υπηρεσία σου έχει διακόπτη για να την απενεργοποιήσεις σε αντίθεση με τα Windows 10 που πρέπει να αρχήσεις να σκαλίζεις τα Registry. Η Google από την άλλη το λέει καθαρά, οι υπηρεσίες μας είναι δωρεάν και θα βλέπετε ορισμένες διαφημίσεις βασισμένες στα Meta Data σας, είναι ειλικρινής; είναι, το έκαναν κρυφά; όχι. Όλοι γνωρίζουν ότι η Google είναι κυρίως μία διαφημιστική πλατφόρμα που παρέχει αρκετές χρήσιμες υπηρεσίες, πολλές φορές καλύτερες από τους ανταγωνιστές. Διαβάζοντας τους όρους χρήσης κάθε εταιρίας, ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αστεία αυτή η είδηση για το Siri σε συσκευές που αποθηκεύουν το δακτυλικό σου αποτύπωμα. 

 

Επίσης το Siri θα μπορεί να αποκτήσει άπειρες πληροφορίες καθώς θα είναι σύντομα εγκατεστημένο και στα Mac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αστεία αυτή η είδηση για το Siri σε συσκευές που αποθηκεύουν το δακτυλικό σου αποτύπωμα. 

 

Επίσης το Siri θα μπορεί να αποκτήσει άπειρες πληροφορίες καθώς θα είναι σύντομα εγκατεστημένο και στα Mac..

Προαιρετική* κανείς δεν σε αναγκάζει να την χρησιμοποιήσεις. Απλά μπορείς να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις του iOS/MacOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προαιρετική* κανείς δεν σε αναγκάζει να την χρησιμοποιήσεις. Απλά μπορείς να την απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις του iOS/MacOS

 

Οκ,τότε να μην υπάρχει στο λειτουργικό,αν θες να το κάνεις ,να το κατεβάζεις από το app store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου πολλοί εδώ μέσα ισχυρίζονται συνέχεια ότι όταν η Apple υλοποιεί κάποια ιδέα (ακόμα κι αν δεν είναι πρωτοπόρος και το έχει κάνει άλλος πρώτα) το κάνει καλύτερα από τους άλλους και δουλεύει σωστά, έτσι δεν είναι; (βλ. δαχτυλικά αποτυπώματα κτλ.) Ε, πως δουλεύει σωστά το πούλημα προσωπικών δεδομένων; Όταν το θύμα δεν το παίρνει χαμπάρι. Με τον απλό αυτό συλλογισμό, εγώ προτιμώ εταιρείες που ΞΕΡΩ ότι μου κλέβουν δεδομένα (που άλλωστε τα παρέχω εγώ) παρά άλλες που μου λένε δικαιολογίες και μου "διασφαλίζουν" την ανωνυμία μου ή κρύβονται πίσω από δυσνόητα disclaimer Και EULA...just sayin'. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,τότε να μην υπάρχει στο λειτουργικό,αν θες να το κάνεις ,να το κατεβάζεις από το app store.

 

ΠΑΠΑΡΙΑ.

Πολλές υπηρεσίες που είναι στο λειτουργικό μέσα όπως iTunes, Maps κλπ δεν σου επιτρέπει την διαγραφή παραμόνο την απενεργοποίηση γιατί θα χαλάσει η λειτουργικότητα του. Πράγμα που είχε εξηγήσει η Apple σε ένα Interview. Μην ξεχνάς ότι το iOS/OSX (πλέον MacOS) σε σχέση με αντίπαλα λειτουργικά συστήματα λειτουργούν ομαλότερα και δεν χρειάζονται συνεχώς καθάρισμα και επανεκκίνηση, και η Google έχει το Google Now intergrated, η Microsoft την Cortana αλλά δεν είδα κανέναν να παραπονιέται. Τουλάχιστον σου δίνει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες ή εφαρμογές που δεν θες και δεν τα κάνει με τελεμετρίες πίσω από την πλάτη σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...