Προς το περιεχόμενο

Υποψήφιος φοιτητής για σχολές Μηχανικών Πληροφορικής!


kakarotZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

VHDL που κάνουμε;

 

Ενσωματωμένα διάλεγες Android με Τζιμέλε ή VHDL. Αυτά με το παλιό, εσύ που είσαι καινούριο δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 3/7/2016 στις 12:54 ΠΜ, kakarotZ είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι υποψήφιος φοιτητής και δεν έχω επιλέξει ακόμα σε ποια σχολή να πάω.
Οι επιλογές μου που μπορώ να δηλώσω είναι αυτές στο παρακάτω link: http://sep4u.gr/sxoles/epal_do.php (Είμαι από ΕΠΑΛ)

Κάποιος που έχει τελειώσει αυτές τις σχολές; Ξέρει τι παίζει;
Με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός πολύ (C, C++, C#, Java, Python, HTML & CSS, JavaScript, SQL). 
Τι μου προτείνετε; Με ποια γλώσσα πρέπει να ασχοληθώ και να μάθω σίγουρα;
Είδα π.χ στα περισσότερα ΤΕΙ, δηλαδή σχεδόν σε όλα κάνουν C, C++, HTML & CSS, JavaScript.
Στης Θεσσαλονίκης όμως δεν κάνουν C, C++ και κάνουν Java. (Μιλάω πάντα για ΤΕΙ).
Τι είναι καλύτερο; 
Επίσης σε ποια πόλη θα έχω καλύτερες προοπτικές στην ζωή ή ποιο ΤΕΙ δίνει καλύτερες προοπτικές για το μέλλον; 
Θα χαρώ πολύ να με βοηθήσετε και να συμβουλέψετε όλοι σας. 
Ευχαριστώ.
 

Έρχομαι να απαντήσω στον εαυτό μου, 5 χρόνια μετά, ως απόφοιτος πλέον του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (πρώην ΤΕΙ Λάρισας) και Web Developer.


Όποια σχολή και να επιλέξεις τελικά, δεν έχει και τόσο σημασία. Σημασία έχει, αν αυτό που θα κάνεις, είναι αυτό που θες πραγματικά και σου αρέσει. Τι τεχνολογίες θα μάθεις στη σχολή, δεν παίζουν τόσο ρόλο. Η σχολή σου δείχνει το δρόμο και σου μαθαίνει τα βασικά, από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου αν θα συνεχίσεις και να γίνεις καλύτερος σε αυτό που κάνεις ότι είναι αυτό.

Επίσης, οι προοπτικές είναι πολλές, αρκεί να τις κυνηγήσεις και να βρεθείς με το κατάλληλο άτομο, την κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο σημείο. Καμία προοπτική και ευκαιρία δεν έρχεται μάνα εξ' ουρανού.

Τέλος, όποια σχολή και να επιλέξεις, να είναι αυτή που σου αρέσει, είτε για την παρέα, είτε για το μέρος, είτε για διάφορους λόγους. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο και η επιτυχία θα σου χτυπήσει την πόρτα. 

Καλή φοιτητική ζωή σε κάθε νέ@.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kakarotZ είπε

Όποια σχολή και να επιλέξεις τελικά, δεν έχει και τόσο σημασία.

Θα κάνω λίγο hijack αυτό το ξέθαμα του thread, και θα πω ότι η αποπάνω φράση είναι η μισή αλήθεια. Η ολόκληρη είναι: 

 

"Όποια σχολή και να επιλέξεις τελικά, δεν έχει και τόσο σημασία για μικρές και τοπικές αγορές όπως της Ελλάδας. ή για εταιρίες μεγέθους όπως οι περισσότερες της Ελλάδας"

 

Δυστυχώς, σε μεγάλες αγορές ή/και εταιρίες έχει σημασία από τι πανεπιστήμιο έχεις το πτυχίο σου και τα καλά πτυχία κοστίζουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...