Προς το περιεχόμενο

Υψηλή θερμοκρασία AMD Phenom II X4 965! Αλλαγή ψύχτρας;


takatakaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω το pc μου από το 2010 και έχω την cpu AMD Phenom II X4 965 . Τόσο χρόνια το μόνο που έχει χρειαστεί να αλλάξω είναι μια κάρτα γραφικών και ένας σκληρός δίσκος. Όταν παίζω lol η θερμοκρασία της cpu κυμαίνεται στους 75-80C . Μου φάνηκε κάπως υψηλή αυτή η θερμοκρασία οπότε αναρωτιόμουν αν πρέπει να αλλάξω την ψύχτρα της cpu μια και έχω αυτή που είχε από την μάνα του. Αν εξαιρέσουμε την υψηλή θερμοκρασία δεν αντιμετωπίζω κάποιο σοβαρό και εμφανές πρόβλημα με τον επεξεργαστή. Ευχαριστώ ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ανοίξει τη μονάδα για καθαρισμό ποτέ;

ξεκίνα απο αυτό αρχικά, αν δεν έχει ανοιχτεί ποτέ ο ανεμιστήρας θα έχει πιάσει κουβέρτα απο τη σκόνη.

 

Σε δευτερη μοίρα πιθανότατα απο τότε χρειάζεται αλλαγή θερμοαγώγιμης.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, επειδή μιλάμε για amd και ειναι μεγάλη η πιθανότητα να σου σηκωθεί μαζί με τον επεξεργαστή,βάλτον να τρέξει κάτι να ζεσταθεί αρκετά και επειτα αρχισε να την κάνεις αριστερα δεξιά.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ανοίξει τη μονάδα για καθαρισμό ποτέ;

ξεκίνα απο αυτό αρχικά, αν δεν έχει ανοιχτεί ποτέ ο ανεμιστήρας θα έχει πιάσει κουβέρτα απο τη σκόνη.

 

Σε δευτερη μοίρα πιθανότατα απο τότε χρειάζεται αλλαγή θερμοαγώγιμης.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, επειδή μιλάμε για amd και ειναι μεγάλη η πιθανότητα να σου σηκωθεί μαζί με τον επεξεργαστή,βάλτον να τρέξει κάτι να ζεσταθεί αρκετά και επειτα αρχισε να την κάνεις αριστερα δεξιά.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.

Και ανοίγω συχνά την μονάδα για καθαρισμό με φυσητήρα και έχω καθαρίσει και τον ανεμιστήρα, αν και έχω κάμποσους μήνες να τα καθαρίσω. Επίσης έχω αλλάξει και θερμοαγώγιμη πάστα μια φορά. Οπότε προτείνεις ότι δε χρειάζεται αλλαγή ψύκτρας απλώς να τον ξανακαθαρίσω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε,το καλύτερο θα ήταν μια αλλη ψύκτρα ώστε να εισαι πιο άνετος απο θερμοκρασίες,και είναι και κάτι που θα μείνει και για επόμενο σύστημα.

Προσωπικά θα άλλαζα αν δεν έβλεπα διαφορά ύστερα αποκαθαρισμό και αλλαγή πάστας.

Για πάστα πάρε arctic MX4 η prolimatch pk-3 nano

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία αλλαγή παστας πιστεύω θα ήταν καλή κίνηση αλλά να έχεις υπόψην ότι γενικά τα μαμά cooler δεν είναι ότι καλύτερο για το καλοκαίρι της Ελλάδας.

Τώρα εάν σκέφτεσαι για αγορά νέου cooler δεν χάνεις και τίποτα μιας και σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμο εάν κάποια στιγμή αλλάξεις σύστημα + ότι θα είσαι μία χαρά όσο διάστημα έχεις αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε εναν καλο καθαρισμο απο σκονες κτλ ανεμιστηρες κομπλε και αλλαξε και παστουλα προσεκτικα ως αρμοζει στον amd...Αν δεις απο 75-80 που παει τωρα και παει 70-73 αντε παει στα κομματια κι αν δεν σε ενοχλει και ο θορυβος που λογικα θα απογειωνεται το αφηνεις με την μαμισια αλλιως καλυτερα αλλαξε την..Υπ οψην, αν καπνιζεις στο δωματιο κιολας τοτε αν ενα "μη καπνιζων" pc γεμιζει σκονη σε 6-7 μηνες το "καπνιζων" pcακι στους 3-4 θελει καθαρισμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει παιδιά μετά από καθαρισμό και αλλαγή πάστας κατέβηκε στους 58-59C με στρες τεστ εκεί που πήγαινε 80C και στο lol είναι 50-52C . Τεράστια διαφορά τελικά :P Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επίσης και ο θόρυβος μειώθηκε δραματικά :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε εναν καλο καθαρισμο απο σκονες κτλ ανεμιστηρες κομπλε και αλλαξε και παστουλα προσεκτικα ως αρμοζει στον amd...Αν δεις απο 75-80 που παει τωρα και παει 70-73 αντε παει στα κομματια κι αν δεν σε ενοχλει και ο θορυβος που λογικα θα απογειωνεται το αφηνεις με την μαμισια αλλιως καλυτερα αλλαξε την..Υπ οψην, αν καπνιζεις στο δωματιο κιολας τοτε αν ενα "μη καπνιζων" pc γεμιζει σκονη σε 6-7 μηνες το "καπνιζων" pcακι στους 3-4 θελει καθαρισμα..

έχω δει υπολογιστή καπνιστή,που η μονάδα ηταν δίπλα του κυριολεκτικά υστερα απο 3 χρόνια οι 2 ανεμιστήρες που ειχε το κουτί υπολειτουργούσαν απο την κουβέρτα που ειχαν πιασει και κολλαγε κιολας.

Ενα μαυρο πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε εναν καλο καθαρισμο απο σκονες κτλ ανεμιστηρες κομπλε και αλλαξε και παστουλα προσεκτικα ως αρμοζει στον amd...Αν δεις απο 75-80 που παει τωρα και παει 70-73 αντε παει στα κομματια κι αν δεν σε ενοχλει και ο θορυβος που λογικα θα απογειωνεται το αφηνεις με την μαμισια αλλιως καλυτερα αλλαξε την..Υπ οψην, αν καπνιζεις στο δωματιο κιολας τοτε αν ενα "μη καπνιζων" pc γεμιζει σκονη σε 6-7 μηνες το "καπνιζων" pcακι στους 3-4 θελει καθαρισμα..

Μιας και λύθηκε το πρόβλημα και εντελώς ενημερωτικά.

Εάν είχε 70+ σε lol/gaming είναι πάρα πολλά για AMD.

 

Όπως και να έχει μία χαρά είναι τώρα.

 

PS μην μου την πεις και εσύ.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα € που θα δώσεις για πάστα, και τα έξοδα που θα κάνεις στο πέρα δώθε για κάτι τέτοιο κάντο απλά να αξίζει, και για σενα άλλα και για το pc σου, το οποίο του αξίζει να του βάλεις π.χ. μία τέτοια

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-alpine-64-pro-rev2-p-PER.816451

 

Είναι πολύ ανώτερη απ την εργοστασιακή σε όλους τους τομείς!

 

Υ.Γ. ή ψήκτρα έχει πάστα απ το εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα € που θα δώσεις για πάστα, και τα έξοδα που θα κάνεις στο πέρα δώθε για κάτι τέτοιο κάντο απλά να αξίζει, και για σενα άλλα και για το pc σου, το οποίο του αξίζει να του βάλεις π.χ. μία τέτοια

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-alpine-64-pro-rev2-p-PER.816451

 

Είναι πολύ ανώτερη απ την εργοστασιακή σε όλους τους τομείς!

 

Υ.Γ. ή ψήκτρα έχει πάστα απ το εργοστάσιο.

Max. Cooling Capacity:
90 Watts
Recommended for TDP up to:
85 Watts
 
οποτε δεν κανει για τον 965 που ειναι 125w tdp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Max. Cooling Capacity:

 

90 Watts

Recommended for TDP up to:

85 Watts

οποτε δεν κανει για τον 965 που ειναι 125w tdp

Μία χαρά κάνει !!! Και γω σε αυτά τα χαρακτηριστικά είχα κάτι ενδοιασμούς αλλά όταν μπήκε πάνω σε 1090Τ για αντικατάσταση της εργοστασιακής λόγο φασαρίας απέκτησα άλλη άποψη για το tdp της ψήκτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...