Προς το περιεχόμενο

zyxel vmg1312 b10d


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά τα πράγματα δεν πάνε καλά.

Από το βράδυ εχθές όλα τα errors είναι στον θεό και πέφτει και το vdsl...

Θα αλλάξω πάλι μπριζάκια και θα προσέξω να κάνω καλύτερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει προβλημα το splitter.τωρα που η γραμμη που ερχεται απο τον οτε ειναι σε ξεχωριστο πριζακι απο το αλλο μπορεις να βαλεις το ρουτερ απευθειας πανω στο ενα πριζακι και να δεις εκει αν εχεις θεμα.η μπορεις να αλλαξεις το σπλιττερ ή μπορεις και να κανεις δοκιμη απλα βγαζοντας εκτος το καλωδιο που παει στο δωματιο με το τηλεφωνο.γενικως μπορεις να κανεις δοκιμες τωρα που τα εχεις φτιαξει σωστα.εκτος αν μετα υπαρχει προβλημα απεξω καπου πχ καποια οξειδωση ή δεν ξερω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ρίξω στις δοκιμές,δεν έχω άλλες επιλογές.

Ξέρω πως το vdsl είναι πιο απαιτητικό,αλλά μου κάνει εντύπωση που με το adsl δεν είχα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο ειναι οτι εφτιαξες την καλωδιωση σωστα.β.σιγουρα δεν εχεις αλλα πριζακια?

εκτος αν μετα εχει θεματα το ρουτερ.ναι ειναι πιο απαιτητικο.αν ησουν οριακα πριν τωρα ειναι πιο δυσκολο.η μπορει πχ να μπει καποιο Profile για σταθεροποιηση αλλα θα σου κοψει ταχυτητα.


Θα το ρίξω στις δοκιμές,δεν έχω άλλες επιλογές.

Ξέρω πως το vdsl είναι πιο απαιτητικό,αλλά μου κάνει εντύπωση που με το adsl δεν είχα προβλήματα.


Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου με σχεση πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,μόνο αυτά τα δύο πριζάκια παίζουν.

Για το ρούτερ,δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα,αλλά εγώ κάνω απλή χρήση στην ουσία και δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά άλλου,ούτε καν ποιου.

τα στατιστικά είναι αυτά:

2whgio7.jpg

 

ίδια με πριν με την ροζέτα.

τα λάθη στο link time,είναι για όλη την μέρα και όχι το τέταρτο που γράφει.

Βέβαια ίδια μια διαφορά στην ταχύτητα.

Πριν κατέβαζε μεταξύ 2,5-4 αλλά κάπου κάπου μπούκωνε.Και ανέβαζε με 600-800

Τώρα με το ζόρι φτάνει τα 2,7 αλλά ανεβάζει με 1 σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα zyxel εχουν ενα καλο ονομα γενικοτερα.δεν ξερω τωρα αν τωρα της wind εχει custom firmware και κανει τα δικα του.

η ταχυτητα ειναι μια χαρα.θα πρεπε με καλωδιο παντα να κατεβαζεις 3,5 mbyte και 1 Mbyte upload.με wireless

αυτο μπορει να αλλαζει για διαφορους λογους αναλογως πολλα.επισης βλεπω snr 11 που ειναι μια χαρα οποτε θα πρεπε να εισαι

σταθερος και να μην εχεις αποσυνδεσεις.

βλεπω κιολας οτι εισαι 2 days up αρα η γραμμη ειναι μια χαρα.αν κανει παραξενα επειδη εισαι με wireless εκει παμε αλλου

οποτε δοκιμασε με καλωδιο ethernet και η καρτα να εχει τελευταιους drivers.λαθη να υπαρχουν ειναι φυσιολογικο.

ενταξει εχεις αρκετα Fec βεβαια αλλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ασύρματο είμαι με ένα stick tp-link.

το έχω σκεφτεί το καλώδιο να σου πω,αλλά θέλει καμια 10αριά μέτρα και δε ξέρω που να το περάσω να μην φαίνεται :P

Πέρα από την μέρα που σου είπα για αποσυνδέσεις,η αλήθεια είναι ότι δεν ξαναείχα.

Και φαντάσου δεν πείραξα τα πριζάκια πάλι πυο λέγαμε.

Θα το παρακολουθήσω να δω πως πάει και εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.δοκιμασε εστω και τυπικα με καλωδιο.θα μπορουσες να το περασεις ειτε πολυ χαμηλα ειτε πολυ ψηλα ειτε να παρεις powerline.αν το Usb stick ειναι 802.11g λογικο ναμην παιζει οσο θα πρεπε.αφου δεν εχεις και εισαι 2 μερες Online λογικα εισαι καλα.τα πριζακια ειναι σωστα.τα errors λιγο ανεβασμενα αλλα οκ δεν μπορεις να κανεις κατι αλλωστε εισαι και 2 μερες Online οποτε σιγουρα θα ειχες καμποσα errors ειδικα σε vdsl.οποτε δες το θεμα ταχυτητας πως θα λυθει.δοκιμασε επισης αλλο καναλι στο ρουτερ και πιο νεους Drivers για το Usb stick μηπως και παιξει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ νέους drivers για το usb αλλά δεν υπάρχουν για τα 10.

εδώ ούτε για τα 7 δεν είχε καλά καλά :P.

Πάντως είναι 802.11g Αν θυμάμαι καλά.

Κακό;

Τι χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 802.11g εχει μεγιστο θεωρητικα τα 54Mbps.στην πραξη δεν θα τα πετυχεις για διαφορους λογους.οποτε σιγουρα θες ενα stick 802.11n αφου και το ρουτερ παιζει n.βεβαια το καλωδιο ειναι παντα το καλυτερο.αν εχει κανας φιλος σου κανα N μπορεις να το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Μπα οι φίλοι μου είναι του laptop πανάθεμα τους.

Καλωδιάκι για αρχή λοιπόν.

 

edit

τώρα που το βλέπω,μάλλον N είναι γιατί λέει για 150Mbps

στο πισί βέβαια λέει 65Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

n65 = κατι σαν draft n. τα καινουρια n ειναι 300 και λογικα 300 αρι εχει και το zyxel.παλια υπηρχε και N150 οπως υπαρχουν και αλλα N αλλα το πιο συνηθες ειναι N300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150mbps ειναι θα πρεπε να παιζε καλυτερα.δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο wireless του ρουτερ.επισης αν το usb stick ειναι θαμμενο τοτε βαλε μια μικρη προεκταση για να το βαλεις σε καλυτερο σημειο.


αλλιως κανα δανεικο stick να δεις τι παιζει πριν το αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...