Προς το περιεχόμενο

Νέα GeForce GTX 1060 από την Nvidia χωρίς υποστήριξη SLI και από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην λέμε ό,τι θέλουμε, τις προηγούμενες φορές που είχαμε παρόμοιες συνθήκες (νέο process node), η 7870 είχε αρχική τιμή $350 και η 7850 $250, πιο πριν η 6870 είχε $240 και ακόμα πιο πριν η 5870 είχε $379 και η 5850 $259.

Συγκριτικά, μια χαρά είναι η αρχική τιμή της RX 480.Το ότι έχουμε κάθε λογής απατεώνα να ζητάει 350€ είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι εν μερη ισχυει αυτο.Το θεμα ειναι ομως οτι αλλης ποιοτητας γραφικων  παιχνιδια επαιζες τοτε και αλλη τωρα και ας μιλαμε για την ιδια αναλυση των 1080p.

 

το αστείο της υπόθεσης είναι οτι αν εξαιρέσεις το AA ,με τη ιδια κάρτα του 2012 παίζεις και τα σημερινά παιχνίδια σε 1080p !

Αυτό απο μόνο του σε βάζει σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και διαβάζω τα σχόλια και αναρωτιέμαι που τους βρίσκουμε τόσους ειδικούς, σε όλα τα θέματα, σε αυτήν την χώρα.

 

Έχουν βγάλει οι μισοί benchmarks με το μυαλό τους για την 1060 πριν καν κυκλοφορήσει. Βλέπουν 5 νούμερα για το hardware και κράζουν. Αναμονή βρε παιδιά! Να δούμε επιδόσεις και να κρίνουμε!

 

Δεν θέλω να πάρω το μέρος ούτε της nVidia ούτε της AMD και οι δύο εταιρίες έχουν θετικά και αρνητικά!

 

Καλή η 480 αλλά απορώ, έχει ίδιες επιδόσεις περίπου με την 970, ίδια περίπου τιμή έστω στην αρχή που υπάρχει έλλειψη, που είναι το VFM που λένε όλοι? 1 γενιά μπροστά και για άλλη μια φορά δεν μπορώ να δω την καλύτερη απόδοση των GPU γενικότερα! Παρά μόνο την άνοδο των τιμών!Καλή η 1080, άλλα ποιος έχει να δώσει 800€ στις μέρες μας???, και μην ξεχνάμε οτι αν δεν έχεις και αντίστοιχη οθόνη δεν θα δεις διαφορά! Μιλάνε για VR Ready και τα VR Headsets πεθαίνουν πριν καν καλά καλά βγούνε! Για μένα και αυτό είναι καθαρά άποψη μου, όπως και όλο το σχόλιο βέβαια, το πραγματικό VFM θα είναι όταν θα παίρνεις αξιοπρεπές 4Κ monitor και gpu σε μια normal τιμή και δεν θα θες τους μισθούς 2-3 μηνών για να παίξεις ένα παιχνίδι με λίγο καλύτερα γραφικά του 1080p.

όταν ξεκινά μια τεχνολογία, πάντα πληρώνεις της μιχαλούς. εδώ τα κινητά έχουν φτάσει τα 1000 ευρώ, δεν θα φτάσουν τα υπόλοιπα; το ότι μπορείς να δουλέψεις με μια καρτούλα 150 ευρώ εάν δεν είσαι τρελός, μια χαρά παίζεις. πόσοι έχουν οθόνες να εκμεταλευτούν αυτά τα τέρατα; και μιλάμε ότι μια κάρτα των 800 δεν είναι 6 φορές καλύτερη από αυτή των 150. καταλαβαίνω ότι δεν πάει αναλογικά η τιμή, αλλά μιλάμε για εκμετάλλευση. εάν κάποιος ήδη έχει την 970 ή την 980, γιατί να πάρει την 1080; δεν έχει απολύτως κανένα λόγο. και γενικότερα ως καταλανωτής, ποτέ δεν πάω να αγοράσω το ακριβότερο, γιατί δεν θα μου προσφέρει αναλογικά αυτό που με συμφέρει. τώρα εάν κολυμπούσα στο χρήμα, τι θα έκανα δεν ξέρω. είναι μεγάλη κουβέντα τα χρήματα και τα πόσα διαθέτει ο καθένας. αλλά είναι σε άμεση σχέση και με τα ενδιαφέροντα του καθενός. και φυσικά θέμα προτεραιοτήτων. για τον φίλο που γράφει ότι εάν παίρνεις 300 ευρώ, φυσικά και δεν μπορείς να πάρεις τις κάρτες αυτές είναι γεγονός. αλλά όπως έχει φτιαχτεί αυτός ο κόσμος από αρχαιοτάτων χρόνων πάντα έτσι ήταν. εάν δεν είχες χρήματα, προσπαθούσες να ζήσεις όσο καλύτερα μπορούσες. και να μην συγκρίνουμε καταστάσεις στην Ελλάδα με τον υπόλοιπο κόσμο. οι εταιρείες αυτές δεν περιμένουν από την Ελλάδα για να ζήσουν. και πάντα όπως υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να δώσω shit και στις 2 εταιρείες που ακόμα δεν έχουν καταφέρει να έχουν σοβαρά multi-GPU options που να δουλεύουν out of the box.

Στους Software developers πρεπει να δωσεις shit που εκτος του οτι δεν κανουν τον κοπο να το υποστηριξουν, κανουν τις εταιριες των GPU να τρεχουν για να διωρθωνουν τα bugs τους με νεα drivers....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που είστε επιστήμονες, ρε παιδιά, και τα ξέρετε όλα με λεπτομέρειες, βοηθήστε με λίγο στην εξής απορία: ως προς τη χρήση GPGPU τι παίζεις; Και οι δύο εταιρείες υποστηρίζουν τα ίδια πράγματα (μέσω OpenCL κλπ) ή η καθεμία τα δικά της; Το CUDA, ας πούμε, παίζει και σε μη-Nvidia κάρτες γραφικών ή αποκλειστικά σε Nvidia; Υπάρχει κάποια που αξίζει παραπάνω από τις δύο σε αυτό το κομμάτι, θεωρητικά (μεταξύ 480 και 1060, πάντα);

 

Γενικά, νομίζω ότι πέραν του gaming (που προσωπικά το θεωρώ ταλαιπωρία στο PC, αλλά απόψεις είναι αυτές), έχει σημασία να δούμε το πως οι κάρτες γραφικών με τόσο μεγάλη ισχύ μπορούν να βοηθήσουν στο computing.

 

Πάντως, ως καταναλωτής θεωρώ απαράδεκτο από την Nvidia να αφαιρεί το SLI για να αυξήση το κέρδος της. Όσο κι αν θεωρώ κατώτερη την AMD από πλευράς drivers (από "παλιά" εμπειρία), νομίζω ότι όποιος αγοράσει την 1060 επί της ουσίας επικροτεί την επιλογή μίας εταιρείας που δηλώνει ξεκάθαρα στους πελάτες της ότι αν θέλουν κάτι παραπάνω, πρέπει να της τα "σκάσουν" γερά. Ελπίζω και εύχομαι να πατώσει η 1060 σε πωλήσεις, γιατί θα είναι ισχυρό πλήγμα για εμάς τους καταναλωτές να επιτρέψουμε τέτοιες τακτικές. Οι εταιρείες οφείλουν να επιδιώκουν τη βελτιστοποίηση των κερδών τους προσφέροντας καινοτόμα και καλύτερα προϊόντα, όχι περιορίζοντας τα νέα που παράγουν για να μη χάσουν το νόημα τα προηγούμενα!

 

Στους Software developers πρεπει να δωσεις shit που εκτος του οτι δεν κανουν τον κοπο να το υποστηριξουν, κανουν τις εταιριες των GPU να τρεχουν για να διωρθωνουν τα bugs τους με νεα drivers....

Αν ο software developer έχει γράψει κακό κώδικα, δεν μπορεί να διορθωθεί με drivers. Αν υπάρχουν bugs που διορθώνονται μέσω drivers, σημαίνει ότι έφταιγαν οι drivers και όχι ο developer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που είστε επιστήμονες, ρε παιδιά, και τα ξέρετε όλα με λεπτομέρειες, βοηθήστε με λίγο στην εξής απορία: ως προς τη χρήση GPGPU τι παίζεις; Και οι δύο εταιρείες υποστηρίζουν τα ίδια πράγματα (μέσω OpenCL κλπ) ή η καθεμία τα δικά της; Το CUDA, ας πούμε, παίζει και σε μη-Nvidia κάρτες γραφικών ή αποκλειστικά σε Nvidia; Υπάρχει κάποια που αξίζει παραπάνω από τις δύο σε αυτό το κομμάτι, θεωρητικά (μεταξύ 480 και 1060, πάντα);

 

Γενικά, νομίζω ότι πέραν του gaming (που προσωπικά το θεωρώ ταλαιπωρία στο PC, αλλά απόψεις είναι αυτές), έχει σημασία να δούμε το πως οι κάρτες γραφικών με τόσο μεγάλη ισχύ μπορούν να βοηθήσουν στο computing.

 

Πάντως, ως καταναλωτής θεωρώ απαράδεκτο από την Nvidia να αφαιρεί το SLI για να αυξήση το κέρδος της. Όσο κι αν θεωρώ κατώτερη την AMD από πλευράς drivers (από "παλιά" εμπειρία), νομίζω ότι όποιος αγοράσει την 1060 επί της ουσίας επικροτεί την επιλογή μίας εταιρείας που δηλώνει ξεκάθαρα στους πελάτες της ότι αν θέλουν κάτι παραπάνω, πρέπει να της τα "σκάσουν" γερά. Ελπίζω και εύχομαι να πατώσει η 1060 σε πωλήσεις, γιατί θα είναι ισχυρό πλήγμα για εμάς τους καταναλωτές να επιτρέψουμε τέτοιες τακτικές. Οι εταιρείες οφείλουν να επιδιώκουν τη βελτιστοποίηση των κερδών τους προσφέροντας καινοτόμα και καλύτερα προϊόντα, όχι περιορίζοντας τα νέα που παράγουν για να μη χάσουν το νόημα τα προηγούμενα!

 

Αν ο software developer έχει γράψει κακό κώδικα, δεν μπορεί να διορθωθεί με drivers. Αν υπάρχουν bugs που διορθώνονται μέσω drivers, σημαίνει ότι έφταιγαν οι drivers και όχι ο developer!

Οσο αναφορα τα drivers και τα software issues

http://www.gamedev.net/topic/666419-what-are-your-opinions-on-dx12vulkanmantle/?do=findComment&comment=5215019

"The first lesson is: Nearly every game ships broken. We're talking major AAA titles from vendors who are everyday names in the industry. In some cases, we're talking about blatant violations of API rules...."

 

PS:Πολυ ωραιο read για τα apis γενικοτερα και το τι διαφορες εχουν στο βαθος τα DX12 και Vulcan(Mantle) σε σχεση με τα παλια DX11/9 και OpenGL 

 

Μη γίνεσε σαν το Jay2Cents στο youtube που ελεγε οτι δεν αλλαζει το powerdraw στις καρτες και εν τελη υπαρχει programmable power regulator για τα phases της RX480. :)

 

Οσο αναφορα τωρα 1060 vs 480. (Παντα 6 vs 8 GB Vram γιατι τα 3 και τα 4 ειναι λιγα) Εαν στην θεωρητικα ιδια τιμη, η Nvidia δεν εχει +20% αποδωση σε stock, εγω προσωπικα θα διαλεγα AMD. Ο λογος ειναι οτι απο τη σειρα 7χχχ και μετα, μεχρι και το 2015, καρτες 5 χρόνων επερναν καινουρια features και αυξηση στην απόδωση με νεα drivers. Αντιθετα στην Nvidia υπαρχουν πολλες μαρτυρίες για απαξίωση της σειρας 7χχ με το που βγηκαν drivers για την 9χχ σειρα. Και οταν εννοω απαξίωση, εννοω λιγοτερα FPS στα ιδια ακριβως games.

Και μιας και κραταω τις καρτες μου πολυ καιρο, θα παω AMD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

250€ (4GB, δεν έχει έρθει ακόμα)

300€ (8GB, έχει έρθει)

Ναι οκ καταλαβες τι ειπα εγω ; Εγω ειπα 250-300 η 8gb και αυτη ειναι 300-350 100 ευρω πανω δηλαδη. Οταν το λεγαμε ομως μερικοι πριν βγει οι μισοι εκραζαν οτιθα την περνεις στα 200 και 250 αντιστοιχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι 192-bit? γιατι 6GB? και γιατι χωρις υποστηριξη SLI?

αφου στα ιδια λεφτα εχεις την 480 με 256-bit στα 8gb και με crossfire

1)Αν θυμάσαι και την 960 με 192bit την έβγαλε και είχε ισάξιες επιδόσεις με την 380

2)Γιατί στοχεύει σε 1080P overkill. Νομίζεις ότι η 480 χρειάζεται και τα 8 που έχει;

3)Κάτσε και μέτρα πόσα builds έχουν 2 x60 GPU's . Ακόμα και στο reddit να ψάξεις με το κιάλι θα βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ καταλαβες τι ειπα εγω ; Εγω ειπα 250-300 η 8gb και αυτη ειναι 300-350 100 ευρω πανω δηλαδη. Οταν το λεγαμε ομως μερικοι πριν βγει οι μισοι εκραζαν οτιθα την περνεις στα 200 και 250 αντιστοιχα

Επειδή δεν θυμάμαι κανένα να λέει ότι η 8GB θα ξεκινάει από τα 200-250€, (και παρακολουθώ τα αντίστοιχα θέματα) περιμένω να μας δείξεις τα post, αλλιώς αερολογείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αν θυμάσαι και την 960 με 192bit την έβγαλε και είχε ισάξιες επιδόσεις με την 380

2)Γιατί στοχεύει σε 1080P overkill. Νομίζεις ότι η 480 χρειάζεται και τα 8 που έχει;

3)Κάτσε και μέτρα πόσα builds έχουν 2 x60 GPU's . Ακόμα και στο reddit να ψάξεις με το κιάλι θα βρεις.

Και τα 2Gb για την 960 ηταν αρκετα και τα 4 περιτα. Βεβαια 1 χρονο μετα οποιος ειναι με τα 2Gb εχει πολυ περισσοτερο stuttering και frame dips σε μια καρτα που κατα τ αλλα σηκωνει μια χαρα τους τελαυταιους τιτλους στα 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και διαβάζω τα σχόλια και αναρωτιέμαι που τους βρίσκουμε τόσους ειδικούς, σε όλα τα θέματα, σε αυτήν την χώρα.

 

Έχουν βγάλει οι μισοί benchmarks με το μυαλό τους για την 1060 πριν καν κυκλοφορήσει. Βλέπουν 5 νούμερα για το hardware και κράζουν. Αναμονή βρε παιδιά! Να δούμε επιδόσεις και να κρίνουμε!

 

Δεν θέλω να πάρω το μέρος ούτε της nVidia ούτε της AMD και οι δύο εταιρίες έχουν θετικά και αρνητικά!

 

Καλή η 480 αλλά απορώ, έχει ίδιες επιδόσεις περίπου με την 970, ίδια περίπου τιμή έστω στην αρχή που υπάρχει έλλειψη, που είναι το VFM που λένε όλοι? 1 γενιά μπροστά και για άλλη μια φορά δεν μπορώ να δω την καλύτερη απόδοση των GPU γενικότερα! Παρά μόνο την άνοδο των τιμών!Καλή η 1080, άλλα ποιος έχει να δώσει 800€ στις μέρες μας???, και μην ξεχνάμε οτι αν δεν έχεις και αντίστοιχη οθόνη δεν θα δεις διαφορά! Μιλάνε για VR Ready και τα VR Headsets πεθαίνουν πριν καν καλά καλά βγούνε! Για μένα και αυτό είναι καθαρά άποψη μου, όπως και όλο το σχόλιο βέβαια, το πραγματικό VFM θα είναι όταν θα παίρνεις αξιοπρεπές 4Κ monitor και gpu σε μια normal τιμή και δεν θα θες τους μισθούς 2-3 μηνών για να παίξεις ένα παιχνίδι με λίγο καλύτερα γραφικά του 1080p.

Αυτό στο bold θα σχολιάσω μόνο.

Αυτό το λέω απο την πρώτη στιγμή που είδαμε benchmarks απο 1070.Ότι διαφορά έχει η 770 με την 970 , έχει και η 970 με την 1070.Δεν είδαμε ούτε διπλάσια απόδοση ούτε τίποτα.

Όπως η 970 ήταν στα επίπεδα της 780Τι έτσι και η 1070 είναι στα επίπεδα μιας 980Τι.

Mερικοί νομίζουν πως οι εταιρίες θα τους δώσουν κάρτες για μια ζωή.Αν σήμερα η εταιρία σου δίνει 1 τότε του χρόνου ακόμα και αν μπορεί να σου δώσει 3-4 θα σου δώσει 2.

 

Λίγο μόνο για το 800 ευρώ για gpu να πω.Όποιος τα έχει προφανός τα δίνει.

Τώρα το ποιο τα δίνει για να παίζει άθλια console ports είναι αλλο ερώτημα.

Εγώ απο 970 έφυγα αλλά πλέον θα αγοράζω μια κάρτα λίγο πάνω απο αυτό που έχουν οι κονσόλες.Θα παίζω που θα παίζω κουτσουρεμένα παιχνίδια.Ας τα παίζω απλά με λίγα fps πάνω μιας και στο μάτι κάτι άλλο οπτικά θα δύσκολα θα φανεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονη παιδια ας ερθουν τα benchmarks και ας κραζουμε οσο θελουμε μετα 

Βασικά real life επιδόσεις σε παιχνίδια μιας και τα benchmarks είναι πολύ αγορασμένα και απο τις 2 εταιρείες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αν θυμάσαι και την 960 με 192bit την έβγαλε και είχε ισάξιες επιδόσεις με την 380

2)Γιατί στοχεύει σε 1080P overkill. Νομίζεις ότι η 480 χρειάζεται και τα 8 που έχει;

3)Κάτσε και μέτρα πόσα builds έχουν 2 x60 GPU's . Ακόμα και στο reddit να ψάξεις με το κιάλι θα βρεις.

 

Με πόσα την έβγαλε την 960 ;

 

Memory Interface Width: 128-bit

 

Specifications

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...