Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με πρόστιμα της ΣΤΑΣΥ...


hefialtes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νιώθω τουλάχιστον βλακώδης που έρχομαι στο insomnia για μια τέτοια ερώτηση, αλλά εφόσον δεν έχω πού άλλου να απευθυνθώ και η χώρα μας δεν διαθέτει δικό της Yahoo answers... :P

 

Για να το πω απλά, με βρήκε ελεγκτής στο μετρό χωρίς εισητήριο την περασμένη Πέμπτη, και όπως είναι φυσικό έφαγα ένα ωραιότατο ροζουλί πρόστιμο... Δεν θα αρχίσω την κλάψα ή της δικαιολογίες για κάτι που ήταν καθαρά δικό μου σφάλμα. Το πήρα και πρέπει να το πληρώσω; Το πήρα και θα το πληρώσω. Ούτε για το τελευταίο ανησυχώ, εφόσον €84 μέχρι την λήξη της προθεσμίας θα τα έχω...

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ζω ακόμα με τους γονείς μου (τελείωσα το λύκειο πριν ένα μήνα μόνο), και ό,τι μαλακία και να κάνω έχω μετά το άγχος μήπως το ανακαλύψουν... :(

 

Γνωρίζει κανείς εάν έρχεται κάποια επιστολή ή κάποιο χαρτί στο σπίτι σου, όταν έχεις πάρει πρόστιμο; Και αν ναι, πότε; Όταν λήξει η προθεσμία 10 ημερών για το μειωμένο; Όταν λήξει η προθεσμία των 60; Όταν κοντεύει; Μήπως δεν στέλνουν και αγχώνομαι για το τίποτα;

 

Αυτό ήθελα να μάθω απλά :/ Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό (ούτε πρόκειται μιας και πήγε το σκατό στην κάλτσα και τώρα κυκλοφορώ με οχτακόσια εισιτήρια just in case :P), οπότε δεν ξέρω και τι άλλο συνεπάγεται!! Ευχαριστώ...

Επεξ/σία από hefialtes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελειωσες το Λυκειο, και τι κανεις? Αν μπορεις να γραφτεις, στο μητρωο ανεργων του ΟΑΕΔ:
http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed
=> μπορεις να κυνηγησεις το προστιμο + να διαγραφει τελικως -εκτος και σου περισσευουν..
:shifty:
Τελος, εκτος και αν εισαι 19 ετων, ολοκληρο προστιμο = 100% λαθος:
http://www.oasa.gr/content.php?id=mkom
Κόμιστρο Μειωμένης Τιμής
* Νέοι ηλικίας 13 έως 18 ετών με την επίδειξη Αστυνομικής ταυτότητας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσες το Λυκειο, και τι κανεις? Αν μπορεις να γραφτεις, στο μητρωο ανεργων του ΟΑΕΔ:http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed

=> μπορεις να κυνηγησεις το προστιμο + να διαγραφει τελικως -εκτος και σου περισσευουν.. :shifty:

Τελος, εκτος και αν εισαι 19 ετων, ολοκληρο προστιμο = 100% λαθος:http://www.oasa.gr/content.php?id=mkomΚόμιστρο Μειωμένης Τιμής

* Νέοι ηλικίας 13 έως 18 ετών με την επίδειξη Αστυνομικής ταυτότητας

"Δυστυχώς" εργάζομαι αυτή την στιγμή!! :P Γι' αυτό και το θέμα χρημάτων δεν με ανησυχει. Τσούζει λίγο, αλλά τι να κάνουμε; Ως φιλοσοφία έχω το "οι μαλακίες πληρώνονται" γενικότερα...

 

Για το τελευταίο, είναι στα αλήθεια λάθος; :o Τον Μαϊο που πήγαινα ακόμα λύκειο αλλά είχα κλείσει τα 18, μου την είπε ο ελεγκτής που είχα εισητήριο των €0.60 και με ενημέρωσε ότι μόνο με φοιτητική κάρτα ή άλλο δικαιολογητικό το δικαιούμαι από τώρα... Περίεργο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός να λες που εργάζεσαι γιατί αν δεν εργαζόσουν και δεν είχες να πληρώσεις το πρόστιμο δύο πράγματα θα γινόντουσαν, θα το πλήρωναν οι γονείς σου με οτι οικονομικές δυσκολίες έχουνε αν και εφόσον τους το έλεγες φυσικά, αν δεν το πλήρωνες και τους το έκρυβες και περνούσε και η προθεσμία που υπάρχει για να πληρώσεις θα πήγαινε μέσω εφορίας και πολύ παραπάνω αφού αυξάνεται, τώρα δεν θυμάμαι αν διπλασιάζεται ή 5πλασιάζεται αλλά αυξάνεται αρκετά.

 

Αν το πληρώσεις εντός 30 ημερών από οτι θυμάμαι τότε πληρώνεις το 50%, οπότε πλήρωσέ το μέχρι τότε.

 

Να ανακαλύψουν κάτι οι γονείς σου δύσκολο, απλά αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο πάει στην ΔΟΥ και εμφανίζεται στο taxisnet στα ληξιπρόθεσμα. Αν σου έχουν βγάλει κωδικούς οι γονείς σου ζήτησέ τους αλλιώς πανε στην εφορία που ανήκεις να βγάλεις, αν έχεις κωδικούς μπαίνεις και βλέπεις τυχόν ληξιπρόθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε με αιτηση* σου, να κανεις το 84 / 2 = 42 γιουργια :-)
Και μετα κανεις το 42 / 21 (εξοφλωντας εντος προσθεσμιας)

*Απο την ημερομηνια αιτησης, χρονος σταματα να μειωνεται.
εαν δικαιουσαι, λογω ηλικιας, εκπτωση μπορεις να ζητησεις
κανονικα ακομη κ' την ακυρωση 100% αυτου του προστιμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός να λες που εργάζεσαι γιατί αν δεν εργαζόσουν και δεν είχες να πληρώσεις το πρόστιμο δύο πράγματα θα γινόντουσαν, θα το πλήρωναν οι γονείς σου με οτι οικονομικές δυσκολίες έχουνε αν και εφόσον τους το έλεγες φυσικά, αν δεν το πλήρωνες και τους το έκρυβες και περνούσε και η προθεσμία που υπάρχει για να πληρώσεις θα πήγαινε μέσω εφορίας και πολύ παραπάνω αφού αυξάνεται, τώρα δεν θυμάμαι αν διπλασιάζεται ή 5πλασιάζεται αλλά αυξάνεται αρκετά.

 

Αν το πληρώσεις εντός 30 ημερών από οτι θυμάμαι τότε πληρώνεις το 50%, οπότε πλήρωσέ το μέχρι τότε.

 

Να ανακαλύψουν κάτι οι γονείς σου δύσκολο, απλά αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο πάει στην ΔΟΥ και εμφανίζεται στο taxisnet στα ληξιπρόθεσμα. Αν σου έχουν βγάλει κωδικούς οι γονείς σου ζήτησέ τους αλλιώς πανε στην εφορία που ανήκεις να βγάλεις, αν έχεις κωδικούς μπαίνεις και βλέπεις τυχόν ληξιπρόθεσμα.

Γι' αυτό το "δυστυχώς" το έβαλα εντός εισαγωγικών! ;) Αν γινόταν αυτό και ήμουν και χωρίς δουλειά, εκεί είναι που πηδάς απ' το μπαλκόνι που ξεμπερδεύεις και πιο γρήγορα χαχαχαχ...

 

Η έκπτωση 50% ισχύει μέχρι τις 10 μέρες, δεν την προλαβαίνω δηλαδή :( Μετά τις 60 πληρώνεις το πενταπλάσιό του όντως.

 

Αν δεν είχα δικό μου μισθό θα τους το έλεγα αμέσως, τον χαμό στο σπίτι θέλω να αποφύγω τώρα που μπορώ να το πληρώσω μόνη μου! Είναι πολύ αυστηροί και δεν ξέρω τι θα γίνει αν μαθευτεί.

 

Χαίρομαι που το ακούω αυτό πάντως :D Εφόσον την οριστική προθεσμία την προλαβαίνω άνετα δεν θα υπάρξει πρόβλημα!! Πάλι καλά... :) Σ' ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλαβω το σχετικο με την ηλικια? Επισης ακομη και αν δεν δικαιουσαι μειωμενο,
αν θελεις να σταματησεις τον χρονο να μετραει, απλως κανεις μια αιτηση ακυρωσης του.
Ο λογος μπορει να ειναι οτιναναι-ανυποστατος, μεχρι ομως να σου απαντησουν: οτι δεν
αλλαζει κατι, εχει σταματησει το countdown των ημερων (το λιγοτερο για 2-3 εβδομαδες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλαβω το σχετικο με την ηλικια? Επισης ακομη και αν δεν δικαιουσαι μειωμενο,

αν θελεις να σταματησεις τον χρονο να μετραει, απλως κανεις μια αιτηση ακυρωσης του.

Ο λογος μπορει να ειναι οτιναναι-ανυποστατος, μεχρι ομως να σου απαντησουν: οτι δεν

αλλαζει κατι, εχει σταματησει το countdown των ημερων (το λιγοτερο για 2-3 εβδομαδες)

 

Ισχύει αυτό οτι εφόσον κάνεις αίτηση ακύρωσης πάει να μετράει το 10ήμερο? Νόμιζα οτι εφόσον απορριφθεί η αίτηση ακύρωσης χάνεις και το δικαίωμα να το πληρώσεις μειωμένο γιατί περνάει το 10ήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλαβω το σχετικο με την ηλικια? Επισης ακομη και αν δεν δικαιουσαι μειωμενο,

αν θελεις να σταματησεις τον χρονο να μετραει, απλως κανεις μια αιτηση ακυρωσης του.

Ο λογος μπορει να ειναι οτιναναι-ανυποστατος, μεχρι ομως να σου απαντησουν: οτι δεν

αλλαζει κατι, εχει σταματησει το countdown των ημερων (το λιγοτερο για 2-3 εβδομαδες)

Αν συμβαίνει αυτό τότε κάνω την αίτηση αύριο (πιο μετά σήμερα? :P) κιόλας... :D Μήπως ξέρεις πού μπορώ να το κάνω αυτό; Πρέπει να πάω στο Γραφείο Πληρωμής Προστίμων ή μπορώ να απευθυνθώ και αλλού;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κανονικα, μολις παιρνεις αριθμο πρωτοκολλου, σταματανε τα παντα.
Αρχιζουν να ξαναμετρανε, απο το μηδεν, απο την απαντηση τους και μετα.


Στον ΟΑΣΑ ηταν -και αν δεν εχουν αλλαξει κατι ειναι- στη Μετσοβου 15, αν ειναι εκει και για το Μετρο δεν γνωριζω.
Α, και ενα λαθος που, λογω κεκτημενης ταχυτητας, εκανα: το προστιμο για μισο εισιτηριο ειναι 36 ευρω (0.60Χ60)


http://www.oasa.gr/content.php?id=plhrkom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αυτό αν ισχύει.

 

Οπότε ts, κάνε αίτηση ακύρωσης βρες καμιά δικαιολογία εκεί να τους πεις κι αν απορριφθεί πληρώνεις στο 10ήμερο με -50%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πάω στο Γραφείο Πληρωμής Προστίμων ή μπορώ να απευθυνθώ και αλλού;

Διχως να θυμαμαι την αριθμηση στη Μετσοβου, για τον ΟΑΣΑ, πρεπει να ηταν στο ιδιο ακριβως κτιριο,

θυμαμαι παλιοτερα εκει να με ρωτουν: "ηρθατε για να το πληρωσετε?", -"οχι ηρθα για να το ακυρωσω!"

:P

Στην αιτηση, στοιχεια αλληλογραφιας(!) βαζεις, κατα το δοκουν:

δεν ειναι 'υποχρεωτικο' να δωσεις αναγκαστικα το πατρικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κανονικα, μολις παιρνεις αριθμο πρωτοκολλου, σταματανε τα παντα.

Αρχιζουν να ξαναμετρανε, απο το μηδεν, απο την απαντηση τους και μετα.

Στον ΟΑΣΑ ηταν -και αν δεν εχουν αλλαξει κατι ειναι- στη Μετσοβου 15, αν ειναι εκει και για το Μετρο δεν γνωριζω.

Α, και ενα λαθος που, λογω κεκτημενης ταχυτητας, εκανα: το προστιμο για μισο εισιτηριο ειναι 36 ευρω (0.60Χ60)

http://www.oasa.gr/content.php?id=plhrkom

Αθηνάς 67 είναι το Γ.Π.Π της ΣΤΑΣΥ... Μετσόβου 15 είναι για τα υπόλοιπα μέσα :) Άρα κι εγώ λάθος έκανα που έβαλα ΟΑΣΑ στον τίτλο.

 

Στα 500 μέτρα απ' την δουλειά μου είναι το γραφείο, οπότε μια χαρά! Αν πάω γύρω στις 9:30 λες να έχω ξεμπερδέψει μέχρι τις 10; Να τελειώνει και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...