Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με πρόστιμα της ΣΤΑΣΥ...


hefialtes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολονοτι ο τιτλος του θεματος ειναι για τον ΟΑΣΑ, για το Μετρο αντιστοιχως θα πρεπει να πας:
http://www.stasy.gr/index.php?id=50

~ * ~

Οσοι διαβαζουν το παρον θεμα, ισως τους βοηθησει & αυτο:

Μπορώ να βγάλω μηνιαία κάρτα την μέρα επιβολής του προστίμου για να το γλιτώσω;
Ναι! Σύμφωνα με την απόφαση Νο 2997/2014 του διοικητικού συμβουλίου του ΟΑΣΑ, το πρόστιμο θα διαγράφεται
εφόσον ο επιβάτης προσκομίσει εντός 60 ημερών στις αρμόδιες υπηρεσίες ελέγχου μηνιαία κάρτα η οποία έχει εκδοθεί
την ίδια ή προγενέστερη ημερομηνία με την ημερομηνία επιβολής του προστίμου. Η απόφαση ισχύει για πρόστιμα που
επιβάλλονται από ελεγκτές του ΟΑΣΑ, της ΟΣΥ και της ΣΤΑΣΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολονοτι ο τιτλος του θεματος ειναι για τον ΟΑΣΑ, για το Μετρο αντιστοιχως θα πρεπει να πας:

http://www.stasy.gr/index.php?id=50

 

Ο τίτλος διορθώθηκε ;)

 

Να 'στε καλά ρε παιδιά... Ένα πράγμα ήθελα να ρωτήσω, δέκα μου μάθατε! :D

Μπορώ να βγάλω μηνιαία κάρτα την μέρα επιβολής του προστίμου για να το γλιτώσω;

Ναι! Σύμφωνα με την απόφαση Νο 2997/2014 του διοικητικού συμβουλίου του ΟΑΣΑ, το πρόστιμο θα διαγράφεται

εφόσον ο επιβάτης προσκομίσει εντός 60 ημερών στις αρμόδιες υπηρεσίες ελέγχου μηνιαία κάρτα η οποία έχει εκδοθεί

την ίδια ή προγενέστερη ημερομηνία με την ημερομηνία επιβολής του προστίμου. Η απόφαση ισχύει για πρόστιμα που

επιβάλλονται από ελεγκτές του ΟΑΣΑ, της ΟΣΥ και της ΣΤΑΣΥ.

Να σου πω βρε Devil... Από την στιγμή που το πρόστιμο μού επιβλήθηκε στις 7/7, και εγώ κάρτα απεριορίστων διαδρομών έβγαλα στις 8/7, λες να μπορώ να μπορέσω να το διαγράψω; Ή έστω να θεωρηθεί στα σοβαρά η αίτηση ακύρωσης; :o

 

Πάνω στην κάρτα δεν γράφει ποια ημερομηνία ακριβώς την έβγαλα! Ένα "ΙΟΥΛΙΟΣ 2016" λέει απλά... Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω βρε Devil... Από την στιγμή που το πρόστιμο μού δόθηκε στις 7/7, και εγώ κάρτα απεριορίστων διαδρομών έβγαλα στις 8/7, λες να μπορώ να μπορέσω να το διαγράψω; Ή έστω να θεωρηθεί στα σοβαρά η αίτηση ακύρωσης; :o

 

Πάνω στην κάρτα δεν γράφει ποια ημερομηνία ακριβώς την έβγαλα! Ένα "ΙΟΥΛΙΟΣ 2016" λέει απλά... Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό.

Καλα εεεε? Εισαι α-πι-στε-υτος / τη!!! :blink:

 

Θα σου ελεγα, να δοκιμαζες να βγαλεις ακομη και σημερα καρτα απεριοριστων, αλλα επειδη σε καποια εκδοτηρια, random

της βαζουν επισης σφραγιδα με ημερομηνια -αυτο μπορει να γινεται η οχι κι αναλογως του ποσο βαριεται(!) ο υπαλληλος-

δεν ηθελα να σε χωσω στο ρισκο (= διχως εγγυημενο 100% το αποτελεσμα), του εξτρα εξοδου αγορας της. Μα, αφου τωρα

την εχεις εννοειται πως πας με τα χιλια (ευγενικα μεν, μα δε δεχεσαι κατι διαφορετικο) σε αιτηση ακυρωσης του προστιμου!

:shifty:

Θελεις να πεις, οτι την εβγαλες την ιδια ημερα? (Εγω καλυτερο νομιζω ειναι) να πεις οτι την ειχες ηδη. Απλως, στον ελεγχο

τοτε "τα εχασες", πανικοβληθηκες -συμβαινει, και ειναι ανθρωπινο- ειχες κατι αλλο πολυ δυσαρεστο στο μυαλο σου τοτε, η

δεν την ειχες μαζι σου. Ευγενικα, μα μην αρχισεις κανενα τεραστιο διαλογο εκει, κατεθεσε την αιτηση και σε αυτη μη γραψεις

"σεντονια". Οσο λιγοτερα συνομιλησεις ενδεχομενως τοσο καλυτερα, γιατι @ Μετρο ειδικα ειναι, εχμ αρκουντως καθαρματα 

 

Σε παρομοια φαση προστιμου απο ΟΑΣΑ, φιλη μου τσεκαρε λιγο στις ουρες εκδοτηριων: ποιο δεν εβαζε σφραγιδα

εβγαλε καρτα, εκανε αιτηση, και το ακυρωσε -> μαλιστα εξαντλησε και τις ημερες: δηλαδη εκανε την αιτηση της, μετα

απο τουλαχιστον 50-55 ημερες, πιστευοντας πως ετσι θα δυσκολευε τυχον αναζητηση εξτρα στοιχειων για τη καρτα

(να επαναλαβω ομως οτι στο Μετρο ειδικα, οι τυποι εκει ειναι παντοτε & ολοφανερα περισσοτερο "κεφαλοκυνηγοι"..)

Ισως ακουγεται "αστειο", μα απο τη στιγμη που καλειται να ζησει μονη, με αστεια χρηματα, δεν εχει πολλες επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εεεε? Εισαι α-πι-στε-υτος / τη!!! :blink:

 

Είχα ήδη σχέδια να βγάλω κάρτα την συγκεκριμένη μέρα (στις 8/7)!!! συνέβη εντελώς συμπτωματικά που πήρα πρόστιμο την ακριβώς προηγούμενη... είπα να κοιμηθώ και μου 'ρθε ξαφνικά μια φλασιά για το θέμα και πετάχτηκα πάνω :o

 

Η υπάλληλος ήταν μια τύπισσα με σγουρό ντεκαπάζ και φούξια μανικιούρ που δεν σταμάτησε να μιλάει στο τηλέφωνο όσο μου έβγαζε την κάρτα... Ούτε τα στοιχεία μου δεν έγραψε και έπρεπε να της το θυμίσω!! :D Μία απλή σφραγίδα ΣΤΑΣΥ μου έβαλε. Ημερομηνία πουθενά. έλα ρε φίλε και εγώ αγχώνομαι τζάμπα τόσες μέρες!

 

Να ελέγξουν το πότε βγήκε η κάρτα σε κάποια βάση δεδομένων δεν υπάρχει ως ενδεχόμενο δηλαδή; Μόνο αυτό με τρομάζει... αλλιώς ναι, να τους πω ότι την είχα ήδη και εκείνη την μέρα την ξέχασα στο σπίτι να γλυτώσω και τα λεφτά και όλα!!

 

την φίλη σου θα την χαρακτήριζα τουλάχιστον πρότυπο προς μίμηση... ;) και είναι κατανοητή η θέση της δυστυχώς... :(

 

Για τους "κεφαλοκυνηγούς" έχεις πολύ μεγάλο δίκιο! Είναι και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις εκείνη την στιγμη, αν έχει νεύρα γιατί χαρμάνιασε και σχολάει σε 3 ώρες... Αν πάω πρωί πρωί με χαμόγελο πιστεύω μια χαρά θα πάνε όλα :)

 

να σαι καλά και πάλι, χίλια ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου!!! ✨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα ηδη, πως εξαρταται απ' τον υπαλληλο και το ποτε: αν πας να την βγαλεις οχι αρχες αλλα τελος του μηνα,
πιθανοτατα να της σφραγι-δωσουν και ημερομηνια -> με τη σκεψη οτι, τοτε, θα την βγαζεις μονο γι' αυτο το λογο :-(

Sorry, η ειδικευση μου [ :-D ] @προστιμα ΜΜΜ, δε φτανει μεχρι να γνωριζω αν ανευρισκεται ημερομηνια εκδοσης,
δεν μπορω να το αποκλεισω, αλλα αν ηταν θεμα ενος 'κλικ' σε εναν υπολογιστη, τι χρειαζεται η...ημεροσφραγιδα?
[εκτος κι αν μιλαμε εδω, για το γνωστο και μη εξαιρετεο, εξαιρετικο "σφραγιδοφετιχ"(!) των δημοσιων υπαλληλων]
 


S.O.S. για να μην πεις κατι λαθος: ημερομηνια δεν υπαρχει πουθενα = ουτε στο κουπονι? :shifty:
οπου κουπονι = το προφανες και στη φωτο παρακατω, αλλα τσεκαρεις και στην πισω οψη
Screenshot-286.png


Στη περιπτωση που υπαρχει ημερομηνια, τοτε στην αιτηση αντιστοιχως γραφεις οτι δεν σου ειπε κανενας για το 2997/2014
(αν και τους ρωτησες τι μπορεις να κανεις γι' αυτο) ουτε το βρηκες στα ενημερωτικα τους. Ρωτωντας περαιτερω με δικη σου
πρωτοβουλια το πληροφορηθηκες και τοτε εβγαλες αμεσως καρτα (μα πλεον αναγκαστικα) το πρωινο της επομενης ημερας
:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ημερομηνία δεν υπάρχει ούτε μπρος ούτε πίσω! :) σε κάνα δίωρο θα πάω στα γραφεία και όπου βγει λοιπόν...

 

το πολύ πολύ τους κάνω δωροδοκίες με 5-6 κουτάκια μελάνι για σφραγίδες, να ζήσουν κι αυτοί λίγες στιγμές ικανοποιήσης :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν υπαρχει ημερομηνια, δεν τιθεται θεμα "οπου βγει": αιτηση ακυρωσης προστιμου και τελειωνει.
(στο φιναλε ας μην κουνητομιλουσε ασυστολως η ξανθια τους, κι ας σφραδιδ-εδινε σωστη ημερομηνια)

 

Το να κινηθει ολοκληρος μηχανισμος εξακριβωσεων, για να αποδειξει την επομενη ημερα εκδοσης, μου
φαινεται επισης ακυρο -εως σεναριο επιστημονικης φαντασιας λεμε!- αλλα για το Μετρο ειδικα, ιδωμεν

 

Τελος υποψιν οτι, εχεις ημερες μπροστα σου [προσωπικως, δεν θα ετρεχα]
και δεν εισαι υποχρεωμενη να τους δηλωσεις ποτε & που εβγαλες τη καρτα

B)
Καλημερες!

 


να σαι καλά και πάλι, χίλια ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το θέμα μου!!! ✨

ΘΕΝΚ ΓΙΟΥ ^_^

Το θεμα ειναι και πρακτικως να γλυτωσεις τα χρηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε, κυκλοφορανε παλι ελεγκτες στην πιατσα; ξερω κοσμο που δεν βγαζει εισιτηρια, ειδικα για κοντινες αποστασεις γιατι λεει "ελα μωρε δεν κυκλοφορανε τωρα, τα χουν κανει πανω τους" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως στο Μετρο υπαρχουν στανταρ (πολλοι) ελεγχοι σε αναλογια 25-1(!) με υπολοιπα ΜΜΜ
υπολογιζοντας βεβαιως στη βοηθεια/συνδρομη των...αστυνομικων που υπαρχουν σε σταθμους
:shifty:
Ακομη κι ετσι ομως, κανουν "face control" -> θα την πεσουν σε (νεαρες) γυναικες, παπουδια κλπ...

Edit: πραγματι, αστυνομικοι υπαρχουν
κατά μήκος της Γραμμής 2 και 3 του Μετρό και στους συνολικά 37 σταθμούς, υπάρχει και σήμερα επικουρική κάλυψη από αστυνομικούς. Στους περιφερειακούς σταθμούς ένα άτομο ανά βάρδια και στους κεντρικούς (Ομόνοια, Σύνταγμα, Πανεπιστήμιο) δύο άτομα/βάρδια. "Το αστυνομικό τμήμα του Συντάγματος αναλαμβάνει να στείλει άνδρες στο Μετρό Συντάγματος, στον Ευαγγελισμό και το Μέγαρο Μουσικής. Ουσιαστικά, κάθε σταθμός επανδρώνεται από άνδρες της αστυνομίας των πλησιέστερων Α.Τ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα πάθει και εγω την ημέρα που πήγαινα να γραφτώ στη σχολή με έπιασαν γιατί είχα μισό εισιτήριο ενώ δεν το δικαιούμουν. Πήγα στον Κεραμεικό την ίδια μέρα με το χαρτί της εγγραφής της σχολής και η τύπισα δεν ήθελε να μου κάνει αίτηση γιατί "τις απορρίπτουν πάντα", προφανώς βαριόταν τη ζωή της. Τελικά μετά απο λίγο πρήξιμο μου έκανε την αίτηση. Μετά απο 2 μήνες νομίζω ήρθε και το χαρτί της ακύρωσης του προστίμου.

 

Αν σου το ακυρώσουν να κρατήσεις το χαρτί που θα σου'ρθει γιατί ποτέ δεν ξέρεις με την μαλακία που τους δέρνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

update σχετικά με την κατάσταση... :)

 

Τελικά μπόρεσα να πάω στο γραφείο την Τρίτη κατά τη 1 το μεσημέρι, με εξυπηρέτησε ένα μίζερο ανθρωπίδιο με καράφλα και μουστάκι που δεν ήξερε να δουλεύει το πρόγραμμα και τελικά ζήτησε βοήθεια από συνάδελφο... Με τα πολλά τους έδωσα φωτοτυπία από τα δικαιολογητικά (ταυτότητα και κάρτα διαδρομών), με έβαλαν να υπογράψω κάπου και τώρα είμαι στην αναμονή για να δω εάν ακυρώθηκε!

 

Δεν έλεγξαν ούτε με έβαλαν να γράψω τίποτα άλλο, μόνο την υπογραφή μου. Περιμένουμε λοιπόν... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είχα πτήση χθες στις 7¨30 οπότε κανόνισα να πάρω το μετρο των 6 απο Μοναστηράκι για να μην περιμένω με τις ώρες στο Αεροδρόμιο.

Πληρώνω το εισητηριάκι των 5 κανονικά μα ξαφνικά, a wild απρογραμμάτιστη διακοπή appears και κατά τη σταση Χολαργός βγαίνει ανακοίνωση πως το τρενο δεν παει μεχρι τέλους και πρέπει να πάρουν το λεωφορείο όσοι ταξιδεύουν.

Έτσι έσκασα 30 σε ταξί για να μην χάσω την πτήση.

Χαχαχ... μαντέψτε ποιος δεν θα βγάλει Μηνιαία για τον υπόλοιπο χρόνο ;) ;) ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πτήση χθες στις 7¨30 οπότε κανόνισα να πάρω το μετρο των 6 απο Μοναστηράκι για να μην περιμένω με τις ώρες στο Αεροδρόμιο.

Πληρώνω το εισητηριάκι των 5 κανονικά μα ξαφνικά, a wild απρογραμμάτιστη διακοπή appears και κατά τη σταση Χολαργός βγαίνει ανακοίνωση πως το τρενο δεν παει μεχρι τέλους και πρέπει να πάρουν το λεωφορείο όσοι ταξιδεύουν.

Έτσι έσκασα 30 σε ταξί για να μην χάσω την πτήση.

Χαχαχ... μαντέψτε ποιος δεν θα βγάλει Μηνιαία για τον υπόλοιπο χρόνο ;) ;) ;)

Καλά θα κάνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πτήση χθες στις 7¨30 οπότε κανόνισα να πάρω το μετρο των 6 απο Μοναστηράκι για να μην περιμένω με τις ώρες στο Αεροδρόμιο.

Πληρώνω το εισητηριάκι των 5 κανονικά μα ξαφνικά, a wild απρογραμμάτιστη διακοπή appears και κατά τη σταση Χολαργός βγαίνει ανακοίνωση πως το τρενο δεν παει μεχρι τέλους και πρέπει να πάρουν το λεωφορείο όσοι ταξιδεύουν.

Έτσι έσκασα 30 σε ταξί για να μην χάσω την πτήση.

Χαχαχ... μαντέψτε ποιος δεν θα βγάλει Μηνιαία για τον υπόλοιπο χρόνο ;) ;) ;)

κρατα την αποδειξη απο το ταξι και το εισιτηριο μαζι, για να τα τριβεις στη μαπα των ελεγκτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...