Προς το περιεχόμενο

Η Samsung Display επιδεικνύει την ανωτερότητα των οθονών AMOLED έναντι των LCD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

είμαι ενθουσιασμένος ,είδα μεγάλη διαφορά μεταξύ lcd-amoled παρακολουθόντας ολόκληρο το βιντεο στην lcd οθόνη μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάλι καλά που τα iphone δεν είχαν καμία πλάσμα για οθόνη γιατί είμαι σίγουρος ότι παλι εδώ θα λέγατε ότι το πλάσμα εδώ είναι καλύτερο..

Σας λείπουν η γνώσης γράφουν οι άλλοι που ουτε έχουν δει πως είναι η super amoled από κοντά και έχουν και άποψη από πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung προωθεί ότι την συμφέρει. Στην κινητή τηλεφωνία κατέχει ηγετική θέση στην παραγωγή (AM)OLED.

 

Στις τηλεοράσεις οπού δεν πρόκειται στο άμεσο μέλλον να επενδύσει τα δiσεκατομμύρια της LG για OLED, (το έχει αναφέρει και επίσημα http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1462516534) ισχυρίζεται πως η κορυφαία τεχνολογία για τηλεοράσεις θα είναι η QLED. Ενδέχεται να τις δούμε και το 2018 αν είμαστε τυχεροί. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα τεχνολογία μιας και παντρεύει τα καλύτερα χαρακτηριστικά των ΟLED και LCD, δηλαδή φωτεινότητα & ευκρίνεια μαζί με απόλυτο μαύρο και άπειρο contrast!

 

Στο θέμα OLED vs LCD ας μην ψαρώνουμε και πολύ. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις OLED γιατί έχουν μεγάλη αδυναμία στο να δείχνουν near black, δηλαδή αποχρώσεις κοντά στο μαύρο και σκιές, που είναι ύψιστης σημασίας για να δεις σωστά μια ταινία. Για παράδειγμα έβλεπα χτες στο Netflix Daredevil στο Galaxy Tab S2 και μετά στην Samsung UE60KS7000, δηλαδή OLED vs LCD. H διαφορά ήταν τεράστια υπέρ της τηλεόρασης όπου στις σκοτεινές σκηνές έβλεπα όλες τις σκιές και στην ταμπλέτα έβλεπα ένα σκέτο μαύρο χωρίς να μπορώ να διακρίνω τίποτα από πίσω, και πιστέψτε με το έψαξα πολύ με τις ρυθμίσεις στην ταμπλέτα. Το ίδιο άσχημα απέδιδε και το Samsung Note που δοκίμασα.  Πραγματικά ήταν αποκάλυψη, και η εικόνα στην LCD μακράν ανώτερη. Για να μην αναφερθώ στα καταπληκτικά χρώματα που έχουν οι νέες τηλεοράσεις τις Samsung. Αφήστε δε πως φαίνεται σε παιχνίδια... πραγματικά ονειρικές η nano LCD.

 

Η LG μόνο φέτος έχει καταφέρει σωστές αποχρώσεις του μαύρου (near black) άλλα οι OLED ΤV τις είναι πανάκριβες!!!! Όταν θα μπορεί να τις πουλάει σε λογικές για το κοινό τιμές, η Samsung θα έχει τις QLED στην αγορά!

 

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1467880160

 

http://www.qled-info.com/introduction/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για κινητά και ταμπλέτες Samsung (έχω ένα Galaxy, όχι απ' τα τοπ της σειράς), αλλά μπορώ να μιλήσω για τηλεοράσεις που έχω 2-3 Samsung, 2 LG και μια Sony (σε οικία μου και πατρικό μου)...

...ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ η εικόνα των LG σε σχέση με των Samsung, ενώ της Sony επίσης καλύτερη αλλά και ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ (ολίγον "εξωπραγματικά", αλλά κρυστάλλινη εικόνα και η Sony).

 

Αυτά για μένα, περί οθονών Samsung...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ οθόνες samsung ...

ειναι η μονη εταιρεια  εν ετη 2016 που χρησιμοποιει ακομα pwm για την μειωση του φωτισμου...

Καλά εσύ ασχολήσου με το pwm, εμείς θα βλέπουμε ταινίες και φωτογραφίες στις πιο ζωντανές οθόνες του κόσμου με απόλυτο μαύρο που δεν φωτίζει στο σκοτάδι. Το αποτέλεσμα μετράει. Τα άλλα για μένα είναι μικρά μικρά γραμματάκια... Φιλικά πάντα, αλήθεια...απλά δεν κατανοώ το σχόλιο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

απλά δεν κατανοώ το σχόλιο σου...

Εννοείς δλδ ποιο είναι το πρόβλημα με τη χρήση pwm για dimming ώστε να λέει μακρυά από τις samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς δλδ ποιο είναι το πρόβλημα με τη χρήση pwm για dimming ώστε να λέει μακρυά από τις samsung?

Καταλαβαίνω τι εννοεί, όπως και το pwm, αλλά τι σημασία έχει αναρωτιέμαι. Δηλαδή θα δω δυο κινητά δίπλα δίπλα το ένα με άμολεντ το άλλο όχι και θα κάτσω να δω τι τεχνολογία χρησιμοποιεί για να κατεβάσει την φωτεινότητα από το 80 στο 60%;  Θα  τα βάλω και τα δυο στο 100% και θα διαλέξω την άμολεντ γιατί εμένα προσωπικά με νοιάζει να βλέπω ταινίες και βίντεο γενικά στο κινητό και να το απολαμβάνω. Ειδικά βράδυ για να μην ξυπνάω την δικιά μου έχω σβηστά όλα τα φώτα και με την αμολεντ βλέπω κάθε λεπτομέρεια, δεν με στραβώνει το μαύρο άμα βλέπω ταινία τρόμου. Εκτός του ότι έχω κάνει HUD στο αμάξι με mirroring στο παρμπρίζ και το έχω συνδέσει με το Torque και OBD adapter. Εκεί μονόδρομος η αμολεντ γιατί αλλιώς αντανακλάται και το μαύρο μαζί με τα χρώματα των LCD...Επειδή μακρηγόρησα, θέλω να πω ότι καλό είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε ψυχωτικά σχεδόν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν...λες και οι υλοποιήσεις LCD από άλλες εταιρείες είναι τόσο ποιοτικές που η Samsung έγινε ξαφνικά ουραγός στον αγώνα του display...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικό βίντεο της Samsung, οι φωτογραφίες έχουν πειραχτεί για να φαίνονται ξεθοριασμένες. Επίσης ο κορεσμός που έχουν οι φωτογραφίες στο παράδειγμα με την AMOLED είναι στον θεό. Ωραίες οι OLED οθόνες και μάλιστα είναι το μέλλον αλλά η Samsung ακόμα να το υλοποιήσει σωστά, μέσα στην υπερβολή όπως πάντα. Τον καιρό που είχα το P8 με την Full HD οθόνη τα χρώματα φαινόντουσαν πιο ρεαλιστικά σε σύγκριση με το S6 μίας φίλης αφού ο κορεσμός ήταν σε υπερβολικά επίπεδα. Επίσης σπίτι έχω μία LG και μία Samsung τηλεόραση, τα χρώματα της Samsung όπως και σε όλες τις συσκευές της είναι υπερβολικά κορεσμένα, που κάνουν το περιεχόμενο να φαίνεται εξοπραγματικό και άσχημο πολλές φορές. Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν να παίξω Far Cry 3 και αργότερα Uncharted 4 στην Samsung και πονούσαν τα μάτια μου μετά από ένα χρονικό διάστημα αφού τα πράσινα χρώματα ήταν υπερβολικά κορεσμένα σε σχέση με αυτά της LG. Επίσης είδα την OLED τηλεόραση της LG δίπλα σε μία Samsung και η διαφορά ήταν τεράστια αφού ξανά υπήρχε η διαφορά με τον κορεσμό των χρωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταλαβαίνω τι εννοεί, όπως και το pwm, αλλά τι σημασία έχει αναρωτιέμαι.

Δεν συμφωνώ στο θέμα μακρυά από Samsung, αλλά με το μακρυά από pwm dimming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ότι και να λέμε εδώ εμείς οι διάφορες ειναι ολοφανερες σε κάθε εικόνα στο ίντερνετ σε κάθε βίντεο με συγκρισεις στα κινητά

 

Τώρα ότι και να λέει ο κάθε ένας μπορούφες το αποτέλεσμα δεν αλλάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μαζί σου...απλά μας επηρεάζει τόσο τελικα;

Αρκετούς επηρεάζει αν όχι όλους. Το flickering είναι αρκετά κουραστικό για τα μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...