Προς το περιεχόμενο

Πετρελαιοκινητήρας euro4 και Αττικη


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλησπερα σκεφτομαι για αγορα πετρελαιου αλλα δεν ξερω αν γινετε να κυκλοφορησω με euro4 Αθηνα

Ο ασφαλιστης μου ειναι 100% σιγουρος οτι με καλυπτει, Στην auto marin μου μιλησα μου ειπαν οτι κυκλοφορω κανονικα αλλα σε περιπτωση ατυχηματος θα εχω προβλημα, το ιδιο μου ειπε και η anytime...

Ξερεις καποιος κατι παραπανω? Εχει καποιος euro4 στην Αθηνα ο οποιος να εχει εμπλακει με ασφαλιστικη να μου πει τι γινετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι σύμφωνα με το νόμο 4030 /2011 και το άρθρο 50, από σήμερα μπορούν να ταξινομούνται αυτοκίνητα με πετρελαιοκινητήρα στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, ενώ επιτρέπεται παράλληλα και η μετακίνηση αυτών των αυτοκινήτων στις δύο πόλεις. Η μόνη προϋπόθεση που τίθεται είναι να διαθέτει κινητήρα προδιαγραφών ρύπων Euro 5, 6.

 

...και τα πετρελαιοκίνητα επιβατικά οχήματα ιδιωτικής χρήσης εξαιρούνται των περιορισμών κυκλοφορίας στις περιοχές των Νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης, που καθορίστηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 26 του ν.1959/1991 (Α΄ 123), εφόσον η τεχνολογία τους πληροί εκ κατασκευής τις προδιαγραφές του Κανονισμού (ΕΚ) 715/2007 της 20ής Ιουνίου 2007 (Euro V και Euro VI) ή μεταγενέστερου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως συνήθως γράφει και η άδεια οτι απαγορεύεται η κυκλοφορία εντός  θεσσαλονικης - αθηνας και υπαρχει το ανάλογο πρόστιμο σε έλεγχο της τροχαίας 

μόνο τα euro 5 επιτρέπονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο οσο ξερω η αδεια γραφει τι euro ειναι ο κινητηρας και π.χ. στα euro 4 γραφει οτι απαγορευεται κυκλοφορια για αττικη και θεσσαλονικη. Οσο αφορα το πρωτο ετος κυκλοφοριας το αναφερει η αδεια και επισης τα euro 5 νομιζω οτι ειναι 2009-10 και ανω

Δεν υπαρχει χρονολογικο οριο, αν ειναι euro4 δεν επιτρπεται

Εκτος και αν αλλαξουν τον νομο που δεν το νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο οσο ξερω η αδεια γραφει τι euro ειναι ο κινητηρας και π.χ. στα euro 4 γραφει οτι απαγορευεται κυκλοφορια για αττικη και θεσσαλονικη. Οσο αφορα το πρωτο ετος κυκλοφοριας το αναφερει η αδεια και επισης τα euro 5 νομιζω οτι ειναι 2009-10 και ανω

Δεν υπαρχει χρονολογικο οριο, αν ειναι euro4 δεν επιτρπεται

Εκτος και αν αλλαξουν τον νομο που δεν το νομιζω

 

Ευχαριστω.Αρα θελει προσοχη απο μελοντικο αγοραστη .Αν καποιος ειναι εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης απαγορευεται να ερθει Αθηνα αν δεν καλυπτεται απο το Euro ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτο προσπαθω να καταλαβω και εγω μιας και σκεφτομαι για αγορα πετρελαιου... Οτι μπορει να σε γραψει η τροχαια σιγουρα μπορει δεν ξερω σε κατα ποσο περιεργο αστυνομικο θα κατσεις και παλι κλαιν να σου κοψει καμια κληση... Το θεμα ειναι σε περιπτωση ατυχηματος τι γινετε αυτο θελω να ξεκαθαρισω και εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτο προσπαθω να καταλαβω και εγω μιας και σκεφτομαι για αγορα πετρελαιου... Οτι μπορει να σε γραψει η τροχαια σιγουρα μπορει δεν ξερω σε κατα ποσο περιεργο αστυνομικο θα κατσεις και παλι κλαιν να σου κοψει καμια κληση... Το θεμα ειναι σε περιπτωση ατυχηματος τι γινετε αυτο θελω να ξεκαθαρισω και εγω

 

 

Θελει πραγματι προσοχη αλλα δεν μπορω να καταλααβω τι σχεση εχει ενα ατυχημα με το Euro του κινητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η αδεια του euro4 γραφει οτι απαγορευεται η κυκλοφορια στην Αττικη και αν εμπλακεις σε ατυχημα δεν ξερω κατα ποσο σε καλυπτει

 

Το ελληνικο παραλογο...Αλλο απαγορευεται να κυκλοφορει και αλλο το ατυχημα και η καλυψη απο ασφαλιστικη .Γνωμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...