Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται ότι δεν θα πιάσει τον στόχο του 1 δισ. συσκευών Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά τα πράγματα ,έχω 8.1 σε λαπτοπ 2ετιας με drivers που δεν υπάρχουν ,με M/b που ένας θεός ξέρει αν έχει υποστήριξη . Εφόσον το λάπτοπ είναι μία χαρά γιατί να αλλάξω ....ιντερφεις? Θα γίνει γρηγορότερο, θα τρέχει σαν να έχω διπλάσια ραμ? Όχι!! Οπότε ?? Και να δεν είναι λάθος των w10 που θα κολλήσει το σύστημα επειδή οι εταιρείες δεν βγάζουν driversγια το δικό μου λαπτοπ . Είναι όμως δικό μου θέμα που θα δημιουργηθούν ένα κάρο προβλήματα από ένα λειτουργικό που αντί να λύνει θέματα ...δημιουργεί .οπότε μένω με 8.1 και όταν αλλάξω λαπτοπ θα πάρω να έχει τα 10 . Δεν έχω ούτε γνώσεις τεχνικού η/υ ούτε λεφτά να τρέχω να διόρθωσω τα "σπασμένα" .ούτε διάθεση να κάνω ρολ μπακ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι αγανάκτησε;

Η εκκίνηση έπαψε να είναι γρήγορη.

 

Απίστευτη χρήση του δίσκου (500 GB), για αρκετά λεπτά (10-20) μετά την εκκίνηση, αλλά και σποραδικά χωρίς λόγο.

 

Χρήση CPU συχνά και ως 100% χωρίς να τρέχει πρόγραμμα στο προσκήνιο, με αποτέλεσμα το ανεμιστηράκι να βγάζει εκνευριστικό θόρυβο.

 

Αποτέλεσμα των παραπάνω, αργή απόκριση για ένα Laptop που ήταν για σερφάρισμα, φωτογραφίες και γενικά για ήπια χρήση.

 

 

Επειδή τα παραπάνω τα είδα με τα μάτια μου, θα παραμένω ευτυχής χρήστης των 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βγαίνει 

νομίζουν ότι το βγάζουν :P

 

με λίγο ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα site προτείνουν την απενεργοποίηση κάποιων επιλογών στο Privacy...

 

προσωπικά με ενδιαφέρει το update μόνο για το DX12, άλλα δεν αξίζει γενικότερα, πχ. αν η νέα τεχνολογία σε μνήμες, σκληρούς κτλ. τρέχει καλύτερα σε 10 από ότι σε 7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγο ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα site προτείνουν την απενεργοποίηση κάποιων επιλογών στο Privacy...

 

προσωπικά με ενδιαφέρει το update μόνο για το DX12, άλλα δεν αξίζει γενικότερα, πχ. αν η νέα τεχνολογία σε μνήμες, σκληρούς κτλ. τρέχει καλύτερα σε 10 από ότι σε 7 

με την απενεργοποίηση απλά λέει ότι τα στέλνεις αλλά δεν τα χρησιμοποιούν (ναι καλά ) ο σωστός τρόπος (άλλα και πάλι όχι σίγουρος)

1, δεν κάνεις χρήση του microsoft account αλλά μόνο local account

2. remove all metro apps

3. χρήση ειδικού προγράμματος(η χειροκίνητα) που αφαιρεί 99% του telemetry

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Black Demi's: προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα για αφαίρεση του telemetry;

εχει στο insomnia στα apps

 

α ναι πρεπει να κλισεις και τα Updates (ψαξε στο google το αντιστιχο thread)αλλιος ολα πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκκίνηση έπαψε να είναι γρήγορη.

 

Απίστευτη χρήση του δίσκου (500 GB), για αρκετά λεπτά (10-20) μετά την εκκίνηση, αλλά και σποραδικά χωρίς λόγο.

 

Χρήση CPU συχνά και ως 100% χωρίς να τρέχει πρόγραμμα στο προσκήνιο, με αποτέλεσμα το ανεμιστηράκι να βγάζει εκνευριστικό θόρυβο.

 

Αποτέλεσμα των παραπάνω, αργή απόκριση για ένα Laptop που ήταν για σερφάρισμα, φωτογραφίες και γενικά για ήπια χρήση.

 

 

Επειδή τα παραπάνω τα είδα με τα μάτια μου, θα παραμένω ευτυχής χρήστης των 7.

 

Μήπως μπερδεύτηκε και έβαλε τα windows 1;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το privacy έχει καταντήσει κουραστικό.

 

Η MS το έκανε transparent στο EULA της, δλδ λέει ξεκάθαρα πως λειτουργεί το telemetry, και όλοι πέσαν να την φάνε, ενώ έχει χιλιοειπωθεί ότι όλες οι εταιρίες έχουν ανάλογα, η και μεγαλύτερα σε βαθμό, telemetry data collections. Απλά για τις άλλες εταιρίες είναι 1-2 γραμμές στο EULA και ασαφές στο τι κάνουν στην πραγματικότητα.

 

Επίσης είναι γέλιο να ακούω ότι πάνε σε Win 7 για ασφάλεια, αλλα έχουν κάνει full updates. Η ίδια η MS είπε ότι υπάρχει από τα ΧΡ το telemetry (όπως τις άλλες εταιρίες, ασαφές) και με τα updates που έχει βγάλει και στα Win 7 και στα Win 8, έχει πάρει το telemetry στο ίδιο επίπεδο με τα Win10.

 

Οποτε είτε Win7 updated είτε 10, το ίδιο privacy έχετε.

Τώρα, μου αρέσει που γίνετε αυτό γενικά? Όχι. Κανένα telemetry δεν ακούγεται ωραίο. 

Νιώθω πιο ασφαλής με την MS που το έκανε transparent (και έχει προστατέψει την ασφάλεια τον χρηστών τις, πολλές φορες μάλιστα τα τελευταία χρονια), Ναι. Νιώθω πιο ασφαλής με την MS παρα με την Google η την Apple η οποια δήποτε άλλη εταιρία που κρατα τα χαρτιά τις κλειστά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπερδεύτηκε και έβαλε τα windows 1;

Καθόλου!

 

Μάλιστα επειδή κουράστηκε με τις καθυστερήσεις των 10, αντικατάστησε τον δίσκο με έναν ssd intel 535 (προσφορά crazy Sundays) και τώρα είναι ένας χαρούμενος χρήστης των 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...