Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται ότι δεν θα πιάσει τον στόχο του 1 δισ. συσκευών Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σοβαρα τωρα ,βλεπετε διαφορες στην ταχυτητα κ χρηστικοτητα αναμεσα στα 8 κ στα 10? οκ τα 7 εχουν μια πιο βαρια αισθηση αν κ δεν νομιζω οτι υπολειπονται πραγματικα

 

τα 7 ομως ειναι τα μονα που δεν χρειζονται aftermarket start menu για οσους χρειαζονται κατι τετοιο, που δεν ειναι κ λιγοι κ δικαιολογημενα θα ελεγα,πραγμα που σημαινει οτι στα 7 δεν τρεχεις με επιβαρυνση του συστηματος βασικοτατο component που δεν ειναι σχεδιασμενο απο τον κατασκευαστη των win

 

το οτι τα 7 ειναι μακραν πιο απροβληματιστα απο τα 8 κ τα 10 δεν χρειαζεται να το πω ,το λενε οι παντες ,ειναι ωριμο λειτουργικο χωρις παρατραγουδα που δεν λειπουν απο τα 10 κ λιγοτερο απο τα 8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

να πω και εγώ την άποψή μου.

1. πιο όμορφα μακράν παραμένουν τα 7 με aero. Το flat look με μάπα περιορισμένους χρωματικούς συνδυασμούς των 10 είναι αισθητική οπισθοδρόμηση. βέβαια η αισθητική είναι μη μετρήσιμη οπότε ότι θέλει λέει ο καθένας.

2. Λειτουργικά τα 7 έχουν καλύτερο start και ακολουθούν τα 10 με τελευταία τα 8.1.Υπάρχει ωστόσο το classic shell που και σε 10άρια τρέχει και σου δίνει ένα κανονικότατο 7 start menu. Στις λοιπές λειτουργίες είναι ανάμικτα τα συναισθήματα με προτερήματα σε όλα από αυτά. Μέγα φάουλ των 10αριών είναι η κακή υλοποίηση των Run As που όταν είσαι απλός χρήστης απλά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Είσαι user και δεν μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις του wifi σου ενώ στα 8 ή 7 με run as admin μπορούσες. Επίσης και άλλα μείον έχει στον χειρισμό τα 10 που σε περιορίζουν (πχ χειρισμός updates).

3. Σε απόδοση δεν απέχουν πολύ κανένα μετά του μπουτάρισμα. Δλδ η εμπειρία χρήσης είναι παρόμοια (σε απόκριση). Βέβαια το μπουτάρισμα και shutdown ή hypernate υπερτερούν 8.1 και  10. Όσο για τα 10 σε σχέση με τα 8 δεν τα βλέπω πιο γρήγορα, όχι αισθητά πάντως όπως έλεγαν. Για netbooks τα 7 θέλουν λίγο πιο λίγο μνήμη  δλδ αν έχεις 1gb μετά το μπουτ έχουν περισσότερη ελεύθερη ram. Τα 10άρια θέλουν από 2 και πάνω να πάνε καλούτσικα. Αυτό δεν το έχω μετρήσει αυστηρά οπότε ίσως κάνω λάθος το λέω με επιφύλαξη.

4. Από drivers σήμερα συμφέρουν 7 και μετά 8, αλλα αύριο η κατάσταση θα αντιστραφεί υπέρ του νέου λειτουργικού τα 10.

5. από κατάσκοπία μη γράφεται κάποιοι και τα 7άρια έκαναν. Εντάξει έκαναν αλλά τα 10άρια το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Δεν είναι η διατύπωση του eula μόνο η διαφορά. Εδώ απροκάλυπτα σου μαζεύει κωδικούς από wifi (που πιθανόν για πολλούς να είναι ίδιοι με άλλους κωδικούς). Εντάξει και η google το κάνει και άλλοι, αλλα στα win δεν ήμασταν μαθημένοι έτσι. ότι μπορείτε πάντως βγάζετε τα από τις ρυθμίσεις. 

6. Από ασφάλεια τα ίδια είναι με μικρές βελτιώσεις καθώς εξελίσσονται. Πάντα περιμένεις το νέο μέγα bug που ένα exploit θα ξεβρακώσει την ασφάλεια στο ms λειτουργικό σου για πλάκα. 

 

αυτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους έχουν σκέψεις αν θα πάνε από 7 σε 10.

1. πάρτε ένα image των 7.

2. αναβαθμίστε σε 10.

3. πάρτε ένα image των 10

4. γυρίστε στο image των 7

μετά από χρόνια ξαναγυρνάτε νομίζω όποτε θέλετε στα 10 με το image των 10 ή και όχι καθώς η πρώτη ενεργοποίηση κάνει το λειτουργικό σας να το θυμάται η ms. δλδ όταν θα περάσετε αργότερα από πάνω πάλι 10 νομίζω θα παίζουν ως γνήσια λόγω της πρώτης ενεργοποίησης τότε. 

γράφω νομίζω γιατί α) αυτή είναι η αίσθηση μου με δικά μου μηχανάκια και β) κάπου το έχω διαβάσει. Διερευνήστε το και εσείς. Με την αναβάθμιση τεχνικά δεν χάνεται η άδεια των 7. Σήμερα πάντως μπορείς να το κάνεις (το έχω κάνει). ελπίζω και πιστεύω και στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7ρια εξακολουθούν χαλαρά να είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Ώριμα, ασφαλές, γρήγορα, δοκιμασμένα.

 

Οσο τα 10ρια δεν έχουν τίποτα παραπάνω να προσφέρουν δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλετε malware OS στο pc σας!

 

Επίσης τα 7ρια έχουν πάνω απο το 50% του μεριδίου της αγοράς των desktop OS και θα το έχουν για πολύ καιρό ακόμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλεπω να μιλανε για privacy ατομα που κανουν τσεκιν παντου, εχουν τα παντα στο cloud (απο επαφες μεχρι και τραπεζικους κωδικους) και το location histrory ενεργο στα κινητα τους (ναι υπαρχει , γκουκλαρε "location history" , logαρε στη σελιδα , και θα δεις που εισουν περυσι τετοια ωρα) , πραγματικα με ξεπερναει. Που στο κατω κατω η ms σου λεει κιολας , και οποιος θελει το κλεινει απο το host.... Επισης το ιδιο ακριβως κανει και η canonical στα τελευταια ubuntu (NAI LINUX ΕΙΝΑΙ). Τωρα περι σύγκρισης με win 7 δεν υπαρχει λογος. Εχουν μεταβει σε χαμηλοτερη προτεραιοτητα σε επιπεδο αναβαθμισεων , οποτε οποιος θελει ασφαλεια, κοιταει παντα την τελευταια εκδοση, Φυσικα και θα υπαρχουν ασυμβαττητες σε hardware αλλα γιατι να φταιει η ms όταν η cannon - hp - Samsung δεν βγαζει driver? Θα ρωτησει κανεις "είναι τελεια τοτε" . , ΟΧΙ δεν είναι , αλλα σαφως η οποια ατελεια λυνετε σε πολύ μικρο χρονικο διάστημα λογο του ότι αυτή τη στιγμη είναι first priority. Και για να πω και την εμπειρια μου, 6 μηχανήματα μου αναβαθμισα και δεν ειχαν θεμα (αν και ειχα τις επιφυλάξεις μου). Αντιθέτως κατι ριμαδια πελατων ειχαν. Αλλωστε η αναβαθμιση λειτουργικου στον κοσμο των ΙΤ είναι αυτοκτονια.... Αυτό που με ενοχλησει ιδιαιτερα είναι η πολιτικη που ακολουθησαν καποιο διάστημα με αναγκαστικες αναβαθμίσεις. Κατά τα αλλα νομιζω ότι είναι στο σωστο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου; Ως μουσικός αρνούμαι να αναβαθμίσω το ΟS σε ένα που με υποχρεώνει να αντικαταστήσω το 90% του software που χρησιμοποιώ ήδη! Μιλάμε για κοστολόγιο της τάξης των 15.000 ευρώ! Διόλου αμελητέο, θα έλεγα. Επειδή περιστασιακά στήνω μηχανήματα φίλων και συναδέλφων έχω να πω το εξής: Κατά την ταπεινή (αλλά όχι δα και άσχετη) προσωπική μου άποψη τα 10 είναι αργά, βαρειά και δύσχρηστα χωρίς λόγο!!! Η δε εκβιαστική και ύπουλη προσπάθεια που καταβάλει η MS να σε κάνει να τα αναβαθμίσεις με το ζόρι (βλέπε KB3035583, στα 7) μου την δίνει στα νεύρα. Μας το είπατε μία φορά. ΦΤΑΝΕΙ!!! Αν θέλω θα το κάνω, αν δεν θέλω δεν θα το κάνω. Είναι, επιεικώς, απαράδεκτο να προσπαθεί η εταιρεία να μου το επιβάλλει στα μουλωχτά με συγκαλυμμένο update. Αυτό, νομίζω, λέει πολλά για τις διαθέσεις, προθέσεις, μεθοδεύσεις τους! Τώρα αν σε κάποιους αρέσουν, μπράβο τους και το εννοώ. Το να κατακρίνουν, όμως, οι οπαδοί του ενός OS τους οπαδούς του άλλου, με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Ένας εξαίρετος μουσικός/ηχολήπτης και πολύ καλός μου φίλος έχει πει το σοφό: Το καλύτερο software είναι αυτό που ξέρεις και σε βολεύει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους έχουν σκέψεις αν θα πάνε από 7 σε 10.

1. πάρτε ένα image των 7.

2. αναβαθμίστε σε 10.

3. πάρτε ένα image των 10

4. γυρίστε στο image των 7

μετά από χρόνια ξαναγυρνάτε νομίζω όποτε θέλετε στα 10 με το image των 10 ή και όχι καθώς η πρώτη ενεργοποίηση κάνει το λειτουργικό σας να το θυμάται η ms. δλδ όταν θα περάσετε αργότερα από πάνω πάλι 10 νομίζω θα παίζουν ως γνήσια λόγω της πρώτης ενεργοποίησης τότε. 

γράφω νομίζω γιατί α) αυτή είναι η αίσθηση μου με δικά μου μηχανάκια και β) κάπου το έχω διαβάσει. Διερευνήστε το και εσείς. Με την αναβάθμιση τεχνικά δεν χάνεται η άδεια των 7. Σήμερα πάντως μπορείς να το κάνεις (το έχω κάνει). ελπίζω και πιστεύω και στο μέλλον.

Αν αλλάξεις μητρική θα θέλεις καινούργιο κωδικό.

Καλύτερα δέστε στο eBay,πουλάνε με 8-9 ευρώ oem κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις μητρική θα θέλεις καινούργιο κωδικό.

Καλύτερα δέστε στο eBay,πουλάνε με 8-9 ευρώ oem κωδικούς.

H micosoft έχει κάνει εύκολη την αλλαγή hw για windows 10. Απλά πας και τελείως ηλεκτρονικά και δηλώνεις το νέο μηχάνημα και αφαιρείς το παλιό και όλα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου; Ως μουσικός αρνούμαι να αναβαθμίσω το ΟS σε ένα που με υποχρεώνει να αντικαταστήσω το 90% του software που χρησιμοποιώ ήδη! Μιλάμε για κοστολόγιο της τάξης των 15.000 ευρώ! Διόλου αμελητέο, θα έλεγα. Επειδή περιστασιακά στήνω μηχανήματα φίλων και συναδέλφων έχω να πω το εξής: Κατά την ταπεινή (αλλά όχι δα και άσχετη) προσωπική μου άποψη τα 10 είναι αργά, βαρειά και δύσχρηστα χωρίς λόγο!!! Η δε εκβιαστική και ύπουλη προσπάθεια που καταβάλει η MS να σε κάνει να τα αναβαθμίσεις με το ζόρι (βλέπε KB3035583, στα 7) μου την δίνει στα νεύρα. Μας το είπατε μία φορά. ΦΤΑΝΕΙ!!! Αν θέλω θα το κάνω, αν δεν θέλω δεν θα το κάνω. Είναι, επιεικώς, απαράδεκτο να προσπαθεί η εταιρεία να μου το επιβάλλει στα μουλωχτά με συγκαλυμμένο update. Αυτό, νομίζω, λέει πολλά για τις διαθέσεις, προθέσεις, μεθοδεύσεις τους! Τώρα αν σε κάποιους αρέσουν, μπράβο τους και το εννοώ. Το να κατακρίνουν, όμως, οι οπαδοί του ενός OS τους οπαδούς του άλλου, με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Ένας εξαίρετος μουσικός/ηχολήπτης και πολύ καλός μου φίλος έχει πει το σοφό: Το καλύτερο software είναι αυτό που ξέρεις και σε βολεύει!

Φίλε μου σε ειλικρινά σε συμπονώ που έχεις πέσει στα χέρια ληστών παραγωγών λογισμικού που σου ζητάνε 15k για αναβάθμιση και ενημέρωση λογισμικού.

Όμως νομίζω ότι είσαι άδικος:

 

Α) με την MS αφού σου δίνει τη δυνατότητα να μην αναβαθμίσεις και δεν σε υποχρεώνει ούτε νομικώς ούτε τεχνικώς να αναβαθμίσεις το OS ενώ ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα σε όλους τους άλλους που θέλουν την αναβάθμιση να μπορούν να την έχουν χωρίς κόστος προκειμένου να έχουν την ποιο πρόσφατη ενημέρωση του OS με όλα τα patches, τα fixes και όλα τα νέα χαρακτηριστικά

 

Β) με τους παραγωγούς λογισμικού που θέλουν να βγάλουν και αυτοί τα λεφτά τους. Σου παρέχουν ένα εργαλείο με το οποί εσύ μπορείς να γράψεις ένα τραγούδι το οποίο θα βγάλεις εκατομμύρια, τα 15.000 σε πείραξαν? Αν πάλι δεν τα έχεις γιατί δεν έχεις βγάλει ακόμα τη μεγάλη σου επιτυχία το οποίο είναι πολύ σεβαστό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο FOSS

 

όμως σε καμία περίπτωση δεν βλέπω το νόημα να πιστεύεις σε conspiracy theories περί ύπουλων τακτικών. Η Microsoft, η Google και ο κάθε κατασκευαστής θέλεις να αποκτήσει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς προφανώς όπως και εσύ το ίδιο θέλεις για το cd που έχεις κυκλοφορήσει. Και επειδή ξέρω ότι θα μου πείς ότι η Μicrosoft τα δίνει τσάμπα για να κερδίσει εγκατεστημένη βάση θα σου θυμίσω  τους μουσικούς παραγωγούς όπου ο κάθε ένας δίνει τσάμπα στους ραδιοφωνικούς σταθμούς τα τραγούδια του να παίζουν για να πάρουν "μερίδιο αγοράς". Στα υπόλοιπα καταστήματα ζητούν μέσω της ΑΕΠΙ συνδρομή, και χωρίς EULA, και δεν γκρινιάζει κανείς. Μήπως είναι το ίδιο και χειρότερο αφού όλοι οι υπόλοιποι το πληρώνουμε με το ζόρι μέσα στο κόστος του καφέ ή της μπύρας? Τα Windows δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα πληρώσεις ούτε άμεσα ούτε έμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίδραση στην αλλαγή και στο νέο... Χαρακτηριστικό των ηλικιωμένων.

 

Άλλο πράγμα να ακολουθείς την εξέλιξη των πραγμάτων κι άλλο να δέχεσαι όπως-όπως κάθε τι καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H micosoft έχει κάνει εύκολη την αλλαγή hw για windows 10. Απλά πας και τελείως ηλεκτρονικά και δηλώνεις το νέο μηχάνημα και αφαιρείς το παλιό και όλα οκ...

Έχεις κάποια σελίδα ή οδηγό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...