Προς το περιεχόμενο

Αμυγδαλιτιδα !!!


stavrosbmw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά δεν τους πονάει η περιοχή στο αυτί και γύρω από αυτό

 

Έχεις καμία μικρή απώλεια ακοής; Πήγες σε πισίνα καθόλου τώρα τελευταία; Παίζει να είναι και εξωτερική ωτίτιδα απο τα συμπτώματα που λες, για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπερδεμενη μου ακουγεται ολη αυτη η ιστορια. Δεν ειμαι ΩΡΛ, οδοντιατρος ειμαι για να εξηγουμαι, αν ηταν αμυγδαλιτιδα απο στρεπτοκοκκο θα επρεπε να ειχες δει αποτελεσμα σε 2 μερες (απο προωπικη εμπειρια σε οξεια ομως αμυγδαλιτιδα εγινα καλυτερα σε 12 ωρες περιπου). Αν ειναι ιος το αιτιο η αντιβιωση δε θα βοηθησει θα ελεγα.. σε καθε περιπτωση μπορεις να επισκεφτεις ακομα εναν γιατρο, ισως παθολογο.

δεν ισχυει παντα το διημερο.οι ιοι  και τα λοοιπα παθογονα,εχουν αναπτυξει αντιστασεις.προς νηματοθετη:για κανενα λογο μην διακοψεις την αντιβιωση,παρα μονο με αλλαγη αντιβιωτικου.αν διακοψεις,οσες μοναδες παθογονου επιζησουν,θα γινουν ανθεκτικοτερες,και σε υποτροπη,θα χρειαστεις συνδιασμο αντιβιωτικων για να τα αντιμετωπισεις.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι πρησμενοι αυτό φαίνεται εξωτερικά ?Επίσης είναι κακό ?

 

Μπορείς να τους ψηλαφίσεις, όχι δεν είναι κακό, οπως σου είπα συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν έχουμε κάποια λοίμωξη στο αφτί, στις αμυγδαλές ή ακόμη και στα δόντια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα τρελαινεσαι! Εχω περασει άπειρες ιώσεις, αμυγδαλιτιδες, φαρυγγιτιδες βροχιτιδες, ωτίτιδες κλπ. Ολα θελουν τον κυκλο τους, και με την καταλληλη αγωγη περνανε

 

Το κλαριπέν που σου εδωσε ειναι το γενόσημο του κλαρισίντ, καλη αντιβιωση , αποτελεσματική.

 

Εφοσον εχεις παει ηδη σε γιατρους ακολούθησε αυτο που σου ειπαν, κι αν μετα το πέρας της αγωγής δε δεις διαφορα, θα πρεπει να το επανεξετάσεις

 

Υπαρχουν περιπτωσεις κ περιπτωσεις... Περυσι περασα βροχιτιδα οπου πηρα αντιβιωση κ ενα μηνα εισπνεόμενο , κι ομως επανηλθε ο βηχας και η δυσπνοια. Ετσι πηρα ξανα αντιβιωση, ξανα εισπνεόμενο , ε και περασε.

 

Κανε ο,τι σου πε ο γιατρος και περαστικα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καμία μικρή απώλεια ακοής; Πήγες σε πισίνα καθόλου τώρα τελευταία; Παίζει να είναι και εξωτερική ωτίτιδα απο τα συμπτώματα που λες, για αυτό ρωτάω.

Δεν είναι σίγουρα ωτιτιδα.Τρεις φορές με έχουν εξετάσει και όταν μπαίνει νερό στα αυτιά μου δεν πονάνε.Επισης γύρω από το αυτί με πονάνε κάποιες όχι συγκεκριμένες περιοχές που όταν πιέζει με το δάχτυλο πονάει αρκετά. Σαν νευροπονος.

δεν ισχυει παντα το διημερο.οι ιοι και τα λοοιπα παθογονα,εχουν αναπτυξει αντιστασεις.προς νηματοθετη:για κανενα λογο μην διακοψεις την αντιβιωση,παρα μονο με αλλαγη αντιβιωτικου.αν διακοψεις,οσες μοναδες παθογονου επιζησουν,θα γινουν ανθεκτικοτερες,και σε υποτροπη,θα χρειαστεις συνδιασμο αντιβιωτικων για να τα αντιμετωπισεις.........

Μου δίνει κουράγιο το ότι δεν είναι αναγκαστικά διήμερο.

Τσάμπα τρελαινεσαι! Εχω περασει άπειρες ιώσεις, αμυγδαλιτιδες, φαρυγγιτιδες βροχιτιδες, ωτίτιδες κλπ. Ολα θελουν τον κυκλο τους, και με την καταλληλη αγωγη περνανε

Το κλαριπέν που σου εδωσε ειναι το γενόσημο του κλαρισίντ, καλη αντιβιωση , αποτελεσματική.

Εφοσον εχεις παει ηδη σε γιατρους ακολούθησε αυτο που σου ειπαν, κι αν μετα το πέρας της αγωγής δε δεις διαφορα, θα πρεπει να το επανεξετάσεις

Υπαρχουν περιπτωσεις κ περιπτωσεις... Περυσι περασα βροχιτιδα οπου πηρα αντιβιωση κ ενα μηνα εισπνεόμενο , κι ομως επανηλθε ο βηχας και η δυσπνοια. Ετσι πηρα ξανα αντιβιωση, ξανα εισπνεόμενο , ε και περασε.

Κανε ο,τι σου πε ο γιατρος και περαστικα σου

Ευχαριστώ πολύ μου δίνει κουράγιο η απάντηση. Εγώ σπάνια αρρωστενα και τώρα που έχω αυτό που έχω μου φαίνεται βουνό και με τρομάζει. Όπως κατάλαβες είμαι πολύ αγχωδης με θέματα υγείας. Κάποια στιγμή πρέπει να το κοιτάξω και αυτό

Μπορείς να τους ψηλαφίσεις, όχι δεν είναι κακό, οπως σου είπα συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν έχουμε κάποια λοίμωξη στο αφτί, στις αμυγδαλές ή ακόμη και στα δόντια.

 

Οκ ευχαριστώ.Απλα ρωτάω γτ ακούω συχνά για καρκίνου στους λεμφαδένες κτλ καί τρομάζω.

Ο,τι συμπωματα εχεις,ανεφερε τα στο γιατρο σου. Περαστικα!

Ευχαριστώ.Τα έχω αναφέρει όλα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πας σε ένα εφημερευον νοσοκομείο για 3η γνώμη; Δεν είναι κακό αφού ακόμα έχεις αμφιβολίες. Ότι και να σε πούμε εδώ ούτε γιατροί ημεθα ούτε όλες οι είναι ίδιες

Οφ τοπικ αλλά αν όλοι πηγαίνουμε στα νοσοκομεία για έναν απλό πονόλαιμο μετά δεν θα πρέπει να παραπονιόμαστε αν όταν πηγαίνουμε για κάτι πραγματικά σοβαρό στο νοσοκομείο έχει 5ωρη αναμονή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που κανω 3-4 επεισοδια τον χρονο (τελευταια φορα Ιουνιο στερπτοκοκικη) μου ειπαν απο Σεπτεμβρη βγαλσιμο.

Γιατι αν δεν την προλαβαινω εγκαιρα να παιρνω αντιβιωση, κανει βλαβη και σε αλλα οργανα (καρδια,αρθρωσεις κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άργησες κιολας βρε. Σιγα εγχειρηση ρουτίνας ειναι και ξεμπερδεύεις οριστικά

 

Θα δεις μετα τι καλα που θα σαι και θα λες γιατι δε το κανα νωριτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να πω οτι καποιες φορες ενω ειμαι χαλαρως δεν νοιωθω κατι.Οταν ομως φερνω στο μυαλο μου οτι θα αρχισει να με ποναει το αυτι τοτε αρχιζει και με ποναει.Ειναι σπαστικο αυτο και με πιανει πανικος καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κριτηρια Centor για φαρυγγοαμυγδαλιτιδα, φυσική εξέταση & κλινική εικόνα. 

Και μολις ειδα οτι απαντησα σε νημα του '16.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...