Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μεταχειρισμένο οικογενειακό


41ex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αποφάσισα ήρθε η ώρα γι αλλαγή. Έχω ξανακάνει παρόμοιο ερώτημα σε άλλα θρεντς παλιότερα αλλά είπα ν’ ανοίξω ένα καθαρό.

Ψάχνω λοιπόν για μεταχειρισμένο οικογενειακό 5πορτο ή στέισιον βαγκον ή πολυμορφικό. Δεν θέλω 4πορτο σενταν.

Οικονομικό ως προς σέρβις και κατανάλωση,

σχετικά σύγχρονο > 2010, ελληνικής αντιπροσωπείας

ευρύχωρο λόγω ύψους και μεγάλο πορτπαγκάζ δεκτά και station wagon.

τιμή γύρω στα 8000 ή λίγο περισσότερο αν είναι από μάντρα με δόσεις. Αν είναι από μάντρα να είναι από αξιόπιστη.

 

Ομορφιά και γκάζι δε με απασχολούν για να καταλάβετε μου άρεσε το skoda roomster και το hyundai matrix!

 

Αναφέρω ενδεικτικά ford c-max, seat altea xl, focus ή astra s/w σαν κάποια που μ’ αρέσουν και παίζουν σ’ αυτό το μπάτζετ. Ακούω προτάσεις ή σχόλια για τα παραπάνω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη απάντηση!

Καλό και το οκταβια αλλά είναι σα σενταν. Εκτός αν πάω στο κομπι (στεισον). Θα είναι αρκετός όμως ο 1,2 tsi?

 

To cmax μ’ αρέσει πολύ αλλά αυτά που βρίσκω είναι λίγο παραπάνω από το μπάτζετ, είναι και 1600 και δεν ξέρω τι θα καίει.

 

Το αλτέα το βρίσκω μόνο σε μαντράδες δυτικά, θα προτιμούσα από κάπου αλλού (πχ στοκ σεντερ) κι ας είναι και πιο ακριβό.

Καμιά άλλη πρόταση – σχόλιο παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες renault scenic. Τετοιους χωρους δεν θα βρεις αλλου!

Εδω και 8 χρονια απολυτα ευχαριστημενος. Μην μιλησω για τους αυτοματισμους... Πχ δεν χρειαζεται να σκεφτεις ξανα χειροφρενα

Ψαξτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scenic όντως είναι ο ορισμός του πολυμορφικού απλά φοβάμαι λίγο τα γαλλικά. Είχα παλιότερα megane classic και κλιό και τα είχανε τα θεματάκια τους. Από γαλλικά καλό είναι και το c4 picasso και το scenic αλλά θα τα έπαιρνα μόνο καινούργια για να έχω εγγύηση.

 

--Παράκληση μη το γυρίσουμε το θέμα στο αν είναι καλά τα γαλλικά ή τα γιαπωνέζικα κτλ ας μείνουμε σε προτάσεις και προσωπικές εμπειρίες.--

 

Όσον αφορά τις άλλες ερωτήσεις δε θέλω αποκλειστικά βενζίνη. Αν είναι diesel να μην είναι εισαγωγής. Το υγραέριο προτιμώ να το βάλω εγώ αν χρειαστεί ή να είναι από αντιπροσωπεία.

Κυβικά 1600 maximum. Δε θέλω να καίει πολύ.

Τα Toyota είναι καλά τα έχω οδηγήσει και το avensis και το corolla, αλλά είναι τετράπορτα, θέλω λόγω αποσκευών να είναι 5πορτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το Hyundai i30 1400κ/100 ίππους, μοντέλο 2013, λίγα χρήματα παραπάνω απο όσα αναφέρεις, αλλά μου αρέσει αρκετά σαν αμάξι ιδιαίτερα απο χώρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το Hyundai i30 1400κ/100 ίππους, μοντέλο 2013, λίγα χρήματα παραπάνω απο όσα αναφέρεις, αλλά μου αρέσει αρκετά σαν αμάξι ιδιαίτερα απο χώρους.

 

Το i30 είναι η συμπάθειά μου απλά επειδή τώρα έχω corsa (σαν το i20 δηλαδή) νομίζω ότι δε θα καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά. Εξάλλου όταν είχα το corsa ήμουν ένας ενώ τώρα είμαστε 4!

 

Για πες μου όμως λίγα παραπάνω γιατί αν πάω σε μεσαίο τελικά είναι η πρώτη μου επιλογή. Πόσοι είστε, πόσα πράγματα – άτομα χωράει, έχεις φορτώσει τίποτα μεγάλο (πχ. ποδήλατο), η θέση οδήγησης είναι άνετη; (είμαι 1,90+)  Έχεις το νέο μοντέλο το πιο στρογγυλεμένο έτσι; Από κατανάλωση πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το i30 είναι η συμπάθειά μου απλά επειδή τώρα έχω corsa (σαν το i20 δηλαδή) νομίζω ότι δε θα καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά. Εξάλλου όταν είχα το corsa ήμουν ένας ενώ τώρα είμαστε 4!

 

Για πες μου όμως λίγα παραπάνω γιατί αν πάω σε μεσαίο τελικά είναι η πρώτη μου επιλογή. Πόσοι είστε, πόσα πράγματα – άτομα χωράει, έχεις φορτώσει τίποτα μεγάλο (πχ. ποδήλατο), η θέση οδήγησης είναι άνετη; (είμαι 1,90+)  Έχεις το νέο μοντέλο το πιο στρογγυλεμένο έτσι; Από κατανάλωση πως πάει;

 

Το έχω ένα χρόνο τώρα (το πήρα μεταχειρισμένο). Είμαστε δύο και ένα μωρό ενο έτους, αλλά έχω χωρέσει με άνεση 3 ενήλικες και δύο μωρά σε καθίσματα ISO. Το πορτ-μπαγκαζ έχει χωρέσει καρότσι αναδιπλούμενο και παιδικό ποδηλατάκι μαζί, ή αλλιώς δυο βαλίτσες μεγάλου μεγέθος και σακ-βουαγιάζ. Μιλάμε για χώρους! Η θέση οδήγησης είναι αρκετά άνετη, είμαι 1,83 και έχω ακόμα χώρο να τραβήξω πίσω το κάθισμα χωρίς να ζορίζω το κάθισμα του μικρού. Απο κατανάλωση, ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μου βγάζει μικτό 7,6 αλλά το fuelio μου βγάζει 8,08.

 

Έχω ακριβώς αυτό:

2013_131_hyundai_i30_1_4_diesel_classic_

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ’ ότι καταλαβαίνω ο όρος οικογενειακό παραπέμπει σε 4πορτο sedan. Εκεί υπάρχουν πολλές επιλογές (avensis, corolla, octavia, mondeo, passat ktl). Για λόγους πορτπαγκάζ σε πρώτη φάση την έχω απορρίψει σαν κατηγορία παρόλο που εκεί υπάρχουν οι περισσότερες επιλογές.

 

Μετά είναι τα λεγόμενα 5πορτα μεσαία «hatchback» (i30, astra, focus, altea, c4) τα οποία βγαίνουν και σε xl – sw έκδοση που θα την προτιμούσα.

 

Άλλη επιλογή για οικογενειακό είναι τα πολυμορφικά (cmax, scenic, roomster) η οποία νομίζω θα με καλύψει περισσότερο από άποψη χώρων αλλά έχει λιγότερη ποικιλία σε μοντέλα.

 

Τέλος υπάρχουν τα suv (qashqai, ktl) τα οπoία είναι όμορφα έχουν άνεση αλλά ξεφεύγουν του μπάτζετ.

 

Έχουμε καμιά άλλη πρόταση από τις κατηγορίες 2 και 3; Όσον αφορά τις αρχικές μου επιλογές altea xl, cmax υπάρχουν εμπειρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν έχω καταλήξει σ’ ένα υποψήφιο από κάθε κατηγορία.

  1. Μικρομεσαία hatchback -> Hyundai i30
  2. Station wagon -> seat altea xl
  3. Crossover -> skoda yeti
  4. Πολυμορφικά -> skoda roomster

Ακούω σχόλια για τα παραπάνω αυτοκίνητα (αξιοπιστία, οικονομία, κατανάλωση κτλ).

 

Η τελική επιλογή θα εξαρτηθεί και από τη συγκεκριμένη αγγελία – πωλητή – τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...