Προς το περιεχόμενο

Εκτός λειτουργίας η ιστοσελίδα KickassTorrents, με την Apple και Facebook να βοηθούν στη σύλληψη του ιδιοκτήτη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα ρεαλισμού. Είναι θέμα παιδείας.

 

Όταν θεωρείς κάτι υπερκοστολογημένο δεν πας να το κλέψεις. Απλώς δεν το αγοράζεις.

Κλοπή είναι η αφαίρεση υλικού αγαθου από τον νόμιμο κάτοχο του.

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει κέρδος από τον διαμοιρασμό αρχείων δεν υπάρχει καν η έννοια της παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων με σκοπό χρηματικό ή άλλο όφελος.

Αν εγώ κατεβάσω ταινία, μουσική, whatever και το χρησιμοποιώ για μη εμπορικό σκοπό μπορείς να μου αερισεις μια μαντρα

 

Μιλώντας πάντα νομικά τα παραπάνω και η μαντρα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Η κοινή λογική δεν αρκεί; Εγώ πληρώνω για να αποκτήσω ένα προϊόν και εσύ το παίρνεις τσάμπα. Αυτό πως λέγεται στη γλώσσα σας; Αντιγραφή;

Αυτοι που δεν δουλευουν και πληρωνονται πως λεγονται.Να δεις ρε γαμωτο το ξεχναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αν ημουν κυβερνηση δεν θα τα εκλεινα ποτε στην ελλαδα τα τορρενταδικα και τα streamαδικα στην ελλαδα οσο επικρατει αυτη η κατασταση. Εχεις 1,5 μυρια ανεργους και τουλαχιστον 2,5-3 μυρια που ειναι μεταξυ φθορας και αφθαρσιας. Μια μεγαλη πλειοψηφια αυτων των ανθρωπων και ειδικα μεχρι τα 45, ειναι η μοναδικη διασκεδαση που εχουν το να δουν μια σειρα on line η να κατεβασουν μια ταινια, ειδικα το χειμωνα.

Φυσικα και ειναι "κλοπη" αλλα απο τη στιγμη που τα εσοδα τους μονο αυξανονται δεν νομιζω οτι τους κανει τοσο κακο οσο δειχνουν οτι τους κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν δίνουν προσιττές τιμές στους καταναλωτές, τα τόρρεντ σάιτς θα "ξεφυτρώνουν" σαν μανιτάρια ή όπως εύστοχα σχολίασε άλλος πιο μπροστά, θα 'ναι σαν "Λερναία Ύδρα", θα κόβεις ένα και θα βγαίνουν δύο στη θέση του!

...Εγώ, ως κάτοχος iMac & iPhones, έχω μάθει εδώ και μπόλικα χρόνια να ΑΓΟΡΑΖΩ εφαρμογές και προγράμματα & παιχνίδια, όχι να τα "βρίσκω"... Αλλά, υπάρχει κι ένα "αλλά" μεγάλο. Δεν γίνεται να βάζεις πχ. 40-50 ευρώ ένα DVD και στο 3μηνο να βγάζεις "special Edition" στα 70... μετά να βγάζεις "Director's Cut"... και μετά "Ultra Extended Version"...

...και τελειωμό να μην έχει, να σε "μαδάνε" κανονικά. Ή να βάζεις 20+ ευρώ το CD μουσικής, όταν το κόστος για τα εξώφυλλα κτλ. είναι μηδαμινό (είμαι της δουλειάς), το κόστος του CD και του "καψίματός" του είναι γελοίο... άρα όλο σχεδόν το κόστος είναι για τα τραγούδια, που ούτως ή άλλως οι καλλιτέχνες με διαφημίσεις, με τουρνέ, με συναυλίες κτλ. κονομάνε γερό χρήμα.

 

Σκεφτείτε το - βασικά οι εταιρείες να το σκεφτούν. Πλην των "ΛΙΓΟΥΡΗΔΩΝ" και "ΤΣΑΜΠΑΤΖΗΔΩΝ" που ποτέ δεν θα πάψουν και ακόμα και να 'χουν χρήμα τους βλέπεις να τρέχουν στην ουρά που μοιράζει τσάμπα σακούλα με πορτοκάλια στην Κλαθμώνος...

...εάν είχαν τα προϊόντα τους σε ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές... γιατί να μην τα αγόραζε ο καταναλωτής; Εγώ δίνω κανονικά τα φραγκάκια, για παιχνίδια κτλ., εφόσον το αξίζουν (το κόστος), αλλιώς δεν τα δίνω, δεν ασχολούμαι. Πχ., τα λατρεύω τα "Baldur's Gate", είμαι φανατικός οπαδός τους...αλλά δεν γίνεται να τα βγάζεις για iOS και να τα βάζεις... 18 δολλάρια το παιχνίδι... που ΗΔΗ έχεις παίξει και τελειώσει δεκαετίες πριν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχουν οι εταιρίες και κάποιοι άλλοι ενάντια στα torrent είναι ότι θέλουν να έχουν πρόσβαση στην τέχνη και στην ψυχαγωγία μόνο όσοι έχουν λεφτά.Αφήστε το φτωχό "ζώο" να τρώει στη μάπα το ρετιρέ και τα φιλαράκια και να ακούει ράδιο.Γιατί αυτός δε θα μας πληρώσει τις λιμουζίνες,και τις μύτες των υπέρ κοστολογημένων σταρ μας.Δε μπορεί να πληρώνεις εκατομμύρια για έναν ηθοποιό ο οποίος παίζει στο 1/10 της ταινίας σου γιατί τα υπόλοιπα 9/10 είναι cgi και μετά να σου φταίει αυτός που θα την δει τσάμπα.Δε μπορεί να πληρώνεις 20ε ένα καινούριο cd και να ψάχνεις ένα καλό τραγούδι μέσα(το τελευταίο megadeth είναι σκουπίδι για παράδειγμα).

 

Νομίζεις το cgi είναι τζάμπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατεία υπήρχε, υπάρχει και πάντα θα υπάρχει. Οτι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό και το αντίθετο. Οσο δεν θα υπάρχει εγγύηση επιστροφής χρημάτων ή αλλαγής προϊόντων που είναι μάπα/not fit for purpose τόσο θα υπάρχει πειρατεία. Αν θέλουν να κάνουν την τέχνη exclusive ασχολία για λίγους ας το ξανασκεφτούν καλύτερα. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να πληρωθεί ο δημιουργός αλλά αν το προϊόν του είναι μαπέξ εγώ δεν πρέπει να πάρω τα λεφτά μου πίσω; 

 

Εδώ πέρα έχει εταιρίες που σου δίνουν προϊόν με φυσική υπόσταση και σου λένε έχεις 1 μήνα χρόνο να τα χρησιμοποιήσεις και σε περίπτωση που δεν κάνουν αυτά που λένε τα επιστρέφεις και ΑΔΕΙΑ και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και όλα καλά. Δηλαδή μπαίνουν και μέσα από τις όποιες επιστροφές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι κασέτες της δεκαετίας 80 και 90 για πειρατεία ήταν. Γιατί λοιπόν τις πωλούσαν; Και τα διπλά κασετόφωνα ..... και αν θυμάμαι υπήρχαν και sony εεεε????? ή οποία κοπτεται για την πειρατεία. Ρε δεν ντρεπονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγραψα στο αλλο νημα που κλειδωθηκε (καλο θα ηταν να μεταφερονταν τα σχολια εδω) :

 

Η ιστορια επαναλαμβανεται, κλεινουν κατι, ανοιγει κατι αλλο. Ο μονος τροπος για να σταματησουν την πειρατεια ειναι να μην υπαρχει internet, αρα η πειρατεια με τον εναν η με τον αλλον τροπο θα υπαρχει. Αν σκεφτονταν εξυπνα θα μπορουσαν να την μειωσουν με ανταγωνιστικες τιμες αλλα θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Οταν ενα παιχνιδι κυκλοφορει σε retail μορφη εχει μεσα εκτος απο τα εξοδα του developing και τα εξοδα κατασκευης, συσκευασιας, μεταφορας κτλ. Τιμες, τουλαχιστον σε ΑΑΑ τιτλους, γυρω στα 50 με 60 ευρω. Το ιδιο παιχνιδι μεσω steam/origin κτλ. εχει την ιδια περιπου τιμη, παλι οι AAA τιτλοι παιζουν γυρω στο 50αρικο, χωρις εξοδα κατασκευης, συσκευασιας, μεταφορας... Αρα αυτοι που θα ηθελαν να αγορασουν αλλα δεν μπορουν θα καταφυγουν στην πειρατεια, αυτοι που δεν θα ηθελαν να αγορασουν δεν θα αγοραζαν ανεξαρτητως τιμων, ειτε εχουν τα χρηματα ειτε οχι. Ενα και ενα κανουν δυο, ας ριξουν τις τιμες εκει που μπορουν, οταν δηλαδη πουλανε αυλο software χωρις αλλες επιβαρυνσεις περα απο τα εξοδα development και ΦΠΑ και θα δουν μια μεταστροφη στο κλιμα. Οταν ομως χρεωνουν 50αρια και 60αρια για πλακα και μαλιστα για παιχνιδια που ειναι σε beta φαση, τοτε καλα να παθουν.

 

P.S: Δεν γινεται σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που τα τελευταια 6 χρονια εχει χασει 25%-30% τους εισοδηματος της με 27% ανεργια να χρεωνεις τα ιδια που χρεωνεις στη Γερμανια, εξ'ορισμου το gaming δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης οποτε ο μεσος Ελληνας πρωτο-πρωτο το gaming θα κοψει και θα αρχισει να κατεβαζει αβερτα. Ας αλλαξουν και την τιμολογιακη πολιτικη αναλογως σε ποια χωρα πουλανε, αλλιως δεν εχουν καμια ελπιδα.

 

P.S.2: Αυτο το Hail Hydra μου αρεσε πολυ! Hail Hydra λοιπον!

 

Και το δευτερο μηνυμα μου:

 

22 χρονια οπαδος του heavy metal και τις αντιγραφες κασετας και cd προλαβα, και το napster και τις dial-up συνδεσεις και τετραψηφιο αριθμο γνησιων δισκων εχω. Πληρωνω οτι αξιζει, αν ο αλλος βγαζει 10 φορες τον ιδιο δισκο με αλλους τιτλους και εξωφυλλα φυσικα θα τον κατεβασω, θα τον ακουσω και μετα θα τον διαγραψω γιατι δεν εχει λογο υπαρξης. Αν καποια μπαντα βγαλει καλο δισκο που αξιζει, θα τον αγορασω και θα παω και στη συναυλια τους απ'οπου θα παρω και ενα t-shirt ετσι ωστε να παρουν και απευθειας χρηματα. Το βλεπω σαν ενα ευχαριστω και μια επιβραβευση των προσπαθειων 4-5-6 ανθρωπων πόυ δημιουργουν κατι γνησιο. 

 

Τα cd δεν κοστολογουνται 50-60 ευρω παντως. Κι εκει βεβαια θα μπορουσαν να ειναι χαμηλοτερες οι τιμες αν σκεφτει κανεις οτι οι περισσοτεροι ηχογραφουν σε home studio με ψηφιακα μεσα και πολυ χαμηλο κοστος σε σχεση με το παρελθον που μια ηχογραφηση ηθελε ενοικιαση επαγγελματικου studio και παραγωγους (πανακριβα πληρωμενους) που ολη μερα εκοβαν και εραβαν αναλογικες μπομπινες/ταινιες. Απλα η βιομηχανια ταινιων/μουσικης δεν μπορει/θελει να εκσυγχρονιστει απαιτωντας να εχει τα ιδια εσοδα με πριν 20-30 χρονια. Καλα να παθουν και αυτοι.

 

P.S.3: Συμφωνω με το παιδι που ανεφερε το τελευταιο Megadeth, κοροιδια σκετη... Ουτε που να με πληρωνουν δεν το βαζω αυτο το πραγμα στη συλλογη μου!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγραψα στο αλλο νημα που κλειδωθηκε (καλο θα ηταν να μεταφερονταν τα σχολια εδω) :

 

Η ιστορια επαναλαμβανεται, κλεινουν κατι, ανοιγει κατι αλλο. Ο μονος τροπος για να σταματησουν την πειρατεια ειναι να μην υπαρχει internet, αρα η πειρατεια με τον εναν η με τον αλλον τροπο θα υπαρχει. Αν σκεφτονταν εξυπνα θα μπορουσαν να την μειωσουν με ανταγωνιστικες τιμες αλλα θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Οταν ενα παιχνιδι κυκλοφορει σε retail μορφη εχει μεσα εκτος απο τα εξοδα του developing και τα εξοδα κατασκευης, συσκευασιας, μεταφορας κτλ. Τιμες, τουλαχιστον σε ΑΑΑ τιτλους, γυρω στα 50 με 60 ευρω. Το ιδιο παιχνιδι μεσω steam/origin κτλ. εχει την ιδια περιπου τιμη, παλι οι AAA τιτλοι παιζουν γυρω στο 50αρικο, χωρις εξοδα κατασκευης, συσκευασιας, μεταφορας... Αρα αυτοι που θα ηθελαν να αγορασουν αλλα δεν μπορουν θα καταφυγουν στην πειρατεια, αυτοι που δεν θα ηθελαν να αγορασουν δεν θα αγοραζαν ανεξαρτητως τιμων, ειτε εχουν τα χρηματα ειτε οχι. Ενα και ενα κανουν δυο, ας ριξουν τις τιμες εκει που μπορουν, οταν δηλαδη πουλανε αυλο software χωρις αλλες επιβαρυνσεις περα απο τα εξοδα development και ΦΠΑ και θα δουν μια μεταστροφη στο κλιμα. Οταν ομως χρεωνουν 50αρια και 60αρια για πλακα και μαλιστα για παιχνιδια που ειναι σε beta φαση, τοτε καλα να παθουν.

 

P.S: Δεν γινεται σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που τα τελευταια 6 χρονια εχει χασει 25%-30% τους εισοδηματος της με 27% ανεργια να χρεωνεις τα ιδια που χρεωνεις στη Γερμανια, εξ'ορισμου το gaming δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης οποτε ο μεσος Ελληνας πρωτο-πρωτο το gaming θα κοψει και θα αρχισει να κατεβαζει αβερτα. Ας αλλαξουν και την τιμολογιακη πολιτικη αναλογως σε ποια χωρα πουλανε, αλλιως δεν εχουν καμια ελπιδα.

 

P.S.2: Αυτο το Hail Hydra μου αρεσε πολυ! Hail Hydra λοιπον!

 

Και το δευτερο μηνυμα μου:

 

22 χρονια οπαδος του heavy metal και τις αντιγραφες κασετας και cd προλαβα, και το napster και τις dial-up συνδεσεις και τετραψηφιο αριθμο γνησιων δισκων εχω. Πληρωνω οτι αξιζει, αν ο αλλος βγαζει 10 φορες τον ιδιο δισκο με αλλους τιτλους και εξωφυλλα φυσικα θα τον κατεβασω, θα τον ακουσω και μετα θα τον διαγραψω γιατι δεν εχει λογο υπαρξης. Αν καποια μπαντα βγαλει καλο δισκο που αξιζει, θα τον αγορασω και θα παω και στη συναυλια τους απ'οπου θα παρω και ενα t-shirt ετσι ωστε να παρουν και απευθειας χρηματα. Το βλεπω σαν ενα ευχαριστω και μια επιβραβευση των προσπαθειων 4-5-6 ανθρωπων πόυ δημιουργουν κατι γνησιο. 

 

Τα cd δεν κοστολογουνται 50-60 ευρω παντως. Κι εκει βεβαια θα μπορουσαν να ειναι χαμηλοτερες οι τιμες αν σκεφτει κανεις οτι οι περισσοτεροι ηχογραφουν σε home studio με ψηφιακα μεσα και πολυ χαμηλο κοστος σε σχεση με το παρελθον που μια ηχογραφηση ηθελε ενοικιαση επαγγελματικου studio και παραγωγους (πανακριβα πληρωμενους) που ολη μερα εκοβαν και εραβαν αναλογικες μπομπινες/ταινιες. Απλα η βιομηχανια ταινιων/μουσικης δεν μπορει/θελει να εκσυγχρονιστει απαιτωντας να εχει τα ιδια εσοδα με πριν 20-30 χρονια. Καλα να παθουν και αυτοι.

 

P.S.3: Συμφωνω με το παιδι που ανεφερε το τελευταιο Megadeth, κοροιδια σκετη... Ουτε που να με πληρωνουν δεν το βαζω αυτο το πραγμα στη συλλογη μου!

 

didnt-read.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πληροφορίες σχετικά με την υπόθεση απο Webcast που άκουγα εχτές αναφέρθηκε οτι ο τύπος προδώθηκε απο το Facebook App στο κινητό του οπου ήξεραν ακρίβός την τοποθεσία του σε συνδιασμό απο κάποια Purchases που έκανε στο App Store με το ίδιο ID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και στις mobile πλατφόρμες που οι εφαρμογές και τα παιχνίδια (στην πλειοψηφία τους) κοστίζουν κάτω από 2-3 ευρώ, γιατί η πειρατεία πάει σύννεφο; Ιδιαίτερα στο Android, που είναι και πιο εύκολο.

 

Δεν είναι θέμα κόστους του περιεχομένου. Θέμα νοοτροπίας του καταναλωτή είναι.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά όχι για όλους τους χρήστες. Προσωπικά έχω αγοράσει όλες τις εφαρμογές που είναι επί πληρωμή από το play store, αφού όπως λες κοστίζουν από 1-μέχρι 6 ευρώ οι πιο ακριβές (στην πλειοψηφία τους). Δεν έχω λόγο να πω ψέματα αφού δεν θα πετυχω κάτι έτσι ούτως ή άλλως. Δεν θα έλεγα όμως ότι κάνω το ίδιο με 50+ ευρώ παιχνίδια χωρίς τα dlc...

Αν το δεις νομικα ειναι κλοπη. Αν το δεις πρακτικα ομως δεν ειναι. Τι εκλεψα? Ενα αρχειο? Που ειναι? Ελα σπιτι μου να το βρεις, Δεν ειναι κατι χειροπιαστο ειδικα οταν ειναι διαθεσιμο ΔΩΡΕΑΝ σε μια σελιδα, απο εκει και περα εγω και εσυ που το κατεβασαμε ΔΩΡΕΑΝ απο μια σελιδα τορεντ δεν κλεψαμε τιποτα. Ειναι σαν να ειναι ενας στο Συνταγμα και να δινει δωρεαν τσαντες σε ολους, εγω θα παρω μια, την εκλεψα? Οχι, μου τη δωσανε δωρεαν? Αυτον που την βρηκε? Στα αρχιδια μου που την βρηκε.

 

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα, εγω θα παραμεινω καθετος, ξερω οτι πολλοι διαφωνουν. Ολες οι γνωμες σεβαστες.

 

Το θεωρουν κλεψια γιατι νομιζουν οτι οταν εγω το κατεβαζω αυτοι χανουν εναν αγοραστη. Ειναι ομως λαθος αυτο γιατι κανεις δεν ξερει αν θα το αγοραζα εγω In the first place. Δεν μπορεις υποθετοντας να θεωρεις καποιον κλεφτη.

Ναι δεν είναι κλοπή είναι όμως κλεπταποδοχή αυτό που περιέγραψες. Και υπάρχει ειδικός νόμος για αυτό. Δεν σε δικαιολογεί η "άγνοια" για την πηγή των αντικειμένων που αγόρασες ή σου χάρισαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...