Προς το περιεχόμενο

Alienware: Γιορτάζει 20 χρόνια πρωτοποριακών gaming συστημάτων με ένα νέο Aurora PC


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήσουνα του κλάδου και εσύ θα καταλαβαίνεις αμέσως χωρίς να κάνω το μεταφραστή ότι το φτηνό το αγόρασα για να φτιάξω ένα timeline χωρίς πολλά εφέ,  και το export θα το έκανα στο Workstation που έχω. . Αλλά προτιμήσεις να επιτεθεις, σοφή αποφαση εκ μέρους σου.

 

Μάλιστα, σήμερα μάθαμε οτι η θεωρία αποφάσεων στο οικονομικό πλαίσιο καταρρέει μπροστά στον περίπλοκο και ιδιαίτερο κλάδο του μοντάζ.

 

Οποιοσδήποτε επαγγελματίας που χρησιμοποιεί pc, κουτσά-στραβά θα κάνει τη δουλειά του είτε με 2500 είτε 300 ευρώ μηχάνημα. Το θέμα είναι πως κάποιοι επαγγελματίες πρέπει να δίνουν "χθές" τη δουλειά τους. Για αυτούς το παράλογο (ανεξαρτήτως κλάδου) ερώτημα "alienware ή μεταχειρισμένο των 300 ευρώ" δεν υφίσταται.

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι δίλημμα. Η καραμέλα "δεν είσαι του κλάδου, δεν ξέρεις", είναι χαριτωμένη ανάμεσα σε 15χρονα.

 

Υ.Γ. "Αλλά προτιμήσεις να επιτεθεις, σοφή αποφαση εκ μέρους σου." - Σου επιστρέφω το συμπέρασμα και τον χαρακτηρισμό, με δικά σου λόγια (ακόμα πιο σοφή απόφαση να κατηγορήσεις κάποιον για το ίδιο πράγμα που έκανες και εσύ προηγουμένως):

 

Προφανώς και η λέξη μοντάζ σου είναι εξίσου άγνωστος όρος..

 

touche

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, σήμερα μάθαμε οτι η θεωρία αποφάσεων στο οικονομικό πλαίσιο καταρρέει μπροστά στον περίπλοκο και ιδιαίτερο κλάδο του μοντάζ.

Βέβαια, γιατί δεν γνώριζες ότι έχω GPU workstation στον χώρο μου, οπότε το φορητό μόνο για συρραφή το ήθελα και να κερδίσω χρόνο.

Οποιοσδήποτε επαγγελματίας που χρησιμοποιεί pc, κουτσά-στραβά θα κάνει τη δουλειά του είτε με 2500 είτε 300 ευρώ μηχάνημα. Το θέμα είναι πως κάποιοι επαγγελματίες πρέπει να δίνουν "χθές" τη δουλειά τους. Για αυτούς το παράλογο (ανεξαρτήτως κλάδου) ερώτημα "alienware ή μεταχειρισμένο των 300 ευρώ" δεν υφίσταται.

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι δίλημμα. Η καραμέλα "δεν είσαι του κλάδου, δεν ξέρεις", είναι χαριτωμένη ανάμεσα σε 15χρονα.

 

Υ.Γ. "Αλλά προτιμήσεις να επιτεθεις, σοφή αποφαση εκ μέρους σου." - Σου επιστρέφω το συμπέρασμα και τον χαρακτηρισμό, με δικά σου λόγια (ακόμα πιο σοφή απόφαση να κατηγορήσεις κάποιον για το ίδιο πράγμα που έκανες και εσύ προηγουμένως):

την εργασία μου τη δίνω στο deadline που υπόσχομαι. Δεν είμαι Έλληνας ευτυχώς, γιατί εσείς τα συνηθίζετε να τα κάνετε όλα τελευταία στιγμή και να μη προλαβαίνετε. τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αφήνουν αδιάφορο και σε αφήνω στη τρέλα σου. Εγώ δουλειά έχω δεν είχα ποτέ ανάγκη να κρεμιέμαι από τις απόψεις των άλλων. Αλλιώς δεν θα είχα χορηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, γιατί δεν γνώριζες ότι έχω GPU workstation στον χώρο μου, οπότε το φορητό μόνο για συρραφή το ήθελα και να κερδίσω χρόνο.

την εργασία μου τη δίνω στο deadline που υπόσχομαι. Δεν είμαι Έλληνας ευτυχώς, γιατί εσείς τα συνηθίζετε να τα κάνετε όλα τελευταία στιγμή και να μη προλαβαίνετε. τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αφήνουν αδιάφορο και σε αφήνω στη τρέλα σου. Εγώ δουλειά έχω δεν είχα ποτέ ανάγκη να κρεμιέμαι από τις απόψεις των άλλων. Αλλιώς δεν θα είχα χορηγούς.

Χμμμ γιατι ειναι γνωστο οτι ο καλος επαγγελματιας φαινεται απο την καταγωγη του.

 

Δεν ειχα σκοπο να συμμετασχω στη συζητηση αλλα αυτες οι γενικευσεις του κ**λου με εκνευριζουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, γιατί δεν γνώριζες ότι έχω GPU workstation στον χώρο μου, οπότε το φορητό μόνο για συρραφή το ήθελα και να κερδίσω χρόνο.

την εργασία μου τη δίνω στο deadline που υπόσχομαι. Δεν είμαι Έλληνας ευτυχώς, γιατί εσείς τα συνηθίζετε να τα κάνετε όλα τελευταία στιγμή και να μη προλαβαίνετε. τα υπόλοιπα που αναφέρεις με αφήνουν αδιάφορο και σε αφήνω στη τρέλα σου. Εγώ δουλειά έχω δεν είχα ποτέ ανάγκη να κρεμιέμαι από τις απόψεις των άλλων. Αλλιώς δεν θα είχα χορηγούς.

 

Μονταζιέρης με φανταστικούς χορηγούς, gpu workstation που θα έπρεπε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων οτι έχεις, συγκρίσεις κόστους άτοπες που ούτε 10χρονα δεν κάνουν, μας χαρακτηρίζεις όλους Ελληνάρες της τελευταίας στιγμής χωρίς να ξέρεις ούτε πως δουλεύουμε, ούτε που δουλεύουμε...

 

Και λες εμένα τρελό, επειδή επισημαίνω κατάμουτρα τις ασυναρτησίες που μας γράφεις και έχεις και το θράσος να βγαίνεις και από πάνω ζητώντας μας να τις πιστέψουμε.

 

Συνέχισε να κυνηγάς πόκεμον και πίστευε ότι φαντασίωση σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Kudos@paredwse: "Το δικαίωμα σου να μιλάς, δεν περιλαμβάνει την υποχρέωση μας να σε πάρουμε στα σοβαρά".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως ένα άρθρο παρουσίασης ενός σταθερού υπολογιστή, κατέληξε μέσα σε λίγες εκφράσεις σε εμφύλιο...........

 

 

Αδερφε γιαυτο παμε κατά διαολου ! Είναι το τελειο παράδειγμα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσένα ποιά θα ήταν η σωστή τους χρήση για σχολή;;;

Να βάλουν windows και να παίζουν παιχνίδια;;;

Να βάλουν windows με linux σε virtual box. Για να έχουμε windows πρέπει να ανοίξουμε Vmware και να φορτώσει XP

 

Ας έβαζαν Ubuntu. Τα arch έχουν εξώφθαλμα bugs σε σημείο να αγανακτήσω σε εργαστήριο matlab με φασματογράφους και να φέρω δικο μου laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σχολή είχαμε λεφτά από ευρώπη μόνο για PC. Και πήραμε Περίπου 150 Alienware R4 +dell 23' 1080P IPS + φθηνό KB/Mouse dell . Ήταν με I7 4960X GTX 670 16GB RAM και 1TB σκληρό και πολλά εξ'αυτών χαραμίζονται με arch linux σε εργαστήρια.

 

Να παίρνατε iMac/ Mac Pro να το καταλάβω, αλλά alienware για σχολή; WHY

 

Παραγγελία parts + τεχνικό να τα σετάρει θα κόστιζε τουλάχιστον 40% πιο φθηνά. Αν κάτι χαραμίστηκε ήταν τα λεφτά των κονδυλίων, όχι τα PC με arch linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ κοντα οι δυο επιλογες, δεν ξερω πως καταφερες να παρεις την αποφαση

 

πολυ κοντα οι δυο επιλογες, δεν ξερω πως καταφερες να παρεις την αποφαση

 

 

Φιλαρακι ναι !το refusrbished νταξει λιγο πολυ σα το alienware των 2500ε θα πηγαινει..Σου χει βγει καλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι ναι !το refusrbished νταξει λιγο πολυ σα το alienware των 2500ε θα πηγαινει..Σου χει βγει καλο??

 

Μεγάλο μέρος αυτού του κόστους είναι η ποιότητα κατασκευής, τα υπερβολικά top-of-the-line επί μέρους κομμάτια τα μυστήρια καπάκια και κυριλάτα κουτιά, η εμπορική ονομασία και διαφήμηση και η όποια υποστήριξη. Αν όλα αυτά ή κάποια από αυτά δεν σε ενδιαφέρουν, μπορείς να κοιτάξεις αλλού και για να γλιτώσεις χρήματα και να για να μην πληρώσεις για πράγματα που δεν σου χρειάζονται. Αυτό το laptop των 300 ευρώ, εύκολα θα μπορούσε να ήταν το αντίστοιχο alienware laptop των 2.500 ευρώ που κυκλοφόρησε πριν 4-5 χρόνια.

 

Σήμερα θα ήταν ξεπερασμένο? Για κάποιες λίγες χρήσεις σίγουρα. Γενικώς σε καμία περίπτωση.

 

Θα ήταν καλύτερο από καινούριο σημερινό λαπτοπ των 300 ευρώ? Εννοείται πως θα ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παίρνατε iMac/ Mac Pro να το καταλάβω, αλλά alienware για σχολή; WHY

 

Παραγγελία parts + τεχνικό να τα σετάρει θα κόστιζε τουλάχιστον 40% πιο φθηνά. Αν κάτι χαραμίστηκε ήταν τα λεφτά των κονδυλίων, όχι τα PC με arch linux...

1)Γιατί ήθελαν το open gl των GPU!

2)Το ρώτησα και εγώ και απάντησαν ότι αν τα παιρναν part by part θα τα διναν σε φοιτητες να τα σετάρουν και δεν ήταν σίγουροι ότι όλοι θα ήξεραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω τελειώσει 3D animation να σου απαντήσω και εγώ οτι γενικά με Laptop δεν δουλεύεις.

On the go που λες,δεν παίρνεις alienware 0% value for money.

Asus/MSI πολύ καλύτερα μηχανήματα με ίδιες επιδόσεις χαμηλότερες τιμές κατα πολύ.

Γενικά για rendering κανένα laptop δεν προτείνεται.

 

Όσο αφορά αυτό που είπες απο την στιγμή που σκέφτεσαι να δώσει 2000+ το θεωρώ πολύ γυφτιά να τσιγκουνευτείς τα 300 ευρώ απ'το να πας σε καινούργιο. Εκτός αν αυτό που πήρες είναι 1 μήνα χρήση ( θεωρητικά καινούργιο. )

 

Εδω μέσα έχω πάρει Asus απο 1900 ευρώ 1 μήνα απο την αγορά του 1200. Αυτό το κάνεις οκ.

Αυτό που έκανες εσύ δεν το κάνεις.

Η πρωτη προταση, κλεινει καθε διαλογο περι...render και γενικα, βαριας δουλειας, με laptop (ο γραφων ειναι σχεδιαστης CAD 2D/3D).

-----

Τωρα οσον αφορα το support, κατα τα λεγομενα των ξενων (που ψωνιζουν με το τσουβαλι Alienware, αν και τα τελευταια χρονια εχει πεσει η αγορα τους), ειναι αψογο. Βεβαια, οσο παει γινονται και πιο ουδετερα και "meh" τα κουτια τους...

Καλυτερα ενα Origin Pc ή ενα XIDAX, αν μιλαμε για ετοιμα PC. Πιο ιδιαιτερες καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...