Προς το περιεχόμενο

Mi Notebook Air από τη Xiaomi με Windows 10 και τιμές από $520


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ηθελε να το χαντακωσει ετσι για να κανει πειραμα θα του το εβαζε το Ubuntu.

ΒΤW και η dell ανα 2-3 χρονια σε 1 από τα 20 μοντελα που βγαζει σου προσφερει την επιλογή Ubuntu η windows (όχι αποκλειστικα Ubuntu). Και εγω που αγορασα ένα 5547 τοτε με Ubuntu το πηρα γιατι ηταν 40 εθρω φθηνοτερο και με 3ετη εγγυηση (ηθελε να το ξεστοκαρει), η πρωτη κινηση που εκανα είναι να βαλω windows (8.1 τοτε) από τοτε εχω να δω νέο μοντελο με ubuntu από τη  dell.

Η Dell βγάζει κάθε χρόνο το κορυφαίο της μοντέλο (XPS) σε έκδοση με Linux και το λέει "Developer Edition". Προφανώς της αρέσει να χαντακώνει το κορυφαίο της μοντέλο.

 

Ξαναλέω, εγώ δε θεωρώ ότι θα ήταν φοβερή επιτυχία ή οτιδήποτε. Σε αντίθεση με το μέσο Έλληνα, δε θεωρώ τον εαυτό μου ως σούπερ αναλυτή αγοράς που ξέρει τα πάντα. Απλά, δεδομένου ότι το laptop θα το πάρουν "ψαγμένοι" και, συνεπώς, αρκετοί που δε φοβούνται να κάνουν κάτι διαφορετικό από το να δουλέψουν Windows, θα ήταν μία ενδιαφέρουσα επιλογή το να είχε Linux. Άλλωστε και το Android είναι Linux, αλλά μια χαρά μεσουρανεί στο μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο macbook μου σιχαίνομαι 2 μκρές ατέλειες

1) δύο μόνο usb ports

2) έλλειψη ethernet port

Έπρεπε να τα αντιγράψει και τα 2 η xiomi;  ;)

Το pc btw φαίνεται να φυσάει ιδικά σε σχέση τιμής/χαρακτηριστικών. Αν όντος είναι όπως το παρουσιάζουν και παίξουν και hackintosh θα είναι το επόμενο μου laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος πια μαυτη τη κλαπσα

γιατι παρακαλω η τιμη ειναι τσιμπημενη; 

 

στο skroutz λαπτοπ με παρομοια specs ξεκινουν απο 900 ευρω 

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342278_342323/Τουλάχιστον-1920x1080-SSD.html?keyphrase=GeForce+GT+940M

 

το δε Asus Zenbook με σχεδον ιδια specs ξεκιναει απο 970 ευρω

 

Τι ειναι η κλαπσα;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει με τα παλιά MacBook Pro, με Air καμία σχέση , κατά τ άλλα κλαην.

Γιατί πρέπει τα πάντα να συγκριθουν με κάτι της Apple;

 

Είναι Windows laptop, δεν είναι πιο λογικό να συγκριθεί με Asus και Dell;

 

Υπάρχει κάποιος που πήγαινε για MacBook και είπε, ωωωωχχχ δες το Xiaomi με τα Windows 10,αυτό θα πάρω τελικά!

Τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dell βγάζει κάθε χρόνο το κορυφαίο της μοντέλο (XPS) σε έκδοση με Linux και το λέει "Developer Edition". Προφανώς της αρέσει να χαντακώνει το κορυφαίο της μοντέλο.

 

Ξαναλέω, εγώ δε θεωρώ ότι θα ήταν φοβερή επιτυχία ή οτιδήποτε. Σε αντίθεση με το μέσο Έλληνα, δε θεωρώ τον εαυτό μου ως σούπερ αναλυτή αγοράς που ξέρει τα πάντα. Απλά, δεδομένου ότι το laptop θα το πάρουν "ψαγμένοι" και, συνεπώς, αρκετοί που δε φοβούνται να κάνουν κάτι διαφορετικό από το να δουλέψουν Windows, θα ήταν μία ενδιαφέρουσα επιλογή το να είχε Linux. Άλλωστε και το Android είναι Linux, αλλά μια χαρά μεσουρανεί στο μέσο χρήστη.

Και η HP βγαζει με freeDOS .....για να το παρεις και να βαλεις εσυ ότι θες. Αν βγαζεις 30 μοντελα, σε ένα από αυτά θα δωσεις και 2 επιλογες. ΠΧ το xps βγαινει και με win Και με Ubuntu. Αν βγαζεις 1 , και το δωσεις με Ubuntu , εχεις την καταληξη του One, ΤΙ ΔΕΝ καταλαβαίνεις από αυτά που γραφω? Η xiaomi ΔΕΝ είναι dell , hp ms για να πειραματιστεί...ένα πειραμα μπορει να τις κοστισει πολλα και να της ανακοψει την αναπτυξη. ΓΙΑ ΑΥΤΟ και παιζει εκ του ασφαλους. Για αυτό και δεν ακολουθει ελληνικο marketing....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η HP βγαζει με freeDOS .....για να το παρεις και να βαλεις εσυ ότι θες. Αν βγαζεις 30 μοντελα, σε ένα από αυτά θα δωσεις και 2 επιλογες. ΠΧ το xps βγαινει και με win Και με Ubuntu. Αν βγαζεις 1 , και το δωσεις με Ubuntu , εχεις την καταληξη του One, ΤΙ ΔΕΝ καταλαβαίνεις από αυτά που γραφω? Η xiaomi ΔΕΝ είναι dell , hp ms για να πειραματιστεί...ένα πειραμα μπορει να τις κοστισει πολλα και να της ανακοψει την αναπτυξη. ΓΙΑ ΑΥΤΟ και παιζει εκ του ασφαλους. Για αυτό και δεν ακολουθει ελληνικο marketing....

Η HP (και πολλές εταιρείες) βγάζουν laptops με FreeDOS για να ρίξουν το κόστος, όχι γιατί θέλουν να προσφέρουν λύσεις με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Το ίδιο ισχύει και για αρκετά μοντέλα που βγαίνουν με Linux, δεν έχουν στόχο τόσο το να προσφέρουν Linux συστήματα, απλά θέλουν να ρίξουν το κόστος για τους χρήστες που θα δουλέψουν κάποιο άλλο λειτουργικό της αρεσκίας τους (ή έχουν ήδη άδεια Windows και δεν έχουν σκοπό να ξαναπληρώσουν).

 

Όμως λύσεις όπως το XPS Developer Edition είναι τελείως διαφορετικές. Δεν πήρε η Dell το κορυφαίο της μοντέλο να του βάλει Linux μπας και το αγοράσει κανένας που θα δώσει τετραψήφιο νούμερο χρημάτων και "τσιγκουνεύεται" να πληρώσει 50-60€ για μία άδεια Windows! Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβετε ότι υπάρχει και αυτό το κοινό (ξαναλέω, το Linux μέχρι πρόσφατα ήταν η κορυφαία επιλογή για developers -μέχρι να το "προσπεράσει" το MacOS). Και, προφανώς, ασχολείται και ο τύπος με τέτοιες λύσεις. Δεν είναι η μάζα, όπως δεν είναι η μάζα και το κοινό που θα αγοράσει Mac. Αλλά οι λύσεις δεν υπάρχουν μόνο γι αυτό που θα πάρει η κυρά Μαρίτσα στο Πλαίσιο...

 

Το αν το χαντάκωνε ή όχι δεν το ξέρω. Ούτε εγώ λέω ότι θα έπρεπε να το βγάλει μόνο με Linux. Μπορούσε να βγάλει δύο εκδόσεις (Windows και Linux). Εν ολίγοις, δε με νοιάζει τι θα πουλήσει. Αυτοί που θέλουν Windows/MS Office/Photoshop σπασμένα ντε και καλά, θα το κάνουν ότι και να γίνει κι ας μην καταλαβαίνουν ότι (οι περισσότεροι) θα έκανα τη δουλειά τους μια χαρά με Linux/LibreOffice/GIMP. Δικό τους πρόβλημα. Εγώ απλά λέω ότι θα μπορούσε να ανοίξει παράθυρο στη συγκεκριμένη αγορά και θα είχε ενδιαφέρον (για μένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλη μια εντυπωσιακή κίνηση από την xiaomi η οποια πουλάει αξιόπιστα και ποιοτικά πράγματα σε πολύ καλές τιμές ότι xiaomi έχω πάρει έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...