Προς το περιεχόμενο

Νέα έξυπνη και πιο “καθαρή” σχεδίαση για τους Google Maps


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι 2 υπηρεσίες ήταν τελείως off σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Χαλκιδική.

Καινούριο κομμάτι που δουλεύει εδώ και 1 μήνα από Ποτείδαια για Κασσάνδρα (finally!) δεν υπήρχε σε καμία εφαρμογή.

+1 κι εδώ γενικά η χαλκιδική είναι λίγο παρατημένη.

Στο earth υπάρχουν ακόμα περιοχές με πανάρχαιες low res φωτογραφίες απο δορυφώρο. Όλλες οι εφαρμογές σε πάνε απο δρόμο που έχει γκρεμιστεί!!! (βέβαια αν δεν είσαι ντουγάνη και ακολουθείς τις πινακίδες πας άνετα)

 

To google maps βελτιώνεται συνεχώς αν και εχω τις προτιμήσεις μου για navigation Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, πάντα καταλίγω σε Google maps.

 

To Ηere και το waze που ανεφερε καποιος ποιο πάνω είναι ότι να τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη. Αν δεν ξέρεις που πάς σε πηγαίνουν απο τραγικές και παράλογες διαδρομές. Ή πχ σε βάζουν να γυρίσεις πίσω αν έχασες μια στροφή για να ξανακάνεις την διαδρομή που σου πρότειναν απο την αρχή.

 

Το waze το συμπάθησα πολύ, αν είχε σωστές διαδρομές θα το προτιμούσα.

 

Πάντως για ταξίδι που θα κάνω τωρα εκτός Ελλάδας θα εμπιστευτώ το Sygic! (me to Google Maps για καβατζα με offline χάρτες).

Το sygic σου δήχνει απο πριν την λορίδα που πρέπει να ακολουθήσεις αν είσαι σε αυτοκινητόδρομο και άλλα πολλά καλούδια. Αν με εικανοποιλησει αρκετά σε αυτό το ταξίδι, μάλλον θα το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κομμάτι που λες δεν υπάρχει ούτε στο Here maps.

 

Ε αυτό λέω και εγώ.

Γενικά χρησιμοποιώ Here Maps στα κινητά μου και google maps στο pc αλλά πουθενά δεν υπήρχε το κομμάτι αυτό.

Και από όσο βλέπω, συνεχίζει να μην υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 υπηρεσίες ήταν τελείως off σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Χαλκιδική.

Καινούριο κομμάτι που δουλεύει εδώ και 1 μήνα από Ποτείδαια για Κασσάνδρα (finally!) δεν υπήρχε σε καμία εφαρμογή.

 

Για δες αν το τμήμα που λες υπάρχει εδώ: http://openrouteservice.org/

Πάτα και στο γραναζάκι στην αριστερή στήλη πανω δεξιά της, για να διαλέξεις ανάμεσα σε fastest ή shortest route...

 

Αυτή η υπηρεσία βασίζεται στα OpenStreetMap δεδομένα και έχει συνήθως πράγματα που δεν υπάρχουν σε GoogleMaps τουλάχιστον (πχ. υπολογίζει ΟΛΕΣ τις διαβάσεις της Συγγρού στην Αθήνα ως πεζός). Βέβαια δεν έχει real time navigation εφαρμογή κι έχει κάποια bugs... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αν το τμήμα που λες υπάρχει εδώ: http://openrouteservice.org/

Πάτα και στο γραναζάκι στην αριστερή στήλη πανω δεξιά της, για να διαλέξεις ανάμεσα σε fastest ή shortest route...

 

Αυτή η υπηρεσία βασίζεται στα OpenStreetMap δεδομένα και έχει συνήθως πράγματα που δεν υπάρχουν σε GoogleMaps τουλάχιστον (πχ. υπολογίζει ΟΛΕΣ τις διαβάσεις της Συγγρού στην Αθήνα ως πεζός). Βέβαια δεν έχει real time navigation εφαρμογή κι έχει κάποια bugs... 

 

Και όμως, σε αυτή την υπηρεσία υπάρχει το τμήμα.

Ωραίος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...