Προς το περιεχόμενο

Thecus N2810 Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

 

Για όσους ασχολούνται λίγο και ξέρουν να συναρμολογούν ένα υπολογιστή & να κάνουν εγκατάσταση μια linux distro, προτείνω το στήσιμο ενός παλαιότερου μηχανήματος ως σπιτικό server ή την αγορά ενός HP ProLiant MicroServer G8 (γύρω στα 180€) με τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

Επεξεργαστής: Intel Celeron G1610T 2.3 GHz Dual Core
Cache επεξεργαστή: 2 MB
Μνήμη cache: 2 MB
Μνήμη RAM: 1 x 4 GB 1R x8 PC3-12800E-11
Πρότυπο αποθήκευσης: Dynamic Smart Array B120i/ZM
Θέσεις HDD: μέχρι 4 LFF Non-hot Plug SATA Drives
Δίκτυο: 1Gb 332i Ethernet Adapter 2 Ports per controller
Ports: 5 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
Slots: 1 x PCIe 2.0
Τροφοδοτικό: 200W non-hot plug, non redundant PSU
Διαστάσεις (ΠxΒxΥ): 23 cm x 24.5 cm x 23.24 cm
Βάρος: 6.8 kg
 
Κουμπώνετε 4 δίσκους των 2-4ΤΒ σε RAID1+0 και ένα φθηνό SDD για το λειτουργικό και το μηχάνημα θα αποδίδει αντίστοιχα με έτοιμα NAS που κοστίζουν τα τετραπλάσια χρήματα. Βέβαια υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Όσο για το λειτουργικό http://www.freenas.org/

 

Οπως σου εγραψαν και οι υπολοιποι αλλαζεις την μνημη σε 8gb ειναι το min requirement για να τρεξει σωστα το freenas. Επισης εφοσον πας σε ZFS δεν ειναι σωστο να ορισεις στον raid controller καποιο τυπο. Τον hardware controller τον βαζεις σε mode JBOD. Ετσι μπορει το ZFS να εγγυηθει το data integrity. Το οποιο στην περιπτωση σου το χανεις διοτι ο controller δεν επιτρεπει τετοια επεμβαση απο το zfs. Διαβασε υπαρχουν παρα πολλες αναφορες για το θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά για FreeNAS θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει τουλάχιστον 8GB ECC RAM και σε καμία περίπτωση να μην γίνει χρήση του RAID Controller (είμαι παθών). Το κόστος με την extra memory δεν αυξάνεται σημαντικά.

πολυ σωστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες. Τι έπαθες

 

Οταν εστησα το συστημα δεν προσεξα και συνδεσα εναν απο τους δισκους σε RAID controller. Τους αλλους τους εβαλα σωστα. Μετα απο 3 μηνες ο ενας δισκος εμφανισε προβλημα. Αγορασα ιδιο και τον αντικατεστησα. Σε 2 μηνες εβγαλε προβλημα και αυτος. Επειδη το εψαξα ειδα οτι δεν ητανε μηχανικο προβλημα και εκει "την ψιλιαστηκα την δουλεια". Εβαλα τον δισκο στην σωστη θυρα και μετα το resilvering ολα δουλευουν ρολοι εδω και πανω απο ενα χρονο με μια μονο επανεκκινηση ολο αυτο το διαστημα μετα απο ενα σημαντικο update. Φυσικα, απο την πρωτη στιγμη εχω 8GB ECC RAM. Επισης, βλεποντας τον τροπο που αντιδρα το ZFS στα προβληματα, την ανοχη του στα λαθη ΜΟΥ και πώς επανερχεται, εχω να πω οτι δεν εχω δει (μεχρι τωρα) πιο αξιοπιστη λυση απο αυτο το συστημα αρχειων. Το μηχανημα δουλευει σε εντονο εταιρικο περιβαλλον και μαλιστα σηκωθηκε αμεσως οταν επρεπε να λειτουργησει η εταιρεια οσο θα εκανα δοκιμες και εβαλα για λιγο το στικακι σε ενα απλο pc μαζι με τους δισκους. Σε 10' ολοι δουλευανε κανονικα και δεν καταλαβαν τιποτα οσο εκανα ελεγχο του hardware στον κανονικο server.

Οσο για το Thecus,που ειναι και το θεμα του αρθρου, το βλεπω σαν μια ακομα λυση αναμεσα στις πολλες της κατηγοριας χωρις κατι το ιδιαιτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζετε οι περισσότεροι ότι το όλο θέμα με το Thecus ή άλλα αντίστοιχα συστήματα είναι μόνο το h/w και προτείνεται διάφορες λύσεις με κανονικά pc ή τον γνωστό HP microserver.

Παρόλο που φαίνονται ότι είναι ποιό οικονομικές λύσεις τo κόστος συστημάτων σαν το Thecus είναι κυρίως το s/w που τα συνοδεύει, οι δυνατότητες που σου παρέχει και η out-of-the-box λειτουργία για τις ποιό βασικές εργασίες.

Επίσης και η bug-free (σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό) λειτουργία.

 

Αυτό πληρώνεις και κυρίως το γεγονώς ότι για όσους ΔΕΝ ασχολούνται (και είναι πολλοί αυτοί) μπορείς να στήσεις ένα συστηματάκι χωρίς να ψάχνεσαι μέρες ή να πρέπει να τα μάθεις από την αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου NAS κόστισε (μαζί με το media player) περίπου 1000 ευρώ.

Αλλά είναι 4-bay, Synology, με green δίσκους WD 4GB ο καθένας, ενώ το ίδιο το μηχάνημα είναι (πλην της... άσχημης εμφάνισής του!) ένα υπέροχο και ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ εργαλείιο.

 

Θεωρώ ότι εφόσον για κάποιο λόγο πάει κάποιος σε αγορά NAS, δεν πρέπει να τσιγκουνευτεί τα χρήματα και επιπλέον "να δει μπροστά" - πχ. εμένα τα 4-5 γίγα μου φτάνουν, αλλά με τα 8 που είμαι τώρα (4Χ4, δηλαδή 8 καθαρά, 8 αντίγραφο) είναι μια άνεση που δεν σε αγχώνει.

 

Φυσικά... θέλει να επενδύσεις ΚΑΙ σε UPS, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...
Κουμπώνετε 4 δίσκους των 2-4ΤΒ σε RAID1+0 και ένα φθηνό SDD για το λειτουργικό και το μηχάνημα θα αποδίδει αντίστοιχα με έτοιμα NAS που κοστίζουν τα τετραπλάσια χρήματα. Βέβαια υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Όσο για το λειτουργικό http://www.freenas.org/

 

 

Απλά εδώ να πώ ότι για να μπεί SSD ή γενικότερα εξτρα δίσκος θα πρεπει να παρεις αρχικά ενα adaptor floppy to sata για το ρευμα του. Επίσης το συστημα, παντα bootαρει από τον δισκο στην θέση 1 οποτε και να βαλεις SSD δεν θα μπορεί αν εκκινεί από εκεί. Όχι χωρίς πατεντα.

 

Προσωπικά εχω το εχω να εκκινεί από την εσωτερική USB και να τρεχει xpenology απροβληματιστα. Το xpenology βλέπει τους 4 δισκους που εχω.

Επίσης μπορεί να bootαρει από την SD καρτα από όπου τρέχει vsphere. Οι εικονικές του vsphere είναι σε εναν 500GB 2.5'' HDD που είναι συνδεδεμένος στο ODD slot. Πιο πολύ για πειραματισμό το 2ο προς το παρόν.

 

....

Αυτό πληρώνεις και κυρίως το γεγονώς ότι για όσους ΔΕΝ ασχολούνται (και είναι πολλοί αυτοί) μπορείς να στήσεις ένα συστηματάκι χωρίς να ψάχνεσαι μέρες ή να πρέπει να τα μάθεις από την αρχή.

 

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζετε οι περισσότεροι ότι το όλο θέμα με το Thecus ή άλλα αντίστοιχα συστήματα είναι μόνο το h/w και προτείνεται διάφορες λύσεις με κανονικά pc ή τον γνωστό HP microserver.

Παρόλο που φαίνονται ότι είναι ποιό οικονομικές λύσεις τo κόστος συστημάτων σαν το Thecus είναι κυρίως το s/w που τα συνοδεύει, οι δυνατότητες που σου παρέχει και η out-of-the-box λειτουργία για τις ποιό βασικές εργασίες.

Επίσης και η bug-free (σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό) λειτουργία.

 

Αυτό πληρώνεις και κυρίως το γεγονώς ότι για όσους ΔΕΝ ασχολούνται (και είναι πολλοί αυτοί) μπορείς να στήσεις ένα συστηματάκι χωρίς να ψάχνεσαι μέρες ή να πρέπει να τα μάθεις από την αρχή.

 

Όσοι δεν ασχολούνται όμως δε πρόκειται να δώσουν 300€ για nas, εκεί είναι το θέμα.

Επεξ/σία από vizolover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι δεν ασχολούνται όμως δε πρόκειται να δώσουν 300€ για nas, εκεί είναι το θέμα.

 

Μπορούν να δώσουν πολύ λιγότερα αναλόγως με το ΤΙ θέλουν να κάνουν με αυτό και αφού ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ κάνουν και μια στοιχειώδη έρευνα αγοράς πριν αγοράσουν.

http://www.skroutz.gr/c/894/file-servers/m/4165_8481_7954/QNap_or_Synology_or_Thecus.html?keyphrase=nas

 

 

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι συστήματα των 300ευρώ δεν θα βρούν την θέση τους στην αγορά ή υποψήφιους πελάτες αφού τοποθετούνται στην SΜΒ κατηγορία και όχι στην SOHO.

http://www.thecus.com/product_catalog.php?PROD_TYPE_ID=10

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλά εδώ να πώ ότι για να μπεί SSD ή γενικότερα εξτρα δίσκος θα πρεπει να παρεις αρχικά ενα adaptor floppy to sata για το ρευμα του. Επίσης το συστημα, παντα bootαρει από τον δισκο στην θέση 1 οποτε και να βαλεις SSD δεν θα μπορεί αν εκκινεί από εκεί. Όχι χωρίς πατεντα.

 

Προσωπικά εχω το εχω να εκκινεί από την εσωτερική USB και να τρεχει xpenology απροβληματιστα. Το xpenology βλέπει τους 4 δισκους που εχω.

Επίσης μπορεί να bootαρει από την SD καρτα από όπου τρέχει vsphere. Οι εικονικές του vsphere είναι σε εναν 500GB 2.5'' HDD που είναι συνδεδεμένος στο ODD slot. Πιο πολύ για πειραματισμό το 2ο προς το παρόν.

 

 

Αυτό.

 

Ερωτηση... οταν λες vsphere εννοεις free esxi hypervisor; Αν το datastore το εχεις στον 500gb δισκο συνδεδεμενο στο odd τι ταχυτητες πιανεις; Διοτι ενταξει πειραματισμος δε λεω και μπραβο αλλα δε σου βγαζει το λαδι στο διαβασε/γραψε; Με το crystaldiskmark τι πιανεις αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση... οταν λες vsphere εννοεις free esxi hypervisor; Αν το datastore το εχεις στον 500gb δισκο συνδεδεμενο στο odd τι ταχυτητες πιανεις; Διοτι ενταξει πειραματισμος δε λεω και μπραβο αλλα δε σου βγαζει το λαδι στο διαβασε/γραψε; Με το crystaldiskmark τι πιανεις αν επιτρεπεται?

 

Ναι αυτό εννοώ. Προς το παρόν δεν εχω περάσει windows μίας και ο πειραματισμός γίνεται την τελευταια εβδομαδα που πηρα και τα 16GB ram. Τρέχω καποια εντελως βασικά linux και θελω να μεταφέρω το xpenology εκεί. Εντελώς εμπειρικά όμως δεν εχω δεί προβλήματα. Λαμβανοντας υποψιν βέβαια ότι το λειτουργικό αυτή την στιγμή τρέχει εντελως μπακαλίστικα από μια απλη καρτα microsd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να δώσουν πολύ λιγότερα αναλόγως με το ΤΙ θέλουν να κάνουν με αυτό και αφού ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ κάνουν και μια στοιχειώδη έρευνα αγοράς πριν αγοράσουν.

http://www.skroutz.gr/c/894/file-servers/m/4165_8481_7954/QNap_or_Synology_or_Thecus.html?keyphrase=nas

 

Και το καλύτερο vfm κατ εμέ: https://www.skroutz.gr/s/4219638/Zyxel-NSA325v2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 310Ε ρε παιδιά, με 310Ε παίρνεις εναν AMD και στήνεις ενα OMV linux και κάνεις οτι παπάδες θες, και βάζεις και όσους δίσκους θες. Η τιμή δε βγάζει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι αυτό εννοώ. Προς το παρόν δεν εχω περάσει windows μίας και ο πειραματισμός γίνεται την τελευταια εβδομαδα που πηρα και τα 16GB ram. Τρέχω καποια εντελως βασικά linux και θελω να μεταφέρω το xpenology εκεί. Εντελώς εμπειρικά όμως δεν εχω δεί προβλήματα. Λαμβανοντας υποψιν βέβαια ότι το λειτουργικό αυτή την στιγμή τρέχει εντελως μπακαλίστικα από μια απλη καρτα microsd.

 

Να υποθεσω οτι λειτουργικο εννοεις τον hypervisor? Και εγω ετσι το τρεχω. Μια χαρα ειναι δεν εχει μεγαλες απαιτησεις ολη η ιστορια ειναι το datastore να πεσει σε καλο raid controller (hardware) και οι δισκοι να βγαζουν ενα αξιολογο iops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...