Προς το περιεχόμενο

Η πρωτοπόρος στις μπαταρίες ιόντων-λιθίου, Sony, πουλάει το τμήμα μπαταριών της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ξέρετε ότι η σονυ τα τελευταία χρόνια ετοιμάζεται για να "χτυπήσει" τα macbook της apple και αν δειτε τις αγορές θα παρατηρήσετε ότι έχει επενδύσει σε τμήματα παιχνιδιών τα οποία(παιχνίδια)θα βγουν σε περίπου δύο χρόνια σε mobile συσκευές (θα είναι το ίδιο στυλ παιχνιδιών όπως και στο ps4) κάτι το οποίο δεν είναι τυχαίο γιατί περίπου σε δύο χρόνια θα βγει το ps5.. Η εταιρεία γενικά προετοιμαζεται γιατί θα χτυπήσει από πολλές πλευρές σε λίγα χρόνια και γι αυτό έχει πέσει τόσο πολύ το mobile τμήμα.. Μην ξεχνάμε ότι είναι η εταιρεία που έβγαλε τα walkman και τις λεπτές bravia τηλεοράσεις όταν η Samsung και η LG ήταν χρόνια πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ξέρετε ότι η σονυ τα τελευταία χρόνια ετοιμάζεται για να "χτυπήσει" τα macbook της apple και αν δειτε τις αγορές θα παρατηρήσετε ότι έχει επενδύσει σε τμήματα παιχνιδιών τα οποία(παιχνίδια)θα βγουν σε περίπου δύο χρόνια σε mobile συσκευές (θα είναι το ίδιο στυλ παιχνιδιών όπως και στο ps4) κάτι το οποίο δεν είναι τυχαίο γιατί περίπου σε δύο χρόνια θα βγει το ps5.. Η εταιρεία γενικά προετοιμαζεται γιατί θα χτυπήσει από πολλές πλευρές σε λίγα χρόνια και γι αυτό έχει πέσει τόσο πολύ το mobile τμήμα.. Μην ξεχνάμε ότι είναι η εταιρεία που έβγαλε τα walkman και τις λεπτές bravia τηλεοράσεις όταν η Samsung και η LG ήταν χρόνια πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι τώρα θα πουν Sony fanboy..Πληροφοριακά το μισό μου σπίτι είναι Sony και το άλλο μισό Samsung δεν μιλάω απλά για mobile συσκευές αλλά για τα πάντα από τηλεοράσεις,οθόνες μέχρι ηχοσυστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μιλησω για την απαράδεκτη πολιτικη εγγυησης στα αδιαβροχα κινητα, που αν το εβαζες σε νερο και χαλουσε,ψαχναν να βρουν μια γρατσουνια να σου πουνε οτι ειναι χτυπημενο αρα μοιραια εισηλθε νερο; να μιλησω για την υπερτιμολογηση; να μιλησω για την τραγικη μεταπωλητικη αξια; φιλικα πάντα :) ειμαι κι εγω πρωην φαν της σονυ αλλα οχι πια.

 

Θα ήθελα να απαντήσω στο συγκεκριμένο κομμάτι με το νερό που αναφέρεις. Το είχα γράψει σε άλλο σαιτ, αλλά είναι 100% προσωπική εμπειρία:

 

Έχω το Z1 Compact που με κλειστά τα καπάκια κτλ, το έβαλα κάτω από μια βρύση και έπειτα δεν μπορούσε να ανοίξει. Στο μεταξύ  οθόνη/πλάτη είχαν κάτι γρατζουνιές αλά όχι κάτι πολύ δραματικό. Εντός εγγύησης λοιπόν (μερικές μέρες απέμεναν), το πήγα στην ελληνική Sony-Arvato όπου μου είπαν ότι για αντικατάσταση της μητρικής ήθελαν να πληρώσω κανά 300ρι ευρώ. Εγώ είχα πάρει το κινητό από Αγγλία και η απόδειξη ήταν εκεί (με το κινητό registered στην επίσημη ιστοσελίδα) αλλά εγώ είμαι Ελλάδα για διακοπές και αρνούνταν να το επισκευάσουν άνευ κόστους. Το παίρνω από Arvato αφού καταβάλω το 18ρι του διαγνωστικού ελέγχου σε χειρότερη κατάσταση από ότι τους το παρέδωσα με ένα κομμάτι καουτσούκ να εξέχει από το πίσω καπάκι (το ανέφερα φυσικά στη Sony Mobile UK) και το στέλνω Αγγλία. Εκείνοι λοιπόν προέβησαν στην ολική αντικατάσταση του κινητού μου στις 15/7 με την εγγύηση να λήγει στις 16/7 και μου το έστειλαν πίσω με κούριερ! Αυτά τα επίπεδα εξυπηρέτησης και ο σεβασμός προς τον πελάτη, δυστυχώς είναι από τι φαίνεται γεωγραφικώς περιορισμένα και είναι ένας από τους λόγους που αρκετές από τις consumer electronics συσκευές που διαθέτω είναι μάρκας Sony αγορασμένες επίσης από εξωτερικό. Ποτέ δεν είχα παράπονο από το service της Sony και είχα επιπλέον και άλλη θετική εμπειρία με Sony ebook reader το οποίο ήταν 6 ετών αγορασμένο από Γαλλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οποιαδήποτε στρεβλωση απο χτύπημα ή πτώση ακυρώνει την όποια αδιαβροχοποιήση.Αυτο ισχύει και για τα ταμπλετ και τις φωτογραφικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και SONY fanboy σε ολα.Δεν Γ@ΜΙ@ΣΕ SONY.

 Σταματησες laptop,οθονες pc, αντιγραφικα pc(cd-r,dvd-r, bd-r) τωρα μπαταριες κ.α.Ηθελα να ηξερα τι αυτοκαταστροφικα και ανικανα μυαλα σε διοικουνε.Αυτοι παιζει να εινα χειροτεροι και απο ολες τις κυβερνησεις που περασαν απο την Ελλαδα.

 Εταιρεια με τεραστια γκαμα προιοντων. Σε καποια κορυφαια σε καποια μεσα στον ανταγωνισμο.Θα επρεπει να πεταει.

 Θυμαμαι παλια που σταματησε τις οθονες υπολογιστων, ειχε πει σαν δικαιολογια οτι δεχοταν πιεσεις απο ποιο μικρους κατασκευαστες οσον αφορα την τιμολογηση και πλεον ηταν ασυμφορο η κατασκευη οθονων, καθως θα επρεπε να πουλαει χωρις κερδος.Δηλαδη βρε φουστη μου καμια 15αρια κατασκευστες μεγαλοι-μικροι που ριξαν τις τιμες πως επιβιωνουν.

 Πρεπει να γινει μεγαλοι αναδιαρθρωση στην εταιρεια.Πρεπει να φυγουν αχρηστοι χαρτογιακαδες-κουστουματοι και οχι να κλεισουν τμηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμασει καμία δεκαριά ναυαρχιδες την τελευταία τριετια νομίζω ότι το πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο των τελευταίων 3 ετών ήταν το Z3.Τ ο μόνο που έχει να κάνει η Sony είναι να φτιάχνει προϊόντα σαν αυτό σε περισσότερες κατηγορίες τιμης.Λιγα προϊόντα σε κομβικούς τομείς και καλά μελετημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμασει καμία δεκαριά ναυαρχιδες την τελευταία τριετια νομίζω ότι το πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο των τελευταίων 3 ετών ήταν το Z3.Τ ο μόνο που έχει να κάνει η Sony είναι να φτιάχνει προϊόντα σαν αυτό σε περισσότερες κατηγορίες τιμης.Λιγα προϊόντα σε κομβικούς τομείς και καλά μελετημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμασει καμία δεκαριά ναυαρχιδες την τελευταία τριετια νομίζω ότι το πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο των τελευταίων 3 ετών ήταν το Z3.Τ ο μόνο που έχει να κάνει η Sony είναι να φτιάχνει προϊόντα σαν αυτό σε περισσότερες κατηγορίες τιμης.Λιγα προϊόντα σε κομβικούς τομείς και καλά μελετημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...