Προς το περιεχόμενο

επεσα θυμα κλοπης


antonis14gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Σιγά μην έτρεχε ο άλλος σε ταχυδρομεία/courier και να περίμενε 4 μέρες για να πάρει χρήματα για τις πέτρες που θα έστελνε... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και με αντικαταβολη γινοντε σε βαρος του πωλητη ομως....

 

εμενα μου εχει τυχει 3-4 φορες να στειλω με αντικαταβολη δεμα και ο αγοραστης στην ποροια να αλαξει γνωμη και να μου πει δεν το θελω η να το πεξει αλεκος με αποτελεσμα και να χρεωνομαι τζαμπα μεταφορικα και να εχω χασει αλλους αγοραστες και να μενω πισω γενικα + την καθυστερηση του να παρεις τα χρηματα....απο τοτε το εχω βαλει νομο ποτε αντικαταβολη

 

το σοφοτερο απο την μερια του αγοραστη ειναι να τσεκαρει καλα τις αξιολογησεις του αλλου και να δει και με ποιους εχει κανει συναλαγες και αν αυτοι οι αλλοι εχουν αξιολογησεις κλπ.....γιατι και με το να παρεις τηλ τον αλλο δε λεει τπτ αν ειναι απατεωνας

 

και μην νομιζεις....και ενας πωλητης οταν βαζει αγγελια ξερεις ποσα μνματα περνει απο πιθανους αγοραστες που οι μισοι τρολαρουν και οι αλλοι μισοι προσπαθουν να κανουν απατεωνια???(ας το επιβεβαιωσουν  αυτο για το αν ειναι ετσι αλλοι)

 

οτι εχω αγορασει και εχω δωσει ηταν με καταθεση...ισως ημουν και τυχερος τι να πω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ.

 

ολοι οι απατεωνες αυτο κανουν.

 

ειτε ειναι αμαξια ειτε αγγελιες κτλ. ζητανε προκαταβολες σε καταθεση και μετα αντε βρες τους.

τα ποσα ειναι μικρα και δεν ασχολειτε κανενας για 150 και 200 ευρω δεν παει ουτε σε δικηγορους ουτε τιποτα.

και το κινητο του να εχεις θα ειναι κανενα αγορασμενο απο πακιστανο θα το κανει 2 μεροκαματα και θα το πεταξει.

 

θελετε να παρετε κατι ? κλειστε ραντεβου (και εκει θελει προσοχη) δειτε το αντικειμενο και παρτε το πληρωστε το.

 

εξ αποστασεως μην κανετε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελω να αγορασω μεταχειρισμενο κατι απο Αθηνα ( που δεν διαμενω αλλα το πουλαει μελος του insomnia )  φυσικα και θα  κανω καταθεση και θα το παρω...απλα θα κοιταξω ενδελεχως το ιστορικο του πωλητη και φυσικα τις αξιολογησεις του.Σου τρωει λιγο χρονο αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Τωρα για αλλα site οπως χρυση ευκαιρια κλπ εκει ναι προσωπικα μονο χερι με χερι αφου δεν υπαρχει ιστορικο να αναζητησω. (αλλιως με αντικαταβολη και ελεγχο/ανοιγμα πριν την αγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συγωνμη εσυ δεν εισαι που ανοιξες θεμα στη κατηγορια κινητα και ρωτουσες αν ειναι ασφαλες να στειλεις ετσι λεφτα? απο την στιγμη που στο ειπαμε οτι δεν καλυπτεσαι πουθενα γιατι προχωρησες?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλοπή ειναι αν σε κλέψουν παρα την θεληση σου οχι αν τους κανεις κατάθεση εσυ ο ιδιος

Με αυτη την λογικη αν δωσω λεφτα σε ενα μαγαζι και δεν μου δωσει το προιον δεν ειναι κλοπη γιατι πηγα μονος μου και τα εδωσα...  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την λογικη αν δωσω λεφτα σε ενα μαγαζι και δεν μου δωσει το προιον δεν ειναι κλοπη γιατι πηγα μονος μου και τα εδωσα...  :-(

...και αυτό δεν είναι κλοπή, για αυτο υπάρχουν και τοσες δικλίδες ασφάλειας οπως η αμφισβήτηση της συναλλαγής με κάρτα, το ππ, κλπ, τώρα αν εσυ πας στο μαγαζί  δώσεις 100 ευρω μετρητά δεν παρεις κανένα παραστατικό και φύγεις αμφιβάλω αν ποτε παραλαβής ή πάρεις τα χρήματα σου πισω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ

Προχθες παραγγειλα ενα samsung s6

Συμφωνησαμε να τον πληρωσω 120 πριν το στειλει μεσω ''λεφτα στο λεπτο'' της πειραως και τα υπολοιπα μολις ερθει .

 

Αν τη μέθοδο πληρωμής ''λεφτα στο λεπτο'' σου την πρότεινε αυτός, μπορείς να είσαι βέβαιος ότι σου την έφερε... Εξ' αποστάσεως αγορές μόνο με αντικαταβολή κάνουμε ή έστω Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την λογικη αν δωσω λεφτα σε ενα μαγαζι και δεν μου δωσει το προιον δεν ειναι κλοπη γιατι πηγα μονος μου και τα εδωσα...  :-(

φυσικα και δεν ειναι κλοπη φιλε...Γτ ειναι κλοπη?πηγαινε πρωι πρωι αυριο σε 100 μαγαζια χαζεψε ενα προιον πες θα το παρω πηγαινε στο ταμιο πες τους να πεταξουν πετρες μεσα η μην τους πεις και τπτ...ασε τα λεφτα στον παγκο και φυγε.Δεν θα γυρισει ουτε ενας να μιλησει για κλοπη...Οπως ακριβως και αν σου δωσω τον λογαριασμο μου και μου βαλεις λεφτα εσυ γτ ετσι απλα γουσταρεις...Ειναι κλοπη?Η αστυνομια η η τραπεζα η οποιος αλλος αυτο βλεπει.Το Α τυπο να βαζει λεφτα στον Β τυπο...Τωρα τι παιζει απο πισω δεν ξερει και δεν τους νοιαζει κιολας ουυτε θελουν να ασχοληθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φυσικα και δεν ειναι κλοπη φιλε...Γτ ειναι κλοπη?πηγαινε πρωι πρωι αυριο σε 100 μαγαζια χαζεψε ενα προιον πες θα το παρω πηγαινε στο ταμιο πες τους να πεταξουν πετρες μεσα η μην τους πεις και τπτ...ασε τα λεφτα στον παγκο και φυγε.Δεν θα γυρισει ουτε ενας να μιλησει για κλοπη...Οπως ακριβως και αν σου δωσω τον λογαριασμο μου και μου βαλεις λεφτα εσυ γτ ετσι απλα γουσταρεις...Ειναι κλοπη?Η αστυνομια η η τραπεζα η οποιος αλλος αυτο βλεπει.Το Α τυπο να βαζει λεφτα στον Β τυπο...Τωρα τι παιζει απο πισω δεν ξερει και δεν τους νοιαζει κιολας ουυτε θελουν να ασχοληθουν!

Αν κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό ίσως βγάλεις άκρη γιατί μπορείς να κάνεις μυνηση για ηλεκτρονική απάτη αλλά και πάλι είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, όπως και να έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης είναι δικό σου γιατί βιαστικες να βάλεις λεφτά σε κάποιον άγνωστο με τρόπο που καλά καλά δεν ξέρεις το όνομα του, όσο για το κινητό κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό που λέμε τηλέφωνο μιας χρήσης, εδώ Θεσσαλονίκη οι πακιστανοι πουλάνε κάρτες έτοιμες δηλωμενες οπότε μετά αντε βγάλε άκρη ακόμα και με άρση απορρήτου

Αν τη μέθοδο πληρωμής ''λεφτα στο λεπτο'' σου την πρότεινε αυτός, μπορείς να είσαι βέβαιος ότι σου την έφερε... Εξ' αποστάσεως αγορές μόνο με αντικαταβολή κάνουμε ή έστω Paypal.

Και με τι PayPal αν στείλεις λεφτά όπως κάνουν αρκετοί σαν gift πάλι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφηση χωρίς να το ξέρει ο άλλος είναι παράνομη και θα σε πάνε μέσα.

 

Για να πάρεις τα στοιχεία του θέλει άρση απορρήτου.

Εδώ πριν κάμποσα χρόνια αν δεν είχε κάνει ο άλλος τα στοιχεία του στο σταθερό απόρρητα έπαιρνες τηλέρωνο και σου λέγανε και που μένει. Δοκιμασμένο...Οπότε μη το χεις σίγουρο.

 

Αν δεν είναι το τηλέφωνό σου απόρρητο από τους τηλεφωνικούς καταλόγους, το όνομα που ανήκει το βρίσκεις.

 

Αλλά και πάλι, τί θα κάνεις?

 

Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος όπως λέει και ο Inuyasha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιλησε ενας γνωστος της μανας μου  οτι και καλα οτι ειναι ο πατερας μου και του ειπε οτι το εστειλε και οτι του σε 2-3 μερες θα ειναι σπιτι μου.Θα δω αμα ερθει αυριο αλλιως παω στην αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε στο 11880 πες τον αριθμό του και μπορεις να μάθεις σε ποιον ανήκει το τηλέφωνο. Προειδοποίησε τον κάπως οτι ξερεις σε ποιον ειναι το κινητό δηλωμένο και ίσως να καταφέρεις κατι..αν δεν τον νοιάζει αστον μην ασχολείσαι θα σου φύγουν παραπανω λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...