Προς το περιεχόμενο

Οι πιο αξιόπιστοι σκληροί δίσκοι, σύμφωνα με την εταιρεία Backblaze


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εν τω μεταξύ ακόμα και στον πίνακα που μας θεοποιουν τον 4tb seagate, τα χαμηλότερα failure rates τα έχουν οι hitachi! Χαχα!

 

Εγώ έχω γεμίσει wd red 1 και 3tb σπίτι, δεν έχει σκάσει ακόμα κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλέον αξιόπιστο μοντέλο σκληρού δίσκου είναι το Seagate ST4000DM000 των 4TB,

Πουθενά στο άρθρο δεν βλέπω να λέει κάτι τέτοιο.

Όμως, βλέπω τα Hitachi να κυριαρχούν για άλλη μια χρονιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες εδώ μιλάνε για Data Centers και όχι για Commercial Δίσκους.

 

Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα.

 

Και επίσης όπως φαίνεται παραπάνω από μοντέλο σε μοντέλο έχουν αρκετή διαφορά σε αστοχία.

 

O DX έχει 19% 

ο DM 2.8%

 

Σιγά μην αγοράζουν Commercial δίσκους, oh wait... :rolleyes:

 

At the end of 2013, we had 27.134 consumer-grade drives spinning in Backblaze Storage Pods. The breakdown by brand looks like this: ...

Πάντως τον Seagate ST4000DM000 που αναφέρουν οτι έχουν 35000 κομμάτια αυτή την στιγμή, δεν τον λες και enterprise δίσκο, τουλάχιστον δεν τον λέει η Seagate.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία σχεδόν 10 χρόνια έχουν χαλάσει 3 WD και κανένας SG !!!


​Μόνο εγώ είμαι η εξαίρεση ;;
​Επειδή διαβάζω απο τα σχόλια ότι πολλούς σας έχει κρεμάσει η SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seagate  ειναι και το st4000DX000 που εχει κανα 20 % αποτυχια. 

σιγα μην παιζω ζαρια με την seagate . την επαθα μια , την επαθα δυο την επαθα τρεις και την αποφευγω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Hitachi deskstar της εποχής που πρωτοβγήκαν τα sata και ο δίσκος ακόμα χρησιμοποιείται για αποθήκευση, ο πιο έμπιστος από τους σκληρούς που είχα! Κρίμα που τώρα μεχρι και η WD δεν φτιάχνει σκληρούς που να πάνε πάνω από 3-4 χρονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

seagate  ειναι και το st4000DX000 που εχει κανα 20 % αποτυχια. 

σιγα μην παιζω ζαρια με την seagate . την επαθα μια , την επαθα δυο την επαθα τρεις και την αποφευγω . 

 

Ελπίζω να μην σου συμβεί και με τους υπόλοιπους γιατί με αυτή την λογική δεν θα έχεις τι να επιλέξεις μετά... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αυτά τα αποτελέσματα της Backblaze ανέκαθεν μου φαίνονταν επιτηδευμένα και τροφή για να βγάζεις λάθος συμπεράσματα.Π.χ. στην τρίτη φωτογραφία,από τους 68813 δίσκους της Backblaze μόνο το 2.6% του δείγματος είναι WD ενώ οι Seagate είναι το 57,4%.Από αυτό δεν μπορείς να εξάγεις ασφαλές συμπέρασμα ότι "οι Seagate είναι χειρότεροι",αλλά μάλλον ότι "επειδή χρησιμοποιούμε περισσότερους από τους Seagate χαλάνε και πιο πολλοί"

Αν σε αυτό συμπεριλάβει κανείς και το γεγονός ότι το άρθρο τελειώνει με τη διαπίστωση "The 4TB Seagate drives are our workhorse drives today and their 2.8% annualized failure rate is more than acceptable for us." και λάβει και υπ'όψην την τιμή/gb,τότε μάλλον είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς Seagate δίσκους,τουλάχιστον σε enterprise environment.

Τώρα για το σπίτι και έχοντας περάσει δεκάδες δίσκοι από τα χέρια μου,νομίζω πως δεν υπάρχει καλή και κακή εταιρία δίσκων,υπάρχουν κακές σειρές δίσκων.H seagate δεν μπορεί να βγάλει από πάνω της τη ρετσινιά με τους 7200.11,η WD είχε το πρόβλημα με την πρώτη και δεύτερη γενιά των Green που παρκάρανε τις κεφαλές κάθε λίγο και λιγάκι κ.ο.κ. Για τα δεδομένα που σας νοιάζουν και δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτά πρέπει να κρατάτε πάντα backup.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι περίεργο αλλά απο Seagate δεν θυμάμαι να είχα ιδιαίτερο πρόβλημα και έχουν περάσει 4 απο τα χέρια μου. Ο ένας Baracuda τα έφτυσε, ο δεύτερος επιβιώνει απο το 2006, ο τρίτος απο το 2010 και ο τέταρτος απο το 2015 (οι δυο τελευταίοι εξωτερικοί).

 

Οι μη Seagate σκληροί που μου πέθαναν, ήταν δυο Green Power 1TB της Western Digital και ένας Black Caviar οι οποίοι στο ίδιο χρονικό διάστημα (!!!) πλημμύρισαν από bad sectors, παρουσίασαν τρομερή πτώση εγγραφής/ανάγνωσης, χιλιάδες σφάλματα στο SMART και πετάχτηκαν. Ο WD Blue Caviar πάλι που έχω αφιερωμένο για εγκατάσταση παιχνιδιών και downloading δουλεύει νυχθημερόν εδώ και χρόνια απροβλημάτιστα. Τι να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτεροι γενικός απο ορισμένους άλλους,αν και παίζει όπως αναφέρθηκε ρόλο το μοντέλο.Κατά την γνώμη μου ακόμα και αν δεν είναι επιτηδευμένα όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω τα αποτελέσματα,είναι ακόμα "μεγάλο" σχετικά το ποσοστό αστοχίας,γιατί ώς συνήθως αυτοί που μετράνε και που "κρίνουν" έχουν κατεβάσει αρκετά τον πήχη.

Θα έπρεπε να έχουμε απο 1% και κάτω για να λέμε για πραγματικά χαμηλά ποσοστά και το ίδιο ισχύει για ολο το επώνυμο hardware του είδους (και οχι μόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η ιδεα μου ή οτν ενας μηχανικος δισκος εργαζεται 24/7 εχει μικροτερες πιθανοτητες να χαλασει απο καποιον που καθημερινα σταματαει και ξαναξεκιναει?

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

Έχω server ανοικτό από το 2013, κανένας δίσκος δεν κράσαρε και δουλεύει συνέχεια, η μόνη φορά που τον έσβηνα ήταν για να αναβαθμίζω τη χωρητικότητα (από 2 σε 4TB, 1 φορά). Είχα και Raid 1 αλλά τον συνδέω εξωτερικά πλέον τον 2ο και τραβάω backup/copy ανά βδομάδα.

Τον ST4000DM000 (4tb) έχω αγοράσει 4 φορές, κανένας από τους 4 δεν κράσαρε προς το παρόν. Ο 1ος στο server, οι άλλοι 2 offline για backup/copy και ο 4ος στο workstation που δουλεύω με on/off καθημερινό. Για νάσε σίγουρος πάντα κρατάς copyες με ίδιους δίσκους ειδικά αν μιλάμε για τόσα TBs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι μούφα γιατί ο μεταφραστής δεν διάβασε προσεκτικά.

 

Ούτε το LifeHacker ΟΥΤΕ το πηγαίο άρθρο λένε ή υπονοούν ότι "το πλέον αξιόπιστο μοντέλο σκληρού δίσκου είναι το Seagate ST4000DM000 των 4TB".

 

Αντιθέτως, στο πηγαίο άρθρο λέει ότι δεν βρίσκουν δίσκους από τις άλλες εταιρίες σε μαγάλες ποσότητες οπότε και μένουν με τους Seagate. Δηλαδή το αντίθετο από το συμπέρασμα.

 

Στο δε άρθρο του LifeHacker γράφει ρητά:

 

 

Surprisingly, despite their past data showing a high failure rate for the Seagate brand in general, the specific 4TB Seagate ST4000DM000 makes up 50.4% of their server space. 

 

Wtf insomnia?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι φαίνεται πως οι Hitachi είναι οι πιο αξιόπιστοι, και μάλιστα ο αριθμός σκληρών Hitachi που χρησιμοποιούν είναι παραπλήσιος με τoν αριθμό σκληρών Seagate, οπότε είναι απόλυτα συγκρίσιμο αποτέλεσμα (0,9-1-1% failure rate για Hitachi VS 3,8-25,4% failure rate για Seagate).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...