Προς το περιεχόμενο

ερώτηση σχετικά με απόδειξη


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπε ο δημοσιος που δεν ξερει τι πληρωνει ο ελευθερος επαγγελματιας...

Δεν είμαι δημόσιος μεγάλε. Μάθε να μην κλέβεις τον πελάτη σου.

 

Θες να κλέψεις ΦΠΑ + φόρο εισοδήματος; Δώσε έκπτωση 50% ή βγάλε τον σκασμό.-

Πρώτα βελτιώνεις την αποδοτικότητα του μαγαζιού (άκα κράτους)...

 

Σε βαρέλι δίχως πάτο κι όλους τους φόρους να πλήρωναν όλοι, δεν θα βλέπαμε μείωση φόρων αλλά βυσμάτωση κι άλλων πελατών...

 

Πως θα δούμε αθρόες προσλήψεις όταν η τρόικα έχει βάλει πλαφόν; Μην λέμε ό,τι να' ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδή είμαστε κάτι σαν την Δανια, η μονη διαφορά μας από αυτες τις χώρες είναι ή φοροδιαφυγή

 

Εγώ λέω να κοιτάνε λίγο πιο ανατολικα και λίγο πιο νότια, αφήστε την Δανια, την Σουηδια και την Γερμανία, ούτε θέλουμε να τους μοιράσουμε, αλλά ούτε και ανοίκουμε εκεί, απλη μλκια ήταν που μπήκαμε στο ευρω και τώρα την πληρώνουμε με φιπιάδες, ενφιάδες, και κάθε λογής εισπρακτικό εφεύρημα

 

οτι ειμαστε ο μοναδικος λαος που ακομη κ απενταρος βγαινει εξω, πηγαινει διακοπες κ ζει σαν αρχοντας φταινε τα ποκεμον...

 

οτι ειμαστε ο μοναδικος λαος που δε θελει να εργαζεται & να παραγει, οτι επαιρνε δανεια για να εχει ενα σπιτι το παιδι, ενα σκαφος κ ενα εξωχικο κ για να παμε διακοπες να δουμε τα αξιοθεατα κ τις παραλιες παλι τα ποκεμον φταινε..

 

οταν τα πραγματα ηταν ροζ δεν μιλαγε κανεις, τωρα που ειναι ζορικα χωρις τη βαζελινη εχει πεσει δακρυ αλλα μονο απο σεπτεμβρη εως ιουνιο γιατι τις αλλες μερες κανουμε διακοπες. οποτε παλι τα ποκεμον φταινε.

 

οποιος "επιχειρει" στην ελλαδα του 2016 ειναι απλα ηλιθιος. οι μαγκες εχουν μπραβους κ σταματουν τα ποκεμον στην εισοδο. οι μαγκες εχουν δικηγορους που νικουν τα ποκεμον σε δικες που γινονται μετα απο δεκαετιες κ παει λεγοντας.

Θες να κλέψεις ΦΠΑ + φόρο εισοδήματος; Δώσε έκπτωση 50% ή βγάλε τον σκασμό.-

 

οταν δουλευουμε με 20%-30% κερδος, τι γινεται ;

 

γιατι εγω δουλευω οσο πιο φθηνά παει, κοβω αποδειξεις κ πληρωνω τα παντα

αλλα ο ποπος μου εχει γινει σα βαρελι απ'τα 15ωρα 24/07...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά με λυπεί αυτό το φαινόμενο να την πληρώνουν σωστοί επαγγελματίες σαν τον mclein και τον BritGreek για μερικούς τζάμπα μάγκες... μετά απορούμε γιατί θα έχουμε 100 χρόνια μνημόνιο.

 

Όσο για το κράτος, μόνο ένας τρόπος υπάρχει να φτιάξει: δίνουμε τα κλειδιά στους ξένους και τέλος. 200 χρόνια τώρα αυτή η έρμη χώρα δεν είδε προκοπή με ντόπιους ηγέτες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το κράτος, μόνο ένας τρόπος υπάρχει να φτιάξει: δίνουμε τα κλειδιά στους ξένους και τέλος. 200 χρόνια τώρα αυτή η έρμη χώρα δεν είδε προκοπή με ντόπιους ηγέτες...

 

αυτο ειναι η μονη μου ελπιδα κ ευχη για να μην ξαναφυγω απ'αυτη τη χωρα.

 

ετσι κι αλλιως, ξενοι ειναι κυβερνωντες μιας κ δεν αγαπουν τη χωρα ή τον πολιτισμο ή τα ιδανικα αλλα την τσεπη τους.

 

φυσικα κ στο εξωτερικο εχει λαμογια κ λαμογιες αλλα οπως ειπε ο thresh, υπαρχει καποια ανταποδοτικοτητα. 

ξερεις οτι δε πληρωνεις 1100€ τεβε κ θα πεθανεις σε ρατζο ή δε θα υπαρχει χειρουργος την υστατη στιγμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μη το κλειδώσουμε και αυτό το θέμα. τουλάχιστον περιμένετε λίγο ακόμα.

 

ένα άλλο περιστατικό παλαιότερα...

πάω να αγοράσω κάτι για την επιχείρηση του δούλευα.

ζητάω τιμολόγιο με τα στοιχεία της επιχείρησης και ρωτάω αν μπορώ να τους πληρώσω μέσω της χρεωστικής μου (προσωπικής κάρτας, καμιά σχέση με την επιχείρηση, απλός υπάλληλος ήμουν) και μου απαντάνε αρνητικά.

αυτό έγινε σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών

 

μου είπαν δε γίνεται επειδή είναι άλλο το όνομα.

τώρα είχαν δίκιο ή απλά δε ξέραν ποιος ξέρει...

αν είχαν δίκιο σημαίνει ότι γίνεται έλεγχος ή μπορεί να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ποσό λες τώρα; γιατί αν είναι μικρό κανείς δε νοιάζεται πώς πληρώθηκε 

 

καλά έκαναν θεωρητικά και σου είπαν όχι, απλά κανείς δε νοιάζεται αν πήγες πχ να πάρεις χαρτί για τον εκτυπωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ λέω να κοιτάνε λίγο πιο ανατολικα και λίγο πιο νότια, αφήστε την Δανια, την Σουηδια και την Γερμανία, ούτε θέλουμε να τους μοιράσουμε, αλλά ούτε και ανοίκουμε εκεί, απλη μλκια ήταν που μπήκαμε στο ευρω και τώρα την πληρώνουμε με φιπιάδες, ενφιάδες, και κάθε λογής εισπρακτικό εφεύρημα

 

Ναι ενώ αν δεν είμασταν στο euro πιστεύεις ότι με τα έξοδα του κράτους (και την τωρινή λογική των φόρων) πως δεν θα τα είχαμε κι αυτά, καλόλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μη το κλειδώσουμε και αυτό το θέμα. τουλάχιστον περιμένετε λίγο ακόμα.

 

ένα άλλο περιστατικό παλαιότερα...

πάω να αγοράσω κάτι για την επιχείρηση του δούλευα.

ζητάω τιμολόγιο με τα στοιχεία της επιχείρησης και ρωτάω αν μπορώ να τους πληρώσω μέσω της χρεωστικής μου (προσωπικής κάρτας, καμιά σχέση με την επιχείρηση, απλός υπάλληλος ήμουν) και μου απαντάνε αρνητικά.

αυτό έγινε σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών

 

μου είπαν δε γίνεται επειδή είναι άλλο το όνομα.

τώρα είχαν δίκιο ή απλά δε ξέραν ποιος ξέρει...

αν είχαν δίκιο σημαίνει ότι γίνεται έλεγχος ή μπορεί να γίνει

 

 

δικιο ειχαν.

 

σα να πηγαινω στον προμηθευτη μου, να αγοραζω πραγματα με τα λεφτα μου κ το τιμολογιο να το χρεωνουν σε αλλο επαγγελματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως θα δούμε αθρόες προσλήψεις όταν η τρόικα έχει βάλει πλαφόν; Μην λέμε ό,τι να' ναι...

 

Μετακλητοί (επιδόματα κτλπ) κι άγιος ο θεός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ποσό λες τώρα; γιατί αν είναι μικρό κανείς δε νοιάζεται πώς πληρώθηκε 

 

καλά έκαναν θεωρητικά και σου είπαν όχι, απλά κανείς δε νοιάζεται αν πήγες πχ να πάρεις χαρτί για τον εκτυπωτή 

 

δε θυμάμαι ακριβώς το ποσό.

ή 20€ ή 60€ (για τηλεφωνική συσκευή συγκεκριμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ρε παιδιά μη το κλειδώσουμε και αυτό το θέμα. τουλάχιστον περιμένετε λίγο ακόμα.

 

ένα άλλο περιστατικό παλαιότερα...

πάω να αγοράσω κάτι για την επιχείρηση του δούλευα.

ζητάω τιμολόγιο με τα στοιχεία της επιχείρησης και ρωτάω αν μπορώ να τους πληρώσω μέσω της χρεωστικής μου (προσωπικής κάρτας, καμιά σχέση με την επιχείρηση, απλός υπάλληλος ήμουν) και μου απαντάνε αρνητικά.

αυτό έγινε σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών

 

μου είπαν δε γίνεται επειδή είναι άλλο το όνομα.

τώρα είχαν δίκιο ή απλά δε ξέραν ποιος ξέρει...

αν είχαν δίκιο σημαίνει ότι γίνεται έλεγχος ή μπορεί να γίνει

 

 

τι ποσό λες τώρα; γιατί αν είναι μικρό κανείς δε νοιάζεται πώς πληρώθηκε 

 

καλά έκαναν θεωρητικά και σου είπαν όχι, απλά κανείς δε νοιάζεται αν πήγες πχ να πάρεις χαρτί για τον εκτυπωτή 

 

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που ξέρει το pin και μπορεί να σηκώσει μετρητά για να πληρώσει δεν προστατεύεται ο κάτοχος της κάρτας. Οπότε είτε πληρώσει με μετρητά είτε μέσω χρεωστικής το αποτέλεσμα είναι ίδιο...

 

Προφανώς οι τύποι προτιμούσαν μετρητά και για αυτό είπαν αυτή την (legit) δικαιολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ αν δεν είμασταν στο euro πιστεύεις ότι με τα έξοδα του κράτους (και την τωρινή λογική των φόρων) πως δεν θα τα είχαμε κι αυτά, καλόλ...

Ναι το πιστεύω βεβαίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που ξέρει το pin και μπορεί να σηκώσει μετρητά για να πληρώσει δεν προστατεύεται ο κάτοχος της κάρτας. Οπότε είτε πληρώσει με μετρητά είτε μέσω χρεωστικής το αποτέλεσμα είναι ίδιο...

 

Προφανώς οι τύποι προτιμούσαν μετρητά και για αυτό είπαν αυτή την (legit) δικαιολογία...

εγώ ρώτησα γιατί από ένα ποσό και πάνω πρέπει η συναλλαγή να γίνεται με κάποιο ηλεκτρονικό τρόπο

 

εκεί σε έναν έλεγχο θα ζητήσουν να δουν τη κίνηση (λέμε τώρα γιατί πολλοί το γράφουν στα @@ τους το θέμα αυτό παρόλο που μπορεί έτσι να μην αναγνωριστεί το έξοδο) εκεί θα υπήρχε ενδεχομένως θέμα πιανού είναι ο λογαριασμός κτλ

 

αλλά για 60€ ας πούμε μπορούσε να γίνει με μετρητά οπότε κανείς δε ζητάει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν εκπλήσομαι πλέον...

Ετσι είναι σε αυτό συμφωνούμε

 

Οι εκπλήξεις πλέον είναι λίγες και προέρχονται μονο απο την εφορία και το κρατικό εισπρακτικό μηχανισμό.

 

Εύχομαι κάποτε η Ελλάδα να ελευθερωθεί.

 

 

Εδιτ

Αν και οφ τοπιτ, να δεις στο τέλος του χρονου τι γέλιο θα πέσει με τα τελη κυκλοφορίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...