Προς το περιεχόμενο

ερώτηση σχετικά με απόδειξη


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από ότι εχω δει έχουν κλειδώσει 2 θέματα σχετικά με αποδείξεις αλλά είπα να ανοίξω άλλο ένα.

 

έχω την εξής απορία με βάση ένα περιστατικό που έγινε.

πας να πληρώσεις σε εστιατόριο όπου δε σου φέρνουν απόδειξη.

πληρώνω με χρήση χρεωστικής και παίρνω το απόκομμα που βγάζει το POS.

 

η συναλλαγή αυτή τώρα φαίνεται στην εφορία;

ρωτάω με την έννοια μήπως αυτοί οι λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι με την εφορία και όποια συναλλαγή γίνεται πρέπει να συμβαδίζει με την έκδοση απόδειξης.

 

σ ένα άλλο περιστατικό, πληρώνω για τη διαμονή σε δωμάτιο με κάρτα πάλι και μου δίνει πάλι μόνο το χαρτάκι του POS καθώς και μια απόδειξη χειρόγραφη χωρίς να αναγράφεται το ΑΦΜ της επιχείρησης.

βασικά δεν είχε καθόλου στοιχεία της επιχείρησης. έλειπε η σφραγίδα που έπρεπε να βάλει πάνω δεξιά.

 

δεν άνοιξα το θέμα για να σχολιάσω τη φοροδιαφυγή και αν είναι καλό να ζητάμε απόδειξη.

απλά αν μπορει κάποιος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η απόδειξη χωρίς τα στοιχεία αυτού που την εκδίδει (στην περίπτωση του δωματίου που ανέφερες) είναι κ....χαρτο.

Δεν έχει καμία νομική ή φορολογική υπόσταση και μπορεί μόνο να χρησιμοποιηθεί γι' αυτό που σου προανέφερα (άντε και για να φτιάξεις καμιά...σαϊτα, αν είναι αρκετά μεγάλη :P ).

Στο πρώτο σενάριο (του εστιατορίου) ενώ θεωρητικά θα μπορούσε κάθε συναλλαγή με κάρτα να θεωρείται αυτόματα σαν απόδειξη, αφού προφανώς πληρώνεις κάτι το οποίο κατανάλωσες, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επί του παρόντος τουλάχιστον.

Άρα και στις δύο περιτπώσεις έπρεπε να λάβεις (και αν όχι να ζητήσεις) κανονική απόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πληρώνεις με κάρτα λαμβάνεις 2 αποδείξης μια από το μπλιμπλίκι της κάρτας και μια από την ταμειακή απου αναφέρει το πόσο πάνω και αντί για μετρητά αναφέρει πάνω η απόδειξη κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω ότι αν δεν αναγράφονται στοιχεία η απόδειξη δεν έχει νόημα.

 

απλά απορούσα τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει πληρωμή με κάρτα.

ο καταστηματάρχης δε θα έχει κάποια δυσκολία να το δικαιολογήσει αν δεν έχει κοπεί απόδειξη; (πχ. αν πέσει καρφωτή και όχι μόνο)

βέβαια αυτό ισχύει αν οι συγκεκριμένοι λογαριασμοί όπου μπαίνουν τα χρήματα από την κάρτα όταν πληρώνω, ελέγχονται από την εφορία, με λίγα λόγια αν είναι κάποιοι ειδικοί λογαριασμοί αποκλειστικά και μόνο γι αυτό το σκοπό.

 

Διότι αν είναι απλά καταθετικοί λογαριασμοί τότε προφανώς τρέχα γύρευε.

 

μου ήρθε στο μυαλό και η είδηση που είχε παίξει πως αρκετοί έχουν POS Βουλγαρίας για να .....κλέβουν.

αυτό το κάνουν μόνο για να βγάζουν τα λεφτά στο εξωτερικό ή να γλιτώσουν και το ΦΠΑ.

γι αυτό ρωτάω

 

πχ

κάνω τώρα καταγγελία και για τους 2.

φαίνεται η πληρωμή που έχει γίνει από την τράπεζα. ένας απλός έλεγχος αν τους γίνει δε θα βρεθεί κομμένη απόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ

κάνω τώρα καταγγελία και για τους 2.

φαίνεται η πληρωμή που έχει γίνει από την τράπεζα. ένας απλός έλεγχος αν τους γίνει δε θα βρεθεί κομμένη απόδειξη

 

Πολλοί θα σου πουν "που να μπλέκεις τώρα" ή "τι θα κερδίσεις" αλλά το σωστό θα ήταν αυτό (καταγγελία).

Μάλιστα έχεις ξεκάθαρα όλα τα στοιχεία (τάδε ημέρα πληρωμή με κάρτα αλλά πουθενά απόδειξη).

Πάντα υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπήρξε αρχικά κάποια "συναλλαγή" ("θα σου κόψω απ' την τιμή του δωματίου αλλά δεν θέλεις χαρτιά, ε;") από την οποία οφελήθηκες κι εσύ και τώρα πας να κρεμάσεις τον "συνεργό"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι εχω δει έχουν κλειδώσει 2 θέματα σχετικά με αποδείξεις αλλά είπα να ανοίξω άλλο ένα.

 

έχω την εξής απορία με βάση ένα περιστατικό που έγινε.

πας να πληρώσεις σε εστιατόριο όπου δε σου φέρνουν απόδειξη.

πληρώνω με χρήση χρεωστικής και παίρνω το απόκομμα που βγάζει το POS.

 

η συναλλαγή αυτή τώρα φαίνεται στην εφορία;

ρωτάω με την έννοια μήπως αυτοί οι λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι με την εφορία και όποια συναλλαγή γίνεται πρέπει να συμβαδίζει με την έκδοση απόδειξης.

 

σ ένα άλλο περιστατικό, πληρώνω για τη διαμονή σε δωμάτιο με κάρτα πάλι και μου δίνει πάλι μόνο το χαρτάκι του POS καθώς και μια απόδειξη χειρόγραφη χωρίς να αναγράφεται το ΑΦΜ της επιχείρησης.

βασικά δεν είχε καθόλου στοιχεία της επιχείρησης. έλειπε η σφραγίδα που έπρεπε να βάλει πάνω δεξιά.

 

δεν άνοιξα το θέμα για να σχολιάσω τη φοροδιαφυγή και αν είναι καλό να ζητάμε απόδειξη.

απλά αν μπορει κάποιος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα

Καλημέρα. Όταν θα του γίνει έλεγχος από την εφορία, ένα από τα πολλά που ελέγχονται είναι και αυτό: Η έκδοση ισόποσων αποδείξεων για κάθε συναλλαγή στο POS. Βέβαια δεν ξέρω εάν θα επιλέξουν μόνο δείγμα κάποιων ημερών ή εάν θα ελέγξουν όλες τις ημέρες μέσω κάποιου εξειδικευμένου εργαλείου. Πιθανολογώ το πρώτο οπότε εάν "του κάτσει" και βγει η συγκεκριμένη ημέρα στο δείγμα θα έχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά, υπάρχουν pos, από άλλες χώρες ούτε απόδειξη ούτε τιποτα, είναι τζιμανια αυτοί αλλά εκεί έχω υπάρχουν μεγαλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει έλεγχος θα την πατήσει.
γιατί πλέον τους ελέγχους δεν τους κάνουν απ' τον ίδιο νομό για να μην υπάρχουν γνωριμίες.

δε ρισκάρεις να λαδώσεις άγνωστο, μη τρέχεις χειρότερα.

 

παρόλα αυτά μπορείς να κάνεις καταγγελία αν θέλεις.

στο [email protected]
ή τηλεφωνικά στο 1520

υπάρχει και η οικονομική αστυνομία αλλά αυτή ασχολείται με πιο σοβαρά θέματα νομίζω.
[email protected]
ή τηλεφωνικά στο 11012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο op εθεσε και ενα αλλο ερωτημα που δεν απαντηθηκε και με ενδιαφερει. Εστω οτι το POS ειναι ελληνικο. Σε τι λογαριασμο πηγαινουν τα χρηματα? Κατευθειαν σε καταθετικο, ή υπαρχει ειδικος λογαριασμος για αυτον τον σκοπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα το 24 % φπα και ειδικα στην εστιαση ειναι στα ορια της ληστειας μονο το νερο και το γαλα εχουν αφησει στο 13%

Μην κοβετε αποδειξεις συναδελφοι !!!!!!! αντισταση στην ληστοσυμμορία  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα το 24 % φπα και ειδικα στην εστιαση ειναι στα ορια της ληστειας μονο το νερο και το γαλα εχουν αφησει στο 13%

Μην κοβετε αποδειξεις συναδελφοι !!!!!!! αντισταση στην ληστοσυμμορία

ετσι και αλλιώς εμεις το πληρωνουμε κανονικα, το θεμα είναι αν θα αφησουμε τον καθε καταστηματαρχη να κλεψει εμας και το κρατος...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα το 24 % φπα και ειδικα στην εστιαση ειναι στα ορια της ληστειας μονο το νερο και το γαλα εχουν αφησει στο 13%

Μην κοβετε αποδειξεις συναδελφοι !!!!!!! αντισταση στην ληστοσυμμορία  

 

Έκπτωση 50% ή κλείστε το μαγαζάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ο πρωτογονος που δεν εχω πληρωσει ποτε με καρτα στη ζωη μου ρωταω:

Δηλαδη ο μαγαζατορας βαζει κανονικα και επισημα στο ταμειο του ποσά που φαινονται τραπεζικα μια και γινονται οι συναλλαγες μεσω καρτων,αλλα δεν κοβει αποδειξεις?

Καλη φαση,και εγω που νομιζα οτι μετα το μετρητο θα στριμωχτουν καπως.

Γουσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε μια σχετικά πρόσφατη αγορά που έκανα με κάρτα είπα στον μαγαζάτορα ότι δεν χρειάζομαι απόδειξη αλλά την έκοψε και μου είπε ότι αφού πλήρωσα με κάρτα δεν γίνεται να μην την κόψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...