Προς το περιεχόμενο

Asustor AS3102T Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bubu πλέον ολα τα αξιόλογα Νας αποθηκεύουν το raid πάνω στου δίσκους. οπότε και να καεί το νας βάζεις τους δίσκους σε ένα αλλο και ούτε γάτα ούτε ζημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Synology 215j και με εχει βολέψει πολυ και με τις εφαρμογες στο android και με τα DDNS (quickconnect κλπ) που προσφέρει για να έχω προσβαση απο παντου και με το αυτοματο install cerificates (let's encrypt) κλπ... και ολα εγιναν πολυ ευκολα και η απο εκει και περα εμπειρια ηταν set and forget.

 

Το Asus προσφέρει το κομμάτι της online υπηρεσιας αυτό για να μπορώ να έχω μια adress που θα αφορά τον server μου? Η θα πρεπει να μπλέκω με τρίτους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω αξία σε αυτά τα μέσα για το σπίτι/γραφείο, ειδικά αν πρέπει να έχεις δίσκους που απλά λειτουργούν ως αντίγραφα. Προτιμότερο να βάζω δίσκους στο βασικό υπολογιστή μου, να κάνω Backup βασικών δεδομένων/δουλειάς μεταξύ των δίσκων και το Google drive και φυσικά να λειτουργεί και ως network server π.χ. για το μικρό PC που έχω συνδεδεμένο στη TV για ταινίες. Τελικά βρήκα HDMI και optical καλώδιο κάπου 10 μέτρα στο banggood και αν δουλέψουν καλά, θα συνδέσω τον κεντρικό μου υπολογιστή και στη τηλεόραση ώστε να μη χρειάζομαι ξεχωριστό μέσο γι'αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυτητα μεταφορας σε σχεση με τους περισσοτερους φθηνους nas, 4 θεσεις για δισκους, τιμη.

Και τεράστια διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας.

Χαρακτηριστικά δείτε την κατανάλωση του επεξεργαστή εδώ.

Άλλο NAS, άλλο HTPC, άλλο Server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία-ανάγκη: 

Χρησιμοποιώντας NAS, ή τον Proliant που αναφέρατε: μπορώ να κάνω κάποιους φακέλους "ιδιωτικούς" δηλ. να είναι κρυφοί σε κάποιους χρήστες;

Θέλω να διαχωρίσω την πρόσβαση στα αρχεία σε κάποια από τα τμήματα συναδέλφων στη δουλειά, τώρα το κάνω χρησιμοποιώντας το δικό μου PC ως file server, αλλά γονατίζει συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι έχω ενα μικρουλι νασακι zyxel με ενα δισκο καο συνδεω εξωτερικά με esata άλλον για backup. Τα κανει όλα εύκολα... Streemαρει παντού, κατεβάζει με transmission, μπαίνω με ddns απο οπου θέλω, δε καίει ρεύμα και είναι ησυχοοοοο. Το λατρεύω. Εδωσα μονο 100€ μαζί με το δισκο 2t οτάν το είχα πάρει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία-ανάγκη: 

Χρησιμοποιώντας NAS, ή τον Proliant που αναφέρατε: μπορώ να κάνω κάποιους φακέλους "ιδιωτικούς" δηλ. να είναι κρυφοί σε κάποιους χρήστες;

Θέλω να διαχωρίσω την πρόσβαση στα αρχεία σε κάποια από τα τμήματα συναδέλφων στη δουλειά, τώρα το κάνω χρησιμοποιώντας το δικό μου PC ως file server, αλλά γονατίζει συχνά.

 

Ναι σε nas χαλαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε nas χαλαρα

 

Με χρήση κωδικού;

Τώρα τους έχω κάθε τμήμα με το δικό τους ιδιωτικό φάκελο που δεν τον βλέπουν οι άλλοι κι ανοίγει άμεσα, χωρίς διαπιστευτήρια (με τη χρήση $ στο όνομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την τιμουλα παιρνεις hpe microserver g8 και του ριχνεις πανω και μια low profile καρτουλα γραφικων για htpc (κυριως για το hdmi και media decoding) και με τα ρεστα παιρνεις και εναν red 1tb να ξεκινησεις.

 

Έτσι, αναβάθμιση άμεσα στα 16gb ram για τα Virtual Machines και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραίοι οι server αλλά θέλουν χρόνο για το στήσιμο και γνώση. Επίσης την ευκολία χρήσης που σου προσφέρει ένα ποιοτικό NAS δεν την βλέπουν ούτε με κιάλια. 

 

Αυτά που δίνει ένα QNAP δεν θα στα δώσει ένας server, ότι και να κάνεις.

 

Όσοι έχετε αρχείο με φωτογραφίες ή άλλα σημαντικά αρχεία σας συνιστώ να πάρετε έστω ένα μικρό NAS με δύο θέσεις, κατά προτίμηση QNAP και να το δουλέψετε σαν mirror (raid 1). Το cloud είναι πολύ αργό και με θέματα ασφάλειας, ενώ η αποθήκευση εντός PC έχει πολλαπλά προβλήματα. Πολύ αναξιόπιστη, δυσκολία πρόσβασης από άλλες θέσεις εργασίας, htpc, ταχύτητα, λειτουργίες κτλ.

 

Ακόμα και σε οικιακή χρήση το NAS είναι απαραίτητο. Για γραφείο, ούτε κουβέντα. Γραφείο χωρίς NAS είναι ερασιτεχνικό.

 

Στον server που αναφέρθηκε, γιατί να βάλουμε άλλη κάρτα γραφικών; Δεν έχει πάνω την Matrox; Server είναι, για ποιο λόγο να βάλουμε καλύτερη κάρτα γραφικών; Μνήμη ΟΚ, αλλά κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρκετά ικανοποιητικό προιόν και κυρίως βολικό με πολλές προεκτάσεις...νομίζω ότι κάνει για κάθε χρήστη με επεκτάσεις που διαθέτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίοι οι server αλλά θέλουν χρόνο για το στήσιμο και γνώση. Επίσης την ευκολία χρήσης που σου προσφέρει ένα ποιοτικό NAS δεν την βλέπουν ούτε με κιάλια. 

 

Αυτά που δίνει ένα QNAP δεν θα στα δώσει ένας server, ότι και να κάνεις.

 

Όσοι έχετε αρχείο με φωτογραφίες ή άλλα σημαντικά αρχεία σας συνιστώ να πάρετε έστω ένα μικρό NAS με δύο θέσεις, κατά προτίμηση QNAP και να το δουλέψετε σαν mirror (raid 1). Το cloud είναι πολύ αργό και με θέματα ασφάλειας, ενώ η αποθήκευση εντός PC έχει πολλαπλά προβλήματα. Πολύ αναξιόπιστη, δυσκολία πρόσβασης από άλλες θέσεις εργασίας, htpc, ταχύτητα, λειτουργίες κτλ.

 

Ακόμα και σε οικιακή χρήση το NAS είναι απαραίτητο. Για γραφείο, ούτε κουβέντα. Γραφείο χωρίς NAS είναι ερασιτεχνικό.

 

Στον server που αναφέρθηκε, γιατί να βάλουμε άλλη κάρτα γραφικών; Δεν έχει πάνω την Matrox; Server είναι, για ποιο λόγο να βάλουμε καλύτερη κάρτα γραφικών; Μνήμη ΟΚ, αλλά κάρτα γραφικών;

 

Αποψη σου, στηνω και τα 2 και προσωπικα επιλεγω την επιλογη του pc file server με Windows η Linux επανω οταν ο πελατης επιλεγει το ultimate σε επιδοσεις,ασφαλεια και πληθωρα features, ta pc file servers δεν ειναι για ολους μιας και δεν ειμαστε ολοι ουτε ιδιοι ουτε και εχουμε τις ιδιες αναγκες.

Επεξ/σία από Καϊάφας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...