Προς το περιεχόμενο

Asustor AS3102T Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτη την τιμουλα παιρνεις hpe microserver g8 και του ριχνεις πανω και μια low profile καρτουλα γραφικων για htpc (κυριως για το hdmi και media decoding) και με τα ρεστα παιρνεις και εναν red 1tb να ξεκινησεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την τιμουλα παιρνεις hpe microserver g8 και του ριχνεις πανω και μια low profile καρτουλα γραφικων για htpc (κυριως για το hdmi και media decoding) και με τα ρεστα παιρνεις και εναν red 1tb να ξεκινησεις.

 

Elaborate please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elaborate please...

 

1)http://www.skroutz.gr/products/show/24380731

 

2)http://www.skroutz.gr/s/2195283/Western-Digital-Red-1TB-SATA-III.html

 

3)http://www.skroutz.gr/s/5133344/Palit-GeForce-GT730-1GB-Passive-NEAT7300HD06H.html

 

Ουτε 300€.

 

Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και οι δυνατοτητες που σου δινει ο microserver αρκετα αξιολογες για τα λεφτα του, πολυ πανω απο ενα απλο nas ή pc, επισης ειναι και αναβαθμισιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον home user ποια είναι τα πλεονεκτήματα έναντι του nas? 

 

Ταχυτητα μεταφορας σε σχεση με τους περισσοτερους φθηνους nas, 4 θεσεις για δισκους, τιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν εδω και ενα μηνα αντικατέστησα το home server(proliant gen7) του σπιτιού με ενα Qnap. Εντυπώσεις έως τωρα; Τις καλύτερες, παροχή services με 2 κλικ. Αυτή τη στιγμή τρέχω iSCSI Target Server, Torrent Server, DLNA Server, Virtualization Station ( Hypervisor ), OpenVPN Server, Azure Blob Storage etc. Ωραίος ο x86 αλλα ειλικρινά τι effort θελει για να τα στήσεις ολα αυτα; Ταχύτητες 196 mb/s με NIC Teaming ( οχι LACP ) σε RAID 1 με 2 δίσκους. Διαχειρισιμο απο το cloud service της Qnap απο παντου και οποιαδήποτε device.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με 300€ εχω 2ΤΒ το χρονο επι πεντε χρονια σε cloud service με κρυπτογραφηση τυπου locky.

Μανούρα όμως αν δεν έχεις 100mbps upload...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να στήσω ένα HTPC/ΝΑΣ για την TV.

 

Θέλω να τρέχει Kodi etc σαν ένα HTPC, αλλα το θέλω να κάνει και για ΝΑΣ και torrent server.

 

Dld θα κατεβάζει RSS torrents, όλα τα videos πάνω του θα είναι και όλα τα PC του σπιτιού θα περνούν δεδομένα από πάνω του, και να κάνει και το HTPC για την TV.

 

Πάω για custom build μάλλον αλλα σκέφτομαι για το OS. Επειδή δεν θα είναι ΝΑΣ μονο αλλα ούτε και HTPC μονο, πάω για κανονικά linux η Windows? Η έχει κάτι άλλο?

Σκέφτηκα και να τον χωρίσω σε partitions, το μεγάλο να τρέχει ΝΑΣ OS και το άλλο να κάνει για HTPC αλλα θα είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα μετά αν γίνει κάτι.

Έκανε κανένας άλλο κάτι παρόμοιο να μου εισηγηθεί tpt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Κάρφωσα έναν σκληρό δίσκο στο ρουτερ μου (linksys) να δουλεύει σαν NAS

-Αγόρασα και ένα Android TV Box με Kodi από κινα (gearbest, fastech κλπ)

-Κατεβάζω από τον υπολογιστή και βλέπω κατευθείαν από Kodi στο TVbox

 

Οικονομική λύση, εύκολη, και επίσης ένα πολύ βασικό που δεν αναφέρει για τους Nas αυτό το review:

Αν χαλάσει ο Nas (όχι οι σκληροί δίσκοι αλλά το μηχάνημα) έχετε χάσει τα αρχεία σας. Οι δίσκοι αυτοί δεν θα διαβαστούν από τον υπολογιστή αν τους αφαιρέσετε, καθώς έχουν διαμορφωθεί με διαφορετικό τρόπο και συνήθως τα δεδομένα είναι κωδικοποιημένα.

Ακόμα και αν αγοράσει κανείς ένα καινούργιο κουτί Nas ίδιο με αυτό που χάλασε, το πιθανότερο είναι να τα χάσει τα αρχεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε το upload το βραδυ μεχρι το πρωι. Μιλαμε παντα για backup αρχειων.

Και πάλι, χρονοβόρο, ιδίως αν δουλεύεις με μεγάλα αρχεία, και με αργή ανάκτηση αρχείων.

Για εμένα, ιδανικό είναι να συνυπάρχουν όλες οι λύσεις: Έχω ένα Synology στο οποίο γίνεται backup ό,τι γράφεται στον υπολογιστή και το βράδυ ανεβαίνουν όλα στο cloud. Αν ξεκινήσω ένα καινούριο project και αντιγράψω με τη μια 200gb, παίρνει πολλές ώρες να ανέβουν, αλλά πάντα έχω τοπικά το NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backup σημαίνει έχω αντίγραφα σε διαφορετικά μέρη το καθένα (ξεχωριστές συσκευές, pc, cloud).

Όσο περισσότερα αντίγραφα (σε διαφορετικά μέρη) υπάρχουν, τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια υπάρχει για την διατήρηση των δεδομένων.

Τo cloud παρέχει ασφάλεια μόνο ως προς την διατήρηση των δεδομένων, όχι ως προς την ιδιωτικότητα και την κατοχή αυτών.

Προτείνω λοιπόν τα ευαίσθητα δεδομένα ( απόρρητα δεδομένα, εργασίες, projects, προσωπικά στοιχεία) ή όλα τα δεδομένα, να φυλάσσονται σαν αντίγραφα σε ένα ή δυο ανεξάρτητους σκληρούς σκληρούς . Να μην είναι δηλ πάντα συνδεδεμένοι με τον υπολογιστή, αλλά να συνδέονται μόνον όταν χρειάζεται να κάνουν backup.

Στο  cloud αποθηκεύουν αυτοί που θεωρούν ότι δεν έχουν κάτι να κρύψουν και δεν τους ενδιαφέρει και αν κλαπούν, διότι πιστεύουν κατά βάθος, οτιδήποτε υπάρχει στον υπολογιστή τους, παρακολουθείται και κατ επέκταση τίποτα δεν είναι κρυφό, στον διαδικτυακό ψηφιακό κόσμο που ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...