Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Home πλήκτρο αφής, διπλή κάμερα και απουσία θύρας ακουστικών στα νέα iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

Αν η χρήση του κινητού είναι για fb, instagram, twitter κτλ, το IOS προσφέρει την καλύτερη εμπειρία για τον μέσο χρήστη.

 

Από την άλλη αν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και θες να έχεις ένα λειτουργικό το οποίο μπορείς να το παραμετροποίησης όπως και με ότι θες πας σε rooted android και δεν έχει γυρισμό πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δίκαιο έχουν οι οπαδοί του androiδους, πολλά από αυτά τα νεα features είναι καθαρή αντιγραφή από διάφορες ναυαρχίδες του android. Ο λόγος που το κάνουν βέβαια είναι επειδή σε κάθε άρθρο για ανακοίνωση νέου κινητού πάντα θα πεταχτεί κάποιος και θα πει ότι είναι αντιγραφή του σχεδιασμού του iphone κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν η χρήση του κινητού είναι για fb, instagram, twitter κτλ, το IOS προσφέρει την καλύτερη εμπειρία για τον μέσο χρήστη.

 

Από την άλλη αν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και θες να έχεις ένα λειτουργικό το οποίο μπορείς να το παραμετροποίησης όπως και με ότι θες πας σε rooted android και δεν έχει γυρισμό πίσω.

 

 

Ε βέβαια, ο ορισμός του power user, κατ' εσέ, είναι αυτός που αλλάζει πέντ' έξι wallpaper στην καθισιά του και αλλάζει και τα εικονίδια και βάζει και κανά theme.

 

post-40281-0-34458900-1470666294_thumb.png

 

Καλό είναι αυτός ο "power user" να μην προτιμήσει iOS... 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η χρήση του κινητού είναι για fb, instagram, twitter κτλ, το IOS προσφέρει την καλύτερη εμπειρία για τον μέσο χρήστη.

 

Από την άλλη αν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και θες να έχεις ένα λειτουργικό το οποίο μπορείς να το παραμετροποίησης όπως και με ότι θες πας σε rooted android και δεν έχει γυρισμό πίσω.

ο Poweruser τι ειναι για εσενα ? εγω θεωρω τον εαυτο μου poweruser και ειμαι μια χαρα με το iOS εχω 60 fps σε ολα τα games εχω τεραστια υποστηριξη απο developers κανω και jailbreak χωρις να χασω εγγυηση και εχω οτι θελω(themes, tweaks etc.) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

ναι φιλε μου εγω πηγα το 2014 σε android (και μοντελο ναυαρχιδα) επειτα απο διετια σε iphone, και εχω λιγο καιρο που ξανα επεστρεψα και βρηκα την υγεια μου. τα παντα ειναι σχετικα. αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι στην apple, πληρωνεις το λειτουργικό και όχι τις δυνατοτητες του κινητου. δεν ειναι τυχαιο που μεχρι πριν εναν χρονο δεν χρειαζοταν πανω απο ενα γιγα ραμ. με τα android καλως η κακως οσο και να το πληρωσεις, οσο και να το αγαπας, με τον καιρο θα σου laggarei...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια, ο ορισμός του power user, κατ' εσέ, είναι αυτός που αλλάζει πέντ' έξι wallpaper στην καθισιά του και αλλάζει και τα εικονίδια και βάζει και κανά theme.

 

attachicon.gifExtreme-Facepalm-Meme-01.png

 

Καλό είναι αυτός ο "power user" να μην προτιμήσει iOS... 

Προφανώς ο power user δεν είναι αυτός που το πέρνει για να αλλάζει εικονίδια, να βλέπει youtube και να κοιτάει τις ειδοποιήσεις του στο facebook.

 

Από την άλλη ένας χρήστης που θέλει να έχει πρόσβαση στο bootloader του κινητού για να περνάει πχ custom profiles για την κάμερα του κινητού δίνοντας extra functionalities χωρίς να περιμένει πότε και αν η μαμά εταιρία θα το κάνει, αν θες να βγάλεις preinstalled εφαρμογές του συστήματος που δεν χρειάζεσαι ή το αντίθετο να κάνεις μια 3rd party εφαρμογή μέρος του συστήματος όπως ένα adblocker για να πιάνει all around όλα τα apps του κινητού ή αν θες μέσω του Xposed να βάλεις πληθώρα από modules όπως πχ το GravityBox που σε αφήνει να παραμετροποιήσεις τα πάντα στο UI του android... ναι καλό θα ήταν να μην προτιμήσει το IOS. Δεν θα μπω καν στο κομμάτι τι αλλάζει αν έχεις λίγες προγραμματιστικες  γνώσεις.

 

Τώρα αν power user θεωρείται αυτός που θα εκτοξεύση τον πύραυλο του με το κινητό, ζητάω συγνώμη γιατί δεν ανήκω σε τέτοια κατηγορία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

Καλησπερα, 

 

Εγω, ουτε mp3 δεν εβαζε ringtone χωρις να κανεις ειδικη επεξεργασια με προγραμματακι(gimmick απλα αναφερω τη μαλ@κια που εδερνε την Apple, δεν ξερω αν το εχουν αλλαξει). Bluetooth δεν εστελνε σε ολες τις συσκευες, fast charge δεν εχει ουτε Micro SD για να ειμαι ανετος, ουτε 3000+ μπαταρια με 7+ ωρες SOT οποτε δε με βολευε στην καθημερινοτητα μου γι αυτο και πηγα σε android.

 

Ποτε δε μου εχει κολλησει το android ποτε δε μου ειχε κολλησει το IOS. Οποτε δε βλεπω το λογο να πληρωσω παλι 800 ευρω για κινητο με ποιοτητα οθονης 5ετιας για να σερfαρω απλα στο internet.(γιατι εννοειται αν ειμαι power user ολα τα αυτα που ανεφερα λειπουν απο το iphone) 

 

My 2 cents :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Poweruser τι ειναι για εσενα ? εγω θεωρω τον εαυτο μου poweruser και ειμαι μια χαρα με το iOS εχω 60 fps σε ολα τα games εχω τεραστια υποστηριξη απο developers κανω και jailbreak χωρις να χασω εγγυηση και εχω οτι θελω(themes, tweaks etc.) 

Έγραψα πιο πάνω τι θεωρώ εγώ "power user". Είναι πράγματα που δεν τα έιχα όσο διάστημα είχα στα χέρια μου iphone (αν και ήταν εποχές του 4). Αν κάποιος είναι ικανοποιημένος με το κινητού του προφανώς και το κρατάει. Απλά είπα την άποψη μου και το τι δεν άρεσε σε εμένα. 

 

Επίσης η εγγύηση με το root δεν χάνεται σε όλα τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης για ποιον λογο να βαλεις τετραπυρηνους δεκαπυρηνους και παει λεγοντας επεξεργαστες ή 4 giga ραμ σε ενα κινητο που δεν χρειαζονται αυτες οι απαιτησεις. ειχα το iphone  4s με 512 ram και πηγαινε ταπα, και παω στο g2 με 2 giga ram και απο τα 2 μου αφηνε ελευθερα τα 800 Mb. και επειτα ολα πλεον τα κινητα ειτε ειναι samsung ειτε lg ειτε iphone, οταν βγαινουν κανουν 700-800 ευρω. ασχετα που τα apple κρατανε τιμη. Ξερεις οτι οταν το πουλησεις θα παρεις λεφτα. αν δεις στο σκρουτζ τα αντροιντ επειτα απο 3 -4 μηνες κυκλοφοριας οι τιμες ξεφτυλιζονται. αυτο εχει να κανει καθαρα με τον νομο προσφορας - ζητησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να σχολιάσω την κόντρα μεταξύ android και ios απλά έχετε στο νου σας ότι η Apple χρειάζεται τη σουίτα της για να δουλέψει.... Άλλη δουλεια κάνει το κινητό άλλη ο υπολογιστής και άλλη το ταμπλετ η το ρολόι ... Απλά διαλέγεις τη δουλεια θες....

 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι πως κανείς jailbreak χωρίς να χάσεις εγγύηση ?? Δεν το ξέρω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να σχολιάσω την κόντρα μεταξύ android και ios απλά έχετε στο νου σας ότι η Apple χρειάζεται τη σουίτα της για να δουλέψει.... Άλλη δουλεια κάνει το κινητό άλλη ο υπολογιστής και άλλη το ταμπλετ η το ρολόι ... Απλά διαλέγεις τη δουλεια θες.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι πως κανείς jailbreak χωρίς να χάσεις εγγύηση ?? Δεν το ξέρω !!

κανονικα με jailbreak χανεται η εγγυηση, απλα αν το κανεις επαναφορα δεν μπορουν να καταλαβουν κατι. το θεμα ειναι αμα σου παθει κατι να μπορεις να το κανεις επαναφορα απο itunes που στις 99% των περιπτωσεων μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα πιο πάνω τι θεωρώ εγώ "power user". Είναι πράγματα που δεν τα έιχα όσο διάστημα είχα στα χέρια μου iphone (αν και ήταν εποχές του 4). Αν κάποιος είναι ικανοποιημένος με το κινητού του προφανώς και το κρατάει. Απλά είπα την άποψη μου και το τι δεν άρεσε σε εμένα. 

 

Επίσης η εγγύηση με το root δεν χάνεται σε όλα τα κινητά.

όπως αλλάζεις πράγματα εσύ με root εγω αλλάζω με το jailbreak όποτε δεν πιστεύω ότι υπαρχει διαφορά ανάμεσα σε έναν power user android και έναν iOS αν εσένα σου αρέσουν τα android παίρνεις android αλλα δεν σημαίνει ότι το iOS ειναι κατώτερο ο καθένας ότι θέλει παίρνει και πιστεύω ότι ειναι λάθος ότι κάποιος που ασχολείται μονο με social media παίρνει iPhone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς ο power user δεν είναι αυτός που το πέρνει για να αλλάζει εικονίδια, να βλέπει youtube και να κοιτάει τις ειδοποιήσεις του στο facebook.

 

Από την άλλη ένας χρήστης που θέλει να έχει πρόσβαση στο bootloader του κινητού για να περνάει πχ custom profiles για την κάμερα του κινητού δίνοντας extra functionalities χωρίς να περιμένει πότε και αν η μαμά εταιρία θα το κάνει, αν θες να βγάλεις preinstalled εφαρμογές του συστήματος που δεν χρειάζεσαι ή το αντίθετο να κάνεις μια 3rd party εφαρμογή μέρος του συστήματος όπως ένα adblocker για να πιάνει all around όλα τα apps του κινητού ή αν θες μέσω του Xposed να βάλεις πληθώρα από modules όπως πχ το GravityBox που σε αφήνει να παραμετροποιήσεις τα πάντα στο UI του android... ναι καλό θα ήταν να μην προτιμήσει το IOS. Δεν θα μπω καν στο κομμάτι τι αλλάζει αν έχεις λίγες προγραμματιστικες  γνώσεις.

 

Τώρα αν power user θεωρείται αυτός που θα εκτοξεύση τον πύραυλο του με το κινητό, ζητάω συγνώμη γιατί δεν ανήκω σε τέτοια κατηγορία.

 

 

Με τη σειρά μου να ζητήσω συγγνώμη που δεν με ενδιαφέρουν τα custom profiles στην κάμερα ή το... τρομερό και φοβερό feature να παραμετροποιήσω το interface του κινητού μου (κοινώς να αλλάξω χρωματάκια, να αλλάξω εικονίδια και να αλλάξω wallpaper). Από την άλλη, αυτή τη στιγμή στο iPhone μου μπορώ να αφαιρέσω preinstalled εφαρμογές - αυτό κι αν είναι... poweruser feature, σύμφωνα με εσένα. Όχι, δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού - κι αν είχα, δεν θα είχα ανάγκη κινητού για να τις επιδείξω. 

 

Μπορώ επίσης να ανεβάσω τα αρχεία μου στο cloud, να τα κατεβάσω στη συσκευή μου, να τα τροποποιήσω, να συνδεθώ με το εταιρικό vpn, να ελέγξω τις συσκευές που έχω συνδεδεμένες στο σπίτι ή στη δουλειά μου. Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό γίνεται ή όχι σε άλλες συσκευές, ξέρω ότι γίνεται στο iPhone μου και αυτό μου αρκεί. Σε αντίθεση με εσένα, δεν μπαίνω στη λογική της "κόντρας" και της αντιπαράθεσης. Μου αρκεί ότι, ως επαγγελματίας (κι όχι ως παιδάκι) κάνω τη δουλειά μου και με το παραπάνω.

Κι ας μην είμαι 'power user', σύμφωνα με τη δική σου λογική, επειδή δεν αλλάζω τα εικονίδια της συσκευής... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης για ποιον λογο να βαλεις τετραπυρηνους δεκαπυρηνους και παει λεγοντας επεξεργαστες ή 4 giga ραμ σε ενα κινητο που δεν χρειαζονται αυτες οι απαιτησεις. 

 

Αυτό είναι σαν να λες "Γιατί να φοβάμαι μην πάει η κοπέλα μου με τον αράπη, εγώ μπορεί να μην την έχω μεγάλη αλλά η τεχνική μου την ευχαριστεί". 

 

... riiiiight  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...