Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Home πλήκτρο αφής, διπλή κάμερα και απουσία θύρας ακουστικών στα νέα iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

πραγματικα δε πατε καλα .. στανταρ 

 

στην ΑΜΕΡΙΚΗ η σαμσουνγκ με το σ7 ξεπερασε σε πωλησεις την απλ ..στην ΑΜΕΡΙΚΗ .. και ρωτας αν πηγε κανεις απο ιος σε αντροιντ? .. οκ ..ναι εγω και ειχα iphone πριν απο σας 2007 αμερικα 1200 πλερω ..πηρα μεχρι και το 6 ,,ναι αντροιντ ..τρωει κανα σκαλωμα παραπανω σιγουρα αλλα ναι .. ειναι καλυτερο απο το ιος ..και.. δεν εχει itunes !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

Εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θύρα ακουστικών είναι ένας δεινόσαυρος που πρέπει να φύγει. Προφανώς σε πολλούς δεν θα αρέσει. Το ίδιο όμως έγινε και όταν έφυγε από τους υπολογιστές η δισκέτα και το CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν νομιζω μαλλον ανακουφιση νοιωσαμε οταν εφυγε η δισκετα και η συντριπτικη πλειοψηφια ειχε σταματησει να την χρησιμοποιει πριν εκλειψει. Το cd ακομα υπαρχει και χρησιμοπειιται, οχι ευρεως φυσικα.

Τωρα ομως ολοι εχουμε ακουστικα καλης ή αριστης ποιοτητας, τι θα γινει ; θα χρειαστει να τα πεταξουμε ετσι στα ξαφνικα; Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη η τεχνολογικη εξελιξη απλως λεω οτι καλο ειναι να εχουν προβλεψει μια μεταβατικη περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θύρα ακουστικών είναι ένας δεινόσαυρος που πρέπει να φύγει. Προφανώς σε πολλούς δεν θα αρέσει. Το ίδιο όμως έγινε και όταν έφυγε από τους υπολογιστές η δισκέτα και το CD.

Σοβαρά; Δηλαδή τα προ δεκαετίας τηλέφωνα (HTC, ETEN κ.α.) με windows mobile 5 και 6 που έβγαζαν ήχο από τη mini usb θύρα ήταν τεχνολογικά μπροστά 10 χρόνια; Ένας λόγος που το iphone τότε πέτυχε εμπορικά ήταν η δυνατότητα να συνδέσεις οποιοδήποτε ακουστικό θες από την θύρα. Το ότι σήμερα το 6s έχει το δικό του dac σε χαλά; Ή νομίζεις ότι τα νέα super duper lightning headphones δε θα δουλεύουν σε οποιοδήποτε iphone με lightning θύρα; Η αφαίρεση της θύρας ακουστικών είναι απλά fail για διάφορους λόγους:

 

1. Θα είναι αδύνατη η ταυτόχρονη φόρτιση του κινητού, τουλάχιστον μέχρι να βγει η ασύρματη φόρτιση. Και μην πει κανείς τίποτα για τα overpriced dongles τρίτων κατασκευαστών... γελάνε και οι πέτρες... Άσε που χάνεται το convenience αυτών των συσκευών.

 

2. Θα πρέπει το dac να το αγοράζουμε μαζί με τα ακουστικά!!! Δηλαδή αυτό που είχε το iPhone από μόνο του, τώρα θα το πουλάνε τρίτες εταιρείες. Συνεπώς αν κάποιος δεν πάει σε mid - high end headphones (βλέπε 100 ευρώ και πάνω), ουσιαστικά δεν θα ξέρει με 50 και 80 ευρώ τι αγοράζει. Διότι και ποιοτικό dac και ποιοτικά ακουστικά σε αυτά τα λεφτά δεν παίρνεις. Άσε που όταν θα θες αλλαγή ακουστικού το dac θα το πληρώνουμε εις διπλούν, τριπλούν κ.ά. Μην πιστεύετε τους youtubers και τις παπαδίτσες που λένε. Αυτοί και φράγκα παίρνουν και τα gadgets από τις εταιρείες για δώρο. Αλί σε μας που θα θέλουμε 2 μηνιάτικα...

 

3. Φθηνά ακουστικά απλώς ξεχάστε τα...

 

4. Άραγε πόσο θα κοστίζουν τα ίδια τα Apple lightning ακουστικά, αν κάποιος τα χάσει;

 

5. Αν τυχόν πιαστεί πουθενά το καλώδιο των ακουστικών, κινδυνεύει να σπάσει το πολύ λιγότερο ανθεκτικό lightning βύσμα, ή και να καταστραφεί η lightning θύρα...

 

Αυτά τα ολίγα... Ξέρω πως τσάμπα τώρα χάνω το χρόνο μου με όλα αυτά αφού κανείς δεν μπορεί να σταματήσει τις εξελίξεις καλές ή κακές. Η αφαίρεση πάντως της θύρας ήχου είναι κακή εξέλιξη.

 

Τέλος για όσους δεν το καταλαβαίνουν: Ο δεινόσαυρος δε φεύγει... Απλώς αντί να βρίσκεται μέσα στο κινητό, τώρα θα βρίσκεται μέσα στα ακουστικά και θα τον αγοράζουμε πολύ πιο ακριβά και σε κάθε αλλαγή ακουστικών. Περαστικά μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό καλό jack είναι must και η κίνηση αυτή οφελεί ξεκάθαρα την Apple και τους 3rd party που θα θησαυρίσουν πουλώντας lighting ακουστικά.

Και μην ακούτε "για καλύτερη ποιότητα κτλ". Το 6S έχει τριπλό DAC με τρία διαφορετικά τσίπ επεξεργασίας και η ποιότητα που βγάζει (με ακουστικά των 30€ που έχω εγώ, πόσο μάλλον με premium με 150+ ευρώ) είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ μου απο οποιαδήποτε συσκευή που έχω μεταχειριστεί για μουσική.

ΠΟΣΟ ακόμα καλύτερη ποιότητα λοιπόν; Aκόμα και ο πιό απαιτητικός audiophile είναι απίθανο να καταλάβει κάποια διαφορά, ειδικά σε σύγκριση με το 6S που δίνει ρέστα σε αυτόν τον τομέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως τα άρθρα στις εφημερίδες για τις δολοφονίες. Δεν απαιτείται να είσαι οπαδός της πράξης για να τα διαβάσεις.

 

Δίκιο έχεις εν μέρει.. Απλά είναι τελείως διαφορετικό το να ενημερώνεσαι με το να μπαίνεις να κράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογώ οτι θα έχει stackable connectors και έτσι θα είναι δυνατή και η ταυτόχρονη φόρτιση, όπως δείχνει και αυτή η πρόσφατη πατέντα:

 

http://9to5mac.com/2016/03/29/smart-connector-patent-stackable/

 

10fq03t.png

 

Αυτό πιθανόν σημαίνει οτι θα έχουμε πάλι νέο κοννέκτορα, μή συμβατο με το υπάρχον lightning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

 

Ισχύει! Εγώ ήμουν αρχικά σε WinMo... μετά πήγα Android... και κατέληξα iOS... και δεν υπάρχει ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να φύγω απ' το iOS, εφόσον δεν βγει ΕΦΑΜΙΛΛΟ ή ΚΑΛΥΤΕΡΟ λειτουργικό.

 

Πείτε ό,τι θέλετε... παρουσιάστε ό,τι θέλετε... διαφημίστε ό,τι specs γουστάρετε... το iOS ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ των Apple devices, επιτέλους χωνέψτε το!

 

Και βασικά... μακάρι να ΜΗ το χωνέψετε και να παραμείνετε εκεί που είστε! ΟΣΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ στην Apple-family, τόσο το καλύτερο! ΑΥΤΟ ήθελε κι ο Τζομπς, ΛΙΓΟΥΣ και εκλεκτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για λίγους και εκλεκτους ειναι μια aston martin φιλε μου οχι ενα κινητο που κουτσα στραβα και να μην εχεις λεφτα αν εχεις κολλημα το περνεις.. εγω iphone 6αρι εχω αλλα θεωρω απαραδεκτο ολοκληρη apple να εχει στερεψει εστω σχεδιαστικά απο ιδεες για κατι καινουργιο κατι να ερεθιστει λιγο το ματακι μας 2 χρονια μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό καλό jack είναι must και η κίνηση αυτή οφελεί ξεκάθαρα την Apple και τους 3rd party που θα θησαυρίσουν πουλώντας lighting ακουστικά.

Και μην ακούτε "για καλύτερη ποιότητα κτλ". Το 6S έχει τριπλό DAC με τρία διαφορετικά τσίπ επεξεργασίας και η ποιότητα που βγάζει (με ακουστικά των 30€ που έχω εγώ, πόσο μάλλον με premium με 150+ ευρώ) είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ μου απο οποιαδήποτε συσκευή που έχω μεταχειριστεί για μουσική.

ΠΟΣΟ ακόμα καλύτερη ποιότητα λοιπόν; Aκόμα και ο πιό απαιτητικός audiophile είναι απίθανο να καταλάβει κάποια διαφορά, ειδικά σε σύγκριση με το 6S που δίνει ρέστα σε αυτόν τον τομέα.

Έτσι πες τα να μην τα λέω μόνος μου και αισθάνομαι ο τρελός της παρέας!!!! Όχι τίποτε άλλο και γω 6s plus έχω, δεν είμαι android fanboy, αλλά δε θα κάνουμε και το μαύρο άσπρο. Και καλά η Apple και τα τσιράκια της στο youtube πάνε να μας πιάσουν κορόιδα. Αλλά όχι να διαβάζουμε και τρέλες στο insomnia περί δεινοσαύρων λες και είμαστε στο Jurassic park. Έλεος.

 

Από κει και μετά οι εξελίξεις μας πάνε πάλι 10 χρόνια πίσω για όσους δεν το έχουν καταλάβει και ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι και κυρίως η Samsung. Από κει και μετά κάποια στιγμή θα χρειαστεί όλοι να αναβαθμίσουμε, οπότε θέλουμε δε θέλουμε αυτά θα τα λουστούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με ότι είναι αρκετοί που πήγαν από iOS σε Android και δεν το έχουν μετανιωσει (επίσης το ανάποδο), είμαι κ'εγω μέσα σ'αυτους. Το Android από το 5 έγινε κατά πολύ καλύτερο και μπορεί να σταθεί πολύ καλά απέναντι στο iOS σε ταχύτητα. Πλέον και το iOS έγινε πιο περίπλοκο και με περισσότερες πιθανότητες να εμφανίζει bugs. Κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο και ο καθένας διαλέγει ανάλογα με τα γούστα του.

 

Αφού πλέον βάζουνε επεξεργαστές και μνήμη δύναμης desktop ε λογικό ειναι οτι κάπως θα πλησίαζαν στην ταχύτητα της Apple που ακομα την φτάνουν! Δεν χαίρομαι που η Apple ειναι υπερδύναμη αυτή την στιγμή αν και μειώνονται οι πωλήσεις τους γιατί εχουν σηκώσει πολυ το καλάμι αλλα καλώς η κακώς το iOS ειναι το πιο σταθερό λειτουργικό σύστημα και ίσως το πιο γρήγορο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Θα εκπλαγείς, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν Αγγλικά. Το σχόλιό μου πήγαινε στο δικό σου "γιατί ταινία γενικώς" και όχι στο "ταινία με υπότιτλους" του άλλου.

 

β) Θα ξαναεκπλαγείς, αλλά υπάρχουν και μικρότερες διαδρομές από Αθήνα - Θεσ/κη που κάνει ο πολύς κόσμος.

 

γ) Εκεί που μένω δεν είναι τίγκα τα αστικά, τουλάχιστον όχι τις ώρες που έμπαινα. Αν πάρεις πρωϊ την γραμμή που πάει νοσοκομείο, φαντάζομαι πως όντως δεν θα πέφτει καρφίτσα.

 

δ) Δεν μιλάμε για cinema εμπειρία, μιλάμε για "ας βάλω κάτι να περάσει η ώρα".

α) και εγώ ξέρω αγγλικά αλλά με υπότιτλους βλέπω

 

β) έλα δεν το ήξερα 

 

γ)με το αστικό λεωφορείο πόσο να κάνεις ? το πολύ μισή ώρα? τι ταινία θα δεις σε αυτή την μισή ώρα δηλαδή? 

 

δ) δεν είναι θέμα τρελής εμπειρίας αλλά θέμα σχετικής άνεσης το να δεις ταινία απο ένα κινητό που δεν βολεύει,το έχω δοκιμάσει και μόνο βολικό δεν είναι.

 

 

Γιατι ο σκυλος κουναει την ουρα του?

Γιατι ειναι πιο εξυπνος απο την ουρα του!

Αν η ουρα κουνουσε το σκυλο, θα ηταν εκεινη πιο εξυπνη!

--- Wag the dog ---

 

Απλο... Γιατι ετσι!

Επειδη μπορω!

Γιατι να κοβω επιλογες?

 

ωραία κούνα και το iphone γιατί μπορείς,και εγώ μπορώ να πάω βόλτα σπρώχνοντας το αυτοκίνητο στην βουλιαγμένης αλλά δεν το κάνω προτιμώ να με κουβαλάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 μηνες στον στρατο σε 4.7" εβλεπα ταινιες-σειρες.

ολα θεμα συνήθειας ειναι

 

ειχα ταμπλετ 7" αλλα με χειρότερη αναλυση και ποιότητα, οποτε προτίμησα το lg p880

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν καταργήθηκε η δισκέτα όμως,είχαμε εδραιωμένη και καλύτερη και φθηνότερη εναλλακτική.

Εγώ θεωρώ καλύτερη την "αποκέντρωση",παρ'όλα ταύτα.Φθηνότερη συσκευή,και αγόρασε τα ακουστικά που ταιριάζουν καλύτερα στις ανάγκες σου.

 

Τώρα,η apple θέλει να πουλήσει κάτι που θα της κοστίζει φθηνότερα να φτιάξει,και υποχρεωτικά θα αγοράζεις ακριβότερα,το δικό της, αξεσουάρ.Και τα "συμβατά" άλλων.Πως λέμε ram για imac.Με καπέλο φυσικά.

 Δεν είναι καινοφανής η πρακτική της αυτή,(περισσότερα)λεφτά θέλει να βγάλει.Και φυσικά υπάρχει κοπάδι,που δε θα το απασχολήσει.

Αν όλοι ψωνίζαν ορθολογικά βέβαια,θα κατέρρεε η παγκόσμια οικονομία.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

 Οι χρήστες ios μειώνονται με την πάροδο του χρόνου όμως,και θα δούμε κατά πόσο θα ανοίξει η όρεξη σε άλλες εταιρείες να ακολουθήσουν αυτήν την επαίσχυντη,για εμάς,τακτική.

Η κίνησή της,έχει την ίδια βαρύτητα που θα είχε αν η ms έκανε το ίδιο στα wp.

Πιο κοντά σε αυτά τα επίπεδα αγοράς κινείται πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...