Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα που να δείχνει τι και από που κατεβάζει το οτιδήποτε ο υπολογιστής


WaterQueen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Από χθες παρατήρησα, ότι όταν βλέπω ένα βίντεο online, ενώ όλα είναι οκ, αρχίζει σιγά σιγά να "τρέχει" o ήχος του και να "μένει πίσω" η εικόνα. Όταν πατήσω παύση, θα επανέλθει και η εικόνα και ο ήχος, αλλά μετά από λίγο θα γίνουν πάλι τα ίδια.

 

Αρχικά φαντάστηκα ότι είναι προβληματικό το βίντεο. Δεν ισχύει γιατί το κάνει σε όλα τα βίντεο. Μετά φαντάστηκα ότι θέλω αναβαθμίσεις (την προηγούμενη φορά που έτυχε αυτό, το διόρθωσα με το να κατεβάσω τους τελευταίους drivers του ήχου). Ούτε αυτό ισχύει. Οπότε φαντάζομαι, κάτι γίνεται με την ταχύτητα του internet. Δεν έχω όμως ιδέα πώς να το ελέγξω αυτό, πέρα από τα speed test που κάνω στο internet. 1ον δεν καταλαβαίνω ακριβώς αν έχω κάποιο πρόβλημα, και 2ον δεν μου δείχνουν αν κατεβαίνει κάτι κρυφά στο pc.

 

Επομένως αυτό που θέλω είναι ένα πρόγραμμα που να μου δείχνει επακριβώς τι κατεβαίνει οποιαδήποτε στιγμή και να μου δίνει τη δυνατότητα να διαχειρίζομαι αυτά τα downloads. Έψαξα για τέτοιου είδους προγράμματα, αλλά δεν καταλαβαίνω τπτ από αυτά που μετράνε, ή τί μου λένε... Χρειάζομαι κάτι πιο απλό... Αν υπάρχει...

 

Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ είναι πολύ βοηθητικό. Αλλά μου έχει και κάτι process 1708 ή 1306 που δεν ξέρω τι είναι και δεν τα βρίσκω και στο google... Γνωρίζεις να μου πεις τπτ παραπάνω; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανότερο ειναι να είναι θέμα του browser.

Δεν έχει σχέση η ταχύτητα του ίντερνετ με το αν η εικόνα είναι πιο πίσω απο τον ήχο,θέμα αποκωδικοποίησης του σήματος είναι.

όταν βλέπεις ένα βίντεο,έρχονται τα bytes που περιέχουν πληροφορία και ο κάθε codec κάνει την ανάποδη διαδικασία για να το δεις εσυ.

Αν έχεις αργή ταχύτητα απλά θα κάνει buffer το βίντεο και θα ξεκινήσει να παίζει,δεν θα βλέπεις μονο εικόνα και θα ακους τον ήχο μετά ούτε το ανάποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ είναι πολύ βοηθητικό. Αλλά μου έχει και κάτι process 1708 ή 1306 που δεν ξέρω τι είναι και δεν τα βρίσκω και στο google... Γνωρίζεις να μου πεις τπτ παραπάνω; :)

water queen.με το Net limiter μπορεις να βαλειςκαι ορια.αλλα ειναι χλωμο να γινεται κατι με την ταχυτητα.πχ το Video sto utube αν κολλησει λογω bandwidth θα σταματησει τελειως να παιζει .επισης στο Net limiter βλεπεις ποσο κατεβαζει οποτε θα ξερεις αν εχεις φτασει το οριο της γραμμης.αλλαξε browser σβησε αχρηστα πραγματα και ελπιζω να μην ειναι κανα μηχανημα πολυ παλιο που δεν ειναι για πολλα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ι5 με 16GB μνήμη δεν το λες και παλιό :P Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Το πρόγραμμα μου δείχνει καθαρή τη γραμμή... Επειδή όμως έχω windows 10 και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, ψάχνω στη διαχείριση συσκευών μήπως έχει ξεφύγει καμιά αναβάθμιση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drivers περνα απο την εταιρεια πχ της καρτας γραφικων και μην αφησεις να σου κατεβασουν τα windows αν και θα πρεπε να παιζει και ετσι.εκτος αν εχει κολλησει κατι το Pc και σου κανει πολυ μεγαλο cpu usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου... ούτε drivers έχει (π.χ. η Nvidia για την Gforce) ούτε χρησιμοποιώ μεγάλη μνήμη... (παίζει στο 28 με 30%) ... Η αλήθεια είναι πώς σκέφτηκα κι εγώ το svhost αλλά δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Από χθες παρατήρησα, ότι όταν βλέπω ένα βίντεο online, ενώ όλα είναι οκ, αρχίζει σιγά σιγά να "τρέχει" o ήχος του και να "μένει πίσω" η εικόνα. Όταν πατήσω παύση, θα επανέλθει και η εικόνα και ο ήχος, αλλά μετά από λίγο θα γίνουν πάλι τα ίδια.

 

Αρχικά φαντάστηκα ότι είναι προβληματικό το βίντεο. Δεν ισχύει γιατί το κάνει σε όλα τα βίντεο. Μετά φαντάστηκα ότι θέλω αναβαθμίσεις (την προηγούμενη φορά που έτυχε αυτό, το διόρθωσα με το να κατεβάσω τους τελευταίους drivers του ήχου). Ούτε αυτό ισχύει. Οπότε φαντάζομαι, κάτι γίνεται με την ταχύτητα του internet. Δεν έχω όμως ιδέα πώς να το ελέγξω αυτό, πέρα από τα speed test που κάνω στο internet. 1ον δεν καταλαβαίνω ακριβώς αν έχω κάποιο πρόβλημα, και 2ον δεν μου δείχνουν αν κατεβαίνει κάτι κρυφά στο pc.

 

Επομένως αυτό που θέλω είναι ένα πρόγραμμα που να μου δείχνει επακριβώς τι κατεβαίνει οποιαδήποτε στιγμή και να μου δίνει τη δυνατότητα να διαχειρίζομαι αυτά τα downloads. Έψαξα για τέτοιου είδους προγράμματα, αλλά δεν καταλαβαίνω τπτ από αυτά που μετράνε, ή τί μου λένε... Χρειάζομαι κάτι πιο απλό... Αν υπάρχει...

 

Ευχαριστώ 

netstat -ano

και πόσταρε τί θα σου βγάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

start run cmd

και μετα το τρεχεις.

ναι βρε παιδί.. στα win 10 δ θέλει cmd. Το πρόβλημα είναι ότι το command promt σβήνει μόλις τελειώσει η εντολή και δε μπορώ να κάνω print screen ή τπτ σχετικό για να ποστάρω τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...