Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα δεν ειναι αμα καποιος επειδη δεν μπορει να πληρωσει λογω πχ ανεργειας φυγει πριν τη ληξη, αλλα το αντιθετο, οτι θα κατσικωθει μεσα, δεν θα πληρωνει αλλα ουτε και θα φευγει. Κανενας ιδιοκτητης ενος συνηθισμενου σπιτιού δεν νομιζω ποτε να προσφυγει σε δικαστηρια να διεκδικησει ενοικια λογω πρόωρης αποχωρησης. Τετοιες προσφυγές γινονται οταν τα μισθωματα ειναι πολυ υψηλα και αφορουν μεγαλους επαγγελματικους χωρους ή πολυτελείς κατοικιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αυτο το λογο υπαρχει θεωρητικα η εγγυηση, για να καλυψει τις τυχον ζημιες.

Αν μεσα αφηνεις και επιπλα και συσκευες μπορεις να ζητησεις παραπανω εγγυηση. Επισης αναφερεται στα συμβολαια οτι ,εχεις και το δικαιωμα να επισκεπτεσαι το διαμερισμα για ελεγχο τυχον ζημιων και ο ενοικιαστής εχει την υποχρεωση την αποκτασταση τους.

Οπωσδηποτε αλλαγή ονοματος ολων των λογαριασμων για να ψάχνεσαι στο μελλον.

 

Θεωρητικά για άλλο λόγο υπάρχει η εγγύηση, και όχι για να καλυφθούν τυχόν ζημιές.

 

Συνήθως η εγγύηση είναι 1 ή 2 μισθώματα, 1 για παλιά διαμερίσματα και 2 για καινούργια ή επιπλωμένα, η νομοθεσία πάντως απαγορεύει η εγγύηση να είναι μεγαλύτερη από δύο μισθώματα. Με αυτό δεδομένο, τι να πρωτοκαλύψει η εγγύηση? Ζημιές? Απλήρωτα ενοίκια? Απλήρωτους λογαριασμούς? Απλήρωτα κοινόχρηστα?

 

Όσο για τους λογαριασμούς, στην ουσία ο μοναδικός που μπορεί να αλλαχτεί το όνομα είναι της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@teddy71 έχει συμβεί σε εμένα. Μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης προφορικώς (ήθελα να φύγω από το σπίτι πριν λήξει το συμβόλαιο) να φύγω Σεπτέμβρη για να το νοικιάσει πιο εύκολα. Αφού το δρομολόγησα για το Σεπτέμβρη, του είπα ή να λάβω την εγγύηση πίσω, είτε στους λογαριασμούς είτε στο να μείνω ένα μήνα παραπάνω. Με απείλησε με δικαστήριο για τα υπόλοιπα ενοίκια επειδή έφευγα νωρίτερα. Έφυγα και δεν έγινε ποτέ τίποτα. Να σημειώσω ότι πάντα ήμουν τυπικός στις υποχρεώσεις μου, ενώ και σε προηγούμενο σπίτι μου στέρησαν την εγγύηση, καθώς είχα πληρώσει και τον τελευταίο μήνα, παρέδωσα το σπίτι σε άριστη κατάσταση και απλά ο ιδιοκτήτης είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει τα λεφτά πίσω. Έκτοτε δε δίνω ποτέ εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στο σκεπτικό σου είναι ότι λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο(χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν τον νόμο δηλαδή, ο οποίος υπερισχύει έναντι των ιδιωτικών συμφωνητικών).

Δεν μένει παρά να μας πει κάποιος δικηγόρος του φόρουμ αν του έχει τύχει περίπτωση ιδιοκτήτη (που είχε υπογράψει μισθωτήριο για λιγότερα από 3 έτη) να διεκδίκησε δικαστικά τα μισθώματα του 3ου έτους από τον ενοικιαστή που έφυγε στην ώρα του και να τα κέρδισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένει παρά να μας πει κάποιος δικηγόρος του φόρουμ αν του έχει τύχει περίπτωση ιδιοκτήτη (που είχε υπογράψει μισθωτήριο για λιγότερα από 3 έτη) να διεκδίκησε δικαστικά τα μισθώματα του 3ου έτους από τον ενοικιαστή που έφυγε στην ώρα του και να τα κέρδισε.

 

Υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο... στο post #135 έχει παραθέσει κάποιος απόφαση ανωτάτου δικαστηρίου που αφορούσε το ίδιο ακριβώς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο... στο post #135 έχει παραθέσει κάποιος απόφαση ανωτάτου δικαστηρίου που αφορούσε το ίδιο ακριβώς θέμα.

Απο οτι καταλαβα απο το αρθρο,εαν ο ενοικιαστης φυγει νωριτερα απο την τριετια ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει τα ενοικια του χρονου που υπολειπεται?

Και τι θα γινει σε περιπτωση που ο ενοικιαστης απλα δεν εχει να πληρωσει,και ο νοικοκυρης παει δικαστικως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις όσο έμεινες στο σπίτι.Δεν σε ενδιαφέρει τι λέει το συμβόλαιο και τι λέει ο ιδιοκτήτης.

Μην ξεφτιλιζεις καθε θεμα ρε φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα απο το αρθρο,εαν ο ενοικιαστης φυγει νωριτερα απο την τριετια ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει τα ενοικια του χρονου που υπολειπεται?

Και τι θα γινει σε περιπτωση που ο ενοικιαστης απλα δεν εχει να πληρωσει,και ο νοικοκυρης παει δικαστικως?

 

Ε προφανώς ο νόμος είναι νόμος. Και για οτιδήποτε σχετικό, ο κάθε ένας θα παρουσιάσει την υπόθεση του στο δικαστήριο και θα αποφασίσει ο δικαστής.

 

Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως, επειδή και πάλι ο νόμος ειναι νόμος και δεν ξέρεις ποτέ ποιον έχεις απέναντι σου, καλό είναι ο οποιοσδήποτε να είναι ξεκάθαρος απο την αρχή και να υπάρχει καλή συνεργασία. Μπορεί ο νόμος να λειτουργεί συνήθως για την προστασία του ενοικιαστή καθότι ειναι η στέγη είναι ανθρώπινη ανάγκη, η αντίπερα λογική ορισμένων που λέει οτι "άστον να κουρεύεται τον ιδιοκτήτη, εγω όποτε θέλω θα φύγω" ή και γενικά η οικειοποίηση διαφόρων παροχών/δικαιωμάτων πάνω στο ακίνητο που έχουν κάποιοι ενοικιαστές είναι άκρως προκλητική.

Περι συνεργασίας πρόκειται και συνεργασία θα έπρεπε να υπάρχει.

 

Προσωπικά, στην εποχή που ζούμε θεωρώ την δέσμευση της 3ετίας, υπερβολικότατη, και τις κυρώσεις σε περίπτωση προσβολής της μίσθωσης ακόμα πιο τραγικές και καταστροφικές. Ίσως υπάρχει λογική η οποία όμως μου διαφεύγει, ίσως πάλι απλά να ειναι εκεί για να ικανοποιεί τα συμφέροντα του μεγαλοιδιοκτήτη και του εισοδηματία εφόσον αυτός θα έχει και τα κονέ. Who knows...

That said ομως, ο νόμος είναι νόμος και όποιος επιλέγει να το παίξει καμπόσος, θα πρέπει να φοράει και τα ανάλογα υπερμεγέθη εσώρουχα για να του χωράνε, σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να κινηθεί νομικά.

Απο προσωπική εμπειρία και πάλι, οι ενοικιαστές που το παίζουν μάγκες ειναι όσοι ακριβώς και οι ιδιοκτήτες που είναι υπερβολικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειμαστε σε αυτο το θεμα,ας μου λυσει και εμενα καποιος μια απορια.

Μεχρι πριν κανα χρονο εμενα για 9 χρονια σε ενα σπιτι που αρχικα ειχε νοικιασει η αδερφη μου για 9 μηνες,μετα εφυγε και πηγα εγω,μετα απο συνεννοηση φυσικα.

Το συμβολαιο ηταν στο ονομα της αδερφης μου,το οποιο και εληξε μετα απο την τριετια.
Εγω τοτε δεν πολυασχολιομουν με τα χαρτια,ειχα αλλου το μυαλο μου.

Με τον καιρο μπηκε και η κριση,εμεινα πισω στα ενοικια και εκανα οτι μπορουσα να τα δινω.

2-3 φορες ζητησα να γινει νεο συμβολαιο,αλλα το περασαμε ετσι το θεμα.

Καποια φαση εφτασα να χρωσταω 4-5 ενοικια,αλλα εκει περα εδωσα μαζεμενα 3 και ηρεμησε η τυπισσα.

Στο τελος του ιδιου χρονου εγινε το ιδιο σκηνικο,εδωσα παλι 3 ενοικια και συνεχισαμε ετσι.
Καποια φαση εφτασα να χρωσταω 2 ενοικια,αλλα καπου εκει ανελαβε ο ανηψιος της να με βαλει και καλα στη θεση μου,επειδη η τυπισσα ξεχνουσε συνεχως οτι εγω τους ειχα δωσει απο 2 φορες μαζεμενα 3 ενοικια,αλλα παρ ολα αυτα τα χρωστουμενα της εβγαιναν σωστα στο μετρημενα.

Τα σπασαμε με τον τυπο γιατι ηταν λιγο βλαχος και εφυγα,αλλα μεχρι να φυγω απο 2 ενοικια  φτασαμε παλι στα 4 .

Ο τυπος ηρθε στη δουλεια μου ενω ελειπα και απειλουσε οτι αν δεν πληρωσω θα παω την αδερφη μου νομικα,καθως το ( ληγμενο ) συμβολαιο ηταν στο ονομα της.

Απο περιεργεια,θα μπορουσε ο τυπος χωρις συμβολαιο και ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΕΝΕΣ  ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πολλων ετων να διεκδικησει το παραμικρο,η μπορουσα να τον στειλω αδιαβαστο με το θεμα των αποδειξεων?

Ρωταω γιατι σαν να μην εφταναν ολα αυτα,οταν εφυγα απο το σπιτι αφησα ενα μηχανακι στο δρομο,το οποιο και φορτωσε σε ενα φορτηγο ο τυπος και καπου το πηγε.

Για κακη του τυχη τον ειδα και εβγαλα φωτο,για να τη χρησιμοποιησω στο μελλον,μιας και το μηχανακι ηταν φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα απο το αρθρο,εαν ο ενοικιαστης φυγει νωριτερα απο την τριετια ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει τα ενοικια του χρονου που υπολειπεται?

Και τι θα γινει σε περιπτωση που ο ενοικιαστης απλα δεν εχει να πληρωσει,και ο νοικοκυρης παει δικαστικως?

 

Είπαμε, θα κερδίσει το δικαστήριο ο νοικοκύρης.

 

Εκτός αν εννοείς τι θα γίνει αν δεν θα πληρώσει ούτε μετά την απόφαση του δικαστηρίου, ε τότε θα έχει άλλα. Κατασχέσεις(ακινήτων, αυτοκινήτου, οικοσκευών, μισθού) και ίσως νέα ποινή για παραβίαση δικαστικής απόφασης(δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο).

Αφου ειμαστε σε αυτο το θεμα,ας μου λυσει και εμενα καποιος μια απορια.

Μεχρι πριν κανα χρονο εμενα για 9 χρονια σε ενα σπιτι που αρχικα ειχε νοικιασει η αδερφη μου για 9 μηνες,μετα εφυγε και πηγα εγω,μετα απο συνεννοηση φυσικα.

Το συμβολαιο ηταν στο ονομα της αδερφης μου,το οποιο και εληξε μετα απο την τριετια.

Εγω τοτε δεν πολυασχολιομουν με τα χαρτια,ειχα αλλου το μυαλο μου.

Με τον καιρο μπηκε και η κριση,εμεινα πισω στα ενοικια και εκανα οτι μπορουσα να τα δινω.

2-3 φορες ζητησα να γινει νεο συμβολαιο,αλλα το περασαμε ετσι το θεμα.

Καποια φαση εφτασα να χρωσταω 4-5 ενοικια,αλλα εκει περα εδωσα μαζεμενα 3 και ηρεμησε η τυπισσα.

Στο τελος του ιδιου χρονου εγινε το ιδιο σκηνικο,εδωσα παλι 3 ενοικια και συνεχισαμε ετσι.

Καποια φαση εφτασα να χρωσταω 2 ενοικια,αλλα καπου εκει ανελαβε ο ανηψιος της να με βαλει και καλα στη θεση μου,επειδη η τυπισσα ξεχνουσε συνεχως οτι εγω τους ειχα δωσει απο 2 φορες μαζεμενα 3 ενοικια,αλλα παρ ολα αυτα τα χρωστουμενα της εβγαιναν σωστα στο μετρημενα.

Τα σπασαμε με τον τυπο γιατι ηταν λιγο βλαχος και εφυγα,αλλα μεχρι να φυγω απο 2 ενοικια  φτασαμε παλι στα 4 .

Ο τυπος ηρθε στη δουλεια μου ενω ελειπα και απειλουσε οτι αν δεν πληρωσω θα παω την αδερφη μου νομικα,καθως το ( ληγμενο ) συμβολαιο ηταν στο ονομα της.

Απο περιεργεια,θα μπορουσε ο τυπος χωρις συμβολαιο και ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΕΝΕΣ  ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πολλων ετων να διεκδικησει το παραμικρο,η μπορουσα να τον στειλω αδιαβαστο με το θεμα των αποδειξεων?

Ρωταω γιατι σαν να μην εφταναν ολα αυτα,οταν εφυγα απο το σπιτι αφησα ενα μηχανακι στο δρομο,το οποιο και φορτωσε σε ενα φορτηγο ο τυπος και καπου το πηγε.

Για κακη του τυχη τον ειδα και εβγαλα φωτο,για να τη χρησιμοποιησω στο μελλον,μιας και το μηχανακι ηταν φιλου.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκες, μισθωτήριο υπήρχε. Απλά από ορισμένου χρόνου(3 έτη) μετατράπηκε αυτόματα σε αορίστου μια και κανένας από τους δύο δεν κατάγγειλε τη σύμβαση.

 

Όσο για τις αποδείξεις, υπάρχουν μόνο και μόνο για να μπορέσει ο πληρωτής να αποδείξει ότι έχει πληρώσει. Μάλλον αυτός μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο για αυτό το θέμα, όχι εσύ αυτόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαινεται λογικο δηλαδη να μην εχει κοψει αποδειξεις 8 χρονια?

Και οταν ζητησα συμβολαιο στο ονομα μου,για να παρω κανενα επιδομα θερμανσης/ενοικιου,γιατι με εγραψε στα τετοια της η μανταμ?

Δεν εμενε η αδερφη μου στο σπιτι και το ηξεραν.

Το μηχανακι ειναι μπονους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαινεται λογικο δηλαδη να μην εχει κοψει αποδειξεις 8 χρονια?

Οι αποδείξεις - για την ιδιοκτήτρια τουλάχιστον - δεν περνάνε πουθενά, δεν φαίνονται πουθενά. Καμία διαφορά για αυτήν αν έκοβε ή δεν έκοβε. Το μόνο που μου φαίνεται παράλογο στην όλη υπόθεση είναι ότι εσύ δεχόσουν να πληρώνεις χωρίς να παίρνεις απόδειξη. 

 

Και οταν ζητησα συμβολαιο στο ονομα μου,για να παρω κανενα επιδομα θερμανσης/ενοικιου,γιατι με εγραψε στα τετοια της η μανταμ?

Προφανώς επειδή για κάποιους λόγους τη μαντάμ τη συνέφερε να ΜΗΝ γίνει η αλλαγή αυτή. Προφανώς και σένα σε συνέφερε αυτό, αλλιώς θα είχες φύγει.

 

Δεν εμενε η αδερφη μου στο σπιτι και το ηξεραν.

 

Ε και?

 

Το μηχανακι ειναι μπονους.

 

Για να το λες, φαντάζομαι θα είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που δε μιλουσα ηταν επειδη ημουν ανεργος και καθυστερουσα τα ενοικια.

Κατα τα αλλα δε με συνεφερε,καθως εχασα τοσα επιδοματα.

Ολα αυτα τα στηριζεις καπως,το εχεις ψαξει,εισαι νομικος,η ειναι απλα η γνωμη σου?

Καμια διαθεση για αντιπαραθεση,απλα να ξερω ποσο σοβαρα να τα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που δε μιλουσα ηταν επειδη ημουν ανεργος και καθυστερουσα τα ενοικια.

Κατα τα αλλα δε με συνεφερε,καθως εχασα τοσα επιδοματα.

Τότε σε συνέφερε η κατάσταση επειδή δεν είχες τα χρήματα να φύγεις από αυτό και να νοικιάσεις άλλο, σε συνέφερε να μείνεις όπως ήσουν αντί να μετακομίσεις. Ή αν σου  ακούγεται κάπως να το πω αλλιώς, να πω "δεν έφυγες επειδή δεν είχες επιλογή".

 

Ολα αυτα τα στηριζεις καπως,το εχεις ψαξει,εισαι νομικος,η ειναι απλα η γνωμη σου?

Καμια διαθεση για αντιπαραθεση,απλα να ξερω ποσο σοβαρα να τα παρω.

 

Τα περισσότερα από αυτά είναι κοινή λογική, δεν χρειάζεται ούτε να το ψάξεις ούτε να είσαι νομικός, για τα υπόλοιπα το έχω ψάξει.

Επίσης θα σε συμβούλευα να δίνεις βάση μόνο στο τι λέει ο άλλος, και όχι στο τι δηλώνει πως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...