Προς το περιεχόμενο

Αντεπίθεση της Microsoft στο iPad Pro με το νέο διαφημιστικό του Surface Pro 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To εξηγησα ηδη. Αν εισαι χρηστης windows και θες φορητο PC θα παρεις surface. Αν εισαι χρηστης Mac και θες φορητο PC (η πεστο Mac αν θες) γιατι να παρεις iPad? 

Γενικά μιλάει και οχι σε κατι εξειδικευμένο. Αν θέλει καποιος χρηστης Mac κάποιο φορητό PC εννοειται οτι θα πάρει φορητό PC.

Αλλα αν καποιος χρηστης Mac επιλέξει κάτι σε tablet θα πάρει iPad. To surface ειναι ακόμα ένα υβριδικό σαν αυτά που ήταν κάποτε τα laptop με τις touchscreen οθόνες. Eίναι και tablet αλλα όχι τοσο καθαρό και απροβληματιστο όπως ειναι το ipad. Αν είχε περισσοτερες εφαρμογές η Microsoft που να δουλέυουν με τα δάχτυλα χωρίς πολυ κόπο και εξειδικευση οπως δουλεύει καποιος σε ένα smartphone για παραδειγμα, τοτε ισως να μπορούσε να κοντραριστει στα ισια και με όλα τα αντιστοιχα tablet στον τομεα αυτο που δεν είναι τιποτα αλλο απο το easy to use. Δυστυχώς κουβαλάει λιγο απο την πολυπλοκοτητα ενός pc με τα οποια προβλήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εξηγησα ηδη. Αν εισαι χρηστης windows και θες φορητο PC θα παρεις surface. Αν εισαι χρηστης Mac και θες φορητο PC (η πεστο Mac αν θες) γιατι να παρεις iPad? 

θα σου πω εγώ, αν το θέλεις μόνο για ίντερνετ και για να γράφεις σε Word - Excel(αν είσαι φοιτητής-σεναριογράφος-συγγραφέας :P)!!!! Γιατί να πάρεις το πιο ακριβό Macbook Pro/Air αντί για το φθηνότερο και πιο πρακτικό iPad ή κάποιο άλλο tablet με ή χωρίς πληκτρολόγιο!!!

 

Και σκέψου και τη χρήση που μεγάλο ποσοστό του κόσμου κάνει. Π.χ. εγώ κυρίως ιντερνετ, σπάνια θα χρειαστώ το Microsoft Office ή κάποιο αντίστοιχο δωρεάν και ακόμα πιο σπάνια θα χρειαστώ να γράψω ένα CD-DVD...

 

Το μόνο που με κάνει ακόμα να κρατάω το laptop είναι ότι θέλω να αποθηκεύω φωτογραφίες σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο που και αυτό γίνεται (όχι πάντα) σε ένα Android tablet με OTG καλώδιο!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συζήτηση για το τίποτα. Αν είσαι χρήστης Windows θα πάρεις Surface Pad, αν είσαι χρήστης Mac θα πάρεις iPad. Απλά είναι τα πράγματα.

Εγω που ειμαι χρηστης Windows και πηρα iPad σε ποια κατηγορια ανηκω;

 

Μου φαινεται απολυτα λογικος ο συλλογισμος σου, αλλωστε για αυτο πατωσαν ολα ανεξαιρετως τα surface την ιδια στιγμη που τα Windows σε desktop (ακομα) κυριαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέει, που κάνει λαθος;

Εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες Windows PC έχουν πάρει για tablet iPad. Το iPad είναι ένα καταπληκτικό tablet. PC δεν θεωρώ πως είναι, αλλά κάνει πολλές δουλειές καλύτερα από ένα PC. Αντίθετα το surface είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι που εκτός από τα καλά των δυο κόσμων (PC και tablet) συνδιάζει και τα κακά τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω εγώ, αν το θέλεις μόνο για ίντερνετ και για να γράφεις σε Word - Excel(αν είσαι φοιτητής-σεναριογράφος-συγγραφέας :P)!!!! Γιατί να πάρεις το πιο ακριβό Macbook Pro/Air αντί για το φθηνότερο και πιο πρακτικό iPad ή κάποιο άλλο tablet με ή χωρίς πληκτρολόγιο!!!

 

Τοτε ομως δεν θες PC αλλα tablet, αρα παλι στα λογια μου ερχεσαι...

Γενικά μιλάει και οχι σε κατι εξειδικευμένο. Αν θέλει καποιος χρηστης Mac κάποιο φορητό PC εννοειται οτι θα πάρει φορητό PC.

Αλλα αν καποιος χρηστης Mac επιλέξει κάτι σε tablet θα πάρει iPad.

Αρα το point του δεν εχει νοημα, μιας και οπως και εσυ πολυ σωστα λες, αν καποιος θελει tablet θα παει προς iPad και αν καποιος θελει PC θα παει προς surface, ασχετος του αν εχει Mac η windows σπιτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για bugs και πράσινους ίππους

 

Η παρεξηγημένη έκφραση δεν αναφέρεται σε ίππους και έχει παραφρασθεί από την αρχαία έκφραση πράσσειν άλογα (από το πράττω & χωρίς λογική) , αν και πλέον δεν σχετίζεται με τον όρο του αδύνατου αλλά με του παράλογου και μη υπαρκτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ομως δεν θες PC αλλα tablet, αρα παλι στα λογια μου ερχεσαι...

Αρα το point του δεν εχει νοημα, μιας και οπως και εσυ πολυ σωστα λες, αν καποιος θελει tablet θα παει προς iPad και αν καποιος θελει PC θα παει προς surface, ασχετος του αν εχει Mac η windows σπιτι του.

Δεν ξέρω αν το διαβασες ξανα :

"Πολύ συζήτηση για το τίποτα. Αν είσαι χρήστης Windows θα πάρεις Surface Pad, αν είσαι χρήστης Mac θα πάρεις iPad. Απλά είναι τα πράγματα."

 

Νομιζω οτι γραφει κατι γενικό και πουθενά δεν εγραψε για φορητό PC ή tablet. Αν εσύ μετα το εξειδίκευσες σε καποιο από τα δύο ,  δεν φταίει αυτός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι γεφυρώνοντας δύο κόσμους, θα αντιμετωπίσεις και τα κακά και των δύο, δε θα κερδίσεις μόνο τα καλά και των δύο. Το έχω παρατηρήσει σε κάθε τομέα. Έτσι και το Surface, όπως και όλα τα 2-in-1 θα έχουν τα προβλήματα που έχουν και τα tablets, αλλά και τα laptops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και στη διαφήμιση Apple η MS.. Η πρωτη εχει το δικο της μοτιβο διαφήμισης και το εχουν παλι "υιοθετήσει".. πολλές εταιρίες.

1. το προιον μονο του,

2. ασπρο background απο πίσω

3. απαλή μουσική σε χαμηλα επίπεδα.

4. τελειώνει με ασπρο background με το logo της εταιρίας

5. κραταει αυστηρά 30 sec

το τερματισες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το διαβασες ξανα :

"Πολύ συζήτηση για το τίποτα. Αν είσαι χρήστης Windows θα πάρεις Surface Pad, αν είσαι χρήστης Mac θα πάρεις iPad. Απλά είναι τα πράγματα."

 

Νομιζω οτι γραφει κατι γενικό και πουθενά δεν εγραψε για φορητό PC ή tablet. Αν εσύ μετα το εξειδίκευσες σε καποιο από τα δύο ,  δεν φταίει αυτός....

Ok, τοτε ειναι ενα post χωρις ουσια. Οπως προειπα, αν εισαι χρηστης Mac και θες φορητο Mac ΔΕΝ θα παρεις iPad, και αντιστροφα αν θες tablet ως χρηστης windows ΔΕΝ θα παρεις surface. Ειναι σαν να λεμε οτι επειδη ειμαι χρηστης galaxy S7 θα παρω samsung πλυντηριο...ελα ομως που δνε θελω πλυντηριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε περισσοτερες εφαρμογές η Microsoft που να δουλέυουν με τα δάχτυλα χωρίς πολυ κόπο και εξειδικευση οπως δουλεύει καποιος σε ένα smartphone για παραδειγμα, τοτε ισως να μπορούσε να κοντραριστει στα ισια και με όλα τα αντιστοιχα tablet στον τομεα αυτο που δεν είναι τιποτα αλλο απο το easy to use. Δυστυχώς κουβαλάει λιγο απο την πολυπλοκοτητα ενός pc με τα οποια προβλήματα του.

 

Να υποθεσω αναφερεσαι σε εφαρμογες ΒΑΣΙΚΕΣ οπως ενας file manager ?

Γιατι το store των windows πρεπει να εχει καμια 50ρια τετοιους file manager που ειναι ειδικα ΚΑΙ για touch χρηση(γιατι οι Universal δουλευουν και με ποντικι(touchpad) εκτως απο το δακτυλο)!

 

Τι αλλες touch friendly εφαρμογες ειπαμε οτι εχει ενα λογισμικο,που δεν εχουν τα windows, για να τα θεωρισουμε ως ισαξια των υπολοιπων  tablet?

 

Υ.Γ.Να σου υπενθημισω οτι το ipad pro το πλασαρει η apple ως υβριδικο(γι'αυτο και η συγκριση με το surface) και οχι ως απλο και ευκολο TABLET.Και θα επρεπε μιας και μιλαμε για  λογισμικο και  εφαρμογες,να εχουν Τουλάχιστον  την ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ   δυνατοτητα να μπορουν να δουλεψουν και ως laptop και οχι ΜΟΝΟ ως tablet,ιδιως οταν μιλαμε για μια συσκευη στο μεγεθος των 13"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτα που λες χρειαζεσαι απλα ενα σμαρτφοουν..

το ipad ειναι ενα μεγαλο σμαρτφοουν..

και ναι σου γραφω απο surface..

 

Σε αυτά τα απλά χρειάζεσαι φορητότητα και η δύναμη του iPad είναι υπεραρκετή. Για τα πιο βαριά , πχ. 3d rendering , gaming κτλ που χρειάζεσαι εναν i7 πολύ απλά πάλι το Surface δεν είναι το κατάλληλο μηχάνημα . Επίσης , ενω το λειτουργικό του (win10) είναι πλέον touch friendly , οι εφαρμογές των windows δεν είναι ... θελουν ακόμα το ποντίκι τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα απλά χρειάζεσαι φορητότητα και η δύναμη του iPad είναι υπεραρκετή. Για τα πιο βαριά , πχ. 3d rendering , gaming κτλ που χρειάζεσαι εναν i7 πολύ απλά πάλι το Surface δεν είναι το κατάλληλο μηχάνημα . Επίσης , ενω το λειτουργικό του (win10) είναι πλέον touch friendly , οι εφαρμογές των windows δεν είναι ... θελουν ακόμα το ποντίκι τους

Αφού έχει έκδοση με i7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει έκδοση με i7

 

Ναι, αλλά βέβαια δε ξέρω, Core i7 μέσα σε tablet μου χτυπάει κάπως... σε load τι θερμοκρασίες θα ανεβάζει και τι αυτονομία θα έχει; Γιατί σίγουρα αν πάρεις συσκευή με Core i7 δε θα την πάρεις για "ελαφριά" χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...