Προς το περιεχόμενο

Η Nikon ανακοίνωσε την D3400, την πρώτη entry-level dSLR της με always-on Bluetooth


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατοχος της εξαιρετικης nikon d5100 απο τελος του 2012 ακομα δεν βλεπω καποιον λογο να την αλλαξω ακομα κ με τοσα καινουρια μοντελα που εχει βγαλει απο τοτε η nikon.

Μια bluetooth μια gps μια wifi και απο πυσια καμια διαφορα.

Μονο με full frame θα αξιζε να κανω αλλαγη.και αυτη μαλιστα μια d700 η μια d610 μεταχειρισμενες.

Ακου εκει 650$....δλδ 650€ στην καλυτερη για Ελλαδα για την entry dslr!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπήρξα πολλά χρόνια χρήστης nikon d800 και αρκετά φανατικός σε ότι αφορά τους φακούς της αλλά και τους αισθητήρες που χρησιμοποιουσε όταν ακόμα ο μεγάλος αντίπαλος της ήταν μόνο η canon.

Δυστηχώς όμως εδώ και μερικά χρόνια φαίνεται πως δεν ακολουθεί το παιχνίδι σε τίποτα. Ούτε στην επαγγελματική ούτε την ημιεπαγγελματικη κατηγορία. Με εξαίρεση πάντα τις φοβερές D4-D5, που επίσης όμως δεν προσφέρουν κάτι πέρα από φωτογραφια.

 

Το μοντέλο που παρπυσιαζεται εδώ προσωπικά το βρίσκω υπερκοστολογημενο μιας και κάποιος σ αυτά τα λεφτά περνει μεταχειρισμενη Sony a7 h lumix gh4.

και εγώ προς τη sony a7 θα πήγαινα, όσο αφορά φωτογραφία.

Σε campcoders θα προτιμούσα CineAlta, εντελώς απλησίαστο αλλά τρομερό εργαλείο ! Για την ώρα κάνω δουλειά με μια Canon,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησαν όλοι οι γνωστές....

Ο ένας προτείνει την αρχαία D300s, ο άλλος λέει να εξαφανιστούν οι entry level dslr....

 

Ρε φίλε και γω που θέλω μια φτηνή μηχανή με μεγάλο αισθητήρα για τις βραδινές φωτός μου που θα τον βρω? στις γελοίες compact με τον μούφα 1' sensor ή στις επαγγελματικές των 1200€??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entry level dslr ή αλλιώς "μία μ...κια για να πάρουμε τα λεφτά από όσους ξεκινάνε την φωτογραφία και θα σκάσουν ένα 500αρικο να βγάζουν με τον φακό κιτ μεχρι να βαρεθουν να την παρατήσουν στο ράφι και να τραβανε μία χαρά jpeg με το κινητό πάλι ".... Θες φωτογραφική ;; Κατευθείαν σε σειρά 7ΧΧΧ ή FF . Τι προσφέρει μία entry level dslr ;; Σπαταλη χρημάτων που θα τα εδινες σε έναν καλό φακό .Ευκαιρία στα p...c και τον κ...ο να πουλήσουν εκτός από κινητα και τιποτα άλλο σε μέρες γιορτών. Το bluetooth τι να το κάνω ; Αν είναι να βγάζω φωτο για το φβ που γ...ει την ανάλυση των φωτογραφιών μία χαρά δουλειά κάνει το κινητό ή μία αξιοπρεπής καμερα της σειράς RX100. Αν θέλω να μάθω γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει πάω σε ένα καλό σώμα που θα το κρατήσω καιρό και επενδυω σε φακούς . Και ας τους πει κάποιος αν θέλουν χρώμα στις κάμερες να πάρουν παράδειγμα από την Πενταξ όχι από τον Ταμτακο...

 

μηπως δεν εχουνε ολοι να σταξουνε 1 καππα για σωμα και άλλο ενα για φακο? λεωγωτωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησαν όλοι οι γνωστές.... Ο ένας προτείνει την αρχαία D300s, ο άλλος λέει να εξαφανιστούν οι entry level dslr.... Ρε φίλε και γω που θέλω μια φτηνή μηχανή με μεγάλο αισθητήρα για τις βραδινές φωτός μου που θα τον βρω? στις γελοίες compact με τον μούφα 1' sensor ή στις επαγγελματικές των 1200€??

Τόσα ξέρεις, τόσα λες...

Πήγαινε πιάσε καμιά D300/s η D700, δώσε και χρήματα για Nikkor φακούς (AF ή παλαιότερους) και θα δεις τι σημαίνει νυχτερινή φωτογραφία. Με κόστος μικρότερο της κάμερας του άρθρου έχεις επαγγελματικό εξοπλισμό, όχι consumer της πλάκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κάτοχος 3 διαφορετικών dslr εδώ, από 400-1600 ευρώ)

Κατά τη γνώμη μου, αν είναι να πάρεις low-end camera δεν αξίζει πλέον (πλέον = τα τελευταία 2 χρόνια) αφού αντί να δώσεις 100-300 για compact πιο καλά να βάλεις και κάτι παραπάνω να πάρεις smartphone με καλή κάμερα.

 

Από την στιγμή που θα περάσεις τα 300 ευρώ και θα πας σε dslr, ακόμα και μια d3300 που λένε πιο πάνω, είσαι σίγουρα καλύτερα απο κινητό, και είναι γελοίο να συγκρίνονται τα 24MP της dslr και η δυνατότητα να αλλάζεις φακούς με οποιδήποτε κινητό μέχρι τώρα, άσχετα αν τραβάει 4κ ή ότι άλλη εμπορικ΄βλακεία σκεφτούν να σου πουλήσουν (λες και έιναι τόσο mainstream το 4κ που όλοι έχουμε και 4κ οθόνες για να το δούμε...μόνο για το τσάμπα crop θα σου έκανε)

Στην εικόνα παρακάτω ο αισθητήρας του s7 edge είναι ο πιο μικρός που φαίνεται, ο 1/2.5", ενώ της μέσης dslr ξεκινάει από τα 4/3...

Sensor-sizes_PhotoSeek.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα ξέρεις, τόσα λες...

Πήγαινε πιάσε καμιά D300/s η D700, δώσε και χρήματα για Nikkor φακούς (AF ή παλαιότερους) και θα δεις τι σημαίνει νυχτερινή φωτογραφία. Με κόστος μικρότερο της κάμερας του άρθρου έχεις επαγγελματικό εξοπλισμό, όχι consumer της πλάκας.

D750 έχω με 28/1.8... Ξέρω τι σ λέω... Ο θόρυβος της D300s σε iso 1600 είναι απαράδεχτος κ το αποτελεσμα non-usable.. Αντίθετα η D3300 είναι άριστη στα 1600 κ εχει κ διπλάσια ανάλυση! Μ λες κ για τους παλιούς afD φακούς που θέλουν 5-6 δευτερα για να εστιάσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα ξέρεις, τόσα λες...

Πήγαινε πιάσε καμιά D300/s η D700, δώσε και χρήματα για Nikkor φακούς (AF ή παλαιότερους) και θα δεις τι σημαίνει νυχτερινή φωτογραφία. Με κόστος μικρότερο της κάμερας του άρθρου έχεις επαγγελματικό εξοπλισμό, όχι consumer της πλάκας.

αυτες οι 2 μηχανες ειναι παντελως αχρηστες για αρχαριους.

η 3400 ειναι πολυ καλυτερη γι αυτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι έχουν μείνει πολύ πίσω οι DSLR. Είναι σα να συγκρίνεις οθόνη λαπτοπ ή σταθερού με οθόνη κινητού. Η τεχνολογία στο κινητό είναι σαφώς ανώτερη σαν μέσος όρος. Επίσης οι μικροί τους φακοί, αν και πλαστικοί δεν έχουν παραμορφώσεις ακριβώς επειδή είναι μικροί. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλουν φως, και ίσως το dynamic range αν και βελτιώνονται και εκεί τα κινητά.

Να μην μιλήσω για την πρακτικότητα του θέματος μιας και το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου.

Έχω D3100 και τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Μάλιστα βράδυ σε εσωτερικούς χώρους μου βγάζει αρκετό κόκκο που φαίνεται από το 1600 iso αν θυμάμαι καλά. Αλλά υποθέτω η D3400 θα είναι τουλάχιστον 1 στοπ καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου κι εμένα μερικές παρατηρήσεις:

 

1.Bluetooth always-on? Αυτό συνεπάγεται:

   α)Ακτινοβολία

   β)Ξελίγωμα μπαταρίας

   γ)Ευαίσθητη στην υποκλοπή του υλικού αν όχι και κάτι χειρότερο, δηλαδή να μπορεί κάποιος να σου σβήσει το υλικό σου από το απέναντι τραπεζάκι σε ένα cafe...!

 

2.Μην συγκρίνετε τους αισθητήρες και την κατασκευή μιας φωτογραφικής μηχανής με τους αισθητήρες των κινητών τηλεφώνων. Μπορεί φαινομενικά στο φως να φαίνονται όλες καλές, αλλά αν πάτε σε δύσκολες συνθήκες, που απαιτείται φωτογράφηση σε χαμηλό φωτισμό, γρήγορες φωτογραφήσεις σε γρήγορα κινούμενα αντικείμενα π.χ. αυτοκίνητα σε ράλυ, έντομα, νερό καταρακτών κλπ, εκεί θα δείτε τεράστιες αδυναμίες από συμβατικά μέσα και καταπληκτική δουλειά από τις slr.

 

3.Οι δυνατότες άμεσης και αστραπιαίας αλλαγής τιμών διαφράγματος και ταχύτητας που σου παρέχει ένα σώμα slr δεν το παρέχει ένα κινητό τηλέφωνο, αλλά ούτε και μία compact μηχανή.

 

4.Δυνατότητες χρήσης μεγάλης γκάμας φακών, φλας, αλλά και πρόσθετων αξεσουάρ κλπ. Δυστυχώς η διαμαρτυρία μας για το υψηλό κόστος όλων αυτών είναι απολύτως δικαιολογημένη.

 

5.Τέλος, όσον αφορά στη συμβατότητα φακών με σώμα, η μόνη εταιρεία, η οποία παρέχει συμβατότητα σε όλα της τα σώματα (αναλογικά και ψηφιακά) και σε όλους τους φακούς της (χειροκίνητης ή αυτόματης εστίασης) είναι η Pentax! Η κορυφαία FF Pentax K-1 θα έλεγα ότι είναι μονόδρομος για όσους ασχολούνται με τη φωτογραφία, ή πρόκειται να ασχοληθούν σε σοβαρά ερασιτεχνικό ή και επαγγελματικό επίπεδο.

 

6.Οι entry level μηχανές έχουν σκοπό να γλυκάνουν τους καταναλωτές, ώστε να μπουν σιγά σιγά στο χώρο. Αν και για μένα, η ομορφότερη εμπειρία είναι να μάθει κανείς να δουλεύει με film και έπειτα να περάσει στην ψηφιακή μηχανή, εν τούτοις δεν μπορώ να σας πείσω, αλλά ούτε και θα καταλάβουν οι μικρότεροι εδώ στην ηλικία, την αξία του CD αν δεν δοκίμασαν την κασέτα, ή την αξία μιας ψηφιακής μηχανής, και τα μεγέθη των παραμέτρων της, αν δεν πέρασαν από το φιλμ.

 

7.Τέλος, όσον αφορά στο 4Κ, θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου άποψη αναφορικά με την διαφορά της φωτογραφίας και του βίντεο. Όταν κάποιος εστιάζει στη φωτογραφία, δεν τον ενδιαφέρει (απαραίτητα) το βίντεο. Θεωρώ ότι αναγκάστηκαν να προσθέσουν βίντεο στις slr για να γίνουν πιο ελκυστικές στο ευρύ κοινό, και να δικαιολογήσουν τα υπέρογκα ποσά πώλησής τους. Επιπλέον, δεν θεωρώ ότι εξαντλήσαμε την ποιότητα FHD για να πάμε στο 4Κ, το οποίο χρειάζεται επιιπλέον εξοπλισμό. Καινούργια τηλεόραση, καινούργιο υπολογιστή, καινούργια κάμερα, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο για να αποθηκεύονται οι τεράστιου όγκου εγγραφές κλπ.  Άρα, μην κρίνετε μια φωτογραφική μηχανή για το αν τραβάει 4Κ ή όχι. Κρίνετε μία video-camera για αυτό.  Αφήστε που φτάσανε πλέον και οι φωτογράφοι να τραβούν video με φωτογραφικές μηχανές, λόγω του μεγάλου και καθαρού αισθητήρα τους. Αυτό ίσως είναι και η απάντηση της σύγκρισης slr και κινητών τηλεφώνων που επεχείρησαν κάποιοι.

 

Αυτά τα ολίγα! Με το καλό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρίνω κάτι, αυτό δεν είναι τα χαρακτηριστικά κινητου και dslr, αλλά η εξέλιξη στα 2 αυτά προιόντα

 

το 4Κ στα κινητά είναι μια μούφα,και οι κατασκευαστές φωτογραφικών δεν ξέρουν να το κάνουν upscale? χαζούς τους έχεις ? αλλά βλέπεις στα επαγγελματικά μηχανήματα δεν χωράνε "marketing tricks" γιατί ο επαγγελματίας ξέρει και θα του φανεί αιδία να μην δει διαφορά απο 1080p σε 4Κ γιατί όλα εξαρτώνται απο τον φακό,τον επεξεργαστή,τον αισθητήρα κλπ και η ανάλυση συμβαδίζει με τις δυνατότητες της κάμερας,το 4Κ για τα κινητά αχρηστο είναι,τσάμπα χώρο πιάνει,είναι σαν να βάζεις σε αυτοκίνητο έξτρα ταχύτητα στο κιβώτιο που να βγάζει 500 kmh ενώ είναι 1000cc δηλαδή ούτε τα 180 δεν θα φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι έχουν μείνει πολύ πίσω οι DSLR. Είναι σα να συγκρίνεις οθόνη λαπτοπ ή σταθερού με οθόνη κινητού. Η τεχνολογία στο κινητό είναι σαφώς ανώτερη σαν μέσος όρος. Επίσης οι μικροί τους φακοί, αν και πλαστικοί δεν έχουν παραμορφώσεις ακριβώς επειδή είναι μικροί. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλουν φως, και ίσως το dynamic range αν και βελτιώνονται και εκεί τα κινητά.

Να μην μιλήσω για την πρακτικότητα του θέματος μιας και το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου.

Έχω D3100 και τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Μάλιστα βράδυ σε εσωτερικούς χώρους μου βγάζει αρκετό κόκκο που φαίνεται από το 1600 iso αν θυμάμαι καλά. Αλλά υποθέτω η D3400 θα είναι τουλάχιστον 1 στοπ καλύτερη.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση σε δυναμικό εύρος μεταξύ κινητού οποιουδήποτε και μιας dslr κάμερας μη το γράψεις αυτό ποτέ ξανά είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, ούτε καν με 1" αισθητήρα θα προσέθετα.

Για το φακό είσαι πάλι λάθος απλά η διόρθωση είναι αυτόματη και υποχρεωτική σε όλα εκτός raw αρχείο αλλιώς θα ήταν το έλα να δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@teogin

 

Πρόχειρα τα 1, α, β, γ δεν ευσταθούν.

Ιδιαίτερα απορώ δεν αφήνεις το bluetooth on στο κινητό εφόσον το χρησιμοποιείς σε ακουστικά εγώ αφήνω και το nfc για το εύκολο ζευγάρωμα παρέα και δεν γράφουν παρά μηδαμινά σε μπαταρία. 

 

Άσε που το bluetooth είναι προτιμότερο από το wifi ευκολότερη η διαδικασία και από χρήση μπαταρίας το χάος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...