Προς το περιεχόμενο

"We are back" λέει η AMD με τους επεξεργαστές ZEN που τους βάζει απέναντι από Broadwell-E


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μπαινοντας κανεις σε ετσι θεματα αντιλαμβανεται γιατι υπαρχει φανατισμος ακομα και σε απλα θεματα .εαν δεν εχεις μετοχες και εισαι απλα καταναλωτης σε συμφερει ο ανταγωνισμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, στο multithreaded rendering benchmark Blender, ένας οκταπύρηνος επεξεργαστής Summit Ridge (αρχιτεκτονικής ZEN) με SMT (8-core/ 16-thread) κατάφερε να ξεπεράσει σε επίδοση (κατά μισό δευτερόλεπτο) έναν Broadwell-E επεξεργαστή (επίσης 8-core/ 16-thread) με ακριβώς όμοια συχνότητα λειτουργίας, στα 3,0GHz (σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, ήταν ο Intel Core i7-6900K υπο-χρονισμένος).

 

 

 

χωρίς να είμαι φαν κανενός αλλα όταν λες we are back για ένα  επεξεργαστή που θα βγει μετά από 6 μήνες  θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον +10-20% διαφορά  από τον αντίστοιχο ανταγωνιστικό επεξεργαστή που ήδη υπάρχει στην αγορα,,  οποτε για μένα το we are back = είμαστε πίσω (αρα πάλι δεύτεροι).

υ.γ. δεν κράζω τον επεξεργαστή αλλα τις δηλώσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εν ετη 2016 αγορασες 4c/4t ειναι ενα θεμα μιας και σε gaming ειναι ηδη λιγοι

Wut?

Πες μου παιχνιδι που χρησιμοποιει τους 4,να το βαλω να δω.

Γιατι πανω απο 60% usage δεν εχω δει πουθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wut?

Πες μου παιχνιδι που χρησιμοποιει τους 4,να το βαλω να δω.

Γιατι πανω απο 60% usage δεν εχω δει πουθενα.

 

Ετοιμαζομουν να το γραψω εγω αυτο αλλα ειδα οτι απαντησε σε post που εγραφε για αγορα i3. Οποτε υποθετω εννουσε 2c/4t που οντως δεν ειναι και καλη αγορα για δυνατο gaming pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι σεναρια νοθειας?Εχουν καταντησει γραφικοι πολλοι εδω μεσα σε σημειο αντε να μην πω.Χαιρομαι πολυ που επιτελους η amd εστω και καθυστερημενα θα εχει να προσφερει cpus ανταγωνιστικους με το single core performance των μπλε.Γιατι οι FX δεν ηταν κακοι αλλα σε καμια περιπτωση δεν ικανοποιησαν το hype της τοτε εποχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wut?

Πες μου παιχνιδι που χρησιμοποιει τους 4,να το βαλω να δω.

Γιατι πανω απο 60% usage δεν εχω δει πουθενα.

Και για ποιο ευκολη συγκριση δες τα OC αποτελεσματα που ειναι στα 4,6 και 4,5 αντιστοιχα και πολυ κοντα. Χωρια το utilization εαν κανεις και κατι αλλο με το pc σου ταυτοχρονα οπως streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμες μαματα ναι....αλλα σταυθερωτητα υποστιριξη και επιδωσεις σαν καμια αλλη! να τα λεμε αυτα!

ετσι για το γαμώτο ο επεξεργαστής που κοντράρει στα ίσια κάνει Source.png Πηγή: 1200'>http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-6900k-33ghz-lga2011-3-box-p-PER.558551']1200ευρώπου δείχνει στην σύγκριση .......αν κάνει 300 τότε μιλάμε για υπεράλμα στο value for money στα δεδομένα της επεξεργαστικής ισχύς.

μια χαρά σταθερότητα και υποστήριξη έχουν οι amd επεξεργαστές και οι επιδόσεις πλέον στον θεό.

υγ τι τον έχεις τον Μπαμπινιώτη ? 

 

 

Και για ποιο ευκολη συγκριση δες τα OC αποτελεσματα που ειναι στα 4,6 και 4,5 αντιστοιχα και πολυ κοντα. Χωρια το utilization εαν κανεις και κατι αλλο με το pc σου ταυτοχρονα οπως streaming.

 

λίγο άστοχο σαν παράδειγμα ,η παρουσίαση γίνεται με μια κάρτα γραφικών 1.5 χιλιάρικο και θα πάς να βάλεις i5 επεξεργαστή των 250 ευρώ? είναι σαν να βάζεις κινέζικα λάστιχα των 300 ευρώ σε lamborghini.

και όσο για το framerate λίγο που είδα το χαμηλότερο ήταν στα 70κάτι fps...... πολύ χαμηλό τι να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ το τιμολογιακό άλμα και τις ίδιες επιδόσεις οι Zen θα έχουν 95W TPD ενώ οι Broadwell-E 140W. Γι αυτό αν ή είδηση βγει αληθινή είναι καλή εξέλιξη. Αλλά γιατί ανακοινώνει ή AMD επιδόσεις μισό χρόνο πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιο ευκολη συγκριση δες τα OC αποτελεσματα που ειναι στα 4,6 και 4,5 αντιστοιχα και πολυ κοντα. Χωρια το utilization εαν κανεις και κατι αλλο με το pc σου ταυτοχρονα οπως streaming.

Μονος σου δηλαδη δινεις βιντεο που ενας 4c/8t και ενας 4c/4t στα ιδια ρολογια,δινουν σχεδον ιδια αποτελεσματα.

Αρα?

Επισης δεν εχουν διαφορα μονο τη συχνοτητα οι δυο επεξεργαστες.

Ας κανουν το τεστ,απλα απενεργοποιοντας στον ιδιο επεξεργαστη πυρηνες(η το ΗΤ στη προκειμενη).

 

Και οπως σωστα ειπε απο πανω,ειναι με hardware κατι χιλιαδων ευρω.

Υπαρχει διαφορα με πιο ανθρωπινα πραγματα?

Εγω συνεχιζω να λεω οτι πανω απο 50-60% δεν εχω δει usage.

Θα πηγαινω να παιρνω 30 πυρηνους για οποτε θυμηθει το καθε game να τον χρησιμοποιησει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wut?

Πες μου παιχνιδι που χρησιμοποιει τους 4,να το βαλω να δω.

Γιατι πανω απο 60% usage δεν εχω δει πουθενα.

Στο gta v έχω φτάσει 70+% usage με oc'ed haswell i5 πώς δεν έχεις δει πουθενά 100% εσύ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gta v έχω φτάσει 70+% usage με oc'ed haswell i5 πώς δεν έχεις δει πουθενά 100% εσύ;

Εναν 4690Κ εχω και εγω.

Ισως να βαραγε και το GTA V ,δε θυμαμαι.και εαν το εκανε,οκ ειναι το 1 απο τα ποσα παιχνιδια...

Απλα μου εκανε εντυπωση ανεκαθεν(γιατι παντα προσεχα στα games το cpu usage) που εδω και ποσα χρονια,απο οταν βγηκαν εκεινοι οι φουρνοι οι pentium D,λεγανε να εχουμε υποστηριξη για παραπανω πυρηνες και ακομα mainsteam υποστηριξη ειναι οι 2πυρηνοι.

Βεβαια θα μου πεις η πλειοψηφια σε 2 πυρηνους και αντε 4πυρηνους παιζει που να υποστηριξουν 6 και 8.

Αλλα ελεγα εστω οι 4 πυρηνοι να κουραζονται λιγο και οχι ο 1-2 απο τους 4 να καθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι για το γαμώτο ο επεξεργαστής που κοντράρει στα ίσια κάνει Source.png Πηγή: 1200'>http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-6900k-33ghz-lga2011-3-box-p-PER.558551']1200ευρώπου δείχνει στην σύγκριση .......αν κάνει 300 τότε μιλάμε για υπεράλμα στο value for money στα δεδομένα της επεξεργαστικής ισχύς.

μια χαρά σταθερότητα και υποστήριξη έχουν οι amd επεξεργαστές και οι επιδόσεις πλέον στον θεό.

υγ τι τον έχεις τον Μπαμπινιώτη ? 

 

 

λίγο άστοχο σαν παράδειγμα ,η παρουσίαση γίνεται με μια κάρτα γραφικών 1.5 χιλιάρικο και θα πάς να βάλεις i5 επεξεργαστή των 250 ευρώ? είναι σαν να βάζεις κινέζικα λάστιχα των 300 ευρώ σε lamborghini.

και όσο για το framerate λίγο που είδα το χαμηλότερο ήταν στα 70κάτι fps...... πολύ χαμηλό τι να λέμε.

 

Iδιες επιδωσεις εχει μια 1070 πλεον (το τεστ γινεται με την παλια Titan X οχι την τελευταια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...