Προς το περιεχόμενο

Η “αυτοκτονία” της Konami: καταστρέφοντας το ένα franchise μετά το άλλο


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Κonami πλεον στο μόνο που κρατιεται ειναι το Pro Evolution Soccer αλλά εαν συντομα δεν βελτιωσουν τα γραφικα και ειναι ακομη σαν κινουμενα σχεδια τοτε η Κonami θα πατωσει τελειως γιατι δεν γινεται τοσα PES να εχουν βγει και να συνεχιζει να εχει τα ιδια animation.

 

Eπισης ας βγαλουν κανα καινουργιο Silent Hill και ας εχει σχεδον τα ιδια γραφικα με το Silent Hill 3-4 γιατι οι fans στο συγκεκριμενο game δεν κοιταζουν τοσο τα γραφικα αλλά το gameplay + story + περιββαλον + puzzles + να συνεχιστει η ιστορια γενικα.

PES 15 ότι ποιο αστείο μας έτυχε . αγορά μέσω steam

και δεν μπορούσες να παίξεις online έπρεπε να κανείς ολόκληρη ιστορία που ούτε τα σπασμένα δεν χρειαζόντουσαν ποτέ τέτοια πράματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 Γαμάτα 2d Castlevania έβαλα πιο πάνω

 

GBA

Castlevania: Circle of the Moon 91

Castlevania: Harmony of Dissonance 87
Castlevania: Aria of Sorrow 91
και στο
DS
Castlevania: Dawn of Sorrow 89
Castlevania: Portrait of Ruin 85
Castlevania: Order of Ecclesia 85

 

τα συνιστώ ανεπιφύλακτα απλά μπείτε δείτε metacritic (έβαλά τα scores από δίπλα τους). Το SoN έχει 93 πχ. Θεώρω ότι αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους

 

Η πλάκα είναι ότι τόσο το Aria of sorrow όσο και το Portrait of ruin είναι καλύτερα από το SotN. To Ecclesia αν και έχει ακριβώς το ίδιο art style με το SotN είναι πολύ διαφορετικό παιχνίδι. Καλό μεν, διαφορετικό δε. Είναι mix από metroidvania και classic castlevania. 

 

Κατά τα άλλα όμως όλα αξίζουν με το παραπάνω και είναι άξιοι διάδοχοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο απο τον Ocelote=απολαυση...

Έτσι όπως είναι γραμμένο το άρθρο μοιάζει με μετάφραση.η ροή του είναι προβληματική

Φιλε μου ισως δεν εχεις διαβασει αρκετα αρθρα του Ocelote.... Αυτη ειναι η ροη του,παντα απολαυστικη. Δεν καταλαβαινω που ειδες το google translate ή οποιο αλλο ειδος μεταφρασης... Οσο για τον φιλο που γραφει οτι το msg πηγαινε απο το κακο ,στο χειροτερο, ρωταω: Ηταν κακο το mgs3 ή το mgs4 ;;. Για το revengeance σου απαντησε ο φιλος ακουναματατα,αν και ευχαριστηθηκα τις κινησεις του Raiden. Τωρα το mgs5 ,εχει θεματα.... Σεναριο μηδεν,πλοκη μηδεν,ingame purchases.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα τώρα το forum και έλαβα 15 "likes" για το προηγούμενό μήνυμά μου. Σας ευχαριστώ θερμά.

 

Η εποχή όμως 1980-1990 είναι πραγματικά αξέχαστη. Τα γράφω και σχεδόν δακρύζω. Ήταν η εποχή της απόλυτης αθωώτητας, τότε που παίζαμε μπάλα στις αλάνες, κρυφτό και κυνηγητό, με τα φεστιβάλ των κομμάτων (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ) σε πλατείες και τα σουβλάκια καλαμάκι (μη γελάτε), τις σούζες με τα ποδήλατα, και τόσα άλλα....

 

Η εποχή του eurobasket του '87, και που στα ουφάδικα όπως λέτε εσείς...(σφαιριστήρια τα λέγαμε εμείς), πηδούσαμε από τα μπεντένια μόλις έσκαγε η αστυνομία, λές και ήταν εγκληματικό να παίζεις, donkey kong, bomb jack, exerion, ms pacman, ποδοσφαιράκι, outrun, bubble bobble, Mr Do wild run, wonder boy monster land, shinobi, ghost 'n goblins, tetris, arcanoid, commando, double dragon, scramble, ...και τόσα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί με πιάσανε τα ζουμιά..

 

Στα 43 μου, δεν μπορώ να ξεχάσω τα "κόλπα" στο commando στην πίστα 3 που έριχνες βόμβες πίσω από μια καλύβα, τις διαμαντόπιστες στο bubble bobble, τις 64άρες στο wonderboy in monster land, τις 50άρες πίστες στο bomb-jack.

 

Και συνήθως στα καφενεία της γειτονιάς, να αναπνέεις όλη την τσιγαλίρα αλλά να βρίσκεσαι στον άλλο κόσμο μόλις έπιανες το μοχλό.

 

Και σε όλο αυτό, συμμετείχε και η konami, συνήθως με παιχνίδια με αυτοκίνητα και μετά με fιghting. Κρίμα να είναι σε δύσκολη φάση όπως διαβάζω.....

 

Καλή συνέχεια σε όλους..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά να βγάλει όλα τα παιχνίδια της

σε μια κονσολίτσα και  μετά ας παει στο καλό

η κονάμι..

 

δεν έπαιξα πολλά από αυτά τα παιχνίδια ,λόγω μικρής μου ηλικίας αλλά και τα διαφορετικά ΄φορμάτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και απο το σχολια στο ινσομνια ,βλεπουμε οτι οι μονοι που ειναι fans της konami πλεον ,ειναι οσοι παιζαμε στα coin up ηλεκτρονικα .

Και μενα οταν βλεπω το logo της μου ερχονται παιδικες και εφηβικες αναμνησεις απο τα καφενεια και τα ουφαδικα.

Αλλα απο φρεσκο κοκο λιγα πραγματα .

Τουε εφαγε το cost reduction ,αποτελεσμα ισως και της πειρατειας ,η οποια ομως ειναι για τις φτωχες χωρες ο πιο περπατημενος δρομος με τις σημερινες τιμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξέχαστες στιγμές με το Contra στο nes!

Η έκπληξη για μένα από την εταιρεία ήτανε όταν είχε βγάλει το Yu-Gi-Oh online! Δυστυχώς όμως παρόλο που ήταν πολλοί αυτοί που είχανε πληρώσει για το συγκεκριμένο παιχνίδι (όπως και εγώ!) η εταιρεία αποφάσισε εντελώς ξαφνικά μετά από ένα χρόνο να το κάνει δωρεάν το παιχνίδι και μετά από ένα χρόνο να κλείσει όλους τους server χωρίς λόγο και αφορμή... ε με τέτοια στρατηγική πως να πάει μπροστά το ρημάδι...

 

kειχα δωσει κανα 100αρι και πηγαν στραφι το μονο παιχνιδι ονλαιν που εχω πληρωσει, και ν μην εφτανε αυτο προσφατα κινήθηκε νομικα για το ygo pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα περισσότερα μεταφρασμένα δεν είναι;

Πραγματικά προβληματίζομαι για το τι προβληματικό έχει το άρθρο. Προσωπικά, το βρήκα εξόχως ενδιαφέρον, και με το προσωπικό ύφος του αρθρογράφου. Όσον αφορά το άρθρο αυτό καθαυτό μοιάζει περισσότερο με επικήδειο μιας άλλοτε μεγάλης εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα τώρα το forum και έλαβα 15 "likes" για το προηγούμενό μήνυμά μου. Σας ευχαριστώ θερμά.

 

Η εποχή όμως 1980-1990 είναι πραγματικά αξέχαστη. Τα γράφω και σχεδόν δακρύζω. Ήταν η εποχή της απόλυτης αθωώτητας, τότε που παίζαμε μπάλα στις αλάνες, κρυφτό και κυνηγητό, με τα φεστιβάλ των κομμάτων (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ) σε πλατείες και τα σουβλάκια καλαμάκι (μη γελάτε), τις σούζες με τα ποδήλατα, και τόσα άλλα....

 

Η εποχή του eurobasket του '87, και που στα ουφάδικα όπως λέτε εσείς...(σφαιριστήρια τα λέγαμε εμείς), πηδούσαμε από τα μπεντένια μόλις έσκαγε η αστυνομία, λές και ήταν εγκληματικό να παίζεις, donkey kong, bomb jack, exerion, ms pacman, ποδοσφαιράκι, outrun, bubble bobble, Mr Do wild run, wonder boy monster land, shinobi, ghost 'n goblins, tetris, arcanoid, commando, double dragon, scramble, ...και τόσα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί με πιάσανε τα ζουμιά..

 

Στα 43 μου, δεν μπορώ να ξεχάσω τα "κόλπα" στο commando στην πίστα 3 που έριχνες βόμβες πίσω από μια καλύβα, τις διαμαντόπιστες στο bubble bobble, τις 64άρες στο wonderboy in monster land, τις 50άρες πίστες στο bomb-jack.

 

Και συνήθως στα καφενεία της γειτονιάς, να αναπνέεις όλη την τσιγαλίρα αλλά να βρίσκεσαι στον άλλο κόσμο μόλις έπιανες το μοχλό.

 

Και σε όλο αυτό, συμμετείχε και η konami, συνήθως με παιχνίδια με αυτοκίνητα και μετά με fιghting. Κρίμα να είναι σε δύσκολη φάση όπως διαβάζω.....

 

Καλή συνέχεια σε όλους..

1990 φιλε μου ,ειχε κανει ντου η αστυνομια στο ουφαδικο και με ειχαν βγαλει εξω τραβωντας με από το αυτι χαχαχα αξέχαστες εποχες όπως τα πες ακριβως φιλε μου.Ασε που με ένα κατοσταρικο ησουν αρχοντας λεμε έτρωγες και επισης κοκα κολιτσα και σου εμεναν να παιξεις κ ολας και αν δεν ειχες φραγκο εριχνες πετονια και αν ησουν τυχερος επαιζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το προ και αυτο δεν θα αντεξει πολυ, το 2019 χανει τα δικαιωματα που εχει στο champions league. μονο με αυτο πλεον παιζει μπαλα η κοναμι...το 2015 ειχαν κερδος περιπου γυρω στα 1,5 εκατομμυρια απο το προ και το μεταλ γκιαρ, αντιθετα η ΕΑ ειχε 4.5 δισεκατομμυριαα απο ολα τα παιχνιδια της...δυστηχως η κοναμι ειναι στα τελειωματα, ποιο συντομα απο οσο νομιζουν μερικοι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...