Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 980 Ti Gaming 6G @ 399€ - Mindfactory.de


SaFiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαμπη 60 ευρω ειναι η διαφορα http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-Gigabyte-GeForce-GTX-1070-Gaming-G1-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1094570.html και εχω ξαναγραψει πως πλεον 980 απλη η Ti αγοραζει ΜΟΝΟ αυτος που εχει την ιδια και θελει να κανει SLI οπως ο topic starter αλλα και παλι δεν ειναι λιγοι αυτοι που λενε απο το να δωσω λεφτα για δευτερη 980Ti καλυτερα να πουλησω την δικια μου και να παω σε 1080 και ετσι να αποφυγω τα τυχον προβληματα του SLI

 

Για το sli απλα ειναι επιλογη για το αν θα μπεις στο τρυπακι να το επιλεξεις με τα οποια + / - εχει το συγκεκριμενο....Τωρα να πουλησει καποιος την μια 980ti για gtx 1080 ειναι απλα πεταμα χρηματων για μενα...για την titan x εκει παω πασο αλλα μιλαμε και για μια gpu 1200+ ευρω !

Εγω δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να παρεις απ΄εξω.

 

Παραδειγμα η 1070 G1 εχει 460 συν 30 μεταφορικα παει 490 δηλαδη 20-30 ευρω λιγοτερα απο Ελληνικο καταστημα και σε περιπτωση που σου παθει κατι θα πληρωσεις την διαφορα που κερδισες σε μεταφορικα.

Οσο για την αγορα απο Ελλαδα και εγω ειμαι υπερ φιλος γενικα και οχι μονο ειδικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, απ'ότι είδα και σε άλλα καταστήματα τόσο πήγε η τιμή (π.χ. alternate.de), οπότε δεν μιλάμε πλέον για προσφορά αλλά για την λογική τιμή ξεστοκαρίσματος...

 

Αν είναι ας μεταφερθεί το νήμα ή ας κλειδώσει...

 

@LLLEFTERIS: Επειδή δεν το βλέπω να υπάρχει για πολύ καιρό ακόμη η κάρτα στην αγορά, θα προχωρήσω σε παραγγελία και δεν θα περιμένω μήπως πέσει ή κατεβάσουν την τιμή στην Ελλάδα (που δεν το βλέπω)...

 

@mpokwsths: Έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη υλοποίηση ή να 'χαμε να λέμε?? Γιατί η κάρτα είναι και κρύα και αθόρυβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη 980ti custom σε max clockia βρισκεται στην χειροτερη πισω απο μια custom gtx 1080 ενα 5%-10% ...τωρα απο που προκυπτει το 15% που λες για το sli...ναι θα συμφωνησω για καποια θεματακια για το sli σε καποια games λιγα, αλλα στα περισοτερα μια χαρα υποστηριζεται...Οπου λειτουργει καλα το sli σε custom υλοποιησεις 980ti (stock απο το εργοστασιο ουτε καν εξτρα κλοκαρισμενες ) βγαινουν μπροστα ακομα και απο full clockarismeni gtx titan x pascal...

Την σημερον ημερα αν κοιτα σε αυτες τις δυο υλοποιησεις η gtx 980ti αξιζει στα 400 κατοσταρικα αβλεπει (καινουργια/μτχ) ειδαλλως πας για gtx 1070 στα 500 κατοσταρικα που προς το παρον υπολοιπεται σε επιδοσεις....

 

Φιλε εγω που δοκιμασα στα γρηγορα (δεν ηταν δικιες μου, δανεικες τις ειχα) 2 κλοκαρισμενες (μαμα ομως) EVGA 980Ti σε 4k στo Witcher 3 με ολα στο Max μου εβγαζαν γυρω στα 80fps average και η 1080 GLH της Gainward μου εβγαζε γυρω στα 70fps average. Δεν ξερω αν εχει θεμα το συγκεκριμενο παιχνιδι με το SLI ακομα και τωρα μετα απο ενας θεος ξερει ποσα patch αλλα γυρω στο 15% ηταν η διαφορα. Για μενα αυτη η διαφορα δεν αξιζει (και μην αρχισουμε για εξτρα overclock γιατι με την ιδια λογικη και η 1080 παιρνει και αλλο - ας το κρατησουμε στο οπως ερχονται απο το εργοστασιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mpokwsths: Έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη υλοποίηση ή να 'χαμε να λέμε?? Γιατί η κάρτα είναι και κρύα και αθόρυβη...

 

Η μία (1) κάρτα μπορεί να είναι και ψυχρή και αθόρυβη. Οι δύο (2) κάρτες δε θα είναι ούτε ψυχρές ούτε αθόρυβες.

Όλη αυτή η παραγόμενη θερμότητα από τα 500W+ κάπου πρέπει να πάει. Πως να το κάνουμε; Και εφόσον είναι υλοποίηση ανοικτού τύπου (όχι κλειστό blower) πάει μέσα στο κουτί. Αν λοιπόν το κουτί είναι αυτό της υπογραφής σου .. ετοιμάσου ή να το αλλάξεις ή να δώσεις 30-40€ σε καλούς ανεμιστήρες.

 

Μηχανημα με crossfire σε αντίστοιχο κουτί με το δικό σου έχω. Αλλά όχι με 2 χ 250άρες κάρτες, Με 2 x 150W και χρειάστηκε να κάνω σοβαρές αλλαγές στην ψύξη του κουτιού για να μην πάρω τη Μ/Β στα χέρια. Στις περισσότερες Μ/Β το PCH (ή το Southbridge που λέγαμε παλιά) είναι ακριβώς ΑΝΑΜΕΣΑ στις δύο GPU και τραβάει τρελό ζόρι από τους δύο φούρνους που είναι δίπλα του. Άσε που θα φάνε τρελή ζέστη τα VRM της πάνω κάρτας με ότι αυτό συνεπάγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω που δοκιμασα στα γρηγορα (δεν ηταν δικιες μου, δανεικες τις ειχα) 2 κλοκαρισμενες (μαμα ομως) EVGA 980Ti σε 4k στo Witcher 3 με ολα στο Max μου εβγαζαν γυρω στα 80fps average και η 1080 GLH της Gainward μου εβγαζε γυρω στα 70fps average. Δεν ξερω αν εχει θεμα το συγκεκριμενο παιχνιδι με το SLI ακομα και τωρα μετα απο ενας θεος ξερει ποσα patch αλλα γυρω στο 15% ηταν η διαφορα. Για μενα αυτη η διαφορα δεν αξιζει (και μην αρχισουμε για εξτρα overclock γιατι με την ιδια λογικη και η 1080 παιρνει και αλλο - ας το κρατησουμε στο οπως ερχονται απο το εργοστασιο).

 

Εδώ τρώει άνετα ένα 28% σε stock η gtx 1080 amp vs 980ti sli g1 στο κεφάλι .... http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1115?do=findComment&comment=55048430

post-303984-0-97953700-1471968205_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τρώει άνετα ένα 28% σε stock η gtx 1080 amp vs 980ti sli g1 στο κεφάλι .... http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1115?do=findComment&comment=55048430

 

Δεν αναφερθηκα στο Primal ομως και ουτε στην 1080 amp που εχει αρκετα πιο κατω ρολογια απο την GLH (η AMP Extreme απο την αλλη μαμαει).

 

Απο εκει και περα ακομα και 30% διαφορα (που σε καποια παιχνιδια θα υπαρχει αλλα σε αλλα θα ειναι πολυ πιο κατω) οταν χρειαζεσαι πανω απο 2 φορες το ιδιο ρευμα και θα εχεις και αναγκαστικα μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεσα στο κουτι σου δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τον ολο κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μία (1) κάρτα μπορεί να είναι και ψυχρή και αθόρυβη. Οι δύο (2) κάρτες δε θα είναι ούτε ψυχρές ούτε αθόρυβες.

Όλη αυτή η παραγόμενη θερμότητα από τα 500W+ κάπου πρέπει να πάει. Πως να το κάνουμε; Και εφόσον είναι υλοποίηση ανοικτού τύπου (όχι κλειστό blower) πάει μέσα στο κουτί. Αν λοιπόν το κουτί είναι αυτό της υπογραφής σου .. ετοιμάσου ή να το αλλάξεις ή να δώσεις 30-40€ σε καλούς ανεμιστήρες.

 

Μηχανημα με crossfire σε αντίστοιχο κουτί με το δικό σου έχω. Αλλά όχι με 2 χ 250άρες κάρτες, Με 2 x 150W και χρειάστηκε να κάνω σοβαρές αλλαγές στην ψύξη του κουτιού για να μην πάρω τη Μ/Β στα χέρια. Στις περισσότερες Μ/Β το PCH (ή το Southbridge που λέγαμε παλιά) είναι ακριβώς ΑΝΑΜΕΣΑ στις δύο GPU και τραβάει τρελό ζόρι από τους δύο φούρνους που είναι δίπλα του. Άσε που θα φάνε τρελή ζέστη τα VRM της πάνω κάρτας με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Στο συγκεκριμένο κουτί, έχω κάνει αλλαγές για καλύτερο airflow και έχουν μπει κατάλληλοι ανεμιστήρες. Είχα και παλιότερα SLI με 2xGTX770 (4GB) χωρίς πρόβλημα. Απο μπροστά έφυγε ο άχρηστος 200άρης και έχουν μπει 2x120άρηδες. Πίσω έχω έναν 120άρη και πάνω 2x140άρηδες μαζί με το ψυγείο για τον επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερθηκα στο Primal ομως και ουτε στην 1080 amp που εχει αρκετα πιο κατω ρολογια απο την GLH (η AMP Extreme απο την αλλη μαμαει).

 

Απο εκει και περα ακομα και 30% διαφορα (που σε καποια παιχνιδια θα υπαρχει αλλα σε αλλα θα ειναι πολυ πιο κατω) οταν χρειαζεσαι πανω απο 2 φορες το ιδιο ρευμα και θα εχεις και αναγκαστικα μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεσα στο κουτι σου δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τον ολο κοπο.

Μαλλον δεν βλεπεις αυτα που ποσταρω...amp extreme ειναι η gtx 1080 στο συγκριτικο και σε oc τρωει καπελαδουρα πανω απο 35% μιας και η amp extreme 1-2 frames εχει να δωσει σε επιπλεον oc...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ανεκδοτο.Ελειψη διαθεσιμοτητας λεγεται.

στον τομεα των προσφορων ομως ανοιξε το θεμα.

 

Ειναι οτι ακριβως αναφερθηκε και σε αλλο θεμα που ανοιχτηκε. Μιλαμε για καρτες που λογικα πανε για αποσυρση για να παρει την θεση τους η 1070. Οποιος ενδιαφερεται γ ια Sli προφανως και κοιταει την χαμηλοτερη τιμη(που και παλι αξιζει περισσοτερο μτχ απο καινουργια).

 

Για τους υπολοιπους ειναι η 1070. Ειναι πραγματα αλλωστε που μπορει οποιος ενδιαφερεται να ρωτησει(και να παρει την ιδια απαντηση)και στα ειδικα θεματα που αφορουν τις καρτες γραφικων.

Δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στον τομέα τελευταία. Δηλ. κάποιος με 970 σε 1440p γιατί να μην δώσει 399 για την 980 Ti και να δώσει 500+ για την 1070 που από τα λίγα που διάβασα είναι κατώτερη σε επιδόσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στον τομέα τελευταία. Δηλ. κάποιος με 970 σε 1440p γιατί να μην δώσει 399 για την 980 Ti και να δώσει 500+ για την 1070 που από τα λίγα που διάβασα είναι κατώτερη σε επιδόσεις ?

Πολυ απλα γιατι στο ιδιο μαγαζι με γην "προσφορα" η 1070 ξεκιναει με μολις 20€ παραπανω.... ΟΚ οχι ισαξια εκδοση αλλα και παλι με dual fan και με ολα τα + της 1070 δε το συζηταμε καν για το ποια συμφερει...

 

Επισης οποιος προσπαθει να πεισει τον εαυτο του οτι με το SLI θα μαμαει, θα το βρει μπροστα του.... Οσοι παθανε μαθανε, οσοι δεν μαθαινουν απο τα λαθη των αλλων και πρεπει να παθουν και οι ιδιοι για να μαθουν, ας ειναι.... that's life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρωτη παρατηρηση η τιμη στον τιτλο 399 ειναι χωρις μεταφορικα κατι που δεν θα επρεπε, τελικες τιμες βαζουμε στους τιτλους (αλλα επειδη εχει την υποθεση οτι ειναι δωρεαν μετα τις 12 το βραδυ, εχει μια λογικη ισως κατι που δεν ειναι ομως επιβεβαιωμενο).

 

Κυριως ομως:

 

Οπως βλεπουμε εδω τοσο εχει και σε αλλα Γερμανικα καταστηματα, μαλιστα στο ιστορικο βλεπουμε οτι αυτη η τιμη δεν ειναι μονο τωρα αλλα και αλλες φορες τις τελευταιες μερες. Επισης να αναφερθει πως εχει παιξει και χαμηλοτερα (κοντα στα 360€) πριν 15 μερες.

 

Δεν εχουμε λοιπον προσφορα οπως θα χρειαζοταν για ανοιγμα θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...