Προς το περιεχόμενο

Το PCI Express 4.0 θα παρέχει 16GT/s ανά lane και 300W ισχύος!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παλιό pci3.0 αυτό με άρεσε δηλαδή τώρα επειδή αυτοί θα βγάλουν PCI 4 όλα τα υπόλοιπα αχρηστεύουνε έχω βαρεθεί κάθε φορά που βγαίνει κάτι καινούργιο να θεωρούντο προηγούμενο παλιό είχαμε της ddr3 μέχρι μια βδομάδα πριν βγει η ddr4 ήταν όλοι σε φάση ε μλκ πάρε ddr3 ειναι ότι καλύτερο υπάρχει όταν βγήκαν οι ddr4 άρχισαν όλοι τα ε ddr3 ειναι αρχαία πατε σε ddr4 και πάει λέγοντας έλεος δηλαδή πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτό με το marketing που μόλις βγαίνει κάτι καινούργιο το προηγουμε θεωρείται αρχαία και για πέταμα

αρα θα πρεπει να μενει πισω η τεχνολογια επιδη εσυ δεν εχεις χρηματα (και εγω μαζι) για upgrade?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ξεκινάμε πάντα με την "καλύτερη των υποσχέσεων" και μετα ιδρώνουμε να βρούμε τις διαφορές ανάμεσα στο Pci 2 vs Pci 3 η Pci x16 vs Pci x8 η DDR 3 vs  DDR  4 και πάει (Κ)λέγοντας..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ξεκινάμε πάντα με την "καλύτερη των υποσχέσεων" και μετα ιδρώνουμε να βρούμε τις διαφορές ανάμεσα στο Pci 2 vs Pci 3 η Pci x16 vs Pci x8 η DDR 3 vs  DDR  4 και πάει (Κ)λέγοντας..

^Αυτό. Ακόμα στις κάρτες γραφικών τελευταίας γενιάς, η διαφορά μεταξύ PCIe 2.0 και 3.0 είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη...

 

Τώρα για τη τροφοδοσία, πάλι δε βρίσκω λόγο, σε desktop τουλάχιστον, εκτός και αν βγει καμία AMD Dual GPU που θα θέλει συνολικά 8 τετράπινα για να δουλέψει...

 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τωρα θα εχουμε και καμενα traces πανω στις mobo απο shorts.... δεν κοιτανε να μαζεψουν το μεγεθος του slot καλυτερα? γιατι σε λιγο βλεπω να τα αντικαθιστα κανα Thunderbolt προτοκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό pci3.0 αυτό με άρεσε δηλαδή τώρα επειδή αυτοί θα βγάλουν PCI 4 όλα τα υπόλοιπα αχρηστεύουνε έχω βαρεθεί κάθε φορά που βγαίνει κάτι καινούργιο να θεωρούντο προηγούμενο παλιό είχαμε της ddr3 μέχρι μια βδομάδα πριν βγει η ddr4 ήταν όλοι σε φάση ε μλκ πάρε ddr3 ειναι ότι καλύτερο υπάρχει όταν βγήκαν οι ddr4 άρχισαν όλοι τα ε ddr3 ειναι αρχαία πατε σε ddr4 και πάει λέγοντας έλεος δηλαδή πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτό με το marketing που μόλις βγαίνει κάτι καινούργιο το προηγουμε θεωρείται αρχαία και για πέταμα

Περα απο σενα, κανεις δεν θεωρει τις ddr3 και το pci3 αρχαια και για πεταμα. Εσυ εχεις το προβλημα. Να το κοιταξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way. Αυτός είναι ένας πίνακας που έφτιαξα για λογαριασμό του alt-tab που δουλεύω. Με χρώμα βλέπετε πώς πάνε επιδόσεις απο γενια σε γενιά.PCI-E.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να με βγάλει ο i7 920 και ati 7950 μέχρι το 2018 τότε 

καλά για τους χειμώνες είμαι σίγουρος για τα καλοκαίρια έχω μια επιφύλαξη :P

γμτ και έλεγα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ παναγία μου αυτή η φαντασία και η χαζομάρα μερικών σιγά ρε μην χρειαστούν και springles στους υπολογιστές με τέτοια τεχνολογία.......έλος απλά αντί να βάζεις τα 6pin/8pin στην καρτα γραφικών θα τα βάζεις κατευθείαν στην μητρικη και στην ουσία έτσι λες στην κάρτα τράβα όσο χρειάζεσαι και οι κατασκευαστές καρτών θα γλυτώσουν από περιορισμούς σε κάποια πράγματα όπως πχ σε μια κάρτα που οριακά την καλύπτει ένα 6pin να μην χρειαστεί να βάλουν 2 πάνω στην κάρτα η αν οριακά καλύπτεται απο τα 75watt της mobo να μην χρειαστούν 6pin σε περίπτωση overclock και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος πληροφορίες είχαν τελικά στο Toms Hardware:

 

Update, 8/24/16, 2:06pm PT:PCI-SIG reached out to tell us that the power increase for PCI Express 4.0 will come from secondary connectors and not from the slot directly. They confirmed that we were initially told incorrect information. We have redacted a short passage from our original article that stated what were originally told, which is that the slot would provide at least 300W, and added clarification:

PCIe 3.0 max power capabilities: 75W from CEM + 225W from supplemental power connectors = 300W total

PCIe 4.0 max power capabilities: TBD

New value “P” = 75W from CEM + (P-75)W from supplemental power connectors.

 

Δηλαδή παραμένει στα 75W από τη μητρική και τα υπόλοιπα από"supplemental power connector"...

  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικά μάλλον απλά θα ξεκλειδώσει το max όριο των 75+225 για gpus.

Σιγά μην περνάνε 300w από το slot. Αυτό θα έσπαγε το compatibility νέων καρτών με όλες τις ως τώρα μητρικές.

 

Κοινώς, η AMD θα μπορεί να βγάλει μια τριπλή single slot τοστιέρα vega κατά το 2018 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό pci3.0 αυτό με άρεσε δηλαδή τώρα επειδή αυτοί θα βγάλουν PCI 4 όλα τα υπόλοιπα αχρηστεύουνε έχω βαρεθεί κάθε φορά που βγαίνει κάτι καινούργιο να θεωρούντο προηγούμενο παλιό είχαμε της ddr3 μέχρι μια βδομάδα πριν βγει η ddr4 ήταν όλοι σε φάση ε μλκ πάρε ddr3 ειναι ότι καλύτερο υπάρχει όταν βγήκαν οι ddr4 άρχισαν όλοι τα ε ddr3 ειναι αρχαία πατε σε ddr4 και πάει λέγοντας έλεος δηλαδή πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτό με το marketing που μόλις βγαίνει κάτι καινούργιο το προηγουμε θεωρείται αρχαία και για πέταμα.

Εεε; Γιατί τι κακό έχει η DDR3 μνήμη; Δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί εκτός αν χρησιμοποιείς APU, το ίδιο και για το PCI-e 2, η μονή κάρτα που θα μπορούσα να σκεφτώ να έχει πρόβλημα με το bandwith σε PCI-e 2 x16 είναι η Pro Duo αν και δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που να την έχει και να έχει μητρική 5ετιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way. Αυτός είναι ένας πίνακας που έφτιαξα για λογαριασμό του alt-tab που δουλεύω. Με χρώμα βλέπετε πώς πάνε επιδόσεις απο γενια σε γενιά.PCI-E.jpg

μην ξεχνάμε ότι δεν δίνονται όλες οι pci-e από τη cpu

οι υπόλοιπες τρώνε bottleneck πολύ πιο χαμηλά αν δεν κάνω λάθος από το dmi που για αυτή τη χρήση νομίζω παρέχει γύρω στα 3.5GB/s στις νέες μητρικές ενώ στις x99 πρέπει να ήταν γύρω στα 2GB/s

όλα αυτά με ερωτηματικό, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας το ψάξει γιατί δεν είμαι σίγουρος για τα παραπάνω, ειδικά τα νούμερα δεν είναι ακριβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...