Προς το περιεχόμενο

best way to learn java


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η c# είναι η java v100 τότε η kotlin είναι η java v300 και η scala  η java v1000.

 

*grabs popcorn*

 

Το να συγκρίνεις τη scala με τη C# είναι σα να συγκρίνεις κουραμπιέδες με πορτοκάλια. Η Java με τη C# συγκρίνονται γιατί μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για την ίδια δουλεία οπότε η Java όντας χειρότερη είναι redundant. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χειρότερη

 

 

Χειρότερη με ποια κριτήρια; Είσαι βέβαιος ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως use case όπου η Java δεν είναι σημαντικά καλύτερη επιλογή από την C#;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερη με ποια κριτήρια; Είσαι βέβαιος ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως use case όπου η Java δεν είναι σημαντικά καλύτερη επιλογή από την C#;

Δεν εχω δει προσωπικά καποια περίπτωση που θα ήταν καλύτερη επιλογή η Java. Αν έχεις κατι υπόψη μπορούμε να το συζητήσουμε.

 

Χειρότερη εννοώ αν τις συγκρίνεις και τις 2 σα language design και features ανεξαρτήτου third party frameworks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει προσωπικά καποια περίπτωση που θα ήταν καλύτερη επιλογή η Java. Αν έχεις κατι υπόψη μπορούμε να το συζητήσουμε.

 

Χειρότερη εννοώ αν τις συγκρίνεις και τις 2 σα language design και features ανεξαρτήτου third party frameworks.

Μα στην διάδοση μιας γλωσσας δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η υποστήριξη? Είτε first party είτε third.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στην διάδοση μιας γλωσσας δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η υποστήριξη? Είτε first party είτε third.

Παίζει σίγουρα. Αλλα και στην υποστήριξη η microsoft έχει κάνει πολύ focus στη C# και τη βέλτιώνει συενεχώς τώρα με το .Net core κιόλας θα ανέβει πολύ περισσότερο. Απ την άλλη για την Oracle τι να πεις :P . Και απο third party framework δεν έχω δει κατι που θα ζήλευε το .Net. Μονο στο θέμα του android θα μπορούσα να το καταλάβω αλλα και παλι εγω δε θα χρησιμοποιούσα Java. Μονο αν είχα πρόταση με μισθό διπλάσιο απ οτι πέρνω θα την ανεχόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για να δουλέψεις C# σαν άνθρωπος πρέπει όπως και να το κάνουμε να είσαι στην πλατφόρμα της Microsoft, οπότε για εμένα η C# τρώει γκόλ από τα αποδυτήρια. Ναι #MicrosoftLovesLinux  and all, αλλά τι θα κάνω develop στο linux με C#; Εκτός από εφαρμογές σε συνδυασμό με xamarin, δεν βλέπω κάτι άλλο που να μην θέλει να είσαι στο οικοσύστημα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για να δουλέψεις C# σαν άνθρωπος πρέπει όπως και να το κάνουμε να είσαι στην πλατφόρμα της Microsoft, οπότε για εμένα η C# τρώει γκόλ από τα αποδυτήρια. Ναι #MicrosoftLovesLinux  and all, αλλά τι θα κάνω develop στο linux με C#; Εκτός από εφαρμογές σε συνδυασμό με xamarin, δεν βλέπω κάτι άλλο που να μην θέλει να είσαι στο οικοσύστημα της.

Να βάλεις windows dualboot η αρκείςαι με visual studio code αν και οι jetBrains ετοιμάζουν cross platform IDE για .NET που λέγεται project rider και λογικά θα είναι πολύ καλό. Η C# είναι πλέον cross platform Unity, .Net core δεν χρειάζεται για γράφεις εφάρμογες για μονο για microsoft με .net

 

Αυτό με τα linux δεν θα το καταλάβω δεν εισαι cool αν έχεις windows δηλαδή? Βάλτα μονο σα development enviroment και κράτα και linux. Δηλαδή αν έπαιζες games και έβγαινε ένα που σου αρέσει αλλα είναι μόνο για windows (όπως και τα περισσότερα) θα έλεγες α δε το παίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα linux δεν θα το καταλάβω δεν εισαι cool αν έχεις windows δηλαδή? Βάλτα μονο σα development enviroment και κράτα και linux. Δηλαδή αν έπαιζες games και έβγαινε ένα που σου αρέσει αλλα είναι μόνο για windows (όπως και τα περισσότερα) θα έλεγες α δε το παίζω?

Καταρχήν τα παιχνίδια που παίζω είναι ήδη στο linux, οπότε ένας λόγος λιγότερος να μην έχω windows. Το main pc έχει dual boot windows 10 pro και Ubuntu αλλά από όταν μπήκε το Ubuntu έχω ανοίξει μία φορά windows για να τσεκάρω κάτι. Να πω ότι το Ubuntu μπήκε για να γράφω Ruby που στα Windows είναι πονεμένη ιστορία, και μετά κόλλησα. To latpop έχει Ubuntu μόνο και έχω αφήσει 100 gb ελεύθερα να βάλω windows για το Photoshop και το Premiere μπας και τα χρειαστώ καμία μέρα.

 

Ένα παράδειγμα convenience που έχει το linux. Έχω κάνει ένα πρόγραμμα σε windows που χρησιμοποιεί την ncurses με C++. Πρώτο φάουλ, για να βάλω την ncurses θέλω 5 λεπτά στα windows, και αυτό επειδή θέλει να κατεβάσω τα κατάλληλα αρχεία και να τα βάλω στο directory τους και στον mingw32, στο Ubuntu, μία εντολή, 10 δευτερόλεπτα. Δεύτερο φάουλ, ακόμα και μετά την εγκατάσταση στα windows, δεν έπαιζε σωστά. Με το resize του παραθύρου μου μαύριζε την οθόνη του προγράμματος, άλλες φορές δεν ήθελε να παίξει καθόλου. Στο Ubuntu, τρέχει μία φορά, θα τρέξει το ίδιο καλά και όλες τις επόμενες. Δεν είναι θέμα, είμαι κουλ ή όχι, είναι να δουλεύει το λειτουργικό σου για εσένα και όχι το ανάποδο. Να κάνεις ένα update του kernel και να χαίρεσαι και όχι να αναρωτιέσαι αν θα ανοίξει το pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα κάνετε java στην σχολή ξεκινά με αυτήν για να μην μένεις πίσω στα μαθήματα σου, αργότερα περνάς σε c#. Το πλεονέκτημα της c# είναι το windows desktop development ενώ η java είναι καλύτερη για web με πολλά χρήσιμα frameworks όπως Spring MVC και hibernate (ORM)

 

Ότι θες ξεκίνα και δοκίμαζε, μόνο έτσι θα μάθεις καλά. Και εγώ μήνες τώρα με linux είμαι σαν main os και ότι έκανα στα windows τα κάνω και στο linux τα παιχνίδια κλαιν έχουμε κονσόλα 

 

Τώρα για το αρχικό ερώτημα σου ένα κάλο βιβλίο είναι το head first java και οπουδήποτε tutorial στο utube. Σαν IDE θα σου έλεγα netbeans για αρχή άλλα θέλει λίγο customization στο linux για να φτιάξεις γραμματοσειρες, φοντο κτλπ . Αν θες καλύτερα πήγαινε σε eclipse 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα κάνετε java στην σχολή ξεκινά με αυτήν για να μην μένεις πίσω στα μαθήματα σου, αργότερα περνάς σε c#. Το πλεονέκτημα της c# είναι το windows desktop development ενώ η java είναι καλύτερη για web με πολλά χρήσιμα frameworks όπως Spring MVC και hibernate (ORM)

 

Ότι θες ξεκίνα και δοκίμαζε, μόνο έτσι θα μάθεις καλά. Και εγώ μήνες τώρα με linux είμαι σαν main os και ότι έκανα στα windows τα κάνω και στο linux τα παιχνίδια κλαιν έχουμε κονσόλα 

 

Τώρα για το αρχικό ερώτημα σου ένα κάλο βιβλίο είναι το head first java και οπουδήποτε tutorial στο utube. Σαν IDE θα σου έλεγα netbeans για αρχή άλλα θέλει λίγο customization στο linux για να φτιάξεις γραμματοσειρες, φοντο κτλπ . Αν θες καλύτερα πήγαινε σε eclipse

 

Lol ε όχι και καλύτερο το spring mvc απο asp.net mvc για web apps μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει asp.net mvc. Με .net core κιόλας σε performance δε συγκρίνονται εχεις δει καθόλου benchmarks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι και εγω καποτε πιστευτα οτι το να λες οτι η C# ειναι καλυτερη απο Java δεν ισχυε. Πλεον εχω αρχιζει και αλλαζω γνωμη. Η java σου δίνει τρομερες δυνατοτητες και αυτο δεν το αμφισβητει κανεις. Επισης ειναι πολυ πιθανο ακομα και τωρα να εχεις δυο κωδικες σε java kai c# και να να φαινονται ολοιδιοι. 

 

Ομως με τις τελευταιες κινησεις της microsoft (.net core, xamarin etc) φαινεται πως το .net εχει μια τεραστια δυναμικη που αμα καποιος ξερει καλο .net σημερα μπορει σε 4-5 χρονια να κανει τρομερη αποσβεση και ισως πιο καλη απο οτι θα εκανε αν μαθαινε java. Εκει βρισκω διαφορες εγω στις δυο γλωσσες και οχι στο θεμα δυνατοτητων. Το να πιστευει καποιος οτι η C# εχει πιο πολλες δυνατοτητες απο την Java ειναι καπως ακομψο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι και εγω καποτε πιστευτα οτι το να λες οτι η C# ειναι καλυτερη απο Java δεν ισχυε. Πλεον εχω αρχιζει και αλλαζω γνωμη. Η java σου δίνει τρομερες δυνατοτητες και αυτο δεν το αμφισβητει κανεις. Επισης ειναι πολυ πιθανο ακομα και τωρα να εχεις δυο κωδικες σε java kai c# και να να φαινονται ολοιδιοι.

 

Ομως με τις τελευταιες κινησεις της microsoft (.net core, xamarin etc) φαινεται πως το .net εχει μια τεραστια δυναμικη που αμα καποιος ξερει καλο .net σημερα μπορει σε 4-5 χρονια να κανει τρομερη αποσβεση και ισως πιο καλη απο οτι θα εκανε αν μαθαινε java. Εκει βρισκω διαφορες εγω στις δυο γλωσσες και οχι στο θεμα δυνατοτητων. Το να πιστευει καποιος οτι η C# εχει πιο πολλες δυνατοτητες απο την Java ειναι καπως ακομψο,

Με τον όρο "features" εννοούσα σα language design more concise not as verbose as java, πιο πολλά syntactic sugars κλπ. Πράγματα που σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη σα developer και κρατούν τον κώδικα πιο καθάρο. Οχι πως δε μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα και με τις 2 γλώσσες. Ισως δε το διατύπωσα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την καινούργια version της java που λεγεται C#.

 

 

Δε λεω κάτι παράλογο η java ειναι μια απαρχαιομένη γλώσσα και έχοντας δουλέψει και με τις 2, η C# μοιάζει σαν java version 100.

 

 

Το να συγκρίνεις τη scala με τη C# είναι σα να συγκρίνεις κουραμπιέδες με πορτοκάλια. Η Java με τη C# συγκρίνονται γιατί μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για την ίδια δουλεία οπότε η Java όντας χειρότερη είναι redundant. :)

 

Με τον όρο "features" εννοούσα σα language design more concise not as verbose as java, πιο πολλά syntactic sugars κλπ. Πράγματα που σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη σα developer και κρατούν τον κώδικα πιο καθάρο. Οχι πως δε μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα και με τις 2 γλώσσες. Ισως δε το διατύπωσα καλά.

 

Η διατύπωση σου δεν είναι και η καλύτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συγκρίνεις τη scala με τη C# είναι σα να συγκρίνεις κουραμπιέδες με πορτοκάλια. Η Java με τη C# συγκρίνονται γιατί μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για την ίδια δουλεία οπότε η Java όντας χειρότερη είναι redundant. :)

 

με τη java τη σύγκρινα όχι τη c#. εσύ το έκανες αυτό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...