Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με switch


xovoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά καλησπέρα το πρόβλημα μου είναι το εξής έχω ένα δίκτυο με 4 κεραίες tp-link 7510 στα 5 GHZ  η μια δουλεύει σαν access point και η δεύτερη είναι client την οπαία την έχω συνδεδεμένη σε ένα switch και πάνω στο sitch ένα access point και την 3 καίρια που είναι και αυτή σε λειτουργία access point το πρόβλημα μου είναι το εξής η δεύτερη κεραία που είναι client μου δίνει το ιντερνετ κανονικά στο sitch άλλα η άλλες συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο switch δεν δουλεύουν π.χ στο access point δεν συνδέεται καμία συσκευή

 

Ευχαριστώ

 

Κάθε βοήθεια δεκτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημά σου είναι ότι θέλεις να συνδέσεις με καλώδιο ή ασύρματα (στις 2 κεραίες) κάποιες συσκευές οι οποίες θα "βγαίνουν" ιντερνετ μέσω της τρίτης κεραίας που την έχεις κάνει σύνδεση με κάποιο ρούτερ.

 

Αν όντως είναι αυτό το θέμα σου τότε ίσως πρέπει να κοιτάξεις στο switch να κάνεις κάποια δρομολόγηση από το interface που συνδέεται με το router σου...

 

Αν έπεσα έξω στην αναγνώριση του προβλήματος δώσε μας λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν απόν

Ναι καλά κατάλαβες στο switch θέλω να συνδέσω ένα access point και την 3 κεραία για να μεταφέρω το internet και σε άλλο χώρο

Αυτή η δρομολόγηση από το interface  πως γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τα managed switch έχουν interface και δέχονται ρυθμίσεις. Τα απλά switch απλά επιτρέπουν (χωρίς κάποια ρύθμιση) την επικοινωνία σε όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες στις θύρες τους.

 

Πρέπει να είναι θέμα ρυθμίσεων και επιλογών λειτουργίας των 2 άλλων ΑΡ. Μπορείς να γράψεις πως ακριβώς είναι η τοπολογία του δικτύου σου, τις διευθύνσεις που έχουν και σε ποιο mode δουλεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει το σχεδιάγραμμα μου αν όχι πες μου και ελπίζω να είναι αυτό που ζητάς γιατί ότι κάνω το κάνω με τη βοήθεια την δικια  σας  για τη η γνώση μου πάνω στο αντικείμενο είναι πολύ μικρή.

Λιπών πάνω στο switch είναι συνδεδεμένη η κεραία 2 που φέρνει το internet η κεραία 3 και ένα access point για να κάνη το internet ασύρματο και εκεί είναι και το πρόβλημα μου ενώ η κεραία 2 φέρνει το internet κανονικά την κουμπώνω πάνω στο switch και μετά αν πάνω στο switch σε άλλη θύρα συνδέσω  το laptop με καλώδιο δεν  μου δίνει το internet μπορεί κάποιες  φορές να συνδεθεί αλλά με πάρα πολύ μικρή ταχύτητα δηλ 0.50 mbps  αυτά.

 

post-217101-0-21351500-1473709734_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ κατανοητό το σχέδιο.

 

Οι διευθύνσεις που δείχνεις είναι σταθερές ή παίρνονται αυτόματα από τον DHCP του ΖΤΕ;

Υπάρχει πρόσβαση στο μενού όλων των ΑΡ;

Ποιες ρυθμίσεις έχεις κάνει σε καθένα από αυτά; Αναφέρομαι κυρίως στα 4 κύρια ΑΡ των 2 ασύρματων ζεύξεων.

 

Αναφέρεις ότι έχεις θέμα στον υπολογιστή και στο ΑΡ που είναι πίσω από το ΑΡ2.

Οι άλλες συσκευές που συνδέονται πίσω από το ΑΡ4, έχουν προβλήματα ή δουλεύουν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για της ρυθμίσεις σου έχω της εικόνες

Τώρα τη παρατήρησα εάν τα αφαιρέσω τα switch δηλ από το καλώδιο της  κεραιας 2 που έρχεται το internet  το συνδέσω στην κεραία 3 στο τελικό access point δουλεύει κανονικά

Επίσης πρόσεξα πως τα χρώματα της κεραίας 1 έχουν διαφορετική σειρά από τα υπόλοιπα καλώδια αυτάpost-217101-0-56187400-1473795180_thumb.png  και αυτοματα να το εχω εδω ειναι το ιδιο

post-217101-0-94107100-1473794905_thumb.png

post-217101-0-68701900-1473794921_thumb.png

post-217101-0-27330200-1473794943_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως δοκιμασες οτι το 1ο clinet (bridge) σου δινει κανονικα ιντερνετ

πηρες το καλωδιο που φευγει απο το λαν του ποε της και το συνδεσες κατευθειαν στο λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

post-217101-0-02413200-1473875571_thumb.png

Αυτό εννοείς εδώ υπάρχει και η επιλογή dynamic IP

Και όταν λες υπάρχει πρόσβαση στο μενού όλων των ΑΡ ενοεις εάν μπορώ να μπω στο μενού από της κεραίες εάν εννοείς αυτό με μια μικρή καθυστέρηση ναι

Και 1 ερώτηση ακόμα γνωρίζεις για τα tv box ενδιαφέρομαι για το OEM MX3 για τη έχει και το kodi και θέλω να μάθω τη κανάλια έχει γιατί έχει το kodi από τη μάνα του ποιο πολύ ενδιαφέρομαι για ντοκιμαντέρ όπως το nat geo wild εάν το έχει με υπότιτλους η χρειάζεται να τα περάσω εγώ τα κανάλια και εάν είναι εύχρηστο

 

και για τον φίλο outrageous ναι έτσι το δοκίμασα

  Επεξ/σία από xovoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...