Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστης δεν κλεινει


Lolarikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω ενα ολοκαινουριο pc που λειτουργουσε μια χαρα. Σημερα εβγαλα το καλωδιο που πηγαινε απο το usb στο external turbox blu ray για να δωσει ρευμα και το τροφοδοτησα με εξωτερικο τροφοδοτικο. Το δευτερο usb για τα δεδομενα το αφησα πανω στον υπολογιστη. Απο τοτε ο υπολογιστης δεν ποσταρει και δεν κλεινει απο το κουμπι οση ωρα και αν το πατησω.

Μητρική Gigabyte 970A-UD3P

Τροφοδοτικό Cooler Master 650GM

Κάρτα γραφικών MSI Gaming GTX 960 4GB

RAM 1x 8GB DDR3 Ballistix

SSD OCZ 128GB

500GB Hard Drive

External Blu Ray Writer Turbox

 

Λοιπόν αυτό που συνέβη είναι το εξής. Το Blu Ray έχει δύο καλώδια που πάνε πίσω στα USB του PC. Το ένα για την τροφοδοσία και το άλλο για τα δεδομένα. Αυτο που έκανα εγώ, επειδή χρειαζόμουν το καλώδιο τροφοδοσίας, ήταν να το βγάλω και να βάλω στην θέση του εξωτερικό τροφοδοτικό. Απλά ξέχασα να το ρυθμίσω στα 5V και το έβαλα στα 9V καταλάθος. Τώρα το έχω βγάλει. Ο υπολογιστής είναι μόνιμα ανοιχτός, ούτε μπιπ, ούτε εικόνα τίποτα. Δεν μπορεί να κλείσει από το κουμπί. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσει το διακοπτάκι του τροφοδοτικού, αν το ξαναπατήσεις αυτό ανοίγει αυτόματα και μένει εκεί μέχρι να ξαναπατήσεις το διακοπτάκι του τροφοδοτικού; Τί συνέβη; Το κάψαμε; Ευχαριστώ. Την μητρική την είχα πάρει από το πλαίσιο. Με καλύπτει η εγγύηση; Να την βγάλω και να τους την πάω;

Έβγαλα CMOS Battery αλλά τίποτα πάλι τα ίδια.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς γίνεται να έπαθε κάτι ο υπολογιστής επειδή συνέδεσα κακή παροχή στο εξωτερικό drive. Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε να χαλάσει; Κάηκε μέσω του δεύτερου USB για το data;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο καλωδιακι ειναι για να παιρνει προσθετο ρευμα που εχει αναγκη δηλαδη το διπλο usb δινει 5*2 εσύ ουσιατικά έδωσες πολύ παραπάνω με αποτελέσμα κάατι να κάψεις.Μια λύση είναι να βγάλεις την μπαταρία μιτρικής και καλώδιο τροφοδοσίας μπας και έχει σκαλώσει κάτι αν και δεν νομίζω.


Πηγαινε τη πίσω και κάνε τον κινέζο τελείως σε φάση πήγα σήμερα πχ να ανοίξω τον υπολογιστή και δεν άνοιγε μην πεις τίποτα μα τίποτα για πατεντες και δεν ξερω τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διπλό usb δεν δίνει 2*5V, απλά διπλασιάζει τα mA. Πέραν αυτού το drive έχει μία είσοδο για παροχή και την άλλη για τα δεδομένα. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν αντί να του δώσω παροχή από το usb hub της μητρικής του την έδωσα από εξωτερικό τροφοδοτικό, αντί για 5V όμως 9V, ξέχασα να το γυρίσω με το κατσαβιδάκι, επειδή είναι adjustable το τροφοδοτικό από το πράκτικερ. Και γιατί να καεί ο υπολογιστής δεν καταλαβαίνω. Εγώ αν ήταν να κάψω κάτι θα έκαιγα το drive.


Σωτέρα να σε ρωτήσω, δεν έχω την απόδειξη της μητρικής ρε φίλε. Επειδή στο πλαίσιο κόβουν ονομαστική παίζει να με έχουν μέσα στο σύστημα και να με βρούνε;


Εν τω μεταξύ το drive δεν ανταποκρίνεται ούτε στο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Πλαισιο οταν αγορασες αν η αποδειξη ηταν ονομαστικη,τοτε σιγουρα σε εχουν στο συστημα τους και μπορεις να το πας για επιστροφη.Ομως αν η αποδειξη που σου εκοψαν δεν ηταν ονομαστικη και την εχεις χασει,δεν γινεται τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ονομαστική κόβω. Σε ευχαριστώ φίλε. Τώρα το θέμα είναι αν φταίει το τροφοδοτικό ή η μητρική.


Γιατί το τροφοδοτικό το έχω πάρει από e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ονομαστική κόβω. Σε ευχαριστώ φίλε. Τώρα το θέμα είναι αν φταίει το τροφοδοτικό ή η μητρική.

Γιατί το τροφοδοτικό το έχω πάρει από e-shop.

Edit. Καλο τροφοδοτικο. Παντως πιο πολυ φοβαμαι οτι κατι εγινε στην μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η΄ βαζεις αλλο τροφοδοτικο στο pc σου η΄ βαζεις το δικο σου τροφοδοτικο σε αλλο pc αλλα για καλυτερα να εχει παρομοια η΄ δυνατοτερα χαρακτηριστικα το αλλο pc γιατι μπορει αν θελει λιγοτερο ρευμα εκει να λειτουργει καλα και ταυτοχρονως να εχει προβλημα στο δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλεια τους 45 ευρω. Η μητρικη μερικων εβδομαδων ειναι εχει εγγυηση.

 ΕΕΕ? Η μητρική από πλαισιο δεν ήταν? Ποια εργατικα? Γτ εργατικα? Nτα φακ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να κανω μονος troubleshooting. Να βρω οτι φταιει η μητρικη να την βγαλω να τους την παω και να μου δωσουν αλλη. Τωρα καλως κακως με γδυσανε και δεν αλλαξανε και παστα λεει ητανε φρεσκια. Γαμα τους δενβγαζω ακρη. Στην αρχη εικοσι. Μετα μου στελνουν μηνυμα παω στο πλαισιο και μου λενε ελα το φτιαξαμε σαρανταπεντε. Τι 45 εικοσι μου πε ο αλλος. Αυτο ειναι το ελαχιστο κοστος μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...