Προς το περιεχόμενο

Σωματικος ελεγχος στο Ιδρυμα Σταυρος Νιαρχος


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχωριστα ατομα μου εχουν πει οτι στην εισοδο, σου ανοιγουν την τσαντα για ελεγχο και αν δεν δεχτεις σου κανουν σωματικο ελεγχο

 

Αυτο το κανουν σε ολα τα event που διοργανωνουν; Μου φαινεται λιγο ακραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον δε γίνεται.

 

έλεγχο έκαναν όταν είχε ανοίξει για 3-4 μέρες τον ιούνιο που μας πέρασε και πέρυσι το καλοκαίρι όταν ακόμη ήταν εργοτάξιο.

 

edit

λογικά μιλάς για το Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωριστα ατομα μου εχουν πει οτι στην εισοδο, σου ανοιγουν την τσαντα για ελεγχο και αν δεν δεχτεις σου κανουν σωματικο ελεγχο

 

Αυτο το κανουν σε ολα τα event που διοργανωνουν; Μου φαινεται λιγο ακραιο

Ειναι παρανομος ο σωματικος ελεγχος διχως την παρουσια αστυνομικου οργανου.

http://security-legislation.gr/special-issues/frisk/

http://www.eisap.gr/sites/default/files/consulations/873-ΓΝΩΜ.13-2004.pdf

Υπηρχε αστυνομια στον ιδιο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Δεν ξερω 

 

Αμφιβαλλω βεβαια αν υπηρχε εκεινες τις διαφορετικες μερες που εγινε γιατι και οι δυο γυναικες που το ειπαν παραπονεθηκαν οτι δεν ειναι νομιμο. Φανταζομαι οτι αν εβρισκαν καποιον αστυνομικο θα τον ρωταγαν ή θα το δεχοντουσαν πιο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο έλεγχος γίνεται από security είναι παράνομος. Γίνεται μόνο με παρουσία αστυνομικού και μόνο από τον ίδιο τον αστυνομικό και μόνο σε άτομο ίδιου φίλου.

Αναφέρομαι πάντα στον σωματικό έλεγχο. Ο security μπορεί να ζητήσει να δει κάποια τσάντα που του φαίνεται ύποπτη χωρίς όμως να την αγγίξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο είναι παράνομος αν δεν γίνει από αστυνομικό? Θέλω να πω, πρακτικά τι θα πάθεις? Δεν βλέπω κάποια διαφορά.

 

Εκτός αν είναι και καλά λόγω "δικαιοδοσίας" αλλά και πάλι γιατί στην τσάντα επιτρέπεται τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο είναι παράνομος αν δεν γίνει από αστυνομικό? Θέλω να πω, πρακτικά τι θα πάθεις? Δεν βλέπω κάποια διαφορά.

 

Εκτός αν είναι και καλά λόγω "δικαιοδοσίας" αλλά και πάλι γιατί στην τσάντα επιτρέπεται τότε

 

Ούτε και στη τσάντα φυσικά επιτρέπεται.

Αν ο υπάλληλος απλώσει χέρι παρά την άρνηση σου ή σου ζητήσει να σε ψάξει, καλείς αστυνομία και πάει με χειροπέδες για αυτόφωρο.

 

Μόνο από αστυνομικό επιτρέπεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωματικός έλεγχος από security επιτρέπεται να γίνει μόνο σε γήπεδα, λιμάνια και αεροδρόμια και μόνο κατά την είσοδο των ατόμων, ακόμα και χωρίς τη παρουσία αστυνομικού οργάνου. Σε οποιοδήποτε άλλο χώρο ο έλεγχος γίνεται μόνο από αστυνομικό όργανο.

Σε τσάντα δεν επιτρέπεται να απλώσει χέρι παρά μόνο να ζητήσει να έχει οπτική επαφή για να δει τι περιέχει εάν του φανεί ύποπτο η του δημιουργηθούν υποψίες για το περιεχόμενο.

Ότι σας λέω ισχύει βάση νομοθεσίας και το γνωρίζω καλά λόγο επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει και στο εναρκτήριο 3ήμερο, έχω πάει και την τελευταία εβδομάδα.

Τον Ιούνιο έκαναν μόνο οπτικό έλεγχο στις τσάντες. Για τα υπόλοιπα υπήρχαν απέναντι αστυνομικοί και αστυνομικοί της γειτονιάς.

Τώρα που ξανάνοιξε δεν υπάρχει έλεγχος στην είσοδο και μπαίνεις ανεμπόδιστα.

 

Προφανώς τα άτομα που σου είπαν αυτές τις πληροφορίες δεν είχαν πάει οι ίδιοι αλλά είχαν έναν φίλο που είχε έναν φίλο του οποίου ο γείτονας είχε έναν μπατζανάκη που παίρνει τσιγάρα απο το περίπτερο ενός συγχωριανού του οποίου η γυναίκα κατέβηκε απο το χωριό για να πάει στο εναρκτήριο τριήμερο κουβαλώντας μια τσάντα μάρκας "TNT" και της φάνηκε περίεργο που την ελέγξανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...