Προς το περιεχόμενο

Κλωνοποίηση δίσκου με O.S. - διαδικασία/διαφορές HDD-SSD/windows XP/ερωτήσεις..


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έκανα search για το ερώτημα, βρήκα διάφορα θέματα, όχι όμως ξεκάθαρες απαντήσεις. Πολλοί κάνουν την ερώτηση από περιέργια ή για Backup και τέλος πάντων όχι για επείγοντες/σημαντικούς λόγους και δεν αναφέρουν σε αρκετές περιπτώσεις το αποτέλεσμα.

 

Επειδή θέλω να εφαρμόσω την διαδικασία για δίσκο σε υπολογιστή της δουλειάς, ο οποίος έχει αρχίσει να τα φτύνει με κίνδυνο να χαθούν άπειρα έγγραφα/δεδομένα/φόρμες ενώ ταυτόχρονα περιέχει παλιό λογισμικό που είναι, όχι αδύνατο, αλλά πολύ δύσκολο να ξαναβρώ, ως πιό εύκολη λύση βλέπω την κλωνοποίηση του παρόντος δίσκου. Ο ανωτέρω δίσκος έχει επίσης και το λειτουργικό σύστημα (Win XP) και δεν είναι απλά backup ή σκέτα δεδομένα. Είναι σημαντικό λοιπόν να αλλαχτεί ο δίσκος και ο υπολογιστής να δουλεύει μετά την διαδικασία άμεσα, σαν να μην άλλαξε τίποτα.

 

Για να προλάβω μερικούς, ΔΕΝ θέλω να κάνω φορμάτ και fresh install - θα υπάρξουν πολλές επιπλοκές.

 

Για να μην κουράζω, ερωτήσεις:

1) Έχει σημασία ο δίσκος να είναι ίδιος σε μέγεθος, εταιρεία κατασκευής ή ότι άλλα λοιπά χαρακτηριστικά? Η απλώς πρέπει να "χωράει" τα δεδομένα του αρχικού?

2) Η κλωνοποίηση HDD σε SSD ή το ανάποδο έχει οποιεσδήποτε επιπλοκές?

3) Αν ο δίσκος έχει πάνω από 1 διαμερίσματα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή κάτι που πρέπει να προσέξει κανείς? Επίσης αν ο νέος δίσκος είναι μεγαλύτερος ο έξτρα χώρος θα πάει άχρηστος?

4) Θα πρέπει οι δύο δίσκοι να έχουν ίδιο σύστημα αρχείων, ή τέλος πάντων να γίνει κάποια προκαταρκτική διαδικασία στον καινούργιο (format με αντίστοιχα settings Κτλπ)?

5) Ποιές δωρεάν εφαρμογές προτείνετε για κάτι τέτοιο? Τυχόν προτερήματα/κίνδυνοι χρήσης τους.

6) Ο αρχικός δίσκος παθαίνει κάποια αλλοίωση? μιας και είναι σε ήδη κακή κατάσταση με αρκετά χρόνια στην πλάτη. Αν υπάρχουν bad sectors/κατεστραμμένα αρχεία τί παίζει?

 

Ίσως μερικές ερωτήσεις είναι χαζές, αλλά έβαλα ότι περισσότερο σκεφτόμουν για να είναι όλα κωδικοποιημένα σε ένα νήμα.

 

Τέλος, άσχετα με το cloning, αξίζει να βάλω SSD σε μηχάνημα με XP? Είχα διαβάσει πριν χρόνια για την μη υποστήριξη trimming κτλπ αλλά δεν έχω συγκρατήσει πολλά. Γενικώς θα έχω κάποιο όφελος σε ταχύτητα/αξιοπιστία με αυτό το λειτουργικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να μην κουράζω, ερωτήσεις:

1) Έχει σημασία ο δίσκος να είναι ίδιος σε μέγεθος, εταιρεία κατασκευής ή ότι άλλα λοιπά χαρακτηριστικά? Η απλώς πρέπει να "χωράει" τα δεδομένα του αρχικού?

2) Η κλωνοποίηση HDD σε SSD ή το ανάποδο έχει οποιεσδήποτε επιπλοκές?

3) Αν ο δίσκος έχει πάνω από 1 διαμερίσματα υπάρχει κάποιος πρόβλημα ή κάτι που πρέπει να προσέξει κανείς? Επίσης αν ο νέος δίσκος είναι μεγαλύτερος ο περισσότερος χώρος θα πάει άχρηστος?

4) Θα πρέπει οι δύο δίσκοι να έχουν ίδιο σύστημα αρχείων, ή τέλος πάντων να γίνει κάποια προκαταρκτική διαδικασία στο καινούργιο (format με αντίστοιχα settings Κτλπ)?

5) Ποιές δωρεάν εφαρμογές προτείνετε για κάτι τέτοιο? Τυχόν προτερήματα/κίνδυνοι χρήσης τους.

6) Ο αρχικός δίσκος παθαίνει κάποια αλλοίωση? μιας και είναι σε ήδη κακή κατάσταση με αρκετά χρόνια στην πλάτη.

 

 

1) πρέπει να χωράει τα δεδομένα. Δεν έχει σημασία το μέγεθος, εταιρεία κλπ

2) όσες φορές το έχω κάνει, όχι.

3) μπορείς να αντιγράψεις όλα τα διαμερίσματα. Ο εξτρά χώρος που απομένει δεν πάει άκλαυτος. Σε κάποια διαμέρισμα πάει (δεν θυμάμαι σε ποιο)

4) όχι. Επιτόπου ξεκινάς.

5) Easy us.

6) μου έχει τύχει, σε δίσκο που ήταν με 50% υγεία, μετά την κλωνοποίηση να πέρει στο 9%. Στο τσακ τον πρόλαβα. Γενικώς, επειδή γίνεται αρκετή μεταφορά αρχείων, αν ο δίσκος είναι στα τελευταια του ( πολλά bad sectors) ίσως να έχεις ένα μικρό ποσοστό για να σου μείνει στο χέρι εκείνη την ώρα.

 

https://www.pcsteps.gr/23914-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85-ssd-hdd/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, οτιδήποτε άλλο έχει να προσθέσει κανείς που μπορεί να βοηθήσει το δικό μου ερώτημα ή οτιδήποτε σχετικό, ευπρόσδεκτο.

 

Με προβληματίζει ιδιαίτερα το όλο θέμα και φοβάμαι μη μου μείνει ο δίσκος κατά την διάρκεια της αντιγραφής. Οτιδήποτε μπορούσε να κρατήσω απο έγγραφα κτλπ το έχω μεταφέρει αλλού αλλά είναι και το λογισμικό στη μέση... :( Τέσπα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά την αξιοπιστία, σίγουρα θα έχεις διαφορές μιας και ο ssd θεωρείται κλάσεις ανώτερος.

 

εφόσον έχεις τα αρχεία σου, Οκ, κάτι είναι και αυτό.

Επίσης, από ότι καταλαβαίνω (λόγω xp) ο δίσκος έχει αρχεία κάνα 150άρι (το πολύ) gb; 

Αν ναι, δεν θα πάρει πάνω από 2 με 2.30 ώρες ο κλώνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά την αξιοπιστία, σίγουρα θα έχεις διαφορές μιας και ο ssd θεωρείται κλάσεις ανώτερος.

 

εφόσον έχεις τα αρχεία σου, Οκ, κάτι είναι και αυτό.

Επίσης, από ότι καταλαβαίνω (λόγω xp) ο δίσκος έχει αρχεία κάνα 150άρι (το πολύ) gb; 

Αν ναι, δεν θα πάρει πάνω από 2 με 2.30 ώρες ο κλώνος.

 

Ναί τόσο είναι περίπου, 250gb έχει χωρετικότητα για να καταλάβεις.

 

Τσεκάρω τώρα το πρόγραμμα που προτείνεις και βλέπω ότι working environmet έχει bootable linux. Επειδή σκέφτομαι να αφαιρέσω και τους 2 δίσκους να τους συνδέσω με USB (έχω κατάλληλο adaptor) σε άλλο υπολογιστή (σαφώς γρηγορότερο από αυτόν της δουλειάς - εποχής 2003) και να κάνω μέσα από τα windows την κλωνοποίηση, υπάρχει κάτι δωρεάν που να μου δίνει τέτοια δυνατότητα? Thanks και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το δωρεάν AOMEI Backupper Standard.

 

 

Σωστος

Τελειο και πολυ γρηγορο προγραμμα που κανει πολυ απλα οσα χρειαζεσαι

Εμενα για 70GB κανει κανα τεταρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...