Προς το περιεχόμενο

GA-Z170-HD3P με ddr4 2400mhz και i5 6600k


thodlp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί μου προέκυψε και άλλο ένα ερώτημα και το πολύ σε μια βδομάδα θα μου έρθουν τα καινούρια κομμάτια για το pc μου. Το πρόβλημα μου είναι πως διάλεξα μια μητρική GA-Z170-HD3P και ram τις Kingston Hyper X Fury 8GB DDR4 Non ECC CL15 2400MHz (ΗΧ424C15FBK2/8). 

Ο επεξεργαστής είναι i5 6600k και διαβάζει έως 2133mhz.

Το ερώτημα είναι θα ανοίγει το pc default 2133 και με xmp να πηγαίνω 2400 η δεν θα τις διαβάζει καθόλου?

Είδα αναφορές στο internet πως σε κάποιους δεν άνοιγε το pc και έπρεπε να πάρουν 2133mhz μνήμες.

Τώρα που προλαβαίνω να αλλάξω την παραγγελια γι'αυτο παρακαλώ οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε λινκ ποιες/α ακριβώς μνήμες/η έβαλές. Πρέπει δηλ. να αρχίζουμε να μυρίζουμε τα νύχια μας ή να ψάχνουμε κωδικούς? Τόσο δύσκολο είναι ένα λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kingston.com/dataSheets/HX424C15FBK2_8.pdf

 

Εάν πάρω κάποιες στα 2133 που δεν τις έχουν στην λίστα θα δουλέψει λέτε? Και αν κάνω overclock το cpu θα επηρεάζονται και οι μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμεταλλεύσου τη δυνατότητα για υψηλές συχνότητες που σου δίνει η μητρική  σου, αλλιώς πάρε οποιαδήποτε στα 2133 με χαμηλό cl.

Όταν λέω υψηλές μιλάω για 2800 και πάνω.

Όχι δεν επηρεάζονται και ναι όποιες πάρεις θα δουλέψουν, είτε ίσες είτε άνω των 2133 εφόσον δεν ενεργοποιήσεις το xmp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα από την σελίδα τις Intel που λέει: Memory Types DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V.

Και απότι ψάχτηκα στο internet είπα μήπως δεν τις διαβάσει αν και η μητρική δέχεται πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...