Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Series 2: Πιο γρήγορο, αδιάβροχο, και με GPS δέκτη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου garmin

+1

 

Πραγματικά σκέφτομαι τις δεκάδες εφαρμογές που θα ακλουθήσουν και την απίστευτη παραμετροποίηση που θα μπορεί να λάβει αυτή η συσκευή.. και μου φαίνεται οτι εκεί στη garmin δε θα κοιμηθούν απόψε.

 

Θα μπορεί να κάνει ότι ακριβώς κάνουν και τα ακριβότερα sport watches ΚΑΙ ακόμα περισσότερα, με το μόνο τίμημα βέβαια να είναι η μπαταρία.

 

Έχω ένα polar m400 το οποίο και σκέφτομαι να αποσύρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είχες καταλάβει ότι τα smartwatch γενικά δεν είναι για να δείχνουν την ώρα, αλλά δείχνουν ΚΑΙ την ώρα, δεν θα έχανες ώρα να γράψεις όλο αυτό το περιττό κατεβατό.

 

Ο συμ-φορουμίτης θεωρώ ότι δε θέλει να πει αυτό που κατάλαβες εσύ.

 

Μπράβο και από εμένα σε όσους μελετούν πριν κάνουν μια αγορά όπως το συγκεκριμένο που ανήκει σε μια κατηγορία που πρώτα βγήκε το προϊόν και μετά έψαξα όλοι τι ανάγκη ήρθε να καλύψει.

 

Προφανώς κάποιου που δε μπορεί να μιλήσει επειδή τα χέρια του τα έχει πχ στο τιμόνι (ντελιβεράς, οδηγός ταξί, κτλ κτλ) κι όχι εμένα ή μπορεί κι εσένα που καθόμαστε σε ένα γραφείο και είναι εύκολο να δούμε στο κινητό τις ειδοποιήσεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρο οτι δεν θα αλλαζουν τα λουρακια; Επισης, η μονη διαφορα μεταξυ του απλου και της nike εκδοσης ειναι αποκλειστικα στο λουρακι; Και πανω που ειχα καταληξει στην garmin κανει την εμφανιση της η apple.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συμ-φορουμίτης θεωρώ ότι δε θέλει να πει αυτό που κατάλαβες εσύ. Μπράβο και από εμένα σε όσους μελετούν πριν κάνουν μια αγορά όπως το συγκεκριμένο που ανήκει σε μια κατηγορία που πρώτα βγήκε το προϊόν και μετά έψαξα όλοι τι ανάγκη ήρθε να καλύψει. Προφανώς κάποιου που δε μπορεί να μιλήσει επειδή τα χέρια του τα έχει πχ στο τιμόνι (ντελιβεράς, οδηγός ταξί, κτλ κτλ) κι όχι εμένα ή μπορεί κι εσένα που καθόμαστε σε ένα γραφείο και είναι εύκολο να δούμε στο κινητό τις ειδοποιήσεις μας.

Δυστυχώς ακριβώς αυτό θέλει να πει. Όχι μόνο η φράση που έκανα bold, άλλα και όλη η πρώτη παράγραφος κάνει σύγκριση με συμβατικά ρολόγια.

 

Το smartwatch δεν είναι μόνο για ειδοποιήσεις αν και αυτές είναι χρήσιμες ακόμα και για εμάς που δουλεύουμε σε γραφείο όπως λες. Είναι χρήσιμες όταν είσαι έξω για μια συνάντηση ή ένα ραντεβού ή μια ρετσίνα (βρε αδερφέ :) ) για να μην ασχολείσαι συνέχεια με το κινητό.

 

Χρησιμεύει (στον δυτικό κόσμο, όχι εδώ) για να πληρώσεις απευθείας ανέπαφα χωρίς να βγάλεις καν την κάρτα ή το κινητό.

 

Χρησιμεύει για να κάνεις την γυμναστική σου και να παρακολουθείς ό,τι θέλεις να παρακολουθήσεις χωρίς να έχεις εξειδικευμένη συσκευή γι αυτό. Και τέλος να βλέπεις την ώρα :P Και πολλά άλλα.

 

Μπορεί όλα τα παραπάνω να είναι άχρηστα για κάποιον, σύμφωνοι. Η σύγκριση με συμβατικό ρολόι είναι ατυχής όμως γιατί κι εγώ δεν χρησιμοποιώ ρολόι αλλά δεν θεωρώ ότι όποιος φοράει είναι πρόβατο που τον κοροϊδεύουν οι Ελβετοί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κεραμεικο case...αν συνεχισει έτσι και στα επομενα μοντελα,νομιζω οτι θα βάλω το rado μου στο συρταρι....

Το κεραμικό case αντικαθιστά τη χρυσή έκδοση. Οπότε ξεκινάει με αντίστοιχες τιμές άνω των 1000 ευρώ. Άρα θα αρκεστω σε κάτι πιο ...μεταλικό. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακριβώς αυτό θέλει να πει. Όχι μόνο η φράση που έκανα bold, άλλα και όλη η πρώτη παράγραφος κάνει σύγκριση με συμβατικά ρολόγια.

 

Το smartwatch δεν είναι μόνο για ειδοποιήσεις αν και αυτές είναι χρήσιμες ακόμα και για εμάς που δουλεύουμε σε γραφείο όπως λες. Είναι χρήσιμες όταν είσαι έξω για μια συνάντηση ή ένα ραντεβού ή μια ρετσίνα (βρε αδερφέ :) ) για να μην ασχολείσαι συνέχεια με το κινητό.

 

Χρησιμεύει (στον δυτικό κόσμο, όχι εδώ) για να πληρώσεις απευθείας ανέπαφα χωρίς να βγάλεις καν την κάρτα ή το κινητό.

 

Χρησιμεύει για να κάνεις την γυμναστική σου και να παρακολουθείς ό,τι θέλεις να παρακολουθήσεις χωρίς να έχεις εξειδικευμένη συσκευή γι αυτό. Και τέλος να βλέπεις την ώρα :P Και πολλά άλλα.

 

Μπορεί όλα τα παραπάνω να είναι άχρηστα για κάποιον, σύμφωνοι. Η σύγκριση με συμβατικό ρολόι είναι ατυχής όμως γιατί κι εγώ δεν χρησιμοποιώ ρολόι αλλά δεν θεωρώ ότι όποιος φοράει είναι πρόβατο που τον κοροϊδεύουν οι Ελβετοί. :)

 

σωστός, εννοείται σωστός, επειδή περιγράφεις τη χρήση που θα έκανες εσύ! :)

 

Κάποιος άλλος δε θα ασχολείται με το κινητό όπως λες αλλά με τη μικρούλα οθόνη και θα προσπαθεί το διπλάσιο χρόνο να δει ποιος και τι του έστειλε... άρα πάλι κόλλημα και γράψιμο της παρέας!!! :(

 

Εδώ προφανώς είμαστε μια απομίμιση του Δυτικού κόσμου, οπότε και γι' αυτό το βλέπει πολύ κόσμος σαν μπιχλιμπίδι πολυτελείας, ενώ έξω ο άλλος θα το πάρει στο τρέξιμο χωρίς να κουβαλάει το κινητό, ή μπορεί να πληρώσει αρκετά πράγματα χωρίς να κουβαλάει πορτοφόλι ή χρήματα παρά μόνο ψιλά...

 

Δε συγκρίνεται πάντως με συμβατικά ρολόγια!!! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ρόλος του ως ρολόι ήταν δευτερεύον, θα ονομαζόταν Apple Band ή Bracelet. Επειδή όμως είναι ρολόι και έτσι το σύστησε ο Jony Ive τη πρώτη φορά που το παρουσίασε, και μάλιστα ακρίβειας, τότε συγνώμη αλλά και γω θα το κρίνω πάντα ως ρολόι.

 

Η δικαιολογία ότι κάνει όλα τα υπόλοιπα για μένα είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία, όλα καλά. Μία κάρτα sim για να μπορεί να σταθεί ως standalone συσκευή, χάθηκε να βάλουν?

 

Δηλαδή αν παω για τρέξιμο, γιατί να μην μπορώ να δέχομαι και κλήσεις π.χ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία, όλα καλά. Μία κάρτα sim για να μπορεί να σταθεί ως standalone συσκευή, χάθηκε να βάλουν?

 

Δηλαδή αν παω για τρέξιμο, γιατί να μην μπορώ να δέχομαι και κλήσεις π.χ.?

Θα βάζεις και θα βγάζεις την κάρτα συνεχώς από το κινητό στο ρολόι και από το ρολόι στο κινητό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δούμε αν η garmin τώρα θα αποφασίσει να παρουσιάσει το fenix 4 και αντίστοιχα η suunto το spartan 2 ultra. 

πιστεύω πως εκεί θα πάει η αγορά (στα smartwatch) με τα sport watch να περνούν πλέον στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Έλυσαν το θέμα με τη στεγανοποίηση , τώρα μένει η αυτονομία και τέλος.

η αδιαβροχοποίηση (σε θαλασσινό νερό και αρκετό βάθος) είναι πολύ δυσκολότερη αν όχι αδύνατη εάν υπάρχει υποδοχή για κάρτα sim. εκτός και αν θέλει κάνείς να ξεβιδώνει προσεκτικά το back plate να περνάει την κάρτα. Όσο για το θέμα με το βγάλε βάλε κάρτα , κάποια στιγμή ίσως υπάρξει κάτι σαν ghosting κάρτες sim. λογικά κάτι τέτοιο θα προσφέρει αυτό που λέγεται intergrated sim card.

Βέβαια μόλις τώρα παρουσίασε το fenix cronos το οποίο είναι πανέμορφο αλλά πανάκριβο και έχει 3 modes. σε smartwatch mode κρατάει λέει 1 εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το ρολοι. Με τιμη 420-450 (τιμες γαλλιας),τα πανεμορφα χρωματα του και τα νεα χαρακτηριστικα , θα παιξει δυνατη μπαλα.

 

Η βλακεια ειναι οτι στη χωρα μας εχουν αγοραστει ελαχιστα, ειχε αργησει βεβαια το πρωτο. Δεν εχω κανενα φιλο να το περιεργαστω για ωρα και να μου πει πως ειναι στη καθημερινοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία, όλα καλά. Μία κάρτα sim για να μπορεί να σταθεί ως standalone συσκευή, χάθηκε να βάλουν?

 

Δηλαδή αν παω για τρέξιμο, γιατί να μην μπορώ να δέχομαι και κλήσεις π.χ.?

ναι συμφωνώ και το αστείο είναι ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα μπορούσαν να το κάνουν, αλλά το κρατάνε για μια επόμενη έκδοση, πχ series 4;;;;

Θα βάζεις και θα βγάζεις την κάρτα συνεχώς από το κινητό στο ρολόι και από το ρολόι στο κινητό?

με twin sim όλα μια χαρά.. πχ έχω ένα iPhone 4 για mp3 player για γυμναστική και περπάτημα στο οποίο του έχω τη δεύτερη κάρτα ώστε να μη το κάνω αυτό που γράφεις συνέχεια. Με το που γυρίσω σπίτι μπαίνει σε Flight Mode και ανοίγω το Note 3!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...