Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αυτό που κάνει τη μπαταρία του Galaxy Note7 να εκρήγνυται;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ξέρουμε αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο serial number οι παρτίδες που σκανε να κάνω μερικά δωράκια που θέλω !!

Sent from my Lumia 1020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απορίας άξιο πάντως πως κάνεις ένα τηλέφωνο ταυτοχρονα αδιάβροχο και ασφαλές. Η μπαταρία πρέπει να έχει έυκολο τρόπο εκτόνωσης αεριών. στην φορτιση μπορει να παρει φωτια μια ελαττωματικη li-ion. νομιζω μονο στην φορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα δεδομένα έχουν ως εξής:

 

Από τις 1 εκατομμύριο συσκευές αναφέρθηκαν 35 περιπτώσεις. Έχει αναφερθεί και αυτοκίνητο που πήρε φωτιά εξαιτίας της συσκευής.

 

Λόγω της σοβαρότητας του ελλατώματος έγινε ανάκληση όλων των συσκευών.

 

Όλα τα υπόλοιπα που λέγονται είναι υποθέσεις και κουβέντες του καφενέ.

 

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο σε γραμμές παραγωγής. Το έχουμε δεί σε laptops, αυτοκίνητα, whatever.

 

Tον Ιούνιο δεν έκανε ανάκληση η Sony μπαταρίες για laptops, ακριβώς για τον ίδιο λόγο?

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε η General Motors κάνει ανάκληση 4,3 εκατομμυρίων αυτοκινήτων για σφάλμα με τους αερόσακους. Τουλάχιστον ένας θάνατος και 3 τραυματισμοί συνδέονται με το πρόβλημα, όπως ανακοινωσε η ίδια η εταιρία.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει ο τέλειος ποιοτικός έλεγχος και ούτε θα υπάρξει ποτέ, διότι όλα αυτά είναι ανθρώπινα δημιουργήματα και οι άνθρωποι κάνουν σφάλματα.

 

Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το πώς αντιμετωπίζουν οι εταιρίες τα προβλήματα αυτά όταν εμφανίζονται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έκανε την καλύτερη και πιο σωστή κίνηση όσο και αν κόστισε.Παιρνει πίσω τις παλιές συσκευές και τις αλλάζει με καινούργιες στους ήδη κατέχοντες,και δεν αφήνει να πουληθούν αλλα πριν τα διορθώσουν και εκείνα.Το λάθος έγινε αν και τραγικό λάθος αλλα όλα θα φτιάξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που βλέπω τους οπαδούς τις apple να κράζουν για τις μπαταρίες, λυγίζει κάτι μέσα μου.

 

 

το Iphone αραγε τι μπαταρία φοράει ?

Λες ....το αμερικάνικο υπερόπλο να είναι τελικά κορεάτικο-κινέζικο και να έχει κι αυτό καμιά samsung επάνω?

Και μετά πως το μαζεύουν το marketing .... όταν θα αποδεχτεί πως είναι απλά ένα ακόμα κινέζικοκορεατικοκαιλιγοιαπωνέζικο προιόν ? :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Φτου σκόρδα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά την παλεύετε καθόλου;

 

H Samsung λέει για πάνω από 1M κομμάτια τα οποία θα γίνουν recall. Επίσης οι 35 περιπτώσεις πες ότι είναι 100 για ευκολία. Αυτό σημαίνει ότι μία στις 10Κ συσκευές (0.01%) εμφάνισε πρόβλημα.

 

Ναι φυσικά είναι σοβαρό θέμα και φυσικά πρέπει να καταπιούν όλο το recall κλπ κλπ αλλά shit happens. Έχετε καμιά υποψία του τι σημαίνει quality control αρκετά ισχυρό για να μην αφήνει να περάσουν τέτοια πράγματα με ας πούμε 99% βεβαιότητα; Ακόμα και τότε, μπορεί απλά να πέσαμε στο 1% αυτή τη φορά. It's not like ότι δεν το θεωρούν αρκετά σημαντικό το θέμα της ασφάλειας της μπαταρίας δεδομένης της αντίδρασής τους.

 

Το θεμα δεν ειναι το ποσοστο αλλα η βαρυτητα του προβληματος.Αν υπηρχε προβλημα σε αντιστοιχο ποσοστο στο home button δεν θα ασχολιοτανε κανενας,τωρα ομως μιλαμε για ενα προβλημα που μπορει να στειλει εναν ανθρωπο στο νοσοκομειο και σε τετοιου ειδους βλαβες το αποδεκτο ποσοτο ειναι 0%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα μπαλόνια μπορούν να σε σκοτώσουν αν σκάσουν την ώρα που οδηγάς και τρομάξεις. Δε βλέπω τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό.

εχεις αγοράσει πολλα prenium μπαλονια στα χχχ λεφτα που εχει το note 7?

 

μολις μου συγκρινες κατι που περιμενεις οτι θα σκασει με κατι που δεν το περιμενεις να εκραγει.

μολις μου συγκρινες κατι που εχει 1 ευρω ξερω εγω με ενα smartphone. (ποσο εχουν τα μπαλονια, δεν εχω αγοράσει ποτε)

 

τα like που σου πατησαν πολυ μαρεσαν παντος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά περί ανάκλησης ήρθαν μια εβδομάδα μετά την ανακοίνωση της εταιρείας πώς θα αρχίσει να διαθέτει γενικά συσκευές ως refurbished. Άρα μόνο τυχαία δεν ήταν χρονικά αυτή η κίνηση της Samsung. Ήξερε την καταιγίδα που έρχεται και θέλησε να μειώσει την χασούρα. Εξάλλου αν το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στην μπαταρία, η ενδεχόμενη αντικατασταση θα ξανακάνει τις προς επιστροφή συσκευές πάλι λειτουργικές. Μην ξεχνάμε πως οι συσκευές που έχουν διατεθεί στην παγκόσμια αγορά αφορούν το σφραγισμένο στοκ αυτών και όχι τις συσκευές που είναι εν λειτουργία. Δεν νομίζω να πιστεύει κάνεις πώς υπάρχουν 1.000.000 άνθρωποι που αγόρασαν την συσκευή. Φυσικά και η αναφορές έχουν να κάνουν με το παγκόσμιο στοκ που έχει διατεθεί στα σημεία λιανικής πώλησης. Ετσι τις σφραγισμενες συσκευές η εταιρεία μετά την ανάκληση και την επισκευή θα μπορεί να τις να επαναπροωθησει στην αγορά ως "καινούργιες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αγοράσει πολλα prenium μπαλονια στα χχχ λεφτα που εχει το note 7?

 

μολις μου συγκρινες κατι που περιμενεις οτι θα σκασει με κατι που δεν το περιμενεις να εκραγει.

μολις μου συγκρινες κατι που εχει 1 ευρω ξερω εγω με ενα smartphone. (ποσο εχουν τα μπαλονια, δεν εχω αγοράσει ποτε)

 

Μάλλον δε με κατάλαβες. Δε συγκρίνω τίποτα, απλά λέω ότι το "μπορεί να σκάσει εκεί που δεν το περιμένω και να τρομάξω και να πηδήξω μπροστά σε ένα λεωφορείο" δεν είναι επιχείρημα.

 

Η σοβαρότητα του προβλήματος για το ευρύ κοινό δεν έχει καμία σχέση με τέτοια φανταστικά σενάρια, περιορίζεται στο τι μπορεί να συμβεί άμεσα γύρω από το κινητό. Το να πεθάνει άνθρωπος δεν είναι ρεαλιστικό επειδή εσύ μπορείς να φανταστείς ένα σενάριο που κάπως θα ξεκινούσε από έκρηξη Note και με τα πολλά θα κατέληγε σε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πεθάνει άνθρωπος δεν είναι ρεαλιστικό επειδή εσύ μπορείς να φανταστείς ένα σενάριο που κάπως θα ξεκινούσε από έκρηξη Note και με τα πολλά θα κατέληγε σε οτιδήποτε.

 

Δυστυχώς είναι μια χαρά ρεαλιστικό σενάριο. Χτες είδαμε άρθρο για φωτιά σε αυτοκίνητο, πριν 2-3 ημέρες για φωτιά σε σπίτι. Υπάρχουν τα links στο σχετικό θέμα. Απλά ευτυχώς δεν έχει συμβεί ακόμα, κι ελπίζω να προφτάσει η Samsung να πάρει πίσω όλες τις "βόμβες" πριν πεθάνει κανείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...