Προς το περιεχόμενο

To PlayStation 4 Pro δεν είναι "κανονική" κονσόλα 4K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Scorpio θα μπορούσε να κάνει 4K rendering στα ίδια settings με το Xbox One από την στιγμή που η διαφορά μεταξύ 1.3 και 6Tflops είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Αγαπητέ Μιχάλη, εχω στο σαλόνι μια τηλεόραση 1080p που τις περισσότερες φορές της ημερας για διάφορους λόγους είναι κατηλειμένη οποτε μου μένει διαθέσιμο μόνο το pc monitor στα 1440p, ε εκεί κοτσαρω το ps4, από το καθόλου είναι προτιμότερο και εχω την απορία πως θα συμπεριφέρεται το ps4 pro εκει γιατι ειμαι ικανοποιημένος με αυτήν την ανάλυση, αυτα.

 

 

Είναι σχεδόν απίθανο το OS του Pro να έχει 1440p output στα settings αν δεν το απαιτήσουν οι καταναλωτές. Δες αν το monitor σου υποστηρίζει 4Κ input. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα έγιναν για να παίζει καλύτερα το νέο trend μπιχλιμπίδι που λέγεται ps4 vr... Η πρόβλεψη μου είναι πως σε λίγα χρόνια τα παραδοσιακά μόνιτορ και η τηλεοράσεις θα περάσουν σε δεύτερη μοίρα για τους μη έχοντες. Vr headset και τα μυαλά στα κάγκελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έγιναν για να παίζει καλύτερα το νέο trend μπιχλιμπίδι που λέγεται ps4 vr... Η πρόβλεψη μου είναι πως σε λίγα χρόνια τα παραδοσιακά μόνιτορ και η τηλεοράσεις θα περάσουν σε δεύτερη μοίρα για τους μη έχοντες. Vr headset και τα μυαλά στα κάγκελα.

Όχι απαραίτητα γι αυτό που λες. Σκεψου το εξής.. αν η τάση όπως λες είναι η καθιέρωση του VR σε mainstream gaming experience και αυτό το μαραφετι δεν θα παίζει καλά σε 40+ εκατομμύρια που έχουν ήδη πωληθεί τότε πώς θα βάλουν της βάσεις;; Με αυτούς που θα αγοράσουν το pro? Που ούτε τόση επιτυχία θα έχει σε πωλήσεις το pro αλλά σκεψου και το άλλο. Ενας που παίρνει τώρα το pro δίνει 400€ και στο καπάκι δίνει αλλά 400€ για το VR. Βάλε ακόμα κάμερα motion controller παιχνίδια... Πάνω από 1000€. Πόσοι θα βρεθουνε να τα δώσουν παγκοσμίως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scorpio θα μπορούσε να κάνει 4K rendering στα ίδια settings με το Xbox One από την στιγμή που η διαφορά μεταξύ 1.3 και 6Tflops είναι πολύ μεγαλύτερη

 

Αν το Scorpio τρέξει για παράδειγμα το quantum break σε native 2160p χωρίς temporal reconstruction / up scaling στα ίδια settings με το Xbox one θα έχει το πολύ 20 fps. Τα 6tflops του δεν θα φτάσουν ούτε για πλάκα για σοβαρό native 4K gaming. Αλλά με ένα καλό up scaling algorithm σαν το checkerboard της Sony και rendering στα 1440 με1800p θα κάνει θαύματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έγιναν για να παίζει καλύτερα το νέο trend μπιχλιμπίδι που λέγεται ps4 vr... Η πρόβλεψη μου είναι πως σε λίγα χρόνια τα παραδοσιακά μόνιτορ και η τηλεοράσεις θα περάσουν σε δεύτερη μοίρα για τους μη έχοντες. Vr headset και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Μακάρι, αλλά προς το παρών το Facebook και η Valve το καταστρέφουν με τις εξωφρενικές τιμές και το ανύπαρκτο software.

 

Αν το Scorpio τρέξει για παράδειγμα το quantum break σε native 2160p χωρίς temporal reconstruction / up scaling στα ίδια settings με το Xbox one θα έχει το πολύ 20 fps. Τα 6tflops του δεν θα φτάσουν ούτε για πλάκα για σοβαρό native 4K gaming. Αλλά με ένα καλό up scaling algorithm σαν το checkerboard της Sony και rendering στα 1440 με1800p θα κάνει θαύματα

 

Who cares about quantum broken anyway. :P

 

Τα games που τρέχει στα 900p θα πιάνουν 4K πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1060 που κάνει μόλις 299€ παίζει High 4k στα 30fps σταθερά.

 

Σήμερα πρέπει να είναι κάποιος άσχετος για να πάρει κονσόλα και πόσο μάλλον να δώσει τόσα λεφτά για μουφο-4k.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έγιναν για να παίζει καλύτερα το νέο trend μπιχλιμπίδι που λέγεται ps4 vr... Η πρόβλεψη μου είναι πως σε λίγα χρόνια τα παραδοσιακά μόνιτορ και η τηλεοράσεις θα περάσουν σε δεύτερη μοίρα για τους μη έχοντες. Vr headset και τα μυαλά στα κάγκελα.

Εδώ σε 5 -10 χρόνια δεν θα έχεις κινητό να κρατάς και οθόνη στη δουλειά για να δουλευεις αλλά θα χρησιμοποιείς άλλα μαραφέτια τύπου ολογραφικών και έχεις κολήσει στη κουμούτσα του VR!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει όλοι εμείς οι pc gamers να εμπεδώσουμε επιτέλους (βάζω και μένα μέσα) ότι τη πλειοψηφία των κονσολάδων δεν τους απασχολούν τα framerates-fratimes, οι αναλύσεις και το anti-aliasing. Aυτό που κρατούν από άποψη γραφικών, είναι η συνολική εικόνα που παίρνουν, η οποία για τα specs των current gen κονσολών και για τα μάτια του μέσου gamer είναι παραπάνω από καλή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει όλοι εμείς οι pc gamers να εμπεδώσουμε επιτέλους (βάζω και μένα μέσα) ότι τη πλειοψηφία των κονσολάδων δεν τους απασχολούν τα framerates-fratimes, οι αναλύσεις και το anti-aliasing. Aυτό που κρατούν από άποψη γραφικών, είναι η συνολική εικόνα που παίρνουν, η οποία για τα specs των current gen κονσολών και για τα μάτια του μέσου gamer είναι παραπάνω από καλή.

και ομως πιστεύω οτι τελευταία ειναι που εχουμε τα περισσότερα παράπονα απο κονσολαδες για τα framedrops και τις αναλύσεις και αυτο ειναι γιατι στα pc το 1080p στα 60 το έχουμε εφικτό με πολύ λιγοτερα χρήματα απο οτι παλαιότερα,το 4κ ειναι μαρκετινγκ ετσι ωστε να ξαναμπούν στο τρυπακι του console vs pc war.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...