Προς το περιεχόμενο

Νέες φωτογραφίες του Curiosity από τις βραχώδεις περιοχές του Άρη


St_Petros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

good point, και επειδή ξεφύγαμε λίγο στο gallery έχει πολύ ενδιαφέρον υλικό, κάποιοι σχηματισμοί σε κάνουν να πιστεύεις ότι μόνο με ύπαρξη νερού μπορεί να δημιουργήθηκαν , παράδειγμα : 

 

Link.png Site: http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19161-fig1_sol-929_mcam-scalebar.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε λοιπον: Όσοι πιστεύουν οτι ειναι αληθινές κάντε like, Οποιο πιστεύουν το αντίθετο ignore ....

 

Εγώ που πιστεύω ότι είναι πειραγμένα τα χρώματα γιατί τα κανονικά είναι too dull και συνεπώς κακό marketing που οδηγεί σε underfunding της NASA τι πρέπει να κάνω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει με κάτι κατσαβραχα στο χωριό μου

 

Μπράβο, το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ, το χωριό μου Ιούλιο-Αύγουστο μήνα. Κρανίου τόπος. Πραγματικά τέτοια εποχή τα κατσίκια και οι γίδες πρέπει να τρώνε πέτρες, δεν φυτρώνει τίποτα άλλο.

 

Καλά το ότι πέφτει πολύ post στις photos, πέφτει αλλά το base είναι αυθεντικό και όχι CGI. Τα βράχια του Άρη δεν γίνεται να έχουν τον ίδιο φωτισμό με το Colorado ή την Ιορδανία πάντως.

 

Μία μη μούφα (σε φωτισμό και χρώματα) εικόνα του Άρη:

 

raxan6D.jpg

 

Αυτό μου θυμίζει ένα άρθρο (νομίζω του εξαιρετικού Θανάση Βέμπου) που είχα διαβάσει πριν 20 χρόνια στην Πτήση. Το Viking 1 ήταν η παρθενική αποστολή που προσεδαφίστηκε στον Άρη και όταν έστειλε πίσω τις πρώτες φωτογραφίες οι επιστήμονες της NASA έμειναν άφωνοι, αφού ο ουρανός εμφανιζόταν καταγάλανος αντί για πορτοκαλοκόκκινος:

 

12b069.jpg

 

Γρήγορα κατάλαβαν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Φαίνεται οι τεχνικοί που είχαν λάβει και επεξεργαστεί πρώτοι τις φωτογραφίες, θεώρησαν φυσιολογικό να χρωματίσουν γαλάζιο τον ουρανό αφού έτσι είναι στη... Γη. Όταν όμως εφαρμόστηκαν τα κατάλληλα φίλτρα που ήταν ενσωματωμένα στο Viking είχαμε το σωστό αποτέλεσμα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ, το χωριό μου Ιούλιο-Αύγουστο μήνα. Κρανίου τόπος. Πραγματικά τέτοια εποχή τα κατσίκια και οι γίδες πρέπει να τρώνε πέτρες, δεν φυτρώνει τίποτα άλλο.

 

 

Αυτό μου θυμίζει ένα άρθρο (νομίζω του εξαιρετικού Θανάση Βέμπου) που είχα διαβάσει πριν 20 χρόνια στην Πτήση. Το Viking 1 ήταν η παρθενική αποστολή που προσεδαφίστηκε στον Άρη και όταν έστειλε πίσω τις πρώτες φωτογραφίες οι επιστήμονες της NASA έμειναν άφωνοι, αφού ο ουρανός εμφανιζόταν καταγάλανος αντί για πορτοκαλοκόκκινος:

 

12b069.jpg

 

Γρήγορα κατάλαβαν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Φαίνεται οι τεχνικοί που είχαν λάβει και επεξεργαστεί πρώτοι τις φωτογραφίες, θεώρησαν φυσιολογικό να χρωματίσουν γαλάζιο τον ουρανό αφού έτσι είναι στη... Γη. Όταν όμως εφαρμόστηκαν τα κατάλληλα φίλτρα που ήταν ενσωματωμένα στο Viking είχαμε το σωστό αποτέλεσμα.

 

Για όσους ενδιαφέρονται περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ.

ένα σχετικό λινκ 

 

https://cornerofthecabinet.com/2015/10/05/what-are-the-true-colors-of-the-martian-landscape/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές ειναι κομπίνες λίγο cgi πολύ σανό και άσε τα κορόιδα να τρώγονται

 

Εδώ οι περισσότερες φωτογραφίες της γης είναι cgi, τι σε παράξενεψε; :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά η NASA έχει παραδεχτεί για το cgi της γης! Βάση Internet, η τελευταία αυθεντική φωτογραφία ήταν κάπου το 1970....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η NASA έχει παραδεχτεί για το cgi της γης! Βάση Internet, η τελευταία αυθεντική φωτογραφία ήταν κάπου το 1970....

αν θυμάμαι καλά το λεγόμενο Blue marble, πάντως μην μπερδεύεστε με το CGI (computer generated image), αναφέρεται σε εικόνες 100% δημιουργημενες από υπολογιστή, άλλο πράγμα τα φίλτρα άλλο το cgi, επίσης η φωτογραφία τοθ 70 δεν έχει την χρωματική απόδοση του σημερινού εξοπλισμού, ένα καλό παράδειγμα οι κάμερες τού HD earth experiment στον ISS, αρκετά πιο ζωντανή εικόνα χωρίς φίλτρα σε ζωντανή μετάδοση (βάλτε το αππ παίζει και σε android και ios)

 

edit

επίσης αν θυμάμαι καλά το blue marble είναι η πρώτη φώτο που δείχνει τη γη ολόκληρη αλλά μπορεί να κάνω και λάθος εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι θεωρίες συνωμοσίας δεν είναι κάτι κακό, ξεφεύγεις και λίγο από την καθημερινότητα :)

 

Εξάλλου οι θεωρίες συνομωσίας είναι ένα καλά κρυμμένο γεγονός έως ότου για "τυχαίους" λόγους φανερώνεται μια μη τεκμηριωμένη φήμη για αυτό...

 

Και λίγο offtopic, η πιο κλασική θεωρία συνωμοσίας είναι η ύπαρξη εξωγήινων! Κάποτε σε θεωρούσαν γραφικό, πλέον θεωρείται κατι δεδομένο (τουλάχιστον ως μορφή βακτηρίων). Μέχρι και η Hilary το χρησιμοποίησε ως επιχείρημα για να την ψηφίσουν!

 

Αν θες να το τραβήξω και λίγο παραπέρα κάποιοι δεν θεωρούν τυχαία την διακοπή σήματος από τον ISS και την ύστερη ανακοίνωση εύρεσης πλανήτη με παρόμοιες συνθήκες με τη γη....

 

Μιας και το έψαξα για την επίπεδη Γη, απλά στηρίζονται στο γεγονός ότι οι κάμερες που χρησιμοποιούνται έχουν fish eye lens ώστε να προκαλείτε καμπυλότητα και ότι οι αστροναύτες βρίσκονται σε πισίνα μιας και σε κάποια βίντεο, εμφανίζονται κάποιες φυσαλίδες...

 

Τι ισχύει? Απλά δεν ξέρω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου; Αμα σου ελεγαν οτι sharp σημαινει αιχμηρος/κοφτερος δε θα το πιστευες ε;

Το διπλα ορος το βγαλανε GX25i για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι!

Δηλαδή αλήθεια πιστεύεις ότι δεν γνωρίζω τι σημαίνει sharp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αλήθεια πιστεύεις ότι δεν γνωρίζω τι σημαίνει sharp?

 

Δεν μπορεί, θα γνωρίζεις. Απλά αναρωτιέμαι πως ακούγοντας τις λέξεις βουνό+sharp σου έρχονται στο μυαλό κασετόφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το άρθρο, η γη στην πραγματικότηττα δείχνει μπλε όπως την ξέρουμε. Αυτό έχει και άλλα μήκη κύματος εκτός από αυτά που βλέπει το ανθρώπινο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...