Προς το περιεχόμενο

Από €819 έως €1189 οι τιμές των νέων iPhone 7 και iPhone 7 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μονοπώλειο σε αυτό που δίνει που σημαίνει ότι την παίρνει πολύ άνετα να κάνει κινήσεις σαν και αυτή και να μείνει ανέπαφη

 

καλά μη το λες υπάρχει και ο κόσμος από τα 6αρια ή και τα 5αρια που μπορεί να δυσανασχέτησε με το συγκεκριμένο ζήτημα και να περιμένει να αναθεωρήσει η apple πριν προβεί σε αναβάθμιση

 

δε θα μου φαινόταν παράλογο κάποιος να το σκεφτεί ειδικά αν έχει επενδύσει σε καλά ακουστικά και δε θέλει να μπλέκει με το έξτρα τσουτσούνι 

 

θα φανεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το βασικό μου επιχείρημα το οποίο είναι πρακτικά της apple και όχι δικό μου είναι ότι είναι καιρός να απομακρυνθούμε από καλώδια τουλάχιστον στις περιπτώσεις που δεν έχει διαφορά αν έχεις ή όχι καλώδιο (ας μην ξεχνάμε ότι το ίδιο προσπαθούν και άλλες εταιρίες μέσω της ασύρματης φόρτησης).

Στη φάση που είμαστε, δηλαδή τη στιγμή που το βασικό πρόβλημα των φορητών συσκευών είναι η αυτονομία, όχι, δεν είναι καιρός να απομακρυνθούμε απο τα καλώδια. Χρησιμοποίησε μια μέρα η συσκευή σου με ενσύρματα Hands Free, και μια με Bluetooth Hands Free και θα δείς, οτι η ασύρματη τεχνολογία δεν έχει μόνο καλά. Οταν με το καλό φτάσουμε αυτονομίες που θα δικαιολογούν την απροβλημάτιστη μετάβαση , τότε να το συζητήσουμε. Αυτό δεν ισχύει φυσικά για το iPhone μονο, αλλα για ΟΛΑ τα τηλέφωνα.

 

Το να διαφωνούμε για τις προσωπικές μας προτιμήσεις δε θα οδηγήσει πουθενά. Θα δείξει πόσο θα τσουλήσει το πράγμα. Η ασύρματη φόρτιση που ανέφερες και εσύ είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα, μιας προσπάθειας που δεν τσούλησε, απλά επειδή δεν ηταν καλύτερη λύση απο την υπάρχουσα. Το "ασύρματο" δε γίνεται αυτόματα καλύτερο.

 

Και ξαναλέω, επειδή μάλλον με έχετε παρεξηγήσει. Δε με ενοχλεί που το κάνει η Apple. Έτσι και αλλιώς δε θα έπαιρνα ποτέ iPhone, επίσης δε με ενοχλεί συγκεκριμένα αυτή η θύρα(παρότι για εμένα είναι εξαιρετικά χρήσιμη) με ακουστικά του 20αρικού είμαι. Τα οποία ομως μπορώ να χρησιμοποιήσω και στο Tablet μου, και στο PC μου, και στο  κινητό της γυναίκας μου, και πάει λέγοντας.

 

Αυτό που με ενοχλεί, είναι οτι η Apple, προσπαθεί να μας πείσει οτι όλο αυτό γίνεται για να πάει τον κόσμο μπροστά. Χωρίς να ρωτήσει τον κόσμο. Χωρίς να είναι σε τομέα που χρειάζεται. Χωρίς να έχει πραγματική εναλλακτική.

 

Και ακόμα περισσότερο, με προβληματίζει, που οταν αναφέρω κάτι τόσο αυτονόητο και βγαίνω hater και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Οταν η Samsung δηλαδή δήλωνε με καμάρι οτι το Iris Scanner είναι το μέλλον, δε γελάσατε; Εδώ γιατι δε συμβαίνει το ίδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασύρματη φόρτιση που την έζησα λίγο είναι ΠΟΛΥ πιο βολική από το καλώδιο όμως έχεις το περιορισμό ότι πρέπει να φορτίζεις σε συγκεκριμένο σημείο που κάποιες φορές δημιουργεί θέματα

 

Επίσης οι σχετικοί φορτιστες είναι ένα επιπλέον κόστος που πολλοί σαν σκέψη βρήκαν περιττό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασύρματη φόρτιση που την έζησα λίγο είναι ΠΟΛΥ πιο βολική από το καλώδιο όμως έχεις το περιορισμό ότι πρέπει να φορτίζεις σε συγκεκριμένο σημείο που κάποιες φορές δημιουργεί θέματα

 

Επίσης οι σχετικοί φορτιστες είναι ένα επιπλέον κόστος που πολλοί σαν σκέψη βρήκαν περιττό

Είναι πολύ πιο βολική. Δεν είναι καλύτερη. Γιατι είναι ΠΟΛΥ πιο αργή. πρέπει να σημαδεύεις, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε αλλού  πέρα απο το γραφείο σου, και κοστίζει παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταχύτητα με συνηθισμένο φορτιστή όχι fast charge δε τη βρήκα και τόσο πιο αργή, όσο για το σημάδι επειδή είχα μαγνητικό της Sony ήταν σα να έβαζα το ασύρματο σταθερό στη βάση, προβληματισμός μηδέν

 

Αλλά αλλάζοντας συσκευή μου ήταν άχρηστος

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ φορτιστή που είναι επιφάνεια, καταλαβαίνω τι λες, αλλά και αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα (να σημαδέψεις) όσο το ότι δε βολευει να το κουβαλάς από δω κι από κει μες στο σπίτι σαν ένα απλό φορτιστη και να φορτίζεις κοντά σου

 

Επανάσταση για μένα θα ήταν μία συσκευή που θα δημιουργούσε μαγνητικό πεδίο και θα φορτιζε οπουδήποτε μες στο σπίτι ή έστω δωμάτιο

 

Δε ξέρω τι ρεύμα θα κατανάλωνε κάτι τέτοιο αλλά μόνο έτσι θα μπορούσαμε να μιλάμε σοβαρά για ασύρματη φόρτιση και αυτονομία

 

Πχ να έμπαινες απλά σπίτι σου; Να φορτιζε

Να έμπαινες σε ένα μαγαζί, γραφείο, δουλειά σου, υπηρεσία, καφετέρια; Να φορτιζε

 

Τα υπόλοιπα είναι ασπιρίνες

 

Απλά κάνεις δε κάθεται να κάνει καμιά σοβαρή καινοτομία και ή κάνουν δειλά βήματα, ή μισές δουλειές ή ασχολούνται με χαζομαρες που σαν χάντρες θα ξετρελανουν τους ιθαγενείς

 

Δυστυχώς τα smartphone δεν είναι μόνο εργαλεία, είναι και lifestyle και πολύ rnd πάει σε παπάτζες όπως κυρτές οθόνες στα πλάγια, jet flash βαφές και φοβερές κάμερες για selfies..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ η LeEco έχει βγάλει τη θύρα από τα κινητά της ήδη.

Πάλι αντιγράφει η Apple! :P

Και αυτοί όντως το έκαναν μάλλον για να μειώσουν κόστος και τιμή, όχι να την ανεβάσουν κιόλας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιο βολική. Δεν είναι καλύτερη. Γιατι είναι ΠΟΛΥ πιο αργή. πρέπει να σημαδεύεις, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε αλλού  πέρα απο το γραφείο σου, και κοστίζει παραπάνω. 

Πως μπορει να ειναι βολικη; Ειναι βολικο να πρεπει να ακουμπαει συνεχως σε μια επιφανεια, χωρις να μπορεις να τη χρησιμοποιησεις;

Το μονο βολικο ειναι οτι απλα το ακουμπας και φορτιζει, διχως να βαζεις και να βγαζεις καλωδια. Κατα τα αλλα ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φάση που είμαστε, δηλαδή τη στιγμή που το βασικό πρόβλημα των φορητών συσκευών είναι η αυτονομία, όχι, δεν είναι καιρός να απομακρυνθούμε απο τα καλώδια. Χρησιμοποίησε μια μέρα η συσκευή σου με ενσύρματα Hands Free, και μια με Bluetooth Hands Free και θα δείς, οτι η ασύρματη τεχνολογία δεν έχει μόνο καλά. Οταν με το καλό φτάσουμε αυτονομίες που θα δικαιολογούν την απροβλημάτιστη μετάβαση , τότε να το συζητήσουμε. Αυτό δεν ισχύει φυσικά για το iPhone μονο, αλλα για ΟΛΑ τα τηλέφωνα.

 

Το να διαφωνούμε για τις προσωπικές μας προτιμήσεις δε θα οδηγήσει πουθενά. Θα δείξει πόσο θα τσουλήσει το πράγμα. Η ασύρματη φόρτιση που ανέφερες και εσύ είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα, μιας προσπάθειας που δεν τσούλησε, απλά επειδή δεν ηταν καλύτερη λύση απο την υπάρχουσα. Το "ασύρματο" δε γίνεται αυτόματα καλύτερο.

 

Και ξαναλέω, επειδή μάλλον με έχετε παρεξηγήσει. Δε με ενοχλεί που το κάνει η Apple. Έτσι και αλλιώς δε θα έπαιρνα ποτέ iPhone, επίσης δε με ενοχλεί συγκεκριμένα αυτή η θύρα(παρότι για εμένα είναι εξαιρετικά χρήσιμη) με ακουστικά του 20αρικού είμαι. Τα οποία ομως μπορώ να χρησιμοποιήσω και στο Tablet μου, και στο PC μου, και στο  κινητό της γυναίκας μου, και πάει λέγοντας.

 

Αυτό που με ενοχλεί, είναι οτι η Apple, προσπαθεί να μας πείσει οτι όλο αυτό γίνεται για να πάει τον κόσμο μπροστά. Χωρίς να ρωτήσει τον κόσμο. Χωρίς να είναι σε τομέα που χρειάζεται. Χωρίς να έχει πραγματική εναλλακτική.

 

Και ακόμα περισσότερο, με προβληματίζει, που οταν αναφέρω κάτι τόσο αυτονόητο και βγαίνω hater και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Οταν η Samsung δηλαδή δήλωνε με καμάρι οτι το Iris Scanner είναι το μέλλον, δε γελάσατε; Εδώ γιατι δε συμβαίνει το ίδιο;

 

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου απλά να σημειώσω ότι γενικά δεν ξοδεύω πολλή ώρα πάνω στο κινητό οπότε η αυτονομία μου φτάνει και μου περισεύει για πάνω από μία ημέρα για κάποιον άλλο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι θα ήταν θέμα η μπαταρία που θα ξόδευε το bluetooth. Επίσης να σημειώσω ότι και στις 2 συσκευές μου (iphone 6, oneplus 3) χρησιμοποιώ τα ίδια ακουστικά και μεταξύ των earpods του 6 με το audio jack, και των ασύρματων ακουστικών που πήρα από ebay για ένα δεκάρικο περίπου η διαφορά στην ποιότητα ήχου είναι σχεδόν μηδαμινή και η μπαταρία με πάει 5 ώρες και φορτίζει στο max σε 15 λεπτά οπότε δεν βλέπω τον λόγο να χρησιμοποιώ τα ενσύρματα. Όπως είπες και εσύ είναι θέμα προτίμησης αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην κάνει κανείς το βήμα στα ασύρματα όταν προσφέρουν πάνω κάτω ίδια ποιότητα και σε γλιτώνουν από περιτά καλώδια. Τώρα αν κάποιος είναι διατεθημένος να δώσει αρκετά λεφτά νομίζω θα βρει πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου απλά για τα ασύρματα θα χρειαστεί να σκάσει περισσότερα αλλά όσο πιο mainstream θα γίνονται τα bluetooth θέλωντας και μη μιας και θα υπάρξει ζήτηση που ας μην γελοιόμαστε θα δημιουργηθεί λόγο της apple τόσο πιο φθηνές και ποιοτηκές bluetooth λύσεις θα εμφανίζονται στην αγορά.

 

Και μιας και χρόνια τώρα δεν βλέπω προκοπή με την πρόοδο στις μπαταρίες τουλάχιστον ας βάλουν κάποιο είδος γρήγορης φόρτισης όπως ο ανταγωνισμός (τρομερά βολικό το dash charge της oneplus btw) μπας και δουν άσπρη μέρα αυτοί που αδειάζουν το τηλέφωνο 2-3 φορές την μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το ρολόι θα το κρατήσει χρόνια, μπορεί να το δώσει και στα παιδιά της και θα έχει αξία ακόμα και τότε. Ένα iphone (γενικά μια ηλεκτρονική συσκευή) είναι κάτι αναλώσιμο, αντέχει 1-2 χρόνια και τέλος, ξεπερνιέται ή χαλάει.

 

Δεν συμφωνώ σ'αυτό αλλά οκ, γνώμη σου :)

Και που κολλαει τωρα αυτο με αυτα που ειπα εγω.Το ρολοι ηταν απλα ενα παραδειγμα, δεν θα το δει ο αλλος που κανει ενα μικρο-δωρο στον εαυτο του και σαν επενδυση :-D.Εαν παρει ενα κοσμημα ας πουμε των 5000 εκει ειναι επενδυση.
 
Και αφου μιλαμε για κινητα μην νομιζεις οτι η πλειοψειφια του κοσμου ειναι σαν εμας εδω στο forum που ειναι χομπυ μας η τεχνολογια και τα αλλαζουμε καθε χρονο.Απο 3 χρονια και πανω τα κρατανε.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά "στεναχωριέμαι" γιατί από τα εκατοντάδες μηνύματα, ένα 1% αφορά τις ίδιες τις συσκευές και τα χαρακτηριστικά τους. Τα υπόλοιπα είναι κοινωνικο-πολιτικο-ψυχολογικο-κατσικο συζητήσεις. Και το χειρότερο είναι πως πέφτω κι εγώ στην παγίδα κάθε φορά (κάπως λιγότερο όσο περνάνε τα χρόνια μιας και όταν αποφασίσω πως θέλω κάτι και μπορώ να το αγοράσω, θα το πάρω που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα).

 

:)

Είναι λογικό (και καλό θα μπορούσα να πω). Τι νόημα θα είχε να μιλάγαμε μόνο για τεχνικά χαρακτηριστικά και προδιαγραφές; Άνθρωποι είμαστε, όχι ρομπότ. Άρα θα το συνδέσεις και με τα υπόλοιπα (τα κοινωνικό - πολιτικό - ψυχολογικό που λες, αρκεί να μην υπάρχουν προσβολές :)

 

 

Και που κολλαει τωρα αυτο με αυτα που ειπα εγω.Το ρολοι ηταν απλα ενα παραδειγμα, δεν θα το δει ο αλλος που κανει ενα μικρο-δωρο στον εαυτο του και σαν επενδυση :-D.Εαν παρει ενα κοσμημα ας πουμε των 5000 εκει ειναι επενδυση.
 
Και αφου μιλαμε για κινητα μην νομιζεις οτι η πλειοψειφια του κοσμου ειναι σαν εμας εδω στο forum που ειναι χομπυ μας η τεχνολογια και τα αλλαζουμε καθε χρονο.Απο 3 χρονια και πανω τα κρατανε.

 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα κολλούσε :P

 

Τέλος πάντων, ας πάρει ό,τι θέλει ο καθένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πουθενά plus! Κάνα ξέμπαρκο μόνο 32gb σε ροζ...  :/

Καλα τα λεγαμε καιρο τωρα .Πρωτα θα παρουν οι σοβαρες χωρες μετα οι Αφρικανικες ,λογικο ειναι .

Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε?Παμε κανα ταξιδακι λες?

Αλλιως καλο οκτωβρη μας βλεπω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι πήγε ο αδερφός μου με την μητέρα μου σε γνωστή αλυσίδα με δόσεις να το πάρεις γιατί έχει αγοράσει πράγματα και είναι πολύ καλή πελάτης και την προσέχουν πολύ. Έγινε αίτημα για το κινητό και ενέκρινε ο Κωτσόβολος άμεσα, αλλά η τράπεζα ήθελε 280 ευρώ προκαταβολή. Δηλαδή νταβατζήδες για να πάρεις ένα κινητό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι πήγε ο αδερφός μου με την μητέρα μου σε γνωστή αλυσίδα με δόσεις να το πάρεις γιατί έχει αγοράσει πράγματα και είναι πολύ καλή πελάτης και την προσέχουν πολύ. Έγινε αίτημα για το κινητό και ενέκρινε ο Κωτσόβολος άμεσα, αλλά η τράπεζα ήθελε 280 ευρώ προκαταβολή. Δηλαδή νταβατζήδες για να πάρεις ένα κινητό..

ο κώτσος έχεις δει τι επιτόκιο σου βάζει;

 

δεν έχεις πιστωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...