Προς το περιεχόμενο

iPhone 7 με νέο φινίρισμα, χωρίς θύρα ακουστικών, ανανεωμένη κάμερα, και με αντοχή στο νερό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την Samsung μιλάμε που το πρώτο της Galaxy ήταν Καρμπόν αντιγραφή του iPhone 2G. Για την εταιρία που αντέγραψε μέχρι και τις διαφημίσεις και ονόματα τα οποία παραποίησε, την εταιρία που δημιούργησε Haters και έκανε το καρναβάλι έξω από τα καταστήματα του ανταγωνιστή. Από πότε έχει επίπεδο η Samsung?

Ξαναδιαβασε ηρεμα το μηνυμα μου.

 

Ειπα οτι η samsung δεν ακολουθει τον ανταγωνισμο αν προκειται για αρνητικες αποφασεις.(αφαιρεση audio jack χωρις να ειναι ωριμος ο αντικαταστατης)

Δεν μιλησα για επιπεδο που αναφερεις.

 

Ολες οι εταιρειες αντιγραφουν τον ανταγωνισμο(ενδεικτικα τα τελευταια καινουρια προιοντα  της apple -πχ apple phablets, apple watch, ασυρματα ακουστικα- ειναι προιοντα που ειχε βγαλει προηγουμενως η samsung) και αυτο ειναι θετικο για τους καταναλωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, γουστάρω να συζητάω σε θέμα και για Apple και για Samsung (για Apple μου αρέσει περισσότερο γιατί επειδή δεν είχα ποτέ τα παρακολουθώ πιο πολύ) αλλά μπαίνουν όλοι οι τελειωμένοι και του αλλάζουν την πίστη. Μαζί σου κι εγώ. Ανταγωνισμός να υπάρχει, ώστε να έχουμε περισσότερες και καλύτερες επιλογές. Ο ανταγωνισμός οδήγησε την Apple να βγάλει IP67, 32GB κ.ο.κ.

 

Ο ίδιος ανταγωνισμός οδήγησε και την Samsung να βγάλει το καταπληκτικό κατ'εμέ Galaxy S7

Και εμένα μου αρέσει αλλά δυστυχώς έχουμε υπέρμαχους μετόχους των 2 εταιρειών σε αυτό το φόρουμ και δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη :P  !! Το s7 για εμένα ήταν το καλύτερο κινητό στην αγορά πριν το iphone7 πιστεύω ότι σε σύγκριση αυτά τα 2 το S7 θα μείνει πίσω. Βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η διαφορά λειτουργικού. Πάντως αν πήγαινα τώρα για τηλέφωνο θα πήγαινα για το iphone 7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα καταργήσει και η Samsung την σύνδεση 3,5mm τότε RIP Audio Jack.

Προσωπικά διαφωνώ με την πρακτική αλλά προβλέπω σίγουρα Xiaomi ότι θα πάει πίσω από την Apple, μαζί και κάποιοι άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές (βλέπε OPPO) αλλά το σημαντικό χτύπημα θα έρθει από Samsung. Αν δεν ακολουθήσει η Samsung υπάρχει μια ελπίδα να παραμείνει η επιλογή των 3,5mm jack.

 

Τουλάχιστον στην παρουσίαση η Apple είπε την αλήθεια ότι ο λόγος που προχωρά στην κατάργηση του audio jack είναι η εξοικονόμηση χώρου και δεν πούλησε παραμύθι περί συχνοτήτων, ποιότητας ήχου κτλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει αλλά δυστυχώς έχουμε υπέρμαχους μετόχους των 2 εταιρειών σε αυτό το φόρουμ και δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη :P  !! Το s7 για εμένα ήταν το καλύτερο κινητό στην αγορά πριν το iphone7 πιστεύω ότι σε σύγκριση αυτά τα 2 το S7 θα μείνει πίσω. Βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η διαφορά λειτουργικού. Πάντως αν πήγαινα τώρα για τηλέφωνο θα πήγαινα για το iphone 7.

Η μεγαλυτερη διαφορα μεταξυ του S7 και του Iphone 7 δεν ειναι οι επιδοσεις αλλα η τιμη αγορας του καθενος.Ειδικα αν το κινητο πεσει στα 400-450ευρω τοτε η διαφορα ειναι αρκετα τεραστια για να βαλει καποιον σε σοβαρες σκεψεις με τις επιδοσεις και ολα τα αλλα να ερχονται σε δευτερη μοιρα. 

Και φυσικα το θεμα με την εγγυηση για τα Iphone κινητα ακομα να μην εχει ξεκαθαρισει επισημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει αλλά δυστυχώς έχουμε υπέρμαχους μετόχους των 2 εταιρειών σε αυτό το φόρουμ και δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη :P  !! Το s7 για εμένα ήταν το καλύτερο κινητό στην αγορά πριν το iphone7 πιστεύω ότι σε σύγκριση αυτά τα 2 το S7 θα μείνει πίσω. Βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η διαφορά λειτουργικού. Πάντως αν πήγαινα τώρα για τηλέφωνο θα πήγαινα για το iphone 7.

Λίγο διαφωνώ εδώ. Θεωρώ πως δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ευθέως λόγω του λειτουργικού όπως λες κι εσύ. Εντελώς διαφορετικά περιβάλλοντα. Αν το πάμε spec for spec θεωρώ οτι το S7 υπερτερεί. Και λόγω οθόνης σε μεγάλο βαθμό. Η iOS εμπειρία όμως είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, που αν σου αρέσει, τελείωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη διαφορα μεταξυ του S7 και του Iphone 7 δεν ειναι οι επιδοσεις αλλα η τιμη αγορας του καθενος.Ειδικα αν το κινητο πεσει στα 400-450ευρω τοτε η διαφορα ειναι αρκετα τεραστια για να βαλει καποιον σε σοβαρες σκεψεις με τις επιδοσεις και ολα τα αλλα να ερχονται σε δευτερη μοιρα. 

Και φυσικα το θεμα με την εγγυηση για τα Iphone κινητα ακομα να μην εχει ξεκαθαρισει επισημα.

Για εμένα προσωπικά κάποιος που έχει αποφασίσει να αγοράσει μια ναυαρχίδα μιας εταιρείας, το τελευταίο που θα κοιτάξει είναι η τιμή. Μιλάμε για ανθρώπους που παίρνουν iphone ή S7 αντίστοιχα για αυτά που προσφέρουν και όχι γιατί είναι οι πιο vfm συσκευές. Προσωπικά λοιπόν θα πω πως η τιμή δε θα με ενδιέφερε ανάμεσα σε αυτά τα 2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι - εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα σου προσφέρει, μιας και μόνο εσύ ξέρεις τι χρήση θέλεις να κάνεις.

 

αυτά που περισσότερο διαθέτει ένα κινητό των 1000 ευρώ σε σχέση με ένα των 200-300 ευρώ είναι σίγουρα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, αντοχή στο χρόνο, υποστήριξη, εξειδικευμένες εφαρμογές, φωτογραφική μηχανή, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, πολλαπλά κανάλια διανομής, διατήρηση υψηλής μεταπωλητικής αξίας, συμβατά αξεσουάρ, οικοσύστημα, κλπ.

 

Για τους λόγους αυτούς (και για άλλους πιστεύω) κοστιζουν περισσότερο κάποιες συσκευές, συμπεριλαμβανομένου του ότι η κάθε εταιρεία θέλει να βγάζει το κέρδος της για να πληρώνει κόσμο να εξελίσσει την τεχνολογία, να την κατασκευάζει, να τη διαφημίζει, να την διανέμει και να αποδίδει στους μετόχους/επενδυτές μέρισμα. 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8065&idPhone2=7995&idPhone3=8053

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι η samsung δεν ακολουθει τον ανταγωνισμο αν προκειται για αρνητικες αποφασεις.(αφαιρεση audio jack χωρις να ειναι ωριμος ο αντικαταστατης)

 

Εγώ που το διάβασα ήρεμα μπορώ να απαντήσω;

 

Πάμε:

1) Αφαίρεση microsd για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο από τους αγοραστές

2) Αφαίρεση θύρας υπερύθρων για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο

3) Αφαίρεση δυνατότητας αλλαγής μπαταρίας και ανοίγματος πλάτης για να μοιάσει στο unibody σχεδιασμό του iPhone=κράξιμο

4) Προσθήκη γυαλιού εξωτερικά όπως το iPhone πριν από χρόνια (με διαφορά φάσης εδώ)=κράξιμο

5) Προσθήκη knock/κλειδωμάτων για να πλησιάσει την ασφάλεια του iPhone=κράξιμο

6) Αφαίρεση mhl=κράξιμο

κλπ

 

Αναμένουμε αφαίρεση audio jack θύρας και άλλα πολλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο διαφωνώ εδώ. Θεωρώ πως δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ευθέως λόγω του λειτουργικού όπως λες κι εσύ. Εντελώς διαφορετικά περιβάλλοντα. Αν το πάμε spec for spec θεωρώ οτι το S7 υπερτερεί. Και λόγω οθόνης σε μεγάλο βαθμό. Η iOS εμπειρία όμως είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, που αν σου αρέσει, τελείωσε

αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι δε μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Όπως επίσης πρέπει να πούμε πως το Samsung δε θα μπορούσε να μην είχε τέτοια χαρακτηριστικά γιατί με τα αντίστοιχα του iphone δε θα πήγαινε πουθενά. Οι διαφορές στα 2 λειτουργικά είναι τεράστια αλλά ο ανταγωνισμός ανάμεσα στις 2 εταιρείες υπερτερεί με αποτέλεσμα οι συγκρίσεις να είναι αναπόφευκτες. Εμένα το user experience Μου αρέσει και στις 2 συσκεύες και έχουν περάσει από τα χέρια μου και s6 edge και iphone οπότε έχω άποψη. Το μόνο που ελαφρώς με χαλάει με τα iphone έιναι ότι είναι λίγο ¨κλειστά¨ σα τηλέφωνα, αλλά πλέον έχει διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό αυτό και προσωπικά ξεπερνιέται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη διαφορα μεταξυ του S7 και του Iphone 7 δεν ειναι οι επιδοσεις αλλα η τιμη αγορας του καθενος.Ειδικα αν το κινητο πεσει στα 400-450ευρω τοτε η διαφορα ειναι αρκετα τεραστια για να βαλει καποιον σε σοβαρες σκεψεις με τις επιδοσεις και ολα τα αλλα να ερχονται σε δευτερη μοιρα. 

Και φυσικα το θεμα με την εγγυηση για τα Iphone κινητα ακομα να μην εχει ξεκαθαρισει επισημα.

 

Δεν νομίζω αυτήν την στιγμή να υπάρχει άνθρωπος στην ΗΠΑ τουλάχιστον αλλά και κεντρική/βόρεια Ευρώπη που να θέλει ξεκλείδωτο τηλέφωνο και να πάει να δώσει περισσότερα από 400 δολάρια για Galaxy S7. Μετά από το μεγάλο φιάσκο με την μπαταρία έρχεται το iphone 7 στα 650$ με (επιτέλους) 32GB αποθηκευτικό χώρο.

 

Αν δεν κάνω λάθος οι πάροχοι στης ΗΠΑ δίνουν δυνατότητα σε όσους έχουν πάρει Note 7 να επιλέξουν άλλη συσκευή επομένως πάει ένα μεγάλο κομμάτι από όλους αυτούς σε iphone,  βούτυρο για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω αυτήν την στιγμή να υπάρχει άνθρωπος στην ΗΠΑ που να θέλει ξεκλείδωτο τηλέφωνο και να πάει να δώσει περισσότερα από 400 δολάρια για Galaxy S7. Μετά από το μεγάλο φιάσκο με την μπαταρία έρχεται το iphone 7 στα 650$ με (επιτέλους) 32GB αποθηκευτικό χώρο.

 

Αν δεν κάνω λάθος οι πάροχοι στης ΗΠΑ δίνουν δυνατότητα σε όσους έχουν πάρει Note 7 να επιλέξουν άλλη συσκευή επομένως πάει ένα μεγάλο κομμάτι από όλους αυτούς σε iphone,  βούτυρο για την apple.

Λογική κίνηση αν δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το διάβασα ήρεμα μπορώ να απαντήσω;

 

Πάμε:

1) Αφαίρεση microsd για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο από τους αγοραστές

2) Αφαίρεση θύρας υπερύθρων για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο

3) Αφαίρεση δυνατότητας αλλαγής μπαταρίας και ανοίγματος πλάτης για να μοιάσει στο unibody σχεδιασμό του iPhone=κράξιμο

4) Προσθήκη γυαλιού εξωτερικά όπως το iPhone πριν από χρόνια (με διαφορά φάσης εδώ)=κράξιμο

5) Προσθήκη knock/κλειδωμάτων για να πλησιάσει την ασφάλεια του iPhone=κράξιμο

6) Αφαίρεση mhl=κράξιμο

κλπ

 

Αναμένουμε αφαίρεση audio jack θύρας και άλλα πολλά.

Τουλαχιστον εσυ (ασχετα αν κανεις λαθος) απαντας ontopic, οχι σαν το αλλο το fanboy που δεν μπορει να διαβασει απο το παθος του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, καθότι πρέπει κάποια στιγμή το iPhone να πάρει αναβάθμιση στην οθόνη. 

και ασυρματη φορτιση

Εγώ που το διάβασα ήρεμα μπορώ να απαντήσω;

 

Πάμε:

1) Αφαίρεση microsd για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο από τους αγοραστές

2) Αφαίρεση θύρας υπερύθρων για να μοιάσει στο iPhone=κράξιμο

3) Αφαίρεση δυνατότητας αλλαγής μπαταρίας και ανοίγματος πλάτης για να μοιάσει στο unibody σχεδιασμό του iPhone=κράξιμο

4) Προσθήκη γυαλιού εξωτερικά όπως το iPhone πριν από χρόνια (με διαφορά φάσης εδώ)=κράξιμο

5) Προσθήκη knock/κλειδωμάτων για να πλησιάσει την ασφάλεια του iPhone=κράξιμο

6) Αφαίρεση mhl=κράξιμο

κλπ

 

Αναμένουμε αφαίρεση audio jack θύρας και άλλα πολλά.

 

για τα αλλα δεν ξερω αλλα για το 3 υποχρεωτικα για να γινει αδιαβροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι δε μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Όπως επίσης πρέπει να πούμε πως το Samsung δε θα μπορούσε να μην είχε τέτοια χαρακτηριστικά γιατί με τα αντίστοιχα του iphone δε θα πήγαινε πουθενά. Οι διαφορές στα 2 λειτουργικά είναι τεράστια αλλά ο ανταγωνισμός ανάμεσα στις 2 εταιρείες υπερτερεί με αποτέλεσμα οι συγκρίσεις να είναι αναπόφευκτες. Εμένα το user experience Μου αρέσει και στις 2 συσκεύες και έχουν περάσει από τα χέρια μου και s6 edge και iphone οπότε έχω άποψη. Το μόνο που ελαφρώς με χαλάει με τα iphone έιναι ότι είναι λίγο ¨κλειστά¨ σα τηλέφωνα, αλλά πλέον έχει διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό αυτό και προσωπικά ξεπερνιέται.

Από την άλλη, υπάρχει κόσμος που παίρνει ή είναι στο ψάξιμο για iOS και σου λέει: ξέρεις τι, είναι κλειστό, είναι έτσι, είναι αλλιώς αλλά δουλεύει. Out of the box, χωρίς να χρειάζεται να δίνω και πολλή σημασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...