Προς το περιεχόμενο

Τα νέα smartphones της Google θα παρουσιαστούν στις 4 Οκτωβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά Nexus έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του Android. Ότι νέο έβγαινε το βλέπαμε πρώτα πάνω σε ένα Nexus. Επίσης διέθεταν καλά τεχνικά χαρακτηριστικά σε προσιτές τιμές (πλήν ίσως την τελευταία γενιά). Επίσης ήταν το κινητό των developer. Εγώ δεν πιστεύω ότι αλλάζει το όνομα επειδή το βαρέθηκαν. Σημαίνει αλλαγή εποχής με άλλη στρατηγικη, premium συσκευές με υψηλό κόστος. Εγώ σαν Android developer προβληματίζομαι για τις αλλαγές που έρχονται. Δεν ξέρω αν στο μέλλον ενα Pixel θα μου προσφέρει αυτά που αγάπησα στο Nexus μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορεία: τι θα πει ότι το κινητό δε θα έχει stock android, αλλά ελαφρώς παραμετροποιημένο λογισμικό από τη Google; Τα τελευταία 4 χρόνια ακριβώς το ίδιο γινόταν και με τα Nexus. Η έννοια "stock Android" δεν αντιστοιχούσε ποτέ στην έννοια AOSP, αλλά στο λογισμικό που έβγαζε η Google με τα Nexus ώπου υπήρχαν πάντα κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις και οι closed source υπηρεσίες της. Τώρα αν πάψει να υπάχει Nexus, τι θα σημαίνει η έννοια "stock Android";

 

Όπως και να έχει, τα τελευταία 2 χρόνια η έννοια Nexus είχε χάσει την αξία τους, καθότι ήταν λιγότερο vfm και, ως εκ τούτου, είχαν να ανταγωνιστούν κινητά με περισσότερες δυνατότητες. Όταν σε αυτή τη διαδικασία, η Google δείχνει να τα έχει κάνει και "κουλουβάχατα" με τα updates και τα stock images, είναι σαφές εδώ και καιρό ότι το Nexus project ήταν περισσότερο ένα "ζόμπι" στα τελευταία του, παρά μία σοβαρή επιλογή.

 

Ελπίζω το νέο brand να έχει να προσφέρει κάτι ενδιαφέρον (πχ., πραγματικά άμεσο update και για 2+ χρόνια τουλάχιστον), ώστε να αξίζει τουλάχιστον τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εχετε παθει ολοι με τα bezels μια χαρα ειναι το κινητο..απο καπου πρεπει να το πιανεις κιολας χωρις να πατας οτι να-ναι στην οθονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν θα αξίζουν γιατί

1)Υψηλή αξία απόκτησής, χαμηλή αξία μεταπώλησης.

2)Θα είναι τίγκα στα προβλήματα - bugs δείτε παλιότερες εκδόσεις Nexus.

3)Η Google θα δίνει αναβαθμίσεις μόνο για δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@The Arrow όχι και καλά μονο cpu/gpu/ram camera(ειδικά αυτή) ποιότητα κατασκευής κλπ ήταν για ταρταρα (με εξαίρεση το 6p)

Και για αυτό το προτιμούσαν οι developers και επειδή τεστάραν τις εφαρμογές τους στο νέο Android. Εγω δεν είπα ότι ήταν όλα καλά αλλά για την τιμή που τα πούλαγαν δεν παραπονιόσουν. Στη τελευταία γενιά που ήταν ακριβά τα μοντέλα είχαν πολύ καλή κάμερα (6p + 5X έχουν την ίδια κάμερα) όμως οι τιμές αυτές δεν συμβαδίζουν με αυτά που πρεσβέβει το Nexus και έτσι αλλάξαν το όνομα για να μην τους την λένε. Τώρα η Google θα βγάζει μόνο premium συσκευές με υψηλές τιμές (ως φυσικό επακόλουθο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρα, θα πέσει η τιμή του 6p και του 5χ. Το design είναι τοσο άσχημο που αν πράγματι είναι ετσι και δώρο να μου το εκαναν στις αγγελιες του ινσομνια θα το βλέπατε. Η τιμή στον θεό, ο τέλειος τροπος για να χαντακωσεις την συσκευή σου και να οδηγήσεις τους καταναλωτές να την συγκρίνουν με τις υπόλοιπες ναυαρχιδες. Καμία σχέση δηλαδή με τα προηγούμενα nexus τα οποία ήταν κάπως πιο προσιτά και αναμφισβήτητα πιο ομορφα. Αυτά παθαίνεις όταν βασιζεσαι στην εταιρια που χρησιμοποιει την ίδια συνταγή εδώ και χρόνια:

-τεραστια bezels

-design που θυμίζει κάτι μεταξυ iPhone και Galaxy

-Specs διετίας

-τιμη ναυαρχίδας

 

Απατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αυτό το προτιμούσαν οι developers και επειδή τεστάραν τις εφαρμογές τους στο νέο Android. Εγω δεν είπα ότι ήταν όλα καλά αλλά για την τιμή που τα πούλαγαν δεν παραπονιόσουν. Στη τελευταία γενιά που ήταν ακριβά τα μοντέλα είχαν πολύ καλή κάμερα (6p + 5X έχουν την ίδια κάμερα) όμως οι τιμές αυτές δεν συμβαδίζουν με αυτά που πρεσβέβει το Nexus και έτσι αλλάξαν το όνομα για να μην τους την λένε. Τώρα η Google θα βγάζει μόνο premium συσκευές με υψηλές τιμές (ως φυσικό επακόλουθο)

ναι για την τημη τους ηταν καλα (για αυτους που ηθελαν)

 

απλος κοσμος(και οχι μονο) ομος θα προτιμισει λιγο χειροτερα spec με πολυ καλυτερη οθονη / ποιοτιτα και πολυ καλυτερη camera

 

5χ και 6p ειναι μερα με νυχτα ενα απο το αλλο μονο fingerprint και camera ειναι ιδια (ακριωος ιδια) ολα τα αλλα ειναι απλα αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορεία: τι θα πει ότι το κινητό δε θα έχει stock android, αλλά ελαφρώς παραμετροποιημένο λογισμικό από τη Google; Τα τελευταία 4 χρόνια ακριβώς το ίδιο γινόταν και με τα Nexus. Η έννοια "stock Android" δεν αντιστοιχούσε ποτέ στην έννοια AOSP, αλλά στο λογισμικό που έβγαζε η Google με τα Nexus ώπου υπήρχαν πάντα κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις και οι closed source υπηρεσίες της. Τώρα αν πάψει να υπάχει Nexus, τι θα σημαίνει η έννοια "stock Android";

Το stock android, είναι το AOSP / CAF.

 

Όλες οι εκδοχές του (samsung, huawei, goog, htc, lg, κλπ), προέρχονται μέσω παραμετροποίησης του πηγαίου κώδικα στο open source branch του android (AOSP). Εξάλλου, ο κλειστός κώδικας δεν επιδέχεται παραμετροποίηση.

 

Τέλος, οι OEM προσθέτουν τις δικές τους εφαρμογές - υπηρεσίες, branding, κλπ.

 

Απλά, τελευταία χρόνια έχει υπερισχύσει - επικρατήσει η (λάθος) λογική ότι το goog android ισοδυναμεί με το stock, διότι η goog είναι αυτή που αναπτύσσει το ΛΣ και το εγκαθιστά στις δικές της συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθονται λοιπόν οι Designer της Google και της HTC μαζί και συζητάνε.

 

HTC: Ορίστε το σχέδιο

Google: Μα αυτό μοιάζει με iPhone?! 

HTC: Χμμ.. αν τοποθετήσουμε το Fingerprint Reader στην πλάτη και αλλάξουμε θέσεις το Flash με την Κάμερα?

Google: Jackpot! Δώστε το για παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stock android, είναι το AOSP / CAF.

 

Όλες οι εκδοχές του (samsung, huawei, goog, htc, lg, κλπ), προέρχονται μέσω παραμετροποίησης του πηγαίου κώδικα στο open source branch του android (AOSP). Εξάλλου, ο κλειστός κώδικας δεν επιδέχεται παραμετροποίηση.

Τα τελευταία 3-4 χρόνια, το stock Android (δηλαδή τα Nexus images) δεν ήταν ένα απλό compilation του AOSP, αλλά περιείχαν και στοιχεία που πρόσθετε και διαφοροποιούσα (ελάχιστα) η ίδια η Google. Επομένως είχαμε AOSP < Stock Android < Android based ROMs για άλλα κινητά.

 

Το "πραγματικό" AOSP δεν το βλέπαμε ποτέ να υπάρχει σε τελική συσκευή (κυκλοφορεί μόνο σε ROMs στο XDA). Επομένως, δεν αλλάζει κάτι. Πάλι ως stock Android θα έχουμε αυτό που θα φοράνε τα Pixels, απλά πλέον θα είναι σαφές ότι η Google βάζει ακόμα περισσότερο χέρι. Δε νομίζω να υπάρχουν στα Pixels features που δε θα υπάρχουν στην AOSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...