Προς το περιεχόμενο

H LG Signature OLED 4K τηλεόραση 77 ιντσών έχει κόστος $20.000


St_Petros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κλασικός ο Έλληνας που πιστεύει πως ολα τα προϊόντα παραγωγής στον κόσμο της τεχνολογίας πρέπει να συμβαδίζουν με τις ανάγκες και τις τσέπες του μέσου μίζερου Έλληνα. Σε κάθε μα σε κάθε θέμα, αυτού του site, που εχει να κανει με κάτι πολυ ακριβό συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα. Αντί να ασχοληθούμε με την τεχνολογία που κρύβεται μεσα στο προϊόν, να ανταλλάξουμε τεχνολογικές απόψεις με σκοπό να μάθουμε νέα πράγματα μεσα απο το διάλογο, αναλωνόμαστε για το ποσο ακριβό και ασύμφορο ειναι το υπό κρίση προϊόν, με χιουμορακι, όπως πάντα, επιπέδου δημοτικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ok για το burn in, αλλά το blue pixel lifespan είναι πρόβλημα ακόμα...

 

Μα η lg το έχει λύσει το πρόβλημα και όχι μόνο, αλλά έχει καλύτερη ποιότητα.

Αντί για rgb έχει 3 white leds και το rgb το έχει μετακινήσει στο τζαμάκι. Και όχι μόνο αυτό αλλά έχει βάλει και 4 white led που είναι χωρίς χρώμα το τζαμάκι, για ακόμη καλύτερη ποιότητα του άσπρου.

Για αυτό και είναι τόσο φθηνές και έχει τσακίσει τον ανταγωνισμό στις oled...

https://www.cnet.com/news/lg-says-white-oled-gives-it-ten-years-on-tv-competition/

Ο κλασικός ο Έλληνας που πιστεύει πως ολα τα προϊόντα παραγωγής στον κόσμο της τεχνολογίας πρέπει να συμβαδίζουν με τις ανάγκες και τις τσέπες του μέσου μίζερου Έλληνα. Σε κάθε μα σε κάθε θέμα, αυτού του site, που εχει να κανει με κάτι πολυ ακριβό συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα. Αντί να ασχοληθούμε με την τεχνολογία που κρύβεται μεσα στο προϊόν, να ανταλλάξουμε τεχνολογικές απόψεις με σκοπό να μάθουμε νέα πράγματα μεσα απο το διάλογο, αναλωνόμαστε για το ποσο ακριβό και ασύμφορο ειναι το υπό κρίση προϊόν, με χιουμορακι, όπως πάντα, επιπέδου δημοτικού.

 

Περιμένουμε να ακούσουμε τις απόψεις σου για την τεχνολογία που κρύβετε μέσα στο προϊόν και εγώ σου ορκίζομαι ότι θα κάνω επιδομητικό διάλογο. Αλλά ξεχνάς ότι δεν πρόκειται ούτε για breakthrough ούτε έχει καμία χρησιμότητα εκτός από τελείως consumer φάση για να κάτσεις να σχολιάσεις κάτι εκτός από το Scaling των διαστάσεων και την τιμή.

Πάντως αφού κάνεις τέτοια κριτική στο επίπεδο των απόψεων και του χιούμορ, είμαστε έτοιμη να ακούσουμε κάτι διαφορετικό από εσένα όσον αφορά το θέμα εκτός από κριτική...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλούλα φαίνεται :)

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις (στήν Ελλάδα) πλέον ενα αρκετά καλό διαμέρισμα για να μένεις,οπότε πρώτα παίρνουμε το σπίτι και μετά σκεφτόμαστε και για TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις (στήν Ελλάδα) πλέον ενα αρκετά καλό διαμέρισμα για να μένεις

ΜΕ 20k $ αρκετά καλό διαμέρισμα? Δεν έχεις κι ιδιαίτερα υψηλά κριτήρια νομίζω... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ωραίο το cad αλλά αν θες να λέγεσαι μηχανικός θα πρέπει να ξέρεις να κάνεις αδιαστασιοποίηση ή έστω να μην κάνεις περιττούς υπολογισμούς με μονάδες. Το πρόβλημα δεν χρειαζόταν τις μετατροπές σε μέτρα, αναλογία υπολόγιζες.

 

Αν μάλιστα δεν πάρεις τις τελικές εργοστασιακές διαστάσεις των μοντέλων (που δεν πέφτουν "ακριβώς" στο 16:9 και στη διαγώνιο) μπορείς να βρεις την αναλογία μεγέθους μόνο από τις ιντσες και το ότι οι δύο τηλεοράσεις έχουν ίδια αναλογία πλευρών μεταξύ τους:

 

Στο λίνκ έχω βάλει x1,y1 τις πλευρές της 24άρας και x2,y2 της 77άρας, απαιτώντας x1/y1 = x1/y2 (ίδια αναλογία πλευρών) και τα υπόλοιπα από το πυθαγόρειο. 

Ψάχνω το z = (x1*y1) / (x2*y2) (η αναλογία των εμβαδών)

 

Βγαίνει ~10.3

ακριβώς 16:9 το έκανα φίλε μου στην αρχή έκανα 1600x900 χιλιοστά και πάνω στο τετράγωνο που δημιουργούν έκανα τις πλευρες με ακριβώς τις αναλογίες.

απλά το autocad είναι σε χιλιοστά και επειδή βαριόμουν να το αλλάζω το άφησα έτσι,ίσως επειδή έκοψα κάποια δεκαδικά και έκανα τις ίντσες 25,4 mm βγήκε 10,4 ,κλάιν το αποτέλεσμα μου βγήκε 10,4 στο περίπου που είναι μια αποδεκτή για φόρουμ προσέγγιση,δεν το παρουσίασα και σε εταιρεία για δουλειά ούτε κρίνεται κάτι απο εδώ αλλά απο την γραμμική μεταβολή με την διαγώνιο που έκανε ο φίλος πιστεύω έπεσα πολύ πιο μέσα ως προς το αποτέλεσμα.

να ξέρεις στους μηχανολόγους σημασία έχει όταν παρουσιάζεις κάτι να πέφτεις μέσα σε λογικές αποκλίσεις σε τέτοια πράγματα,αν πρέπει να υπολογίσεις το ρεύμα που παράγει η δεη και βγάλεις 10,1mw και είναι 10,2 έχεις πέσει πολύ έξω γιατί είναι μεγάλο το νούμερο και μεταφράζεται σε πολλά euros αλλά εδώ δεν είναι κάτι τρομερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς 16:9 το έκανα φίλε μου στην αρχή έκανα 1600x900 χιλιοστά και πάνω στο τετράγωνο που δημιουργούν έκανα τις πλευρες με ακριβώς τις αναλογίες.

απλά το autocad είναι σε χιλιοστά και επειδή βαριόμουν να το αλλάζω το άφησα έτσι,ίσως επειδή έκοψα κάποια δεκαδικά και έκανα τις ίντσες 25,4 mm βγήκε 10,4 ,κλάιν το αποτέλεσμα μου βγήκε 10,4 στο περίπου που είναι μια αποδεκτή για φόρουμ προσέγγιση,δεν το παρουσίασα και σε εταιρεία για δουλειά ούτε κρίνεται κάτι απο εδώ αλλά απο την γραμμική μεταβολή με την διαγώνιο που έκανε ο φίλος πιστεύω έπεσα πολύ πιο μέσα ως προς το αποτέλεσμα.

να ξέρεις στους μηχανολόγους σημασία έχει όταν παρουσιάζεις κάτι να πέφτεις μέσα σε λογικές αποκλίσεις σε τέτοια πράγματα,αν πρέπει να υπολογίσεις το ρεύμα που παράγει η δεη και βγάλεις 10,1mw και είναι 10,2 έχεις πέσει πολύ έξω γιατί είναι μεγάλο το νούμερο και μεταφράζεται σε πολλά euros αλλά εδώ δεν είναι κάτι τρομερό.

 

Συγγνώμη, πιθανότατα δεν κατάλαβες το ύφος μου.

Μαθηματικά ο τρόπος που σου περιέγραψα είναι ορθότερος για πολλούς λόγους. Από τα πρώτα που θα έμαθες στο Πολυτεχνείο είναι ότι τα σφάλματα μετατροπών μεταφέρονται, ότι τα προβλήματα οφείλεις να τα επιλύεις αδιάστατα και ότι όταν κάνεις παραδοχές θα πρέπει να είσαι σίγουρος για το πόσο επηρεάζουν το αποτέλεσμά σου.

 

Δε σε ενδιαφέρει το 16:9 ούτε το 1600:900 αλλά η αναλογία να είναι ίδια (όταν συγκρίνεις γενικώς τη διαφορά μιας N [μονάδα μήκους] με Μ [ίδια μονάδα μήκους]). Κι αυτό περιττό νούμερο είναι στους υπολογισμούς σου και κακώς το αναφέρεις.

 

Οι αριθμοί που εμφανίζεις είναι διαφορετικοί στο διάγραμμα και διαφορετικοί στο κείμενο που το συνοδεύει. Στο μόνο που μπορώ να πω ότι έχεις ένα δίκιο είναι στο ότι πήρες τιμές από πραγματικά μοντέλα (άρα όμως δε σύγκρινες μια 24 με μια άλλη 77 αλλά δύο πολύ συγκεκριμένες). Θετικό στοιχείο είναι ότι ασχολήθηκες να βάλεις κάτω νούμερα και να απαντήσεις με στοιχεία. Συνέχισε... έτσι κάνουν οι σωστοί μηχανικοί. Θα συμφωνήσω ότι για τα δεδομένα του φόρουμ η απάντηση είναι κάλλιστα 10x.

 

Κατά τ' άλλα αν θεωρείς την απάντησή σου "πιο μέσα στο αποτέλεσμα": Ξανασκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, πιθανότατα δεν κατάλαβες το ύφος μου.

Μαθηματικά ο τρόπος που σου περιέγραψα είναι ορθότερος για πολλούς λόγους. Από τα πρώτα που θα έμαθες στο Πολυτεχνείο είναι ότι τα σφάλματα μετατροπών μεταφέρονται, ότι τα προβλήματα οφείλεις να τα επιλύεις αδιάστατα και ότι όταν κάνεις παραδοχές θα πρέπει να είσαι σίγουρος για το πόσο επηρεάζουν το αποτέλεσμά σου.

 

Δε σε ενδιαφέρει το 16:9 ούτε το 1600:900 αλλά η αναλογία να είναι ίδια (όταν συγκρίνεις γενικώς τη διαφορά μιας N [μονάδα μήκους] με Μ [ίδια μονάδα μήκους]). Κι αυτό περιττό νούμερο είναι στους υπολογισμούς σου και κακώς το αναφέρεις.

 

Οι αριθμοί που εμφανίζεις είναι διαφορετικοί στο διάγραμμα και διαφορετικοί στο κείμενο που το συνοδεύει. Στο μόνο που μπορώ να πω ότι έχεις ένα δίκιο είναι στο ότι πήρες τιμές από πραγματικά μοντέλα (άρα όμως δε σύγκρινες μια 24 με μια άλλη 77 αλλά δύο πολύ συγκεκριμένες). Θετικό στοιχείο είναι ότι ασχολήθηκες να βάλεις κάτω νούμερα και να απαντήσεις με στοιχεία. Συνέχισε... έτσι κάνουν οι σωστοί μηχανικοί. Θα συμφωνήσω ότι για τα δεδομένα του φόρουμ η απάντηση είναι κάλλιστα 10x.

 

Κατά τ' άλλα αν θεωρείς την απάντησή σου "πιο μέσα στο αποτέλεσμα": Ξανασκέψου το.

φίλε μου δεν πήγα πολυτεχνείο αλλά τει χαλκίδας,αν ήθελα μέγιστη ακρίβεια ναι θα χρησιμοποιούσα μαθηματικά και οι μετατροπές θα γίνονταν με όλα τα δεκαδικά ψηφία κανονικά και οι πράξεις και όλα τα σχετικά και δεν θα έκανα μια πατέντα 2 λεπτών στο autocad που πιο πολύ το έκανα και για να δείξω σε έναν άνθρωπο που ενδεχομένως να μην έχει γνώσεις μαθηματικών απο τριτοβάθμια εκπαίδευση και να μην θυμάται τα μαθηματικά γιατί σου λέει τελείωσα το σχολείο και τώρα δουλεύω σαν υδραυλικός,η μάγειρας η ότι άλλο  αλλά ενδεχομένως να είναι ένας απλός άνθρωπος και ο σωστός μηχανικός πρέπει αυτά που λέει και περιγράφει να μπορεί να τα καταλάβει ο καθένας,τώρα κάποια πράγματα δεν εξηγούνται αν ο άλλος δεν έχει κάποιες γνώσεις πχ για να εξηγήσεις πως λειτουργεί μια ψυκτική μηχανή πρέπει να ξέρει λίγο θερμοδυναμική ο άλλος και να έχει κάποιες ενεργειακές γνώσεις αλλά αυτό πιστεύω απλό είναι να το εξηγήσεις ,που αυτό το θεωρώ μέσα στο αποτέλεσμα για να δείξω πόσο μεγαλύτερη είναι μια 77" οθόνη απο μία 24" σε εμβαδόν.

τα νούμερα ίδια είναι στο διάγραμμα και στο κείμενο αλλά έκοψα τα δεκαδικά απο τους υπολογισμούς γιατί δεν κατέθεσα τεχνική έκθεση σε εταιρεία για δουλειά ούτε υπολόγισα επακριβώς κάτι που θα βγει στο εμπόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Εμενα μαγκες και να την επερνα δεν μπορει να ανεβει σπιτι μου...

Καλά ας είχα εγω την οικονομική δυνατότητα να παρω μια τέτοια τηλεόραση και ας μην ανέβαινε σπιτι μου... Θα κατέβαινα εγω κάτω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...